0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Все пак покрай нас се строи ли строи, а ние затваряме всичко в Козлодуй до няколко години.Реалност.

Интереси, пари, комисионни.И точно за да не ми навират в очите след време вие защо не гласувахте, аз ще гласувам.

*
Цитат
По-лошото е че използват народа за постигане на никому неизвестни цели
AAAAA julia_m недей така те целите са съвсем никому неизвестни, много добре са известни ама за твърде тесен кръг от просветени, пък а аз и ти , както и всички останали дето искат да ни натикат като овце в урните та да гласуваме само си въобразяваме, че с гласа си правим/решавам нещо. То и теорията "гласуваите , че да не спечелят ДПС-то / комунистите - според случая е и примера се експлоатира кой как му дойде, а в същност си е чиста форма на манипулация .... "дайте да с обединим срещу врага" , ама кой е врага?
Кой има интерес да няма АЕЦ? А сума ти държави са се засилили като бесни да строят, сигурно са им артък парите.
Аз съм ЗА принципно. А, че проекта Белене е опорочен от самото начало е факт, просто някак си не се разбраха и не можаха го изтъргуват помежду си и се въртяха като пумпали, чудейки се на кои интереси точно да се наведат. Лаком г.з кръв сере - чудна поговорка. Само дето народа я пускаме тая кръвчица. Може и да прекалих , но това си ми е мнението и туй то. Даже гледам да съм "обрана".
Цитат
P.S: Далеч съм от мисълта, че ако се вземе все пак решение за ъпгрейдване на Козлодуй - някой от Европа ще се счупи да ни дава разрешителни. Все пак затворихме 1-4блок точно заради Евросъюза, а по мои спомени те си бяха разботещи и в техническа изправност. Та кой според ва ще си подритене предишното решение и ще каже сега: "да може да си построите нови блокове" ?
А де????
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 12:56:44 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Маги, напълно съм съгласна с написаното от теб относно Белене! Маги, който не е бил в региона и не е пряко засегнат не го интересува мизерията там и няма да разбере.

За мен е права и м-и! Нима не са опасни с теорията на вероятностите и другите АЕЦ на Балканския полуоствов и дори Европа?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
смарайди, опасни са не само на балканите и на европа, ами навсякъде по света. мен ако ме питат, аз съм съгласна да плащам по-скъп ток, но от чисти източници, отколкото евтин и да се чудя кога чудото на руската техника ще последва големият си брат чернобил, къде и как се складират отпадъците и дали вероятността детето ми да се разболее от рак не е нарастнала н-пъти, просто защото пребиваваме в близост до тях или ядем, храна, с лека подправка, щото има теч отнякъде.

не е вярно, че няма алтернатива на ЯЕ, ако всички тези пари се вложат в изследване и разработване на възобновими източници ще има алтерантива, но не се правят, защото е важна краткосрочната печалба.

в една от другите теми, има една майка, която в момента е далеч от бг, тя не иска да купува месни пюрета за детето си, заради фукушима. с какво ще си храним децата следващият път?,  а той е неизбежен.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Това е част от манипулацията на противниците. Ако, не дай Боже, се случи в Румъния или Турция няма да е проблем за нас, така ли? Това е проблем изобщо на ядренета енергетика, а не дали ще е от тази или онази срана на Дунав или Черно море.

За "манипулация" на чий противници става дума? Според мене това, че ако се случи нещо в Турция или в Румъния ще носим и ние (в България) последствия не е аргумент да се строи и у нас АЕЦ. Първо, има значение в радиус от колко км. живеят хора и второ, вече стана дума, че ядрените отпадъци ще са си бонус изцяло за нас.
А и нима не разбираме, че въпросът "ЗА" или "ПРОТИВ" ЯЕ излиза НАД всякакви партийни интереси и е много по-глобален?

Ти беше в Германия, нали? Ако не греша там има 19 реактора.

Мidge, мисля, че реакторите са БИЛИ и много повече. Но защо не попиташ, какъв процент са алтернативните източници на енергия в Германия? А и според мене по-важно е, че в момента правителството на Германия е приело политика за абсолютно спиране на атомната енергия до 2022г. Както е писано и в линка, който цитирах в предния си пост (вижте тук), осем реактора вече са спрени (всички, които са били построени преди 1980г.) В момента са останали девет работещи реактора, но те трябва да спрат работа поетапно до 2015г., като може да има запазени в готовност реактори най-късно до 2022г. Ако ти е интересно, на следната страничка (източник е Шпигел онлайн) са илюстрирани с черно - вече спрените реактори; с жълто - онези, при които е планирано спиране до 2015г. и до 2022г.; и в охра - онези, които ще бъдат затворени през 2022г. В сиво са неработещите реактори (някои спрени още през 90-те години: АЕЦ в Германия

« Последна редакция: Януари 25, 2013, 14:55:47 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Аз мисля,че въпросът трябва да се разгледа и от тази стара: Имаме ли нужда от още големи мощности за производство на ток?? За ноември и декември е имало рекордни излишъци,които са изнесени навън.Това е прост пример,но предполагам ,че това е положението и през последните години.За информация,токът за вътрешно ползване е многократно по-скъп от този за износ,както някой вече беше писал.Тогава какъв ни е интересът?? БГ икономиката кога ще стигне нивото сой от преди 23години,че да харчи толкова ток?? Не на последно място-светът се развива технологично.Производствата вече се енергоспестяващо ориентирани,при това максимално. Всичко се е насочило към енергоспестяване.Даже и битовите ни уреди. Технологиите се развивата и в енергопроизводството.Цената на алтернативните източници е паднала два пъти за последните три години.такава е тенденцията и за напред,а КПДто се вдига нагоре. Та ние има едно от най- голямото слънцегреене в Европа.-/А Бургас е рекордьор за БГ  :wink:/.Сега щели да опростяват процедурите по монтиране на солари надблокови пространства-ААА разгеле,та ние имама най много блокове на глава от населението след Русия,бе  :lol: :lol: Ако сте пътували в Турция или в Гърция,всяка ферма,всяка къща има панели за загряване на водата,нали и това е енергия? Ами да не мислите че е далече времето на чистата енергия от водород? Чистия синтез? Даже и един БГ изобретател скоро го показа процеса.Всички вече са наясно че петролът трябва да има алтернатива,но тя няма да е в ЯЕ.
Пускам един линк ,та да ви размъти още отношението към Референдума,ама аз ще си гласувам с НЕ,щото си е една голяма лъжа.И за едните,и за другите , и най вече за нас.
http://www.svobodata.com/page.php?pid=10813&rid=29&archive
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Цитат
аз съм съгласна да плащам по-скъп ток, но от чисти източници, отколкото евтин и да се чудя кога чудото на руската техника ще последва големият си брат чернобил,
Елена, когато сметката за тока ти е равна на средната заплата за страната (ама истинската , не тая дето ни навират в носа), или се приближи близо до два пъти на минималната(официална)заплата  - тогава ще те питам дали си съгласна на по скъп ток. Пък и ако научиш, че цифрата е такава за да си вземат от твоя джоб и да си сложат няколко човека в личните джобове, тогава пак ще те питам на какво си съгласна. Пак изказване отвъд граница, където нещата не изглеждата такива каквито са тук, на място.
И ако подценяваш руската техника си мноооого  в грешка. Аварии има както в руски (чернобил), в японски (фукушима - тук "природата" е виновна), така  и с американски АЕЦ (1979). В никакъв случай не съм фен на руснаците, но не мога да се съглася, че едва ли не нямат технологии.
Chandra някъде прочеточ, че германците (скоро) пуснали или ще пускат няколко вече спряни реактора, що тъй ? Ако държиш ще се разровя. Меркел обещала, обаче нещо не им достига енергията и си пускат хората реакторите. Ние ако си пуснем някой от спрените какво ли ще ни се случи?
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 15:12:55 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
смарайди, опасни са не само на балканите и на европа, ами навсякъде по света. мен ако ме питат, аз съм съгласна да плащам по-скъп ток, но от чисти източници, отколкото евтин и да се чудя кога чудото на руската техника ще последва големият си брат чернобил, къде и как се складират отпадъците и дали вероятността детето ми да се разболее от рак не е нарастнала н-пъти, просто защото пребиваваме в близост до тях или ядем, храна, с лека подправка, щото има теч отнякъде.

не е вярно, че няма алтернатива на ЯЕ, ако всички тези пари се вложат в изследване и разработване на възобновими източници ще има алтерантива, но не се правят, защото е важна краткосрочната печалба.

в една от другите теми, има една майка, която в момента е далеч от бг, тя не иска да купува месни пюрета за детето си, заради фукушима. с какво ще си храним децата следващият път?,  а той е неизбежен.
Стрига насаждане на страхове. Централи не се строят лека ръка, независомо дали с руска или с френска техника. Вярно ставата закатлъци,но от тях се учат всички, ама то така е с всичко. На самолет качваш ли се?
ЯЕ е най-чистата електроенегрия за момента, която същевременно има и финансов смисъл. Като казваш готова си да плащаш по-висок ток - колко по-висок си готова да платиш? 2х, 3х? Ако не можеш да си отпляваш детето зимата как ще се чувстваш? Понеже за много хора това може да стане реалност при още по-високи цени на тока. Ако не от Белене, токът ще идва пак от някоя ядрена централа в района. Каква е разликата за природата тогава?


  
*
в една от другите теми, има една майка, която в момента е далеч от бг, тя не иска да купува месни пюрета за детето си, заради фукушима. с какво ще си храним децата следващият път?,  а той е неизбежен.

Има ли факти в коментара ти или само драма?
Между опасенията на тази майка и невъзможността да се набави незасегната от радиация храна за децата в България, Тайланд и Англия има няколко океана разстояние.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Малко извън темата съм, но... Това на снимката, "някъде около СЗ", е водна кула, от която излиза пара  :wink:. А всички ние в района дишаме разни други неща, които не идват точно от това "някъде"  :).

Дани, що се правиш на луда ся
през два комина е онзи с красотите
къде видя да пиша, кой конкретно комин изпуска замърсяване
напълно разбирам, че доходите ви са от онова там  :wink: и за това винаги скачаш, като напиша нещо по темата
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Цитат
Обгазяванията в Старозагорско са причина за по-големи бронхобелодробни заболявания при децата, сочат резултатите от изследване на здравословното състояние на деца и младежи до 18г. в Стара Загора и общините Гурково и Павел баня.
В проучването са обвханати общо 9 850 деца. 60% от болните деца са с хронични увреждания на дихателните пътища, лигавиците на гърлото, носа и очите. Анализът показва, че усложнената екологична обстановка и честите експозиции на замърсяването са фактор за по-високия ръст на алергии, астма, сенна хрема и други бронхобелодробни заболявания, пише news.bg. Междуведомствената комисия ще разработи програма от мерки за подобряване здравето на децата и ще кандидатства за финансиране пред Министерство на здравеопазването и пред европейски фондове.

* * *
Правителството спешно ще спасява децата на Стара Загора

Заради периодичните обгазявания болните от астма в града са два пъти повече, отколкото в съседни райони, обяви здравното министерство

Правителството трябва да вземе спешни мерки за здравето на децата в Стара Загора. Замърсеният въздух в града през последните години е причина за сериозното увеличаване на болестите на дихателните пътища и астмата в региона. Това е основният извод от наблюдението, проведено от здравното министерство и цитирано от БТА.
Изследването е започнало след залповото увеличаване на емисиите от серен диоксид във въздуха през 2004 и 2005 г., заради което имаше и протести на населението. Експертите на министерството са изследвали 9000 деца и младежи до 18 г. от града. Контролно е проучен здравният статус на 871 деца в Гурково и Павел баня. Двата града са избрани, тъй като по данни от регионалната екоинспекция в Стара Загора имат най-чистия въздух в областта.
Резултатите са тревожни, смятат от министерството. Всяко второ от 10 деца в Стара Загора се оплаква от сухота в гърлото и кашлица. 12.7 % от изследваните са боледували най-малко 4 пъти в годината от заболявания на горните дихателни пътища. За сравнение - в цялата страна децата, приети в болница през 2005 г. с болести на дихателната система, са били 8.4 на 100. Болните от астма деца в Павел баня и Гурково са два пъти по-малко, отколкото в Стара Загора, сочи изследването на МЗ.
Екологичните проблеми са най-опасни за по-малките деца, защото те имат по-силна чувствителност към мръсния въздух, обясниха експертите на МЗ. Оттам смятат, че причините за замърсяването са комплексни. Затова не посочват конкретни виновници. В Стара Загора има комбинация от два рискови фактора - серен диоксид и прах, което води до по-голяма заболеваемост. Експертите смятат, че сред причините за замърсяване на въздуха е и фактът, че градът се отоплява на твърдо гориво.
От три години насам през късната пролет и лятото Стара Загора периодично е обгазявана със серен диоксид. От БАН казаха, че вината е в топлоцентралите в Маришкия басейн. Това са ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 2 и фабриката за брикети "Брикел".


Явно около тецовете района е чист като момина сълза
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
цигу, аз драма не виждам, но явно ти да, няма какво да го обсъждаме, никога не е имало резултат.

боби, вярно е, че сакатлъци стават навсякъде, просто тук последиците са доста по-катастрофални. да качвам се на самолет, но като падне един умират 200 човека, като гръмне една ядрена централа колко умират, колко са заразени и колко поколения напред носят болестите.

доводът за цените също е проблематичен. доказано е, че бедните хора живеят на много по-замърсени места, колкото са по-бедни, толкова по-високи нива на токсичност се намират в телата им. това добър довод ли е да допускаме една според мен, пък и още едно количество хора тук, опасна технология?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Колко често стават аварии в АЕЦ?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
това добър довод ли е да допускаме една според мен, пък и още едно количество хора тук, опасна технология?

Да, добър е като избора е замърсяване, мизерия или ти. И сега много семейства стоят на студено, готвят по нощите уж на ниска тарифа, пускат бойлери за по 1-2ч пак през нощта, къпят се със студена вода. Мога и още да ти изброявам. Не че здравето после го имат, но то като нямаш всичко ти е такова. И мляко по 30ст купуват, защото е евтино, а не качествено.
*
Питам те конкретно замърсена ли е храната в Тайланд или само използваш нечий страх като аргумент против ядрената енергия? Защото и леля ми от България точно като теб се чудеше какво ще ядем всички по света след Фукушима. На такива разсъждения не мога да ти реагирам разумно.
*
Маги, напълно съм съгласна с написаното от теб относно Белене! Маги, който не е бил в региона и не е пряко засегнат не го интересува мизерията там и няма да разбере.

Ма, разбира се, дайте заради мизерията в района да вложим 22 млрд. лева, които с лихвите не знам колко ще станат, за да има какво да работят хората там. Правителството може да подобри политиката си относно данъчните ставки и да привлече инвеститори отвън, вместо да обрича 3-4 поколения да изплащат въпросната централа.

Тук съм съгласна с Чандра, че строежите на атомни централи в съседските страни изобщо не е основание за строеж на такава централа на територията на България.

avallon, що си мислиш, че с новата централа българите ще плащат по-евтин ток? Точно обратното ще е.
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 17:42:44 pm от Мецани »
*
Според мене това, че ако се случи нещо в Турция или в Румъния ще носим и ние (в България) последствия не е аргумент да се строи и у нас АЕЦ. Първо, има значение в радиус от колко км. живеят хора и второ, вече стана дума, че ядрените отпадъци ще са си бонус изцяло за нас.
А и нима не разбираме, че въпросът "ЗА" или "ПРОТИВ" ЯЕ излиза НАД всякакви партийни интереси и е много по-глобален?
Затова казах, че не се чувствам компетентна да определям къде и дали да се строи. Притеснението ми е, че може да стане авария в региона, в АЕЦ от която ние купуваме ток, вместо в такава от която продаваме. Въпроса е много повече икономически, отколкото въпрос на екологични съображения. Екологичните са еднакви и за двете страни на Дунав  :wink:

За Германия ми беше интересно да прочета. Благодаря! Но е факт, че имат 9 работещи реактора към момента или 50% от наличните АЕЦ.  
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Chandra някъде прочеточ, че германците (скоро) пуснали или ще пускат няколко вече спряни реактора, що тъй ? Ако държиш ще се разровя. Меркел обещала, обаче нещо не им достига енергията и си пускат хората реакторите. Ние ако си пуснем някой от спрените какво ли ще ни се случи?
Авалон, признавам, че не съм запозната точно с това, за което говориш. Ще ми е интересно да намериш материала, там със сигурност ще има и отговор на въпроса: "що тъй?". Аз знам единствено, че преди повече от година се наложи да оставят един от спрените реактори в готовност като "резерва". Но съгласи се, че в една държава да се спрат от действие цели осем реактора само за времето след Фукушима до сега си е сложна задача! Иначе като цяло в Германия от 60-те години досега са спрени мисля общо 19 реактора. И по-важното е, както споменах, че политиката в Германия е, до 2022г. да не се произвежда ЯЕ

И като споменавате съседите, сигурно е фактор все пак, че при последната катастрофа във Фукушима първоначално бяха евакуирани хората в радиус от 30км. Освен това е добре да се знае, че количеството радиоактивни отпадъци е пропорционално на произведеното електричество и те си остават наш проблем...

Вярно ставата закатлъци,но от тях се учат всички, ама то така е с всичко.

Аз не бих нарекла катастрофи с размерите, за които знаем "сакатлъци", а и онова, на което се учат много е точно да започнат да водят политика за разширяване на алтернативните енергийни източници...

"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
midge, само че населението на Германия през 2009 г е близо 83 млрд. души, съответно и потреблението им е огромно сравнено с нашето. И територията им е тройна на нашата  :wink:
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 17:56:08 pm от Мецани »
*
Малко извън темата съм, но... Това на снимката, "някъде около СЗ", е водна кула, от която излиза пара  :wink:. А всички ние в района дишаме разни други неща, които не идват точно от това "някъде"  :).

Дани, що се правиш на луда ся
през два комина е онзи с красотите
къде видя да пиша, кой конкретно комин изпуска замърсяване
напълно разбирам, че доходите ви са от онова там  :wink: и за това винаги скачаш, като напиша нещо по темата


Мне, просто повечето хора като видят "големия пушек" от "големия комин", защото това се вижда на снимката, и си казват леле-мале, ужас. Затова уточних, че това е водна кула. ТЕЦ-овете работят много отдавна. А за обгазяване се говори от 3-4 години. И интересно как пък все те са виновни, като всичките имат сероочистващи инсталации, работещи. Още по-интересно е как в града се измерват силно завишени стойности, точно когато ТЕЦ-овете дори не работят на пълна мощност.

А това, че мъжа ми работи там, не прави автоматично ТЕЦ-а наш, личен. И друг път съм го казвала.