0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
За да излязат над 15 000 явно не е било трудно да се осведомят, то не се иска много някой да им разяснява специално. Хубавото е обаче, че младите хора много добре знаеха срещу какво и защо протестират - а това бяха млади, грамотни и интелигентни хора. А кой какво е разбрал отстрани едва ли е важно.
П.П. Всъщност точно интелигентният вид на протестиращите на първите малки протести ме заинтригува да се поинтересувам от темата, просто това ми подсказа, че работата не е шега.
« Последна редакция: Януари 27, 2013, 11:31:05 am от cygnus »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
За да излязат над 15 000 явно не е било трудно да се осведомят, то не се иска много някой да им разяснява специално. Хубавото е обаче, че младите хора много добре знаеха срещу какво и защо протестират - а това бяха млади, грамотни и интелигентни хора. А кой какво е разбрал отстрани едва ли е важно.
П.П. Всъщност точно интелигентният вид на протестиращите на първите малки протести ме заинтригува да се поинтересувам от темата, просто това ми подсказа, че работата не е шега.
Колко са излезнали въобше не е критерий. Колко излезнаха за детето на таксиметровия пофьори, което се оказа, че майка му е убила? Пак там някъде, ако не и повече. Та не знам какъв им е бил вида, но на табелите им пишеше  „не на шистовият газ в България“ и мненията тук са в същият дух, като гледам.  То очевидно си по-информирана, но е повече изключение.

Това аз не мога да нарека информирано несъгласие, съжалявам: http://www.google.com/search?hl=en&q=%D1%88%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2+%D0%B3%D0%B0%D0%B7+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82&rlz=1R2GGNI_enUS512&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41524429,d.b2I&biw=1311&bih=597&wrapid=tlif135927936576310&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=BfUEUbHtOIjO2wWg9YCABw


  
*
Същите надписи са и на протестите в САЩ, УК и Франция, съответно на английски и френски обаче ;) Хубав ден, Боби, изчезвам, че кой знае кога пак ще видим сняг тук :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Същите надписи са и на протестите в САЩ, УК и Франция, съответно на английски и френски обаче ;) Хубав ден, Боби, изчезвам, че кой знае кога пак ще видим сняг тук :)
Ми те и те са толква информирани :-). аз лично за протест не съм чула вероятно не е бил много голям. То някой вечно си протестира за нещо. днес видях протест от 2ма човека :-). Хубав ден, аз отивам да спя.


  
*
Е, двама не са много, макар да е основателно. Давам ти пример за протеста в Ардеш във Франция - към 20 000 някъде :) Море от хора.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Аз пък считам, че след като Добруджа е житницата на България, колкото и занемарено да е селското ни стопанство си струва да се пази и развива в посока селско стопанство, отколкото в посока шистов газ. Преди време четох статия в Нешънъл джиографик, в която на дълго и на широко се разказваше как се е зарило видовото разнообразие в света, повечето култури са генно модифицирани и стари и устойчиви видове са изчезнали и как след години народа масово ще започне да страда от недостига на качествена храна. Така че ми се струва доста по-добре да се запази плодородието на тази земя, отколкото да се съсипва.
p.s. От нашата история - доста сме податливи на всякакви външни влияния и общо взето много малко сме успявали във времето да се възползваме от богатствата си. По социалистическо време на чудесни плодородни земи са строили предприятия, които в последствие са съсипвали региони. В моя край има планово-губещо предприятие - за преработка на метали, построено точно така на най-плодородната земя в района, а това предприятие никога не е работило като хората, защото няма руда и метали на близо, силно зависеше от Кремиковци - от там взимаха метал, ама сега като няма Кремиковци изобщо не знам как работят и какво изкарват като продукция. От там отпадъка се кара на един табан му викат - нещо като хранилище за от промишлени отпадъци и реката в района често си менеше цвета. Хората казват и че земята е променена, въздуха също. Не знам когато се е решавало къде и как да се строи дали са питали някой, най-малко са питали хората, защото всички знаем какво беше по соц-а. Сега поне хората имат информация и могат да правят, ако не друго информиран избор. Може и да съм наивна за последното, ама все пак.
*
Ама това е като теорията за работните места и АЕЦ белене.какво да кажат хората във вашия район,когато всичко се е правило за да има работни места,съответно еднакви заплати,стандарт и всичко друго. Ала всички са имали работа,хляб,образование и не са се интересували от други неща.тогава всичко беше енергоемко,защото просто нямаше пазарен принцип, а продукцията ни гарантирано се изкупуваше в СИВ,соц.пазара.Какъв е проблема,с жп транспорт да ви карат руда от майната си,после вие да карате продукция в Кремиковци ,а те  до Бургас и да изнасят в СССР.Тъпа работа.Темата е сложна и както си мисля,още я "нищят"  хората и политиците и учените.
Но си струва да си поговорим за селското стопанство.Защо не ни върви в този бранш??Защо внасяме и ядем изконно традиционни селскостопански продукти,при това от страни съвсем подобни на нашия климат? Например -Македония??
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Но си струва да си поговорим за селското стопанство.Защо не ни върви в този бранш??Защо внасяме и ядем изконно традиционни селскостопански продукти,при това от страни съвсем подобни на нашия климат? Например -Македония??
А де и аз това се чудя  :? Може би защото никой не ще да се занимава с черната работа - всеки иска да работи на бюро :D ръчичките да са ни чисти, а хладилниците пълни.
Едно време имаше една касетка с хуморески, дето един негър отишъл на работа и там му казват: "момент да видим в кой клон ще ви разпределим" а той  от своя страна: "ама аз не искам на кльон, аз искам на бюро". Та и ние сега така. Хората нямат инфо за евро субсидиите, малко информация, подадена късно и съответно се изпускат срокове, малко компетентни органи, които да съдействат за подготовка на качествени проекти в областта, за да са печаливши и да могат хората да развиват бизнеса си. Да не забравяме, че поради липса на финансиране нашата продукция ни излиза по-скъпа от вносната, което е много голям абсурд.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Но си струва да си поговорим за селското стопанство. Защо не ни върви в този бранш??Защо внасяме и ядем изконно традиционни селскостопански продукти,при това от страни съвсем подобни на нашия климат? Например -Македония??


Мързел.
*
и това го има, но освен това е нерентабилно. Няма държавна политика, която да ги защитава, нормално за държава, в която думата "селянин" се използва за обидна. Преди много години една учителка в час ни обясняваше като била в чужбина как продавали доматите в тарелка по 6, опаковани, нямали вкус на нищо и стрували 5 лева, а ние я гледахме така  8O ...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Но си струва да си поговорим за селското стопанство. Защо не ни върви в този бранш??Защо внасяме и ядем изконно традиционни селскостопански продукти,при това от страни съвсем подобни на нашия климат? Например -Македония??


Мързел.

8O Не е вярно това.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Не е само това, субсидии.В земеделиото както и навсякъде във всичко Европа дава субсидии, но различни.Говоря за ЕС в Македония каква е хавата не знам.Та субсидиите за нашите земеделци са в пъти по-ниски от европейските.Сега предстои да се подписват новите договори в ЕС и се заговори за изравняване, за по-малки разлики и т.н. Специално за земеделието и то за производството на зеленчуци, едно че е трудоемко, второ там субсидиите са малки, за разлика от житото, царевицата и т.н. Покрай нас де що има земя масово се купува или се дава под аренда, пустеещи земи няма.Всичко се сади, но не със зеленчуци.Зеленчуците носят големи разходи и като стигнат до пазара цената им е нереална в сравнение с вносните.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
нормално за държава, в която думата "селянин" се използва за обидна.

Да, добре, че ме подсети - мързел, много и манталитет.
*
Нина, ма изобщо не съм съгласна с теб.
Интересувала ли си се каква е политиката ни за развиване на селското стопанство, че веднага слагаш етикет - мързел и манталитет?
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Интересувала съм се, да.
Нали в селското стопанство слагаме и животновъдството?
Мързеливи сме си.
*
Re: "Оценка на моториката" на днешната бълга
« Отговор #435 -: Януари 27, 2013, 16:41:05 pm »
Съгласна съм с magi_st , а и когато от декар домати и декар пшеница печалбата е еднаква или с минимална разлика, защо да се изгърбваш от работа? Не е мързел това, все едно вие да еднаква заплата да имате избор да работите 2 или 8ч. Едни приятели си говорят и единия все се мъчи да се захваща с нови неща(съответно млад с желание за развитие и реализация), а другия възрастен, улегнал с опит вече 20-тина години. Та младия казва "аз сега ще сея бостан, лук и картофи", а другия му вика "добре де, що не сееш пшеница, вземаш си парите рано, вложението е в пъти по-малко ръчен труд няма и печалбата е сигурна" Та след няколко неуспешни опита вече и младия разсъждава като стария.
« Последна редакция: Януари 27, 2013, 16:44:35 pm от м-и »
*
Имам позната в института по тютюн и тя ми е споделяла като пример, за някакво селище в Македония, където процент от реализираните печалби от количество продукция се връщат обратно като инвестиция в селището. Така хората били стимулирани да произвеждат количество и качество.

Нашите домати едва от миналата година, само си правят реклама управляващите, нищо повече - "програма за качествени зеленчуци" - калкулацията сочи 8 ст. на килограм, а знам, че може само семката на домата да струва толкова.
По добре да се регистрира земята като урел, вместо да се сади нещо, защото и в двата случая получаваш 26 лв.

Скоро четох някъде, че по програма за развите на селските райони по линия селско стопанство уж, някои хора си получавали пари за голф игрища.

Явно не е мързел.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Ииии ето го и резултата от референдума - пълен цирк общо взето - 20,2% избирателна активност по данни на Галъп - 60% ЗА, 40% - против. Май въпроса дажеи в парламента няма да влезе, така че да ни е честито :)
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Мисля, че ще влезе за обсъждане.
*
много неприятно това за референдума.

аз малко, мисля, ще върна разговора назад, но да се отнасяме към еколозите като към някаква напаст от хора, които искат от нас да се "върнем пеша в пещерите" е напълно непродуктивно. те, макар, често да са с дълги бради и коси са експерти, които могат да помогнат точно за това да живеем в по-балансиран и чист свят. да, има нанесени вреди и те са нанесени точно защото много дълго време индустрия и политика са си развявали байрака без никакъв коректив. сега вече има гражданско общество има екологични организации, всеки от нас може да потърси и намери информация. а това е нещо, което ни засяга пряко. разбира се, че предпочитам да ям картофи от бг, а не от полша, най-малкото защото няма да са превозвани пред половината европа. да, ама те заедно с превоза излизат по-евтини. наскоро четох, че лангустини ловени във великобритания се транспортират до тайланд, където се чистят и после се транспортират обратно до УК. това е безумие, да не говорим за боклука и тн. така че, според мен не можем да си позволим повече да живеем по този начин, водени само то бизнес логика.