0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Мен мноого ме дразни "шопското" ударение в глаголите на последната сричка

шопите слагат ударението на първата сричка, не на последната, поне доколкото аз знам

ок, така е в Ела, кАжи ми, но аз имам предвид минало време, което не съм пояснила. Моето момче е паднАло, ударИло и тнт.
Както е ясно за всички, граматиката не е най-силната ми страна и не се гордея с това :oops:
Не знам за граматиката, но разбрах, че голЕма част от България не моЕ да работи у медия или градини/училища, оти говори на диалект  :D
ааа бъркаш, не мОе


  
Re: "Оценка на моториката" на днешната бълга
« Отговор #641 -: Февруари 07, 2013, 22:58:26 pm »
 Gangnam Style , This is Kuching Style, Chicago Style, Georgetown Gangnam Style, GANGNAM (SUPER KAMPUNG) STYLE , "GANGNAM STYLE" (강남스타일) PARODY - ENGLISH VERSION , Gangnam Style Meets Metal , The OU Marching 110 - Gangnam Style - Halftime , LONDON STYLE (Gangnam Style, Waverley Mansion's Gangnam Style, GANGNAM STYLE MOM, Oppan Brunei Style Brunei Gangnam Style, Gangnam Style Flashmob Melbourne , Gangnam Style Flash Mob At Loki Cusco, Peru  ,CRYSTAL PALACE CHEERLEADERS DO GANGNAM STYLE, شباب يطلقون نسخة مصرية من اغنية Gangnam style , "Gangnam Style" Metal Remix , "HONGDAE STYLE" (GANGNAM STYLE) MV , Singaporean Style, Sabah Hakka Style - Tian Long (Gangnam Style , Gangnam Style by Psy (Saatchi Philippines) , Columbia Goes Gangnam Style, Cornell University: Flash Mob - Gangnam Style , BERKELEY STYLE, Minnesota Style, Motorcycle Gangnam Style, EASTERN EUROPE STYLE !,Mr Bean - Gangnam Style!!!!!!!,  Nederlandse Gangnam Style , Gangnam Style - הפארודיה העברית - The Hebrew Parody) , Army Gangnam Style, USA Army - Gangnam Style (us navy) , Gangnam Afghanistyle , Gangnam Style Paris - Octobre 2012 , This Is ХОРОШО - 172 ВЫПУСК [GANGNAM STYLE / ГАНГНАМ СТАЙЛ], Опа гангнам стайл по казахски , Gange style по русски , Gangnam Style Кючек Bulgarian Mix 2012 Dj Dancho Edit , Кавказская пародия на Gangnam Style - "Опа чебурек" ,  Гангнам стайл везде Ukraine , Official video Sofia, Bulgaria 2011 и т.н......................

п.п. Нещо, което е хубаво, може да се направи във всеки стил и пак да си остане красиво, автентично и неповторимо :) just dance and enjoy!!!!!!!!


п.п.п.п. а, пък ние си говори мИЕко и така ни е лЕко ;)
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 23:06:26 pm от rosefromstars »
*
обогатяването на езика и различните видове диалекти сигурно са радост за лингвиста  :lol:, но аз държа Никола да владее писмено и говоримо книжовен български.
В очакване ....
Re: "Оценка на моториката" на днешната бълга
« Отговор #643 -: Февруари 08, 2013, 10:28:56 am »
а, Фуси, то туй си е по default, natürlich сестро ;)

п.п.днес нещо ме "пере съчмата", така че съм решила от сега да си трая, щото ще изръся някоя простотия, а трябва да изглеждам умно... ;) :bellydance:  :pipy_longstocking:  :smiley_abxb:
« Последна редакция: Февруари 08, 2013, 10:41:52 am от rosefromstars »
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
обогатяването на езика и различните видове диалекти сигурно са радост за лингвиста  :lol:, но аз държа Никола да владее писмено и говоримо книжовен български.

Уважавам! :) Аз също имам подобни амбиции за Аниша...   :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Разбира се, че е задължително да владеем книжовен български език, същото важи и за децата ни. Това не е амбиция, това си е чисто и просто възпитание и образоване. Но това, че някой ползва диалектни думи, окончания и прочее, не го прави автоматично прост селянин, плебей и ниско образован дивак, пък ние веднага да се издигаме във висините на хай-лайфа :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
виж сега, има и една друга категория хора - "интелигентни простаци" - ако под интелигентни разбираме "начетени". познавах един такъв.  :) но май не говорехме за това, ама то човек никога не зная с тази тема  :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: "Оценка на моториката" на днешната бълга
« Отговор #647 -: Февруари 10, 2013, 09:12:31 am »


п.п.днес нещо ме "пере съчмата", така че съм решила от сега да си трая, щото ще изръся някоя простотия, а трябва да изглеждам умно... ;) :bellydance:  :pipy_longstocking:  :smiley_abxb:

това няма нужда да го пишеш повече, ние ще го четем всеки ден и ще знаем, че се отнася за него :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Без да съм лингвист, фиолог или нещо от категорията смятам че има огромна разлика между диалект и жаргон, паразитни думи и чуждици. Не е диалект да се говори на "ма", "бе" или примерно "чупката", "възирай" и прочие хиляди такива думи. Та мисля, че не е проблема в диалекта за чистотата на езика ни. Може би с всяко едно ново поколение си идва и една вълна на думички и изрази, които не са нито книжовни нито на диалект. И е въпрос на възпитание как ще се изразява човек. Диалектите са си териториални, да се познават - хубаво но да се ползват на дуго място е някак си неуместно , според мен .... все едно родопски диалект в пернишко. Родена и израстнала съм в Бургас и стъпя ли там веднага "омеквам", но само там. Имаме вила в родопите - познавам им добре диалекта и се забавлявам (без сарказъм), но не го ползвам - не ми идва, не е мой , не съм израстнала с него.
Според мен книжовния език е позабравен. Някога (преди 18-тина и повече г.)се запознах с едно момиче бесарабска българка - тогава чух що е то книжовен (реших старобългарски) език. Тя използваше думички, които не познавах, имах хазяйка, която беше много възрастна (родом от Димитровград) от нея разбирах значението и това, че такъв език в началото на миналия век все още се е ползвал. По същото време вече като завършваща студентка с колеги от всяка точка на Бг. с всякакви диалекти , но начина на изразяване беше съвсем различен на бесарабката.
Диалекта си е диалект, но на територията си. И не се изкоренява диалекта автоматично, все си остава в някаква степен - това е нормално. Така мисля. Тук се сещам как една наша известна певица забрави майчиния си език за има няма 10 г. .... е верно ме беше срам да я гледам, когато говори.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
avallon, принципно съм съгласна с теб, но си мисля, че ако не си преживял това 10 години да не говориш един език, пък бил той и майчиният си, не знаеш какво е. в къщи например се говори английски, аз имам приятели българи, работата ми е свързана с езика също, но по едно време се усетих, че е по-лесно да говоря на английски, та се запасявах с книги на български, да има някакъв баланс. сега откак се е родила ади е по-лесно, защото на нея говоря на български, но имаше един период, когато изведнъж се оказа, че ми е усилие, просто когато не се използва езикът залинява.

колкото до примера ти с бесарабката, той е само потвърждение на това, за което говорехме по-нагоре -езикът се развива и ако не живееш в неговата среда, няма как да знаеш какво се случва с него. обратният пример са всички хора, полагащи усилия да учат английски и се появяват в лондон или недай боже в ню йорк и се оказва, че нищо не разбират, но иначе "знаят" езика.
Re: "Оценка на моториката" на днешната бълга
« Отговор #650 -: Февруари 10, 2013, 17:58:46 pm »
Мини,  :lol: :lol: :lol:  :wink: както и да е ... Все пак човек преминава през различни периоди, чувства, вълнения и настроения. Хубаво е, когато се познава и знае кога да си замълчи (примерно, защото днес му е "крив целия свят" или го "пере съчмата"). Е, не всеки път се получава. На някои повече им личи, а на други - не. Понякога, сме свидетели на различни, в този контекст, изказвания на роднини, колеги, приятели, водещи и управляващи. Е, за някои това е хронично поведение, а за други - просто временно. Дай Боже, да сме във втората група.

п.п. понякога, когато ми е кофти, му казвам на милото и той ме разбира и поне този ден не се заяжда с мен. е, не го използвам с умисъл често  :D

Авалонче, точно - диалектът не оправдава използването на жаргона, но някакси върви редом с него, както и жаргонните изрази също понякога са различни в различните райони. от жаргона дано да можем да се опазим :)
« Последна редакция: Февруари 10, 2013, 18:01:49 pm от rosefromstars »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
avallon, принципно съм съгласна с теб, но си мисля, че ако не си преживял това 10 години да не говориш един език, пък бил той и майчиният си, не знаеш какво е. в къщи например се говори английски, аз имам приятели българи, работата ми е свързана с езика също, но по едно време се усетих, че е по-лесно да говоря на английски, та се запасявах с книги на български, да има някакъв баланс. сега откак се е родила ади е по-лесно, защото на нея говоря на български, но имаше един период, когато изведнъж се оказа, че ми е усилие, просто когато не се използва езикът залинява.

колкото до примера ти с бесарабката, той е само потвърждение на това, за което говорехме по-нагоре -езикът се развива и ако не живееш в неговата среда, няма как да знаеш какво се случва с него. обратният пример са всички хора, полагащи усилия да учат английски и се появяват в лондон или недай боже в ню йорк и се оказва, че нищо не разбират, но иначе "знаят" езика.
Ма много ти се моля, Елена, как ще ти залинее родният език?  :lol: То това е, като да ти закърнеят безусловните рефлекси! Няма такова нещо! Да се позабрави чужд, език, разбирам - не се "тренира" и отмира..Но езикът, на който си казал "мамо" и "тате", не виждам как може да се забрави. Имам братовчед, който над 40г живее в Чехия, наскоро си идва - с изключение на някой типично чехски думички и "удряния" на сричките - говори си перфектен български. Правилов неговото семейство и досега е, да се говори чехски, но никога да не се забравя българския. Децата му, също говорят и двата езика. Приятелско семейство пък, мъжът е англичанин, жената - българка, живеят от 15-16г тук, в България. Е как пък на него не му закърня английския?  :D Хем се учи да говори български, не е като да настоява само за своя език. Въпрос на избор е, разбира се, дали ще учим децата си на родния, на чуждия или и на двата езика. Но, както казва и avallon-да си забравиш родния език е чиста проба парвенющина, айде нема нужда  :D То това, ученето на език, е като кърменето - не го ли туриш на гърда, нЕма да засуче  :wink:
П.П. Доктор Бърди, който практикува и живее в Гърция, общува предимно с гърци, да ти изглежда като "залинял"  :lol:
« Последна редакция: Февруари 10, 2013, 20:31:55 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Elena B, всички познаваме хора живеещи в чужбина. Примерно - съученичка, която е от 15г. в Нова зенландия, Приятелка в Швейцария - почти 20г, еми  и двете изцяло в съответния език. И една друга - съученичка и голяма моя приятелка - 17 години в Италия , при това с произход Грозни - Чечня, и до 7 години живяла там, след това дойде, живя и завърши образованието си в Бг, в Италия говори в дома си и на италиански и на руски(майчин език)с дъщеря си. И трите примера са на активни, работещи хора, които в държавата, в която живеят не говорят български по никакъв повод, освен да си комуникират с роднините по телефона ..... еми тези жени това лято ми говориха на хубав български език без грам акцент. Що така? Аз наистина не зная , но ти дадох 3 примера на хора живяли повече дори и от 15 години на вън  и не са забравили да говорят български, единствено да се замислят върху дума, която няма точен превод на български. Но подчертавам без никакъв акцент.  
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
имам достатъчно примери на българи, които живеят от десетилетия в изцяло чуждоезична среда, и езикът им ни най-малко не е залинял. това е майчин език, не можеш да го забравиш, абсурдни са такива версии.

само Лили Иванова забрави българския след 2 години в Германия, ама тя е уникатна и не от тоя свят, простено й е  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Е как бе Jam, ами Кеми ТодороВ? Направо ме изкара от обувките. То беше чудо , как го звърта тоя език.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
И Кичка Бодурова. Маниерничат според мен.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
И Кичка Бодурова. Маниерничат според мен.
Абсолютно!  :D Не знам дали си спомняте, едно предаване на Слави Трифонов, от преди може би 6-7г., с участието на Люси /от No Angels. Тогава такъв акцент докара и, така беше "забравила" българския, че Дългия се изнерви, направи я на 5 стотинки и пусна някакви нейни снимки, дето малко мязаше на овца. Напомни и, от къде е тръгнала. Сега, при участието и във "ВИП Брадър", нямаше и следа от акцент.  :lol:Иначе, българите в частност, често забравяме...
« Последна редакция: Февруари 10, 2013, 20:33:11 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
вижте, не казвам, че се забравя език, просто казах, че  дори и при положение, че си идвам и си говоря с роднини по телефон, не не говоря с акцент, но по едно време се усетих, че ми е усилие, просто защото ввкъщи говориш на друг език, четеш, слушаш, гледаш вес на този език. откакто си говоря с дъщеря ми нямам такъв проблем, защото с нея си говорим на български. аз не съм на телевизора, нямам никакъв келепир да се "правя на интересна",н о явно няма значение, щото лили иванова била направила нещо си.
*
Не е приятно да останеш неразбрана и да не получиш съчувстие, а критики, нали? И обяснения как трябва да бъдат нещата по принцип.:lol: Мисля, че много често си в другата позиция, затова си спомни за ситуацията следващия път, когато рецитираш азбуката на кърменето, храненето и приспиването.
*
цигу, явно нещо не си ме разбрала, не "рецитирам" нищо, споделям, това което на мен ми е помогнало и, това което съм научила с надеждата да е от полза на някого друг. но, ей сега ще ми кажат, че това нарушава правилника