0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Това с тока не е съвсем вярно. Баща ми работи в EVN като техник, ходи по аварии и т.н. Питах го одеве дали е възможно това, което е казал познатия на Джиджи. Каза, че няма как умишлено да се пуска ток с ниско напрежение толкова масово. Обясни ми го по следния начин - от АЕЦ /примерно/ излиза на 20 000 V и трафопоста го трансформира на 240 V, за да може до потребителя да стигне на 220V. С разстоянието от трафопоста волтажа намаля до 220. Т.е. колкото е по-голямо разстоянието от трафопоста до потребителя, волтажа намаля. Затова и излиза по-голяма мощност, за да компенсира. За да стане това, което този човек е сметнал - т.е. да се пусне 180V умишлено, трябва всички техници да ходят и ръчно /поне не може да стане централно/ да манипулират трафопостовете. Реостатът има 3 степени и те могат да се сменят само ръчно. Просто физически не е възможно всички трафопостове да бъдат манипулирани. В един град като Царево /ок. 7000 души население/ има около 100 трафопоста. Сметнете какъв ресурс трябва, за да се прави. Да не говорим, че всички техници трябва да го правят, т.е. една огромна част служители да са посветени в тази измама. Баща ми ходи редовно по аварии и съответно всеки път замерва напрежението. Казва, че не се е случвало да засече да излизат 180 V. Може да има случаи, в които до някое домакинство да стигат под 220V, но това са единични случаи и става дума за обекти, които са на много отдалечено място от трафопост. Т.е. възможно е понякога да пада напрежението, но то пада малко и не е за толкова дълъг период, че да се отрази по такъв начин на сметките.

Обърнете внимание на сметките си за ток - има една графа - невъзвръщаеми разходи - еди-колко стотинки. Ей там според мен е разковничето. Отделно е и зелената енергия. Тия разходи никой не казва какви са точно и откъде идват, как ги смятат и на какъв принцип ни ги начисляват. Моето лично мнение е, че това са им загубите, къде от аварии, къде от некоректни платци, т.е. това са им същите ония уж признати разходи и загуби, на база на които всеки път ни вдигат цената, с любезната подкрепа на ДКЕВР :wink:
« Последна редакция: Февруари 19, 2013, 22:46:47 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Сикс, не е в таксите, киловатите са повече. Нали сравнявам сметките. Баща ти може и да ги разбира повече, не знам, знам само че се опитват да ме правят на по-голяма будала обаче отколкото съм. Както преди време, когато една служителка на Мтел ми заобяснява, че няма как да са ми надписали сметката за телефона, това не било едно време когато бабичките ревяли от че от пощата им надписали телефонната сметка. Сега всичко било електронно и нямало как да стане. Даже по заобиколен начин ми намекна, че явно съм малоумна, защото се опитвах да я убедя, че не съм правила разговор от САЩ с моя приятелка и съм навъртяла 5 минути на равностойност 25 лв и, че няма как да го докажа, но пък аз за себе си знам че не е вярно. На себе си ли да вярвам или на сметката. Е, добре, говорила съм с нея щом казват  :lol: И сега не съм си била в къщи, ама тока съм го изхабила  :lol:
П.С: А, Сикс, попитай баща си според него какво кара електромерите тогава да отчитат повече киловати? Интересно ми е той като по-вещ какво ще предположи?


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Ооо, Джиджи, определено ни правят на маймуни, няма спор. Големи хиени са тия ЕРП-та. Питала съм баща ми и той не знае как точно става всичко. Нямам идея как става така с тия киловати. Електромерите ги отчитат с едни устройства, подобни на четците за баркодове. Обаче, има нещо интересно. Инкасаторите, които отчитат вече не са към EVN /не знам за другите ЕРП-та как е/. Минаха ги към фирма подизпълнител. Те киловатите хубаво са в повече, но дори да не са двойно повече, като сума стават, щото като набухат всички други графи в сметката, които се начисляват на всеки киловат и накрая като ударят ДДС-то - ей ти ги. Онази вечер гледах по тв една диаграма в проценти как се формира сметката. Ми реалната консумация беше око 40%, т.е. това са реалните киловати, които сме изразходвали, другите 60% са мътна и кървава.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Една част от електромерите могат да отчитат повече киловати, но процентът им е пренебрежимо малък. Може, разбира се, сред нас да има и такива. Сикс-а е права в почти цялата си част, за мощностите /защото kW е мощността на тока, а напрежението се мери във V /волт/, за зелените енергии и пр, освен в една и то е по-скоро пропуск. Баща ти е прав, така е, но не си мисли, че тези, които живеят до трафопостовете плащат по-малко, тъй като входящото напрежение при тях е най-високо  :D Това е факт, мерила съм, тъй като по образование съм електротехник  :D Ето една хубава статия по въпроса:
http://www.dw.de/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B0/a-16605728
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Много хубава статия...от нея разбрах всъщност, че не тока ми е много, ми парите ми са малко, за това сметката ми се вижда висока :)
Добре де, пак съм малоумна, явно ми е хоби  :lol:


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Карай де, то не може човек всичко да знае. Ма то точно това е и целта в случая. Колкото по-малко знаем, толкова по-добре....за някои :)
Ама това не променя факта, че тока се транспортира с високо напрежение. Ето и Сикс го е написала.


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Една част от електромерите могат да отчитат повече киловати, но процентът им е пренебрежимо малък. Може, разбира се, сред нас да има и такива. Сикс-а е права в почти цялата си част, за мощностите /защото kW е мощността на тока, а напрежението се мери във V /волт/, за зелените енергии и пр, освен в една и то е по-скоро пропуск. Баща ти е прав, така е, но не си мисли, че тези, които живеят до трафопостовете плащат по-малко, тъй като входящото напрежение при тях е най-високо  :D Това е факт, мерила съм, тъй като по образование съм електротехник  :D Ето една хубава статия по въпроса:
http://www.dw.de/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B0/a-16605728

Бубулинче, нищо такова не твърдя, нито си мисля. Глупости, как ще плащат по-малко. Казвам, че там волтажа е най-силен, лаишки казано, но това няма общо с разходваните киловати. Казаното от мен по отношение на разстоянието от трафопоста до крайния потребител беше по повод твърдението, че се пуска ток с по-ниско напрежение, което не е така. Дано ме разбра. Изобщо не съм имала предвид по-ниски сметки, заради по-близко разстояние и по-висок волтаж.

Джиджи и двете неща са верни - и сметките са високи, и доходите ни са ниски. Тази съвкупност от фактори води до тия абсурди, дето се случват. Между другото, редно е да спомена в случая, че именно зелените енергии много яко ни бъркат в момента, понеже цените им са безумни и доста повишават крайната цена. Токът от АЕЦ излиза на близо 5-6 стотинки. Ние го купуваме с все ДДС-та и чудеса на близо 21. Изводите си ги правете. Проблемът е, че електроенергията преминава през твърде много места. То не е НЕК, то не е ЕРП-та, то не е чудо. Всеки си слага някакви цени, пък разходи, пък загуби, пък не знам какво и ето ви - една чудна ценичка накрая.
« Последна редакция: Февруари 19, 2013, 23:58:05 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Една част от електромерите могат да отчитат повече киловати, но процентът им е пренебрежимо малък. Може, разбира се, сред нас да има и такива. Сикс-а е права в почти цялата си част, за мощностите /защото kW е мощността на тока, а напрежението се мери във V /волт/, за зелените енергии и пр, освен в една и то е по-скоро пропуск. Баща ти е прав, така е, но не си мисли, че тези, които живеят до трафопостовете плащат по-малко, тъй като входящото напрежение при тях е най-високо  :D Това е факт, мерила съм, тъй като по образование съм електротехник  :D Ето една хубава статия по въпроса:
http://www.dw.de/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B0/a-16605728

Бубулинче, нищо такова не твърдя, нито си мисля. Глупости, как ще плащат по-малко. Казвам, че там волтажа е най-силен, лаишки казано, но това няма общо с разходваните киловати. Казаното от мен по отношение на разстоянието от трафопоста до крайния потребител беше по повод твърдението, че се пуска ток с по-ниско напрежение, което не е така. Дано ме разбра. Изобщо не съм имала предвид по-ниски сметки, заради по-близко разстояние и по-висок волтаж.
Сикс, аз те разбрах, просто се пошегувах. :wink:  :D Казах го в смисъл, че това с напрежението и сметките е заблуда и баща ти е прав човека. Ниското, респективно високото напрежение могат да навредят на електроуредите, но принципно модерните са с добри защити. Разбира се, рязко подаване може да ги увреди, но това е вече друга тема. Да, до трафа идва ток с високо напрежение и там се трансформира. Не може Пешо от 9-я да има 230V, а при Киро от 1-я да е 180V, еднакво е за всички. Иначе, трябва ръчно, което е голяма хамалогия.  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
 :D Ми руса съм, какво да се прави :lol: Права си, заблуда е, но хората вярват, нормално, не могат да разбират от всичко.
Интересното в казуса с ЕРП-тата е защо бяха засекретени договорите с тях. И веднага давам моето предположение - защото до една година от подписването им, биха могли да бъдат оспорени и анулирани, доколкото ми е известно /чела съм го някъде, ма не помня къде :oops:/. Иначе, би трябвало да са достъпни за всички, но засекретени - няма опасност някой да види при какви условия са подписани, че да ги оспори. И сега - вече е малко късничко, а неустойките са убийствени.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Падна правителството.Гледате ли парламента по канал1?


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Кой да гледам, кисела,  г-н Бисеров, който обиколи всички партии - сега лее прочувствени слова от името на ДПС. Кой, кой е вече?!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Падна правителството.Гледате ли парламента по канал1?
Гледаме. Станишев ще ни доразнищи сега. Жална ни майка!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Падна правителството.Гледате ли парламента по канал1?
Сериозно ли говориш? Жална и майка на България, днес спечелиха Станишев и доган.

П.П. С Буболина явно еднакво мислим, заедно сме писали :-)


  
Какво?!  8O
Това наистина не беше разумно да се случва, нито ще реши проблемите на хората.


Интересното в казуса с ЕРП-тата е защо бяха засекретени договорите с тях. И веднага давам моето предположение - защото до една година от подписването им, биха могли да бъдат оспорени и анулирани, доколкото ми е известно /чела съм го някъде, ма не помня къде :oops:/. Иначе, би трябвало да са достъпни за всички, но засекретени - няма опасност някой да види при какви условия са подписани, че да ги оспори. И сега - вече е малко късничко, а неустойките са убийствени.
Подписани са за 16% печалба!! Представяш ли си държавата да ти гарантира 16% печалба?  В Европа същия тия работят на 2-3%, в България лапат 16% от бедния човечец!!!!!
Правели инвестиции, които се калкулират в цената. Ама чакайте малко, аз се явявам инвеститор по този начин и следва да имам право на част от печалбата, нали? Значи ние изплащаме инвестициите на някого, който има сигурни 16% за срок от 15-20 години. Е няма такива договори.....
И какво точно инвестираха не ми е ясно, като ползват изцяло мрежата на НЕК? Защо плащаме ние и на ония дето построиха перките? И тяхната инвестиция изплащаме? Те пък искали до 5 години да се избие. Е каква е тази инвестиция, толкова мащабна, която се избива за пет години, освен ако не се нагърби крайния потребител с цена?
Защо не се търси съдебна отговорност за тези гадове,които са подписали тия безумни договори?!!!!
« Последна редакция: Февруари 20, 2013, 09:57:07 am от Мишле82 »

*
След всичкото което се случи през последните 23 години, след случващото се през последните 10 дни и ако сме нация и си следваме посоката точно от последните 10 дни всичките споменати и познати трябва да са политически трупове. 23 години ни вкопаваха все повече в дъното , никой даже и от роднините на обичайно заподозрените до сега даже не би трябвало и да сънува за парламент и политическа кариера. Щото до сега все с това "дайте да гласуваме за тоя за да не е оня" - е те до къде я докарахме .... до патова ситуация. 16 години след 97-ма пак на понеделник. Жална ни майка ако ББ беше останал, жална ни майка ако Станишев се завърне, жална ни майка ако въобще позната мутра ни се яви и отново започне да обяснява как ще ни "оправи". 240 нещастника се направиха недосегаеми, продадоха си задниците на мафиоти и олигарси дето нито ще им видим муцуните, нито ще им чуем имената но същите тези дефакто управляват страната ... не е Бойко, не е Серго , не е и Доган. 6 милиона бели роби им работим за две-триста души. Така хубаво ни овъртяха, така хубаво ни изманипулираха че сега да си мислим за станишев и доган че са спечелили - жалки кукли на конци.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Падна правителството.Гледате ли парламента по канал1?
Сериозно ли говориш? Жална и майка на България, днес спечелиха Станишев и доган.

П.П. С Буболина явно еднакво мислим, заедно сме писали :-)
Какво?!  8O
Това наистина не беше разумно да се случва, нито ще реши проблемите на хората.
Няма. Това ще ни забие още по-надолу, по скромното ми мнение. Не беше момента, а алтернативата е още по-плашеща.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Няма. Това ще ни забие още по-надолу, по скромното ми мнение. Не беше момента, а алтернативата е още по-плашеща.

и аз не виждам нищо добро, освен прегрупиране на старите заподозрени.
надявам се правителството типично в стила си да блъфира и до обяд да размислят
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Няма. Това ще ни забие още по-надолу, по скромното ми мнение. Не беше момента, а алтернативата е още по-плашеща.

и аз не виждам нищо добро, освен прегрупиране на старите заподозрени.
надявам се правителството типично в стила си да блъфира и до обяд да размислят
Дано си права!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Няма. Това ще ни забие още по-надолу, по скромното ми мнение. Не беше момента, а алтернативата е още по-плашеща.

и аз не виждам нищо добро, освен прегрупиране на старите заподозрени.
надявам се правителството типично в стила си да блъфира и до обяд да размислят
Е ако блъфират, определено губят доверието на хората! Иди си, ела си....
Сега да не би да се надява да бъде избран отново?
Станишев ако не го избере народа, не виждам как ще ни управлява.
Хм, слушам сега, нямало да играе за нов мандат.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Няма. Това ще ни забие още по-надолу, по скромното ми мнение. Не беше момента, а алтернативата е още по-плашеща.

и аз не виждам нищо добро, освен прегрупиране на старите заподозрени.
надявам се правителството типично в стила си да блъфира и до обяд да размислят
Е ако блъфират, определено губят доверието на хората! Иди си, ела си....
Сега да не би да се надява да бъде избран отново?
Станишев ако не го избере народа, не виждам как ще ни управлява.
Хм, слушам сега, нямало да играе за нов мандат.
Политчески добре замислемо.Ще ги остави да загубят доверието до изборите и после ще спечели.