0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #340 -: Януари 13, 2013, 16:22:10 pm »
Много пъти се случва така- щом попаднете на подходящ АБ, веднага се овладяват симптомите.
Освен ако т-та не приключва "цикъл" с някое вирусно заболяване.

Разликата е че, с подходещ АБ, т-та показва значимо подобрение и/или може да има още 1,2 т-ри, или да спадне веднага. Докато ако е вирусно, и се "изчерпва", или разширява интервалите с т-ра, или е по-ниска на всяко следващо покачване, или спира "от раз".
Започнахме азитромицина в четвъртък сутринта (10 ам). Регистрирахме температура 40 градуса в 12 часа, след което дадоха нурофен. Това беше и последната висока температура. След това беше под/и 37.5 градуса. След 48 часа ни изписаха, тъй като не беше вдигала оттогава.
Ако е бил цикъл на вирусно заболяване, съвпадението е много голямо...

Има много вариации на интерпретация обаче. Не всеки е винаги валиден.
Често е въпрос на наблюдение и опит.
Затова опитът на лекаря е много важен, както Вашият, за което Ви благодаря още веднъж!
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 16:28:19 pm от vaci »


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #341 -: Януари 13, 2013, 16:28:06 pm »
Високата 1,2 т-ри след започване на АБ, особено в контраст с предидущия ход на т-та е почти винаги белег на ефективността на АБ лечение. Тази интерпретация води началото си от т.нар. Jarisch-Herxheimer реакция, което, както по всичко личи, е универсален феномен, и не е само приложим до Спирохетите.


От там нанатък, може или да спре т-та, или да продължи същия ход, със стойности както преди започването на дадения АБ ( ако АБ не "работи").

Висока т-ра след започване на АБ, при дете без т-ра дотогава, но с плеяда други симптоми ( кашлица, ринит и т.н.) почти винаги е индиректен белег на налична инфекция. Както е ясно отдавна, доста инфекции при деца в Амбулаторната практика, нямат т-ра като съпътстващ белег. Или поне в първите 2,3,4 дена от началото на симптомите.

Мое лично, и никого необвързващо мнение е че, изкуството на интерпретацията на т-та при деца и хода и, е един от най-важните " ключове" в диганозата. За съжаление на това никой не отдава значение днес, потънали всички в "технически" подробности и детайли. Това обаче изисква внимание към детайлите и т-та. Как да стане това щом масово се разпростира модата за "нормалните" т-ри 37.5 при деца?? или твърденията че до 3 дни с т-та 38 "няма нищо страшно"? или както в Германия - "ако няма 40, не го водете за преглед ( или подобно)... .
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 16:34:29 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #342 -: Януари 13, 2013, 16:38:28 pm »
Мое лично, и никого необвързващо мнение е че, изкуството на интерпретацията на т-та при деца и хода и, е един от най-важните " ключове" в диганозата. За съжаление на това никой не отдава значение днес, потънали всички в "технически" подробности и детайли. Това обаче изисква внимание към детайлите и т-та. Как да стане това щом масово се разпростира модата за "нормалните" т-ри 37.5 при деца?? или твърденията че до 3 дни с т-та 38 "няма нищо страшно"? или както в Германия - "ако няма 40, не го водете за преглед ( или подобно)... .
За сметка на това се препоръчва ползването на температуропонижаващи продукти като парацетамол или нурофен. Не се ли замаскират по този начин симптомите? Или това е съвсем различна тема?
Ако има детето температура, значи има причина. Даването на парацетамол без преглед от лекар и без диагноза правилно ли е? Парацетамолът не лекува.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #343 -: Януари 13, 2013, 16:42:58 pm »
Аз употребявам винаги антипиретици над 38.
Под 38- зависи от конкретното дете, но пак давам и препоръчвам.
Аз не вярвам че ако оставите дете с висока т-та то ще се излекува "по-бързо" от друго, с контрол на т-та. Всъщност такова развитие не съм виждал изобщо- често децата с т-ра, която не е контролирана, по-бързо се влошават от други ( поради не пряко свързани обстоятелства с основното заболяване... например дете с т-ра, нито пие течности, нито се храни добре. Освен че по-често повръща при опит за даване на тези неща,  и се дехидратира по-бързо).

Може да се ориентирате добре и при даване на антипиретици- проблема е да не ги давате "почасово" ( на 6,8 часа, например) и без налична т-ра ( както много обичат да правят това в Гърция).
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 16:58:11 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #344 -: Януари 13, 2013, 16:46:21 pm »
Благодаря, Докторе, така и ще правя за в бъдеще.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #345 -: Януари 13, 2013, 16:48:20 pm »
Намерете си свястен Педиатър.
Телефонирайте веднага при първата т-ра.
При втора, трета, налична- водете за преглед.
Липсата на достъп не е оправдание за гафове. Дж.п, БЕЗ специалност педиатрия, е като шофьор на кола, със затворено едно око, и движещ се с 160 км/ч, и то в насрещното платно. Това може да е само УК "патент" за "икономии".

Съветите по-горе са сигурна рецепта за избягване на големи гафове и неприятности.

Оставянето на деца дни с т-ра ( КАКВАТО И ДА Е ТЯ) без да са прегледани 1, 2 ,3 пъти от лекар през дните, е груба грешка, която може да има много неприятни последици. Не може да "изчаквате" без да имате представа какво "чакате". Иначе- чакаме "Годо", да изскочи от някой ъгъл... .


Каква е логиката? От прегледите може да се съди за налични симптоми и динамиката им ( вкл и поява на нови) и така да се вземат адекватни решения съобразно картината. Или да се мисли за нужните изследвания.
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 16:56:36 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #346 -: Януари 13, 2013, 16:53:41 pm »
Това и правим. За съжаление тук здравната каса възпрепятства директен достъп до педиатър, преди да си минал, и изгубил време, през джипито. Затова разглеждаме вариантите на частно. Свързано е с разходи, но както казвате Вие, ще спести гафове, както в нашия случай...


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #347 -: Януари 14, 2013, 01:00:28 am »
васи, не знам дали знаеш в St John's Wood има частна спешна болница, винаги има педиатър там, първоначалната консултация е 80 паунда, ако имаш здравна застраховка, мисля че назначаните от него изследвания (които се правят на място) се поемат, само първата консултация не се поема, защото си self-reffered, тоест нямаш насочване от джи пи. аз съм водила ади там, защото беше събота и неделя и не исках да чакаме с часове в спешните отделения.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #348 -: Януари 14, 2013, 01:05:45 am »
А след първата?
В цял Лондон няма нито един частен Педиатър?? не мога да го повярвам това... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #349 -: Януари 14, 2013, 01:10:25 am »
докторе, не сте ме разбрали, точно това му е хубавото, защото това си болница и ако трябват кръвни изследвания, снимки и тн, тъй като ги е назначил лекар по време на първата консултация те се поемат от застраховката (иначе са ужасяващо скъпи (кръвен тест е от 200 паунда, същото е за снимка, ехограф и тн). не се поема само първата консултация, защото не си насочен към педиатър от друг лекар, тоест застрахователната компания не може да знае дали наистина си имал нужда от нея или посто си решил да отидеш да видиш приятеля си педиатър и те да трябва да платят за това.

а иначе частни педиатри дал господ, аз имам познат, който отвори частен кабинет, мога на лични да ти дам телефон, няма да откаже в извън работно време и тн, но сигурно сте си намерили човек?
« Последна редакция: Януари 14, 2013, 01:11:56 am от Elena B »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #350 -: Януари 14, 2013, 01:12:17 am »
Разбирам.
Ако пожелаеш да ходиш там всеки път, покрива ли се от застраховката?
Може ли изобщо там човек да се откъсне законно от този соц дж.п?? и да се покрива от застраховката пак?
« Последна редакция: Януари 14, 2013, 01:15:10 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #351 -: Януари 14, 2013, 01:15:45 am »
не, джи пи-то трябва да прецени, че имаш нужда от педиатър или друг специалист, но не е като в бг с направленията, досега нищо не са ми отказали, дори да са казали "според мен няма смисъл, но щом вие се притеснявате, добре" и ти дават писмо ("направление").

може би има такива планове, които покриват и без направление прегледи при специалисти, но ако ги има те ща са ужасяващо скъпи (мъжът ми плаща около 1000 паунда на месец, но той е в по-рискова група, за детето е много евтино)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #352 -: Януари 14, 2013, 01:18:51 am »
Разбирам. Не знам дали е правилно това, но изглежда да е. Тук е пълна свободия, та затова се стигна до сегашните драми. Да е жива и здрава Германия че можа да вдигне гърчулята на раменете си. Но докога???
Тук е свободно- няма дж.п ( все още).
Всеки си прави каквото си поиска.
Докато все още визитите струват 6Е ( официално). Но и това е вече към края.
Ако не сте чули, гръцката застрахователна с-ма вече е напусната от почти всички лекари. Масово напускат и прекъсват договорите си със застр. каса.
И цената на визитите стремително почва да се качва нагоре.
« Последна редакция: Януари 14, 2013, 01:22:36 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #353 -: Януари 14, 2013, 01:36:24 am »
няма как да е различно, след като цената е 6 евро, това е обидно. в българия е още по-малко, то затова са ни и такива лекарите там.

аз съм доволна, вие не я харесвате системата в ук, но винаги има джи пи на разположение, може да се наложи да почакаш, но ще те видят и ще те изпратят на изследвания - малко офф - за един нищо и никакъв симптом - рекурентен сърбеж по стъпалата и ръцете - ми назначиха пълни кръвни изследвания, изследване на щитовидна жлезе, черен дроб, и още сто неща. за сравнение - джи пито на баба - отказа да й пусне чернодробни проби, при болки, продължаващи 6 месеца, при положение, че пие лекарства, изискващи изследвания на три месеца на черния дроб и, изненада, жената умря от рак на черния дроб с метастази навсякъде, който казаха, че се е опипвал при мануален преглед (а междувременно смъкна 14 кг за два месеца - като питах ми се каза "еми тя имаше нужда да отслабне"). истински случай това
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #354 -: Януари 14, 2013, 01:42:19 am »
Не. Харесвам я. Стига Педиатри да гледат деца. А не дж.п интернисти.
Знам че е много добре организирано. :) чел съм доста.
Аз със си малко предубеден. Но всеки се бори с кусурите си. Аз също.
Имам обективно виждане, макар и не винаги да го пиша.  

Не само е обидно. Но това е "соц", в Гръцки вариант.
За Гърците и "системите" им, по-добре да не говорим. Ако забелязвате, никога не см го правил.


Съжалявам за баба Ви. Това не е въпрос на организация. Бг "Медицина" е в ужасно състояние. " Тук-там" свястно, не променя с нищо общата картина. Която е- "тотална разруха" в главите ( медицинските глави).

Но повече в "моториката", че темата тук не е за това.
« Последна редакция: Януари 15, 2013, 10:53:31 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #355 -: Януари 14, 2013, 02:00:32 am »
аз съм доволна, вие не я харесвате системата в ук, но винаги има джи пи на разположение, може да се наложи да почакаш, но ще те видят и ще те изпратят на изследвания
В работна седмица, в работно време.
След 6 часа и през уикенда няма достъп. Трябва да се ходи до тн спешен център или спешно отделение.
Докторе, не споделих преди, защото бях прекалено афектирана, но в джипи практиката бяха отправени коментари към детето от типа "ако детето се усмихва, значи не е толкова болно". А Емма вече имаше с висока температура за кой ли ден...


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #356 -: Януари 14, 2013, 02:12:16 am »
Явно, мненията се различават. Ако имам възможност да се поразходя до там, вероятно ще придобия лични впечатления.

Преди доста години бях мъничко помогнал на една Българка, живееща в Лондон.Такава каша бе станала... .
За щастие, детенцето сега е много добре. Вероятно е много пораснала... . Бях видял и една снимчица на вече порасналото бебе с ужасния рефлукс... времето минава бързо.

Проблеми има навсякъде... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #357 -: Януари 14, 2013, 06:28:15 am »
Направо като чета и не мога да повярвам. Тук системата е кофти за тези, които нямат застраховки, но пък ако имаш застраховка няма такива проблеми, а и за децата винаги има здравно осигуряване. Сега от догодина се очаква за всеки да има, ама ще видим как ще стане. По принцип чакането в спешното е ужасно дълго, но в интерес на истината, ако е нещо наистина страшно, не чакаш. Винаги като влезнеш те преглеждат и решават дали може или не може да чакаш. Когато отидохме с Ивана, когато кара за втори път RSV и и беше паднал кислорода на 90% не чакахме и секунда, вкараха ни пред всички останали. Но ми се е случвало да чакам 3 часа с нея, когато свиреше от астма и дишаше по 60 пъти в минута, но понеже кислорода и беше добре, а имало по-спешни случаи, които минавали първи. Та е според случая. За тях това, че някой се мъчи не е спешен случай, ако няма опасност за живота му. Виждала съм да оставят хора с болки в спешното да чакат, понеже не били спешни. Не че има проблем да им дадат нещо, но за това трябва лекар, а до лекар няма да стигнат докато не ги приемат и не ги прегледа сестрата. Определено спешното отделение в Пирогов е много по-бързо, понеже системата е много опростена. Тук понеже е скъпо и е усложнено, така че което е възможно да не го върши лекаря, понеже прави повече пари. И не знам какво толкова си спестяват така, ама вероятно са го сметнали. Веднъж приемат ли те,вече нещата се движат много по-бързо. 


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #358 -: Януари 14, 2013, 11:26:09 am »
Здравейте! Искам да попитам на какво може да се дължи температура в рамките на 37.5 до 38.8 градуса без абсолютно никакви други симптоми? Ето и случая: Дъщеря ми е на почти 6 години. В петък вечерта се оплака от болки в главата, премерихме Т - 37.5, след 1 час вече се беше повишила до 38.5, през нощта започна да плаче, болки в главата, корема, гадене - все неразположения причинени от високата Т. Дадох детски парацетамол и се успокои. В събота през целия ден имаше Т до 38.8, но без други симптоми като кашлица, хрема, разстройство... Дадох само веднъж парацетамол. В неделя беше жизнена, Т до 37.5. Днес сутринта Т беше 37.0. Все още не са се появили други оплаквания. Така и не разбрахме каква беше причината за тази температура  8O
Прегледа я педиатър - здрава е. Мислехме, че е варицела, понеже не е карала, но обрив така и не се появи. Гърлото е спокойно. Понеже й пробива едно постоянно зъбче отдолу, си мислех да не е от това, но пък не съм чула при постоянните зъби да се вдига темп. Какво мислите? Ако и днес вдигне Т, какво да правя?


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #359 -: Януари 15, 2013, 09:48:07 am »
Здравейте и от мен!

Искам да попитам,ако някой се е сблъсквал с нашият проблем:вчера диагностицираха едното ми дете с бронхиолит хванат съвсем в началото,чуват се леки хрипчета,иначе снимка и изследвания,всичко е наред при тях,лекарката назначи инхалации с Вентолин,сироп Мукосолван и антибиотик Клацид.Това,което ме притеснява е,че веднага след първата инхалция детето започна постоянно да кашля,все едно неможе да се доизкашля и също така диша учестено,това нормално  състояние ли е след инхалация?

Само за информация да споделя,че миналата седмица и другото ми дете изкара бронхиолит,като беше по-тежко при нея,чуваше се свирене без слушалка,биха в крачето урбазон и след това продължихме с Вентолин но на сироп за 7 дни,както и АБ Клацид,все още кашля по-малко но вече е на оздравяване.

Ще се радвам и д-р Бърди да се включи.