0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Темата от последните дни...ясно коя е тя де - Ахмед Доган, конференция, пистолет, батални сценки, извънредни студиа, политици опитващи да употребят случая някак, ако може в тяхна полза да е, все пак избори идват...

Не ми е интересна самата случка лично на мен. По-интересни са ми реакциите на същата и какво показват те, вкл. моите собствени. Интересно ми е как цялата ни политическа "класа" не осъзна, дори не регистрира сигнала подаден й от обществото, което уж управлява... Несъзнаването докъде са стигнали нещата в това същото общество вече. Роботизираните реакции, припяването на заклинания за "езика на омразата", за "етническа нетолерантност" всички тези служебни, кухи и неадекватни коментари на "покушението"... И нито един коментар по въпроса: "Как реагира обществото на случая и защо?"

Обществото т.е всички ние с вас - не реагирахме нито "етнически", нито "нетолерантно". Реагирахме по начин, показващ какъв огромен дефицит на законност и справедливост изпитваме като общество. Всички ние, тук и сега! Без оглед на етнос, образование, професия, социален статус... Ако дотук изброените ни разделят в някаква степен, то "дефицитите на законност и нормалност" в които живеем не от онзи ден са ни "общ знаменател". Те са общ повод за отчаяние и обезвереност. И това си пролича от ясно по-ясно, ама пак нямаше кой да го забележи...

Какво имам предвид точно. Ахмед Доган беше атакуван с пистолет /бил той газов, бил той незареден/ - все тая. Можеше да не е газов, можеше и да е зареден, можеше и да му попилее главата по подиума и пред обективите на камерите... Докато НСО го "охранява персонално"  :lol: Ба....и персоналната охрана, да ме извиняват. Случката е стряскаща сама по себе си, все едно дали се е случила на някой когото харесваме, или не харесваме. Ахмед Доган го нападна човек от неговата етническа група. При това не някой маргинал, а студент в 5-и курс във ВИАС. Дали е било "сценарий", дали е било "солова акция" на въпросния Октай - пак няма значение. Има значение до степен, че е абсурдно в политическите коментари по случая после да се чуват фрази за "езика на омразата" и "етническата толерантност", които били довели "до тук".  8O Ама те сериозно ли?!!! Етническите турци в България "етнически са нетолерантни сами към себе си" значи и се опитват да се сплашват и убиват по политически конфернции, вероятно поради "езика на омразата", който води до всички беди у нас. Т.е. пречи на замазването на всички проблеми, затова така красноречиво е формулирано това пречене - "език на омразата". Мда.

Ние всички "мразещите и нетолерантните" в тази държава обаче сме по-загрижени в този случай за нападателя Октай, който беше линчуван почти, пред безучастния поглед на охранители от всякакъв ранг, депутати и медии. Не за Ахмед Доган, към чиято глава все пак беше насочен пистолет, при това два пъти. И не сме загрижени за Октай, защото обичаме "тероряги" и мразим Ахмед. Ако е до етноси - ми да ги мразим и двамата и да се радваме, че единият си изкарал акъла, пък другия ял хубав бой, а всички ние "сме гледали сеир" за тяхна сметка. Не знам във вашите ФБ-страници и по другите социални мрежи, които ползвате какви са мнозинството реакции по темата, но поне на моята "стена" - все немюсюлмански са имената постващи материали с въпроса: "А за тези дето биха Октай - закони и мерки няма ли?". Не защото се радват, че посегнал на Доган. Не. Никой не казва, че Октай е герой и никой не му се радва на "бабаитлъка". Най-малко аз. Става дума за елементарна справедливост, елементарен ред, елементарно зачитане на правата на ВСИЧКИ. Това, което у нас просто не се случва, на никого, от десетилетия и затова всички сме все по-нихелистично настроени и безразлични и към държавата си и към околните. Тази случка и реакциите на случката - не са причина за процеси и състояния. Те са илюстрация на същите - остра, цветна, страшна. Неразбрана от тези, които трябва да я разбират най-много и най-бързо - нашата политическа "класа". :?

Тази случка, обществените и политическите реакции на същата са и едно добро обяснение за някои пишещи тук хора на неща които са им вечно необясними, неразбираеми и в графа: "ма не може да бъде". Може, може и още как. Нито ние сме расисти и идиоти мразещи някого, нито имаме държава и държавници с мозък и усет какво и защо се случва край тях. И ето ви на пореден пример на цялото малоумие в което живеем. Октай напада Ахмед на етнически партиен форум - изводът е, че "тя етническата нетолерантност, пък омразата", това в устите на етнически българи "политици" и в устата на г-н Станишев управляващ партията наследила онази другата партия спретанала "възродителния процес"... 8O Наглост, безочие, беззаконие до дупка! Етнически турци бият до кръв и оставят без гащи друг етнически турчин, нападнал трети етнически турчин и никой не знае защо се е случило това нападение...ма пак са виновни кои? Точно така онези етнически нетолерантните и мразещите. Дето пак в тази се роля се згрижиха дали биячите на нападателя няма да бъдат наказани по същите правила, както и нападателя нападнал Доган. Може никой да не харесва Доган, но аз не чух/прочетох мнение одобряващо тази атака, само защото била към Доган.

Та така мили дами и Рачо  :D Беззаконието и липсата на нормалност са причината и за това дето го пиша сега и за онова дето съм писла и по-напред. Но колко по-лесно е да има един "винаги виновен Октай". Не на вас лесно, на т.нар. ни държава.

« Последна редакция: Януари 22, 2013, 03:39:02 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Първо искам да кажа, че аз не смятам, че турците в България са масово дискриминирани. Казвам го, щото ми се стори, че има намек, за тези от нас, които някога са казали нещо за дискриминация. Ако съм сбъркала, моля да ме извиниш. Никога не съм видяла някой да дикриминира турчин по презумция, че понеже друг турчин е еди -какъв си значи и този е такъв.

Това, което на мен ми направи впечатление в масовата реакция беше, че не бяха минали и 24 часа и всички ми обясняваха, че турците си направили пиар .  дори и така да беше, за толкова малко време те няма как да го знаят, но пък важното е, че са убедени и единодушни. Веднага се сетих за случая с онази лудата майка, която си  уби детенцето. Тогава, когато тя първоначално го обяви за отвлечено, цял народ излезна заедно с таксиметровите шофьори да протестира срещу правителството. И тогава бяха пак толкова единодушни, че те са им виновни. Аз пак недоумявах защо протестират, както и сега не я разбирам тази реакция. Просто, когато има напрежение в обжеството и най-малкото нещо е в състояние да насъска тълпата. Та и сега ми се струва такъв случая.

П.П. Не знам кой е загрижен за този Октай, аз подобни коментари не съм виждала. Обаче щом казваш, че ги има то за мен това е поредният пример за пристрастност понеже хората мразят доган. Вместо да се притесняват, че само 6 години може да му дадат на ози мухльо, те се загрижили, че го били набили. То и аз не го обичам доган, ама егати логиката.


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Боби, ти гледа ли записа на побоя?
щото едно е самоотбрана, друго е беззащитен и обезръжен човек, повален на земята и държан от 2-3 да бъде ритан, блъскан, пребиван от други 5=6 човека
аз на това си му викам престъпление, и то по-голямо от това,което Октай направи
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, ти гледа ли записа на побоя?
щото едно е самоотбрана, друго е беззащитен и обезръжен човек, повален на земята и държан от 2-3 да бъде ритан, блъскан, пребиван от други 5=6 човека
аз на това си му викам престъпление, и то по-голямо от това,което Октай направи


Оле милият, пребит викаш..., по-голямо престъпление било? Хм,може би ти така го виждаш, аз обаче нямам никакво съчувствие за този глупак.

П.П. Гледах го току що. Пребиването се състоеше в няколко шута и трая 35 секунди на записа. Не са прави, ама това е простотия и първосигнална реакция, не го сравнявай с ваденето на пистолет на политик, което е доста сериозно и планирано действие.
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 07:10:02 am от Bobbie »


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
да бе, тук аматьори и ги пребиват в ефир, при вас професионалистите избиват деца и си ги съдят спокойно и нормално
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
да бе, тук аматьори и ги пребиват в ефир, при вас професионалистите избиват деца и си ги съдят спокойно и нормално
Те и него ще го съдят спокойно и нормално.  Тук говорим за някаква първична,непланирана, просташка реакция в първите секунди след случката. Народа навсякъде би реагирал така, ако му разрешат. Аз да съм и аз не знам как бих реагирала. По-скоро тези, които го арестуваха, са виновни, че го позволиха.

П.П. Между другото тук не знам дали мога да го набия, но знам, че ако ми извади пистолет имам право да го убия и няма и дело да има дори. Те тук, ако си забелязала, половината, че и повече от случаите нямат кого да съдят, понеже не ги оставят живи, че да си съдят.
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 07:27:38 am от Bobbie »


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
в случая обаче, той не беше насочил пистолет към никого от пребиващите го ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
в случая обаче, той не беше насочил пистолет към никого от пребиващите го ;)
Абе да ти кажа честно, все ми е тая, защото 30 секунди по-рано беше.  Не мисля, че въобше заслужава да си тормозя мозъчето с този тъпак. Искам държавата да го осъди възможно най-яко според закона, че да покаже, че не се лигави с подобни идиоти.  


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
и преди 30 секунди не беше наасочил пистолета към никого от тези, които го пребиваха
нали си буквалист, или сега просто не ти поддържа версията
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: "Оценка на моториката" на днешната бълга
« Отговор #229 -: Януари 22, 2013, 08:10:16 am »

Искам държавата да го осъди възможно най-яко според закона, че да покаже, че не се лигави с подобни идиоти. 


Да, предполагам това искат и повечето хора.
Ама по същият начин да процедира и с останалите участници в саморазправата...
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 08:12:19 am от Nedda »



*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
и преди 30 секунди не беше наасочил пистолета към никого от тези, които го пребиваха
нали си буквалист, или сега просто не ти поддържа версията

Буквалист мини, означава съвсем друго :-)

Да, предполагам това искат и повечето хора.
Ама по същият начин да процедира и с останалите участници в саморазправата...
Може :-). Това е дребно хулиганство, ако няма телесни повреди. Едно време беше 10-15 дена в тухларната, а сега е административно наказание - сътавят ти акт.  

Само в България може два дена след такава случка, основна тема на разговор да е дали да глобят тези, които са го наритали.
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 09:03:25 am от Bobbie »


  
*
Боби, в голяма грешка си! :? Не знам в други страни как е при такива случаи,но тук проблема е "само" в това,към всички участници в случилото се да бъдат приложени законите на държавата ни.нали разбираш? да няма неглижиране на едното деяние,а за другото да има преекспониране.За това пишат хората по форумите и ФБ. Просто нямат доверие в органите,това е.
Според мен трудно ще разберем истината за случая.Едва ли ще излязат и истинските мотиви на Октай,макар че в някои медии вече имаше цитирани негови думи след атентата.Ситуацията е доста деликатна и много,много искам да вярвам,че никоя политическа сила няма да си позволи да я употреби,поне не прекалено.както и ми се иска да вярвам,че управляващите ще "употребят" ситуацията по начин,служещ на цялото общество.
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, в голяма грешка си! :? Не знам в други страни как е при такива случаи,но тук проблема е "само" в това,към всички участници в случилото се да бъдат приложени законите на държавата ни.нали разбираш? да няма неглижиране на едното деяние,а за другото да има преекспониране.За това пишат хората по форумите и ФБ. Просто нямат доверие в органите,това е.
Просто посочвам, че ако не бяха предубедени, нямаше 2 дена след това точно това да им е най-голямият проблем. Има толкова много по-сериозни неща свързани с тази случка, които нормално биха обсъждали хората. От това как е стигнало до там, до това да искат по-яка присъда, до това какъв е „професионализма“ на гардовете, които оставиха този, който закопчаха да бъде ритан... но не, 2 дена след това те са се загрижили дали ритачите ще бъдат глобени 100лв. Аз нямам пробем с това - нека ги глобат, както си е закона. Но не вярвям, че е понеже искали еднакво да се спазват законите. Бих повярвала дори и на това, че народа случайно е пропуснал тези къде къде по-важни теми, ако това не беше същият този народ, който преди няколко месеца се обедини около тезата, че Опиц не трябвало да лежи в затвора. ... ми прости за скептицизма, но не вярвам.
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 09:25:39 am от Bobbie »


  
*
Лигльото с бащиният си джип, който гръмна с газов пистолет човек в главата миналата седмица зад халите в Пловдив, заради спор за паркиране, вече е пуснат срещу гаранция от 2000 лв. За какви закони говорим....

п.п. понеже все го удряме тук  на етническа нетолерантност, извършителя е арменец
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 09:38:43 am от Тара »
*
Аз също като Рачо, искам всички да си получават наказанията, а не да има вратички и да им се разминава. Съжалявам само за това, че единствено Октой и такива чиито престъпления са влезли в медиите ще получат що-годе адекватни наказания. Иначе моя мъж го съжалява  :) "Изгоря момчето" вика, не знам аз бих размислила преди да предприема действия и бих съобразила последствията. Наистина като сцена от турски сериал ми се стори, но ми омръзна вече да ги гледам по всички телевизии.

Аз пък съм потресена от убийствата на вече две цели семейства и някак не мога да повярвам, че човек може да избие децата, жена си и майка си. Странни са ми тия съседи, които нищо не чуват, като знам, че в панелите чуваш в съседската тоалетна какво се върши.
*
Боби,докато Октай е  в ареста,а там има кой да се грижи за него, а другите участници,които според хората също са пристъпили закона,са навън-нормално е така да реагират хората.Не знам защо си мислиш,че всички се притесняват единствено от това дали биячите ще си получат наказанието? Явно четеш в една и съща,тенденциозна медия.Много са обсъжданията на случката и то твърде разнообразни,разнопосочни,противоречиви. Честно да ти кажа,ако не си тук,без това да те обижда ни най-малко,не можеш да го усетиш.някак си го има във въздуха,но не се вижда.Леко е напрегнато,ми се струва.За това и е втората част от поста ми,която ти не си цитирала. Много е сложно.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Боби, в Щатите въпросните биячи щяха да бъдат арестувани на момента и закарани в полицейското управление до изясняване на случая. Така трябваше да се процедира и в този случай!
Не знам дали гледаш футбол, ма аз гледам. И тук и навсякъде по света при хулигански прояви и побоища арестуват феновете и ги съдят по бързата процедура,  някои пък получават доживотни забрани да посещават футболни мачове. Та тези делегати, които смазаха обезоръжения и повален нападател, нанесоха му телесни повреди, как така няма да бъдат съдени! Няма логика. Законите са за всички.
В Щатите може да ти е позволено да насочиш оръжие срещу нападател, но тук законът е малко по-различен.


М-и, потресена съм от убийствата. На мен лично ми е трудно да коментирам особено вчерашното убийство. Много ми е мъчно за дечицата.
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 09:52:24 am от Мецани »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби,докато Октай е  в ареста,а там има кой да се грижи за него, а другите участници,които според хората също са пристъпили закона,са навън-нормално е така да реагират хората.
Хайде помисли нормално ли е да са  в ареста за нещо, за което им се полага глоба? А пък още по-малко нормално е да има съчувствие към него. дето пише м-и мъжът и го съжалявал. Ми това не е непредубедена реакция към човек извадил пистолет на политик. Ако някой беще извадил пистолет на личност, кояот всички обичат, реакцията нямаше да е такава. Представи си Октай извади пистолет на Стоянка Мутафова и съответно същата картинка с ритането. Все още щеше да се конментира този изрод защо иска да убие жената, как му е малко боя и така нататък. Опиц беше догонил невъоръжен крадец и го беше зсстрелял в гръб и го защитаваха. Знаем си стоката,нека да не се заблужваваме.

 Не е леко напрегнато, много е напрегнато очевидно. Няма как да го усетя, но пък го виждам по темичките, по  които си хортуваме тук :-)

Мецани, спортното хулиганство се наказва по друга точка от закона и там въобше не са съшите правилата. Аз разбирам да ги арестуват, ама кой да ги арестува спроред теб на место? Единственият полицай, ако въобше е имало такъв, трябва според теб да остави атентатора и да хукне тях да ги арестува ли? Не казвам, че не трябва да ги глобят - нека ги глобят както си е по закон, въобще не говоря за това обаче. Сега това, което могат да направят е да ги индетифицират по записа и да ги глобят с по 100лв и да се приключи.  Предполагам, че в крайна сметка това и ще направят.  Така нядявам се народа ше е доволен и може да пристъпи към по-маловажните теми като например защо в закона няма точка, по която Октай да лежи по-дълго от 6г.

Между другото от прокуратурата вече правят фотоекспертиза, за да видят какви обвинения могат да повдигнат. Така че не знам за какво е цялата дандания.
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 10:07:42 am от Bobbie »


  
*
Боби, няма значение по каква точка ги съдят футболните хулигани, важното е, че ги съдят. Така трябва да се постъпи с всеки посегнал и нанесъл телесни повреди на друг човек. Да ти припомня един случай- пред дискотека Амнезия в Студ.  град точно такава проява като на драгите делегати побойници, уби човек. Едни момчета с шутове и ритници причиниха смъртта на друго момче.
Всеки трябва да си получи наказанието, щом е престъпил закона. Всеки!
И пак казвам, в Щатите нямаше да оставят побойниците пък били те делегати, политици да си отидат по живо по здраво. Бъди обективна, моля те.

Възмутена съм как извъртяха нещата и в Европарламента. Пак ни изкараха, че сме етнически нетолерантни, независимо, че нападателят не е етнически българин християнин.

http://dnes.dir.bg/news/evropeyski-parlament-napadenieto-ahmed-dogan-12881124?nt=4
*
Мецани, спортното хулиганство се наказва по друга точка от закона и там въобше не са съшите правилата. Аз разбирам да ги арестуват, ама кой да ги арестува спроред теб на место? Между другото от прокуратурата вече правят фотоекспертиза, за да видят какви обвинения могат да повдигнат. Така че не знам за какво е цялата дандания.

Спортното хулиганство, Боби, попада в Закона за опазване на обществения ред в частност; - закона за опазване обществения ред при спортни мероприятия, "другата точка", както я наричаш е дотолкова друга точка, доколкото извършеното не попада в обсега на наказателния закон.  Същото важи и при провеждането на мероприятия, както в случая конференцията на ДПС - има закон за опазване на обществения ред и съответните наредби за провеждане на масови мероприятия съгласувани с полицията, други обществени институции, организациите провеждащи обществени мероприятия. И тук важи същото, стига противообществените прояви да не попадат в накателния закон.