0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Аз пък не виждам причина въобще да се задължават да посещават училише. Могат да си учат в къщи и да полагат изпити. Аз не бих го направила, но има хора, които смятат, че това е по-добре.

E, за училище вече и аз не бих предпочела домашно обучение. По много причини, но една от съществените е, че не се чувствам подготвена да преподавам всичко на детето си сама до завършването му на гимназия. То са сума ти предмети, езици, в наше време "енциклопедични личности" вече няма. И да има - аз със сигурност не съм от тях.  :lol:

За дете в "доучилищна" възраст обаче, при това моето собствено - не приемам държавата аутимативно да ми заяви: "Твоето мнение и желание са без значение, ние тука сме решили, че хората в ДГ ще повлиаят по-благотворно на детето ти от теб самата". 8O Всъщност, намирам го за крайно обидно внушение, без грам да имам против наличието на ДГ и посещаването им, ако родителите така преценят, че е по-добре за техните си деца. А и както казва mini, не само ДГ са алтернатива на отглеждане от самите родители... Изобщо да се намеква, че отглеждането на малки деца у дома е вредно за тях самите в някакъв смисъл, за да се оправдае някакво "мътно решение" /както правилно отбеляза Цигу/ е поредната политическа гротеска у нас. Разбира се не твърдя, че ходенето на ДГ е "вредно" пък, да не го изтълкува някой така сега.  :lol: А и повечето родители всъщност нямат друга опция, както многократно казахме вече - и сами се натискат за ДГ.

П.П. Моят син е роден през февруари 2011, а това със задължителната ДГ от 4г. - ще влиза в сила уж през 2016. Та моят потрес изобщо не е в случая, защото касае Дани тази дивотия. Преля ми заради ползваните доволно дълго и отразени по всички медии "аргументи" в защита на същата. После - защо имало неглижиране на жените, в частност на майките у нас? Ми ще има, при такива приказки...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

 но аз продължавам да не разбирам причините за това децата на всяка цена да бъдат вкарани в детски градини на 4-годишна възраст. Кое диктува тази мярка?


За съжаление май отново става въпрос за усвояване на едни пари , и за едни  комисионни...



*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Защо тоя зор да стават пъдари на малките деца и да ги съберат като овце в кошарата? Нямат ли си други работа да вършат и други пролбеми в държавата да разрешават?
Четири годишните не са в "яслена" възраст, защо ще ги сравняваме с "овце в кошара"? Според мене за едно дете след 4 години  е добре да прекарва време с връстници, да играе и да се обучава с тях, да има структурирано ежедневие и да спазва правила - това постепенно подготвя и за училище...  

Онова, което лично аз не разбирам е, дали няма и по-наболели проблеми за разрешаване преди въвеждането на такова "задължение"? Как ще направят детската градина задължителна, при положение че има дефицит на места? Ще се преструктурира ли системата? Предучилищните групи част от учебните заведения ли ще бъдат (от училищата) или част от детските заведения (градините)? Съставена ли е програма (курикулум) за това ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обучение? И как ще се оцени, дали съответното детско заведение е на необходимото ниво?...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Чандра, голямата ми дъщеря след месец ще прави на 6 и според учителката- има проблеми с концентрацията
аз пък се питам как точно ще ги обучават тези 4 годишните, като 6-7 трудно се концентрират върху учебния процес? мани другото
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Първоначално, когато искаха да бъде задължително (без опции) веднага си представих следното - едни познати, живеят в хубаво балканско село, хора с работа , хубав дом и дете на 6 години. Не искаха да се местят в града. Наложи се защото закриха селското училище, а най-близкото е на 16 км. Теглиха кредит купиха си апартамент и отидоха да живеят в града. Мъжа с 300 зора си намери работа, жената - не ... и с ипотека. Представих си че това се случва по същия начин, но още по-рано. В българия има мнооого села без градини и училища. После обаче депутатите размислиха и гласуваха с опция. И какво стана - нещо, като нищо. Който не иска да си пусне детето на "задължителната" детска градина няма да го пусне. И какво гласуваха тогава? И как така от нищото и на бързо (има доста по-сериозни проблеми дето години се дъвчат)решиха, че спешно трябва да се задължат децата - 4 годишните да ходят на ДГ и на мен си ми остана въпросителна. Да, както пита Цигу "Кое продиктува това ?" и аз се питам. Отдавна престанах да приемам като чиста монета чутото. Някъде се говореше, че целта е да се интегрират ромите - дрън, дрън, дрън. Някъде, че все пак става дума за пари, които трябва да се усвоят, защото доста ресурс ще е нужен за да се обезпечи едно такова задължаване, не само база , ами заплати на персонал, тоци, води и куп още. И това трябва да го има за всяко едно дете, защото не се знае колко ще се откажат, а и не би трябвало да има недостиг. А от къде тези пари и кой ще ги харчи, по-точно КАК?
Каквато и да е истинската причина за тази депутатска загриженост да гласуват това нещо като нищо ......все  някога от този храст ще изкочи заека, но ще е постфактум. Както обикновено.
« Последна редакция: Януари 18, 2013, 22:41:00 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
аз не искам да плащам подобни неща, по-добре детето ми да си стои у нас
по-евтино ми идва някак си

да не мислиш, че като тръгне на училище, няма да плащаш? :)

калкулация на разходите в държавната ДГ, в която ходи синът ми, в София:

1. месечна такса 60.00 лв
2. веднъж годишно събираме пари по инициатива на родителите, с които им купуваме новогодишни подаръци, флумастри, хубави пластелини, моливи, хартии, лепила - 30.00 лв, на месец се пада по 3.00 лв (махам 2 месеца ваканция)
3. допълнителни занимания (футбол, английски, йога) - незадължителни - 60.00 лв
4. театър - 1 път месечно - 3.00 лв
5. вода - 1 път месечно - 1.00 лв

на месец давам общо 127.00 лв. задължителни от тях са само 60.00 лв.

цена на детегледачка - минимум 600.00 лв/месечно

няма начин да ми излезе по-евтино стоенето у дома, отколкото държавната детска градина.
« Последна редакция: Януари 18, 2013, 23:44:56 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
аз пък се питам как точно ще ги обучават тези 4 годишните, като 6-7 трудно се концентрират върху учебния процес?

мини, и сега 4-годишните си имат програма за обучение в детската градина. всеки ден имат 2 блока по около 15-20 минути занимания. имат си учебни тетрадки по няколко предмета. отделно си имат занимания по музика и физкултура, рисуване и прочие.

така ги обучават - на малки порцийки. обучението на малки деца не е измислено от ГЕРБ. тъпото е, че е задължително, при положение, че няма места дори за желаещите. това е тъпото, а не, че ще ги обучават! винаги са ги обучавали децата в детските градини.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Ирина, тази сметка сме я правили и преди
казвала съм ти, на мен детската е на 10 км от вкъщи, нямам удобен транспорт, освен автомобила
това са 400 км на месец, ако детето ходи редовно на градина и ето ти още около 120-130 лева разход
да не говорим за почивните дни, които за държавните институции са такива, но не за всички фирми, нерядко ми се налага да работя на официални празници, заради повишения клиентопоток
при мен обаче всичко е умножено по две, но пък за гледачка давам 400-450 лева, което ме устройва идеално и ми се вързва добре
за училище съм дала еднократно 25 лева, плащам два пъти месечно театър и нищо повече

и моята детегледачка ги обучава децата- учи ги да шият кукли от плат, показва им как се правят дрешки от налични материали, стари, скъсани парцали, правят си къщи от кашон, с прозорци, рисуват си  небе, слънце, рисуват с естествени материали, разтварят боички  !не гледат телевизия!, вкъщи са си, разходки си правят, ядат домашна храна- незаменимо
« Последна редакция: Януари 18, 2013, 23:53:38 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
правили сме я, но мен ми се иска да излезем извън частния случай.
не искам отново да ми обясняваш колко добре си постъпила - ясно е, че за себе си си постъпила така, както смяташ за добре, а не за зле.

но в общия случай, сметката е тази, дето я дадох - това са директно плащанията, свързани с ДГ, а не с транспорт до там, облекло, обувки и прочие. не може да се обобщава, че "не искам да ходи детето ми на градина, щото ми е по-евтино да седи у дома", защото просто не е вярно.

и е факт, че масово в училищата се крънкат постоянно пари. за ремонт на класни стаи на първолаци, за украса, за материали, за екскурзии, за аху-иху - каквото има в ДГ, това има и в училище. опитът ти е още малък, изчакай.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
не е частен случай, а моята гледна точка
за теб може да не е по-евтино, за мен е по-евтино
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Абе ефтино, скъпо - онези там в парламента си го гласуваха и както каза Авалон стана нещо като нищо, защото уж е задължително, ама пак имаш опция да се откажеш, също като референдума за АЕЦ - общо взето е безсмислен, но все пак ще похарчат 30млн. държавни пари, ей така да се галсува за нещо, за което всички принципно са съгласни.
По отношение на задължитеното  - мен пък адски много ме подразни, защото се отнасят към всички родители (и в частност майки) като към негоден материал - толкова негодни, че дори не искат да ни оставят да си гледаме собствените деца  8O което някак си тъпо ми идва. Иначе принципно и на мен ми излиза някак по-ефтино Кате да си е вкъщи, вместо на градина и то от гледна точка на това, че ми стига един път в месеца да се разболее и ми хвръква автоматично 200-300лв. за лекарства и обикаляне по лекари, защото при мен нещата са винаги по 2 (Кате и Вико) и като добавя таксата в градината и другите разходи и става една .... Въпреки това, аз също смятам, че на нея специално там й е добре, защото е сред хора на своята възраст, другите неща от сорта на съобразяване с други, споделяне, песнички и танци не ги включвам, защото достатъчно добре мисля че се справяме вкъщи - хич да не звуча нескромно, ама си е точно така. Аз съм фен на тезата, че децата се възпитават от пелени, т.е. да чакаш да стане на 4г. за да зпочнеш да го възпитаваш вече е изпуснат влака.
*
Дали е по-евтино, или по-скъпо няма никакво значение в конкретния случай. Приемаме, че е по-евтино и какво..."задължаваме гражданите да им излиза по-евтино еди какво си". Понеже те са малоумни и сами не се сещат ли?  :lol:

Пък на вас кое колко ви излиза си е наистина частен случай. Защото на онези дето трябва да се "социализират" по тази схема - със сигурност ще им излиза абсолютно безплатно всичко /не като на вас/. А може и даже да им плащат за посещение на ДГ, както им плащаха за ходене на училище по един проект по 4лв. на ден. И от това никой не се ограмоти, за проекта се чу изобщо защото се разбунтуваха "учениците", че им забавили плащанията, та влязоха в новините "за атракция" на нормалните хора. Само дето вече хич не им е смешно на последните...

julia_m, явно сме писали почти заедно... И мен ме подразни това отношение към мен /т.е. към всички майки/ като към негоден материал. 8O Още малко ще кажат, че яко вредя на сина си, защото си го гледам лично аз в дома си. И защо се приема, че дете гледано у дома си няма контакти с връстници изобщо не ми е ясно лично на мен. То реално погледнато - аз съм доста по-потърпевша в посока "контакти с връстниците си", при ангажимента който съм поела към детето си, ама нейсе... :lol:
« Последна редакция: Януари 19, 2013, 00:38:55 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
 Май проблема е на държавата, че не го нарече това задъжително обучение с някаква друга дума, а използва детска градина. Щото държавата може просто да каже, че от утре тръгването на училище става от 5г и предучилишната, от 4г, е задължителна. Никаква разлика не виждам.


  
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Вероятно излиза по-евтино за онези, които няма да плащат за друг вид алтернатива - бавачка, частна градина и т.н....  Но във връзка с финансовата страна на мене ми е интересно по-скоро друго. Както писах преди, не ми е съвсем ясно, как (с какви методи) ще се задължава някого за нещо, което е платено? Ако едно семейство има баби и дядовци, които да помагат при отглеждането на дете, но няма възможност да отдели пари за детска градина, какво? Ще го глобят, че няма средства?  :)

аз пък се питам как точно ще ги обучават тези 4 годишните...
Според възрастта... :) Ясно е, че тези процеси започват още от пелени (според някои дори и от утробата)... Факт е също така, че нищо не може да замени семейното възпитание и това никой не го отрича...

Но преди да коментираме (съответно критикуваме) нещо е добре най-наред да прочетем аргументите за промяната в закона директно от извора. Ето, това е ПОЗИЦИЯ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА. Започва с обръщението: "Уважаеми родители", т.е., за всички нас е писано. Там се казва, примерно:

Цитат
"Следва да подчертаем, че за разлика от сега действащия Закон за народната просвета, Законопроектът за предучилищното и училищното образование осигурява много възможности за родителите, които желаят да прекарват повече време със своите деца, а именно:

1. до навършване на задължителната предучилищна възраст (до учебната 2016/2017 г. – 5 години, от учебната 2016/2017 г. – 4 години) те могат да избират между детска ясла и/или детска градина, грижи у дома или алтернативни форми като родителските кооперативи;
2. след навършване на задължителната предучилищна възраст – целодневни, полудневни, почасови или дори сезонни занимания в детска градина.
[...]

Едно от основните предимства на Законопроекта за предучилищното и училищното образование е, че се предвижда активно участие на родителите. За първи път в историята на българското образование родителите се приемат като участници в образователния процес.

Ясно е, че отново се опитват да синхронизират закона ни с европейските и че има директиви и във връзка с тази тема... Ето една по-обширна информация от преди почти година: МС проект: Задължителна детска градина за 4-годишните
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Точно всичките тези варианти, които си посочила Чандра, нищеха вчера в предаването на Гала, доколкото го засякох. Казаха, че пак ще си има варианти къде и как да се обучават децата и родителите да имат право на избор.
Даже включиха една майка с дете Ан Мари,заприлича ми дете от Зачатие и май заека беше майката.
Едните говорят за нови програми, които да подготват децата за училище, което си е същото както е посочила джам, че тези програми си съществуват.
Друга пък госпожа, директор на детска градина изтъкваше,  че така ще получат финансиране с въвеждане на новите промени.
*
Любопитно ми е какво правим с децата, за които няма места в държавните детски градини. В сегашните сгради капацитетът на бройки деца май е на максимум. Какво ще ме задължат да плащам минимум 600 лв за частна детска градина ли?
Простете невежеството ми, но не съм слушала дебатите по телевизията.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Мец, к'во се правиш на луда- той бат' ги строи- модерни, с басейнчета, тинтири минтири, чак и ти да тръгнеш на детска
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Хех, Мини, никнат като гъбки тез детски градини, а аз верно се правя на луда и петня името на генерала  :lol:
Аз съм домашно отгледано чедо, надали ще ми се прииска да ходя на ДГ.
*
Оф, аз нали съм непоправим оптимист, все си мисля, че планирайки това за 2016, са впрегнали някаква стратегия за увеличаването на бройката на детските заведения.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Мец, к'во се правиш на луда- той бат' ги строи- модерни, с басейнчета, тинтири минтири, чак и ти да тръгнеш на детска
Абе то строят, ама с тая черна статистика, дето 2012г. е с най-малко раждания от 1945г. насам - за кой по-точно ги строят, или сега ще усвоят едни пари да построят едни градини, които след има няма 4-5г. ще се окажат излишни :? и ще ги преобърнат пак на ДКЦ-та и разни други такива институции, че да оползотворят сградите...
Иначе снощи пак го мислих това със задължителното и аджеба сигурно трябва да съм бая глупава, защото от никъде не ми звучи смислено  :? Освен това като дават възможност все пак за избор, т.е. можеш да заявиш в общината детето ти да не ходи - целевата група какво им пречи да си заявят, че няма да си пускат децата на градина :? и те пак няма да ходят и пак няма да се образоват и тогава каква е файдата от цялата тая гимнастика - да се губи време и парите на данъкоплатците.