0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Мен мноого ме дразни "шопското" ударение в глаголите на последната сричка, което сина ми прекрасно усвои в яслата. Поправям го всеки път, за да се научи да говори относително правилно, а не защото съм нещо много специална или префърцунена. Намирам, че не е нормално в градина/училище/медия да се говори на диалект.
*
ааа да това ми е любимо ...мога да споделя само част:
лИлавко, бЕгай, пИкам ...

и пак съм префърцунена и псевдоинтелектуалка ако си поправям детето ...
В очакване ....
Намирам, че не е нормално в градина/училище/медия да се говори на диалект.

И аз така. Само че по Дарик се изявява един спортен коментатор (дори не мога да го нарека журналист), казва се Иво Райчев, който има такъв убийствен диалект, че...

ааа да това ми е любимо ...мога да споделя само част:
лИлавко, бЕгай, пИкам ...

Пикам ми е любимо и на мен. Нормалните хора пикаят, не пикат.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Аз (като лингвист) дори съм на мнение, че диалектите обогатяват един език... :)

Относно чалгата - не харесвам този жанр  :lol: , но и статията според мене не е нищо особено. Просто красиво редене на думички (всеизвестни), изказване на тези и използване на понятия ей така, без да са подплатени=...  и в крайна сметка не разбрах целта на материала... Ами да, леко "префърцунено" ми прозвуча и на мене, без да слушам поп фолк.

Цитат от текста:
"Както гласи вицът – чалгата не е авторска, тя е е ав-турска, ав-гръцка и ав-сръбска. Повечето попфолк мелодии са „взаимствани“ от песни на съседите."

Много ми е интересно, как така покрай нас сърби, турци, гърци творят музика с "ритмиката на ориента и циганския кючек", а ние в България като едно оазисче просто нямаме нищо общо с това и за зла участ сме заимствали от съседите, защото МУТРИТЕ "припознават тази музика като своя...

Сигурно мутрите създадоха и феномена "масова гледаемост на турските сапунки". Наши близки, които минават за интелигентни, в "зората на турските серияли у нас" ми разясняваха, как тези продукти са приятни, понеже картинките от лентите били хубави - китни калдаръмчета, уютни къщи, автентични градинки, които, също както и представената народопсихология, не са чужди на зрителя...

Имам приятели чужденци, които дори са музиканти и действително харесват чалга. Те не разбират текстовете и смятат клиповете за евтини, но намират, че музиката е интересна... Харесват гласа точно на Софи Маринова и т.н.. :)

Разбира се, аз също мога да изтърпя парти с чалга музика, дори може да потанцувам, ако се налага  :lol:... Но истината е, че лично аз се радвам, че дъщеря ни няма да израства с ужасните текстове на тази музика...  :?
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Аз (като лингвист) дори съм на мнение, че диалектите обогатяват един език... :)
Абсолютно! В цял свят има диалекти, но не навсякъде се счита за минус да говориш на диалект (наречие). Всъщност диалектът е последното, което би ме подразнило в даден човек. Един интелигентен и аргументиран събеседник би ми бил много по- интересен въпреки диалекта си пред много други.
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 15:43:20 pm от cygnus »
*
обогатява, но ще ви питам отново, ако 3 годишното ви прекрасно, сладко, най-умно гардже се прибере и заявки "бе, паднАх и се убих" на въпроса защо има синка  :lol:
*
midge , очаквай и други думички от градината - "паднАх" ще е като невинна мелодия ;) Даже няма да я отразиш.
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 15:51:07 pm от cygnus »
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
обогатява, но ще ви питам отново, ако 3 годишното ви прекрасно, сладко, най-умно гардже се прибере и заявки "бе, паднАх и се убих" на въпроса защо има синка  :lol:

Aко гарджето ми е прекрасно, сладко и умно, последното ми притеснение ще е, че казало нещо на диалект. Моята работа на родител е да му обясня разликите, но в никакъв случай не, че диалектът е за прости хора. Имала съм огромен късмет и щастие да живея доста от съзнателния ми живот с дядо, баба все още е жива и съм им безумно благодарна за всичко, което са ми дали, а те говорят/ха на диалект. Шопски. Е, сега и аз понякога употребявам някои думи, понякога се получава голям каламбур, понякога в разговор с по-възрастен човек ползвам, но определено знам разликите и мама и тате са спокойни за своето гардже ;) в работата си не ползвам диалект. Няма нищо страшно в диалектите. За мен те са богатство и ми доставя истинско удоволствие когато пътувам из страната да слушам местни диалекти.

Съгласна съм със Сигнус по въпроса. :)

*
...но в никакъв случай не, че диалектът е за прости хора. ......в работата си не ползвам диалект. ...

никъде и никога не съм казала (тук или на детето си), че диалекта е за прости хора, но не виждам нито една причина да не го поправям и да не казвам как е правилното. А следващото изречение е точно това което казах и аз - в градината/училището хората са на работа и не би следвало да ползват диалекта си  :wink:

cygnus, ох така е.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
...но в никакъв случай не, че диалектът е за прости хора. ......в работата си не ползвам диалект. ...
никъде и никога не съм казала (тук или на детето си), че диалекта е за прости хора,

Ох, много се репликирате, направо е затормозяващо  :lol: Не съм казала, че си казала, така ми протече мисълта. Има хора, които си мислят, че е за прости.
Мислим с теб горе долу еднакво значи, само дето аз никак не се притеснявам и не поправям на всяка дума.
*
Моята майка, педагог по образование и цербер по душа, когато става въпрос за правоговор, много се притесняваше да не проговорим неправилно, тъй като живеехме в район, в който неофициалната комуникация се провеждаше на силен родопски диалект. А съм изтървала дума, следваше обширна лекция  :lol: :lol: :lol:

Аз, разбира се, перфектно овладях родопския диалект, но като умно гардже, знам кога е неподходящо да го ползвам  :lol:
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 16:32:10 pm от Елфи »
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Между другото Родопите и областта са ми много непознат регион. И го считам за огромен мой пропуск, който смятам да поправя. Много обичам фолклор, включително и родопски, но не съм имала възможността да чуя автентична родопска реч. А филмът "Време разделно", който е обожаван и многократно гледан от мен, още повече подсилва желанието ми да видя този край.
*
Родопите трябва да се видят! Днес живея до морето, но сърцето ми е в планината.

пп Виктор Калев прави един герой - дедо Шишарко, та той говори на такъв диалект, но не в чистия му вид, защото никой няма да го разбере.
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 17:00:50 pm от Елфи »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Мен мноого ме дразни "шопското" ударение в глаголите на последната сричка

шопите слагат ударението на първата сричка, не на последната, поне доколкото аз знам
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Относно чалгата - не харесвам този жанр  :lol: , но и статията според мене не е нищо особено. Просто красиво редене на думички (всеизвестни), изказване на тези и използване на понятия ей така, без да са подплатени=...  и в крайна сметка не разбрах целта на материала... Ами да, леко "префърцунено" ми прозвуча и на мене, без да слушам поп фолк.

мда, така си е. прочети и други материали на авторката - на други теми - и ще разбереш за какво става дума.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Жбрул, Металика никога не са се казвали Алкохолика, но са им викали така .. познай защо :-)
Правилно, аз съм го написала некоректно и това променя смисъла. Идеята ми беше да наблегна на това "познай защо"  :lol:. И в крайна сметка да се замислим, че емблематични групи като въпросаната - навремето са били приемани като "упадъчни, опасни, насаждащи кофти поведение, увреждащи младото поколение...". С днешна дата обаче - не мисля че някой от израсналите с тях е увреден, или се е провалил в живота порди "вредното влияние на тяхното творчество", или подобните на тях. По същата логика можем да упрекнем известните изпълнители на рап /които най-често си имат и тежки криминални досиета, отпреди изгряването им на "звездния небосклон"/, че са причина за наличието на безбройните банди из САЩ. Които от своя страна са социално значим проблем на места, не са просто "да махнеш с ръка". Обаче аз не съм чула в САЩ, някой да обвинява продуцентите и изпълнителите в този музикален жанр за въпросния проблем. И това е съвсем нормално, защото изпълнителите пеят за това, което са преживели в определена среда, а не са започнали да пеят за нещо което не съществува по принцип, че заради техните творения то да възникне после.

Та и с "нашата" чалга същата работа стана. То не било, че текстовете описвали какво Е положението в държавата, ами те го налагали и предизвиквали. Мда, баш така ще да е  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Мен мноого ме дразни "шопското" ударение в глаголите на последната сричка

шопите слагат ударението на първата сричка, не на последната, поне доколкото аз знам
Дааа, не ми гОвори :-)

Точно така мисля и аз Жбрул. Не виждам как музиката ( и по-точно текстовете) са им виновни за нещо, каот те са последица, не причина.


  
*
Мен мноого ме дразни "шопското" ударение в глаголите на последната сричка

шопите слагат ударението на първата сричка, не на последната, поне доколкото аз знам

ок, така е в Ела, кАжи ми, но аз имам предвид минало време, което не съм пояснила. Моето момче е паднАло, ударИло и тнт.
Както е ясно за всички, граматиката не е най-силната ми страна и не се гордея с това :oops:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Мен мноого ме дразни "шопското" ударение в глаголите на последната сричка

шопите слагат ударението на първата сричка, не на последната, поне доколкото аз знам

ок, така е в Ела, кАжи ми, но аз имам предвид минало време, което не съм пояснила. Моето момче е паднАло, ударИло и тнт.
Както е ясно за всички, граматиката не е най-силната ми страна и не се гордея с това :oops:
Не знам за граматиката, но разбрах, че голЕма част от България не моЕ да работи у медия или градини/училища, оти говори на диалект  :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
точно, оти у наш'та градина драмата е голема