0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Елена, пак четеш както дявола чете евангелието :lol: Къде видя, че смятаме, че "с бой, омраза, обиди и сегрегация се постига каквото и да е"????
Хмммм....предният пост? :-) тя поне чете


и предния пост, Bobbie, е написан от целия колектив, който участва в темата, така ли???????????? защото еленка се обърна безлично, в множествено число, на "вие" - което презюмира, че има предвид ВСИЧКИ участници в дискусията.
това вярно ли е? така ли е? тя поне четяла.... и ти четеш... и двете сте страхотни читатели, уникално етични, толератни и водещи дискусията по всички правила.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
що не спрем за малко с циганската тема? представих ви едни уникални според мен статистически данни - които показват, че България се е сринала до нивото на 10-те най-бедни и изостанали държави в света по отношение на смъртността на населението.

и никой не се заинтересува и не пожела да коментира този факт ни най-малко? много, много интересно...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Е как да се коментира този факт, бе Джам? То е ясно - за всичко сме си виновни ние, за смъртността, за упадъка, за бедността и за световния глад, защото сме нетолерантни, насилници, сегрегираме околните, репресираме ги, мразим ги и все в тоя дух. Та така за статистическите данни. Аааа, забравих, нищо не правим по въпроса, защото сме неинициативни, не искаме, вдигнали сме ръце и не ни пука, демек - заслужаваме си го. :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
що не спрем за малко с циганската тема? представих ви едни уникални според мен статистически данни - които показват, че България се е сринала до нивото на 10-те най-бедни и изостанали държави в света по отношение на смъртността на населението.

и никой не се заинтересува и не пожела да коментира този факт ни най-малко? много, много интересно...



Лично аз не коментирах по една причина. Данните, които цитираш са в проценти, в класации - ясно, точно, черно. Не са ми новина лично на мен. Виждам ежедневно всичко водещо до тези цифри със собствените си очи. Коментарът на данните просто би ни върнал да дъвчем онова, което коментирахме в първа част на темата.
После ще дойде Боби да каже, че ние сме виновни лично за тази статистика, после Елена да пита : "И пак ли циганите са ви виновни за това?" и накрая - пак ще опрем до дъвкане на циганската тема. И как вкл. за нея и всички други сме си виновни само ние, защото нищо не правим и сме зли и назадничеви и пр.

Предположение.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Джам, темата е страшна, черна и тъжна... Как се коментира такова нещо? :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
що не спрем за малко с циганската тема? представих ви едни уникални според мен статистически данни - които показват, че България се е сринала до нивото на 10-те най-бедни и изостанали държави в света по отношение на смъртността на населението.

и никой не се заинтересува и не пожела да коментира този факт ни най-малко? много, много интересно...


Аз нещо не съм сигурна, че напълно разбирам как се смята това нещо - колко хора умират на всеки един жив ли - т.е. цифрата е такава, понеже ни е нисък прирастът ли + че хората емигрират?
Понеже много добре знам, че не сме в първата десетка нито по дължината на живота, нити по смъртност при раждане. А това, че ни е нисък прираста не е нищо ново за никого. Прираста във много Европейски държави е нисък и една част се компенсира от притока на имигранти, а у нас става още по-зле от това, че хората напускат.  

и предния пост, Bobbie, е написан от целия колектив, който участва в темата, така ли???????????? защото еленка се обърна безлично, в множествено число, на "вие" - което презюмира, че има предвид ВСИЧКИ участници в дискусията.
това вярно ли е? така ли е? тя поне четяла.... и ти четеш... и двете сте страхотни читатели, уникално етични, толератни и водещи дискусията по всички правила.
Не е написан от всички,нито съм казала подобно нещо.  Аз въобще не съм следила всичко, което се е изписало в последните 2-3 страници, от както последно писах,нито ме интересува толква живо и не си водя записки кой учасник какво е казал.  Видях че е написано, че никой не бил говорел така и като погледнах видях, че баш на пост, който говори така, е отговорено :-). Написаното от мен е точно на място и както вече Стефи правилно е забелязала - аз съм буквалист, буквално на това твърдение, че никой не бил казал това отговорих.
  Същият човек, който защитаваш нееднократно ми приписва твърдения на Елена и то директно обърщаки се към мен, но не те видях тогава да говориш за етика, нито те видях да говориш за етика, когато си изказваше мнението за това колко съм глупава. Но сега, ама разбира се, аз съм неетичната, че посочвам когато се пишат измислици.  След този твой пост, аз просто не мисля, че някой тук иска да говори или иска да има мир, вие искате групичка от хора, които да сте съгласни един с друг.

 Аз знеш ли колко години съм живяла до гетото? Виждаше се от нас. Минаха с булдозери без него и като ги разселиха под процореца ми се пасяха агнета.. които агнета очевидно в апартамента са живяли. По 2-3 дена тупани за сватби слушахме зад блока. Циганетата мръсни, крадливи и прости. Нищо ново не ми казвате. Та много добре знам проблемите, много добре знам какво е това циганска работа, знам въобще, че не е лесно да се справи човек с тях и че докато са накуп  няма да има оправия. Но и знам, че България не може да си позволи това да продължава, а от мненията, които чета тук нмисля, че  няма да бъде направено така, че  да не продължава. Може да не се дават помощи, може други неща да се направят, но това, което е необходимо, за да не останем малцинство няма да бъде направено, имайки предвид масовото противене на хората. Аз не защитавам циганите, както ме изкарвате тук, не съм зашитила никого, който краде и го мързи да работи, не защитавам хора, които ползват деца за просия и ги държат с рани по тях, за да изкарват повече пари. Не защитавам хора, които режат палеца на децата си, че да са по-добри джебчии. Не ги защитавам. Но първо аз не обобщавам че всикчи цигани са така ( и каот играя адвокат на дявола и го посоча, съм обявена за защитничка на всички цигани) и второ и по-важното -къде са службите ни,чиято работа е да не позволят това? Защо когато задам подобен въпрос ми се обяснява, че не било реално да искам от тях да могат да се справят?  Една година аз всеки ден минавах покрай 4-5 годишно момиченце, което и в студ и дъжд по една рокличка седеше показвайки гнойна рана на крака си, на Женския пазар. Тази картинка как тя плаче, а те я оставили на земята в дъжда никога няма да ми излезне от главата. Сега бих направила нещо, бих вдигнала шум, тогава аз самата бях още дете. Та къде е гражданското общество, което минаваше покрай това дете всеки ден? Къде са социалните, къде е полицията, къде е прокуратурата?  Няма ги. Мили, наши сънародници и служби съставени от етнически българи нехаят за това. Отвратила съм се.  А сега тук ги изкараха чак герои. Баси героите и героините. Това са беззащитни деца все пак. И после като кажа нещо за това как не си вършат работата ми се обяснява колко е невъзможно. Какво му е трудното да отнемеш дете, на което родителите не задоволяват медицинските нужди?  Закони, които го позволяват това има, не е като да няма. Но не се спазват. Закони, които да позволят прибирането на дете сложено за продан на пазара за булки също има, ама пак не се спазват. Медиите отиват, правят снимки, интервюират, чак аз в Америка чета за това във вестника и гледам снимки на бъдещите булки т.е. не е скрито-покрито, ама момичетата продължават да си се продават. Ама ще кажете те отричат - никой не може да ме убеди, че са толкова интелигентни, че да издържат на разпит на трениран за това полицай. Но не им се занимава, много работа е за едните цигани. Точно както и за другите неща.  Ако българин си остави така детето, няма да му се размине, почти съм сигурна.т.е. те са оставени да живеят в анархия и службите нехаят.
Така че положението е изпуснато да такава степен, че за съжаление няма лесно решение.  Те комунистите, които не си поплюваха , не можаха да ги интергират,макар че ги бяха стегнали, та сега няма как просто да стане от раз или лесно. Всяко едно решение ще трябва да е комбинация от строго изпълняване на закона, но и някакви оздравителни мерки, понеж строгите закони няма да изравнят раждаеността на неграмотно население с тази на образованото. Няма дори да я приближат.

П.П. Между другото аз съм „за“ обидите. Сериозно говоря. Напълно съм против осъждането на който и да е за казано каквото и да е. В това отношение, хич не можем да се разберем с Елена :-).
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 07:18:52 am от Bobbie »


  
*
И за циганите и за статистиката иска дългосрочни политики,които до този момент от нито един политик на чух не видях,независимо от цвета на партията.Как пък не се намери един поне да мисли за народа си и да изпитва гордост,че е българин,да има самочувствие и да се опитва да го предаде и на хората.Преди време гледах Ердоган,на един митинг в Турция,не е истина не разбрах какво точно говори обаче,цял стадион вдигна този човек на крак ,чак тръпки ме полазиха,през две думи казваше Турция а тук какво,политиците гледат как да ни смачкат и малката останал увереност, че нещата все пак ще се подредят.Повръща ми се от интригите и далаверите им,философията им е за всичко "ресто" да има,разбирайте ме за джоба.Така не става,и като вървим,нещата не само в статистиката но и на яве все по лоши стават.
С такъв голям процент маргинална маса от цигани,безработицата винаги ще 20% и повече,населението е страшно болно,имаме голям процент инвалиди,ужасно много млади хора умират нелепо,все едно сме на война,визирам катастрофите с автомобили.Ако преди на гурбет ходеше един член от семейството,сега на куп емигрира цялото семейство,и то с перспектива за винаги.Ако държавата работеше и има кой да внася в бюджета,нямаше да се впечатлявам толкова на Асанчо и поколението му,всички знаем,че и най-развитите държави има известен процент паразити,въпроса е,че при нас паразитите,започват да взимат превес над работещите, и аз като такава съм вече много чувствителна по темата.............
*
Тъжно,тъжно, :( Не мога да не се съглася с постовете и на Боби,и на Делица. А те в пълния смисъл ,покриват един дебат и на фактите ,които Джам е постнала относно ЦРУ доклада.
Последните няколко вота,ми направи впечатление ,че и партийните митинги опустяха,ако и да имаше "шоу" част в тях.Според мен това говори много..../по повод коментара за митинга на Ердоган/.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Ами, Боби, точно в духа на последният ти пост се възмущаваме повечето тук.
Проблема е, че в момента в България битовизма е повсеместен с тази разлика, че ние като български етнос го отнасяме. Ако се върнем назад във времето, населението на страната ни е било предимно селско, хората в апартаментите са дошли от рогозките на село и са започнали да изпълняват петилетката, живяли са по наложените правила.
Сега пък "затягаме коланите", защото на дневен ред е имиджа на управляващите пред Европа, сред този имидж е толерантността към циганския етнос включвяща опрощавки за начина им на живот.  Един човек от български етнос без работа, изпаднал в тежка битова безизходица, не е по различен от човек от циганси етнос в същото положение. Разликата е, че на последните не им дреме, а другите понасят всички последствия.

Статистиката приложена от джам е съвкупност от всичо, което е нищено из темата. Снощи пак слушах изцепки в националния ефир в отговор на протестите за неизплатени заплати - "да си продаде пръстените и да си купи хляб" :( Ми ще мрем, какво друго ни остава...
*
http://www.besove.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/40000/%D0%A6%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B4-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D1%81%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B1%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0


Та въпроса ми е защо няма повече родители а и пълнолетни младоженци на които да им се търси отговорност,нали закон има,защо не се прилага?
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Официално становище на кмета - Официална статистика не се води, но повечето бракове в Игнатиево са между непълнолетни. "Любовта граници няма, аз така го мисля”, заяви кметът на града Димитър Димитров. 8O 8O 8O
По-важното е, че някой е задвижил механизма и има реална възможност тези да бъдат осъдени - стига Варненския съд да не спре наполовина...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
http://www.besove.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/40000/%D0%A6%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B4-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D1%81%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B1%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0


Та въпроса ми е защо няма повече родители а и пълнолетни младоженци на които да им се търси отговорност,нали закон има,защо не се прилага?
Закона не се прилага, защото го пишат ообености на етноса и никой не иска да се разправя, а според мен не трябва да е така.
Знаете ли преди време четох статия в Нешънъл джиографик, статията беше за Индия, където културата е много подобна на циганската. Даже по мои спомени от детството са ми казвали, че всъщност циганите са с произход от там. Та в статията пишеше как родители продават направо невръстните си деца (на по 10-11г.) на буквално пенсионери за съпруги... потресох се хора от това което пишеше в статията, но си е жива илюстрация на циганската действителност. Там разказваха за случаи на смърт при деца, заради разкъсвания получени при полов акт... Ужасииии ! Мисълта ми беше, че в статията все пак разказваха, че са започнали голями кампании по образоване на децата и дори са отбележили някакъв лек напредък - някои момичета са започнали да надигат глас и да искат да учат, за да се откачат от тези особености на етноса, които ги принуждават на по 10-11-12 години да се женят и да раждат деца....
Аз четно вече не знам какво е нужно да се направи. И да ги образоват и да не ги образоват, все тая ми се струва. И честно казано до някъде ще се съглася с тези, които ни казват, че сами сме си виновни. Всички сме солидарни с драмата на хората от ВМЗ, но колко от нас ще излязат на улицата в тяхна подкрепа :(
Честно казано ми е тъжно да го кажа, но наистина е така : давам веднага пример в нашия блок : 26 апартамента, и всеки живее все едно е на полето и никой друг не го засяга това което става в блока... От както сме се нанесли има проблеми с осветлението, но единствено моя мъж и още един двама са се занимавали да отстраняват проблема, от няколко седмици лампите светеха нон стоп, което всички знаем как товари сметките, но никой, забележете не се трогна да провери ключа в къщата си, защото проблема беше точно такъв, заял ключ, който държи осветлението пуснато непрекъснато. Даже след като им написахме съобщение осветлението продължи да свети поне още седмица.... Сега резултата е изгорял автомат и пак никой не се трогва да задвижи нещата и да се оправи... А блока е с едни дълги коридори - рай за грдци  и престъпници... И повярвайте ми не е само това... Толкова разправии и то за някакви дреболии. Та наистина до някъде сами сме си виновни, че ни тъпчат и газят и водят като овци. Защото нито веднъж не си спомням в последните години някой да е вдигнал глава да протестира и останалите да са го подкрепили. Виж да скачаме едни срещу други сме майстори големи, но да се подкрепим в някаква кауза... то не бяха учители, то не бяха пенсионери, то не бяха майки или пък дори Зачатие в борбата си за помощ от държавата за двойки, които не могат да си позволят процедури... колко години и колко скъсани нерви и сега дори продължават разни неграмотници да се изказват неподготвени, как видите ли сами са си виновни двойките с проблеми - много чакали, не подбирали партньор, ами учителите колко били смотани, как всеки неграмотник е станал учител, защото за друго не ставал, как лекарите не залужават това което получават, то майките много искали все едно те вкъщи само лежат, а работа не вършат....
И точно защото българите сме разединени по всеки въпрос, затова и циганите си правят каквото си искат, факт е че те са много по-сплотени и единни от всички нас. Забележете само колко цигани ще скочат да защитят един само, независимо крив ли е , прав ли е. И за същото нещо колко българи ще отидат да защитят българин...
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Боби, много точно изказване, всяка твоя дума е "право в десятката"! Мнението ми е напълно като твоето, но не бих могла да се изразя така добре. Единственото различие е, че лично аз определено не съм за обидите. :)

Във връзка със статистиката, постната от Джам, първоначално не писах, защото и аз не бях сигурна, че я разбирам. Както Боби пише:

Аз нещо не съм сигурна, че напълно разбирам как се смята това нещо - колко хора умират на всеки един жив ли - т.е. цифрата е такава, понеже ни е нисък прирастът ли + че хората емигрират?
Понеже много добре знам, че не сме в първата десетка нито по дължината на живота, нито по смъртност при раждане. А това, че ни е нисък прираста не е нищо ново за никого. Прираста във много Европейски държави е нисък и една част се компенсира от притока на имигранти, а у нас става още по-зле от това, че хората напускат.

В крайна сметка цитирания процент "прираст" ли показва? Втория абзац от материала се казва следното:

"В България голям проблем се оказва и т.нар. преждевременна смъртност, т.е. починалите в активна възраст, които би трябвало да работят и да произвеждат брутен вътрешен продукт. През 2011 г. например 23.3% от всички смъртни случаи са преди общата пенсионна възраст от 65 г. Това показва отчетът за изпълнение на демографската стратегия на България за м.г. Средният показател на преждевременна смъртност в ЕС е около 20%."

По този показател цифрите звучат страшно, но не сме поставени на последните места в света...

Някъде бях чела, за съжаление не мога да цитирам източника, че за последните 20 години в България средната продължителност на живот е паднала с 10 години, докато в централна Европа се е увеличила също с около 10 години и че изследвайки възможните фактори се е установило, че при нас тази тенденцията към по-ранна смъртност се дължи основно на лошо здравеопазване, а в Европа - обратно - на подобреното здравеопазване. Не знам, доколко може да се вярва, наистина не помня източника, но ми прозвуча страшничко! В тази връзка разглеждах статистики на МО и се оказа, че на първо място причина за смъртните случаи у нас са заболявания на сърдечно-съдовата система, като смъртните случаи поради хипертонична болест на сърцето, както и смъртните случаи поради сърдечна недостатъчност между 2000г. и 2011г. са се увеличили с повече от два пъти. Ние сме наясно, колко са важни превенцията, здравеопазването и начина на живот, но за жалост в това отношение в България нивото е незадоволително... На мене ми е все още трудно да приема, че наскоро от инфаркт почина съседка и много добра приятелка. Ужасното е, че е чакала линейка над един час!:(... А в същото време тук (в Германия) на много от линейките има текст: "Сърдечен инфаркт - всяка секунда е важна"... Тук се провеждат образователни кампании на темата, раздават се карти с описани всички симптоми на инфаркт и номер на бърза помощ, като навсякъде слогана е ""Сърдечен инфаркт - всяка секунда е важна"... За съжаление примери можем да дадем от всяка област в здравеопазването... :(
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
П.П. Юлия, в интерес на истината индийската култура няма нищо общо с ромската. Нито обща религия имат, нито общи традиции, нито общи обичаи, нито обща история... Тъй, че не е резонно нито да прехвърляме индийските проблеми върху ромите, нито ромските върху индийците. Това, че в Индия все още браковете са аранжирани (никой не ражда на 12!) или че хората са с кафяв цвят на кожата не е причина да правим извод и сравнения. Разбира се, че в милиардна и шарена Индия правителството има много предизвикателства и проблеми за разрешаване.  Все пак там населението е 1,21 милиарда... България е с изключително малобройно население и пак ни е трудно да се организираме и да се справим с проблемите си... Щото и ние, като индийците, имаме да се борим с корупция, лобизъм, мутри и подобни... пък не сме милиард, а само 7,364 милиона... и сме уж в Европа...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Сигурно и ще се очудите колко малко лекари работят в Спешна помощ в БГ и колко много лекари напускат страната постоянно, заради по-добро заплащане в чужбина.В близките 5г. например недостига на анестезиолози ще стигне критичния минимум и има вероятност скоро да не може да се правят елементарни операции във всички болести в страната, дори животоспасяващи такива.

Превенция е дума не чувана в БГ.Никой не се интересува от превенцията, никой не иска да я практикува, никой не иска да отделя средства за нея.

Хората нямат пари за хляб, и ако четет статистиките ще видите, че първото нещо от което се лишават са лекарства, прегледи при лекар и специалист.Така че това трябва съвсем еднозначно да отговори на въпроса, защо тук умираме по-млади.

Колкото до прираста, той се смята живородени срещу починали в същата година.Емиграцията като такава не може да се проследи в цифри, но ако сложим и нея, става още по-страшно.Да не е тайна, че прираста на повечето европейски страни е отрицателен, но темповете с който става това при нас, са много по-бързи от колкото в другите страни.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Юлия привежда някакъв източник в подкрепа на твърдението си:

Знаете ли преди време четох статия в Нешънъл джиографик, статията беше за Индия, където културата е много подобна на циганската. Та в статията пишеше как родители продават направо невръстните си деца (на по 10-11г.) на буквално пенсионери за съпруги. Там разказваха за случаи на смърт при деца, заради разкъсвания получени при полов акт.
Цитат

Чандра твърди обратното, без да привежда никакъв източник:

Това, че в Индия все още браковете са аранжирани (никой не ражда на 12!)

:)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Джам, темата не е за Индия. И все пак, след като предизвиквам смут, ще доуточня... Ако човек чете нещо, без да е запознат, може да се заблуди. Да, проблем е в Индия, че се аранжират бракове на малки деца (предимно сред бедните).. Там се случват и по-страшни неща - например, в Индия съществува сериозен проблем, че се убиват женските рожби още при раждането от страх, че родителите няма да могат да ги оженят. Защото по правило семейството на момичето дава зестра... И все пак има разлика между "аранжиран брак на 12" и "раждане на 12". Юлия пише, че: "родители направо продават невръстните си деца (на по 10 - 11г.)", а не че децата раждат на толкова. В повечето от споменатите случаи семействата (пак подчертавам, НЕ на всички индийци, а на определени касти) уговарят сватбите с децата си на малка възраст, като поколения обикновено се раждат след 16 годишна възраст. Но Джам, аз поставих онази част, която иронизираш, в скоби, защото не ми се искаше да отваряме тема и да спорим и дребнавим точно за това. Не знам, хващайки се за думата дали забеляза, че всъщност коментирах съвсем друго. По-важно ми беше да кажа, че не може да се сравняват индийци и роми. Аз не вярвам, Нешънъл Джеографик да са правили паралел с ромите. Това е абсолютно невъзможно. Да оставим настрана, че да се каже "индийците" обобщено също е неточно, защото Индия е многолика. Ромите раждат и без брак, това в Индия не може да се случи по никакви правила. Ромите са християни или мюсюлмани, в Индия християните са 2,3%, мюсюлманите са 13,4% (според данни от 2010г.) Няма никакви доказателства, че ромите идват от Индия (има теории, водещи към Египет, Иран, Индия, но това са теории...) и т.н. и т.н... Просто казах, че известни прилики не са причина да казваме, че индийската култура е "много подобна на циганската", като по никакъв начин не съм оспорвала писаното от Нешънъл Джеографик.  

Между другото, сигурно ще ти е интересно да научиш, че сватбата на Махатма Ганди, който е получил световна признатост, има нобелова награда за мир и прочее, е била "аранжирана" от родителите му още, когато той е бил на невръстните 7 години. Ганди се жени на 13 годишна възраст, но това не е попречило да завърши висшето си образование в Лондон. Самият той критикува сватбите между деца...

И за финал да обобщя, за да няма недоразумения - в Индия съществува проблема с ранните сватби, точно както съществува и проблема с убиването на момичета. Ужасно е, необяснимо и тъжно и ни оставя безсилни... Това е случай, за който Нешънъл Джеографик прави материал, но: (1) репортажа не сравнява с ромската култура, (2) Нешънъл Джеографик НЕ обобщава културата на Индия, а говори за проблем и фрапиращи случаи, които биват осъждани и в Индия - трябва да се прави разлика. Това не е културата на нацията, дори и някои да обличат "издевателствата си" в думата "култура и традиции". Странно е да се обяснява поведението на ромите с някакъв проблем на другия край на света. Отделно за всеки, запознат с южна Азия така или иначе е странно да се прави сравнение с ромите...

П.П. За доказателство на написаното мога да приложа списък с литература. Друго в подкрепа на думите ми е, че съм завършила индология, преподавала съм по специалността си, дори бих ти представила документ, ако ми се струваше важно...
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 14:59:23 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
В никакъв слуачай не се опитвам да приравнявам двете култури, но е факт, че и там имат доста подобен проблем и все пак се опитват да правят нещо, докато тук - не е така.
Много бях впечатлена от историята в НГ и доста възмутена, а в интерес на истината това е от списание от миналата година. Раждат на по 12 години и там за съжаление - може да е в някакви общества, но е факт че съществува. Аз не вярвам от списанието да публикуват статия просто така без да са проверили фактите... Наистина не съм запозната толкова подробно и съм наясно, че всеки представя своята гледна точка, но не това ми беше идеята на примера, а просто че все пак там са започнали да променят макар и бавно нещата, а тук освен да задължават родителите да пращат децата си на училище, но без никаква ясна стратегия като ги задължават какво ще последва от там нататък - друго не се прави. Освен това и примера във Варна е доста показателен, спомням си репортажа по тв - тогава от прокуратурата казаха, че не можели да се самосезират за всеки такъв случай - че защо да не могат, или по-скоро не им се разправя?
*
 След този твой пост, аз просто не мисля, че някой тук иска да говори или иска да има мир, вие искате групичка от хора, които да сте съгласни един с друг.
A след този твой пост, се оказва че ти също си в групичката на "съгласните един с друг", предвид написаното след този цитат.  :lol: В крайна сметка повечето от нас биха обобщили коментираните тук проблеми, както си го направила ти. Само, че когато не ги обобщаваме, а опитаме да ги коментираме поотделно и в детайли - друго излиза. Все едно дъвчем еди кой си от чиста проба злоба и ненавист, а не го коментираме защото има връзка с цялостния проблем. Всъщност Боби - едва ли някой забравя за цялото, коментирайки една част от това същото цяло по-подробно. Поне аз лично - не го забравям, за другите не знам.

Чандра, без да познавам задълбочено индийската култура, история и процесите в обществото им, както ги познаваш ти - съм на твоето мнение в случая. Таман щях да те питам за убийствата на момиченца и гледам, че си го коментирала вече.
Все пак струва ми се, че "паралелът" на julia_m между нашите цигани и ндийците беше в съвсем друга посока. Поне аз по друг начин го разбрах.
В България конкретно, нежеланието, невъзможността /или и двете накуп/ да се приложат действащи и валидни за всички останали закони спрямо циганите, се оправдава именно с фразата "културни особености на етноса". Което според мен поне е много вредна, че и опасна практика в обществен аспект. Момиче омъжено/продадено от фамилията си на 13-14, че и родило дете - съвсем възможно да вкара някоя фамилия в затвора, ако същата не е от цигански произход. Когато е обаче...еми такива им били традициите на тях, какво да направим и толкова.  8O И практиките си продължават с пълна пара, както знаеш и сама. За мен няма такова нещо като "културна особеност на етноса", все едно кой е този етнос и това същото "нещо" да стои над всички закони в страната и да бъде валиден аргумент за повсеместното им нарушаване.
И да разбира се, не са виновни циганите, че има как да ги нарушават. Имат възможност - правят го. Затова неведнъж съм писала, че възможностите за нарушения - просто трябва да им бъдат отнети, понеже те сами няма да се откажат от редица практики, които намират за съвсем редни и приемливи. Незнайно защо обаче, подобно мое мнение редовно се приема като желание циганите да бъдат бити, малтретирани, тормозени и от сорта, при все че никога не съм изказвала подобни "предложения".
Твърдя само, че каквото е за нас - такова трябва да е и за тях. Хубаво, лошо, но еднакво. А то сега просто не е. Аз правя нещо - пляс през ръцете. Същото го прави циганина...оххх ми то сега такива му били вижданията, културните наслагвания, той имал право да си ги следва същите, ако му пречим му нарушаваме човешките права и безкрайни подобни обяснения на тази основа. Мерки - нула.

Та това, което е написала julia_m , лично аз го възприемам в коментираната дотук посока. Не като буквално сравнение между цигани и индийци, а като сравнение от вредите настъпващи от определени практики, обявявани за "особеност на етноса", "културни наслагвания" и подобни. Не единствена стъпка за решаване на родния "цигански проблем", но все пак съществена е занапред никакви техни действия - незаконни, неуместни - да не бъдат оправдавани и "опрощавани" с подобни "заклинания". Това ще е от полза за всички ни, вкл. и за тях самите.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
ранни бракове
http://en.wikipedia.org/wiki/Child_marriage


ранни раждания
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_youngest_birth_mothers


като приглючите с анализите - направо ги пращайте в БАН - института дето се занимава с антропологични и социални изследвания

В очакване ....