0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #320 -: Януари 08, 2013, 22:58:54 pm »
Не мога да си представя, че си била под упойка, освен ако не е бил много спешен сучай, без да са ти го казали това.
Спешен беше при пълната, вярно е, чувала съм че може да се повърне, но все си мислех, че е след събуждането  :oops:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #321 -: Януари 09, 2013, 08:30:43 am »
И аз знам, че не трябва да се яде преди операция.
Аз като постъпих в клиниката да раждам, мисля, че последно ядох към 20:00ч. Секциото, което се наложи беше в 5 и нещо сутринта. Бях със епид+спин. упойка. Към края на операцията обаче ми се догади и повърнах малко вода. :oops: Та идеята ми е че уж е минало време ама пак може да се случи.
И друго да ви попитам - Благовест вчера сутринта се изкашля все едно има секрети в гърлото. Предполагам, че е заради леката хрема, която има, и му се стича в гърлото, защото през деня май не повтори. Какво мога да направя за да спря и това кашляне? Да му дам ли нещо или пък ... Притесняваме ме да не се усложни, а и като му чистя носа нищо не изкарвам.


*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #322 -: Януари 09, 2013, 08:58:46 am »
lady_11 Извинявай за глупавия вероятно въпрос, но каква е връзката между анестезията и храненето? Правили са ми една пълна и една спинална, никой не ме е питал яла ли съм пък не са ме и предупреждавали да не ям или конкретно за тази операция става въпрос?

За всяка пълна упойка трябва да ти е празен стомаха, защото може да го повърнеш докато си под упойката и да ти влезне в белият дроб. Не мога да си представя, че си била под упойка, освен ако не е бил много спешен сучай, без да са ти го казали това.
боби го е обяснила много добре. В противен случай може да се наложи интубация.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #323 -: Януари 09, 2013, 09:02:03 am »
За детската хирургия в Пирогов останах с много позитивни впечатления -преди почти година -от работата на лекарите  и отношението им .Наистина имаха категоричното изискване поне 6-8 часа преди операцията децата да не са яли и пили вода , което с малки деца е доста трудно, но анестезиолозите бяха категорични.

Имам нужда от помощ.
След разтройство , което Калоян получи около Коледа и отмина за два дни с  диета и лечебната Хумана , изпражненията останаха редки и кашави.

 На Нова Година вдигна  температура , последваха сополи -според педиатъра гърлото  не бе   зачервено , да почиствам нослето и пръскам с Назик Кидс.

Изхожданията останаха  така кашести , зеленикаво -кафеви , киселеещи, като консистенцията им в хода на деня се променя- според храната очевидно . Предписаха Линекс , които давам и Мезум Форте- не съм го давала.

Калоян и преди се е изхождал по около  три пъти дневно , но сега честотата е много голяма. Опитах на лечебната хумана, но в  резултата на яденето на каша, изхожданията бяха още по-редки и течливи.
Когато е имал типично разстройство , изхождането му създава дискомфорт , няма апетит , пръцка вода и пресечени частици храна, а сега не е така.Детето е жизнено , игриво и се  храни с апетит , но последните два дни се  изхожда многократно. Вчера следобяд в рамките на 2часа около 4-5 пъти по малки количества ,  през ноща ака както си спи  в 10 ,3 ,5 и сутринта със ставането .

Доктор Бърди , моля за  вашето мнение къде да търсим причината и какви изследвания да пуснем ?
Понеже ми се  стори, че  се напряга като пишка , мислех една урина -обикновенна или стерилна ? ., както и микробиология на изпражнения и евентуално кръвна картина ?
« Последна редакция: Януари 09, 2013, 09:15:30 am от nimika »


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #324 -: Януари 09, 2013, 11:13:07 am »

Д-р Бърди,
в два поредни дни дадохме на дъщеря ми - на пет години  изследване на стерилна урина. И в двете се изолира Klebsiella pneumoniae 10.4 - 10.5, което е описано като "съмнително". Първата урина изследвахме и по общи показатели - нямаше нищо нередно, в седимента - 1-2 левкоцита. Единствено специфичното тегло беше на горната граница  - 1.030

Налага ли при това положение лечение по антибиограма? Податлива е на амоксициклин, зинат, уназин, бисептол

Детето няма някакви оплаквания, но в деня преди да дадем пробата в гърнето с първа урина имаше нещо като "мътилка", ако мога така да опиша - утайка, която след като разбърках с една сламка изчезна. След този единичен случай не съм забелязала с просто око нещо нередно като цвят или "парцали" в урината.


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #325 -: Януари 09, 2013, 16:14:07 pm »
И аз знам, че не трябва да се яде преди операция.
Аз като постъпих в клиниката да раждам, мисля, че последно ядох към 20:00ч. Секциото, което се наложи беше в 5 и нещо сутринта. Бях със епид+спин. упойка. Към края на операцията обаче ми се догади и повърнах малко вода. :oops: Та идеята ми е че уж е минало време ама пак може да се случи.
И друго да ви попитам - Благовест вчера сутринта се изкашля все едно има секрети в гърлото. Предполагам, че е заради леката хрема, която има, и му се стича в гърлото, защото през деня май не повтори. Какво мога да направя за да спря и това кашляне? Да му дам ли нещо или пък ... Притесняваме ме да не се усложни, а и като му чистя носа нищо не изкарвам.
Ако има секрети трбява да си ги изкара. По-добре му дай нещо за отхрачване.

При епидуралната не си била в бесъзнание, друго е.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #326 -: Януари 09, 2013, 17:44:23 pm »

При епидуралната не си била в бесъзнание, друго е.

Знам че е друго, но имах предвид,че щом като си буден има вероятност да повърнеш, какво остава като "спиш". Поне моята логика е такава.

Какво мога да дам за отхрачване?


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #327 -: Януари 09, 2013, 21:35:39 pm »


Какво мога да дам за отхрачване?


Педиатърът ви не го ли е гледал и слушал? Какво му е мнението?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #328 -: Януари 09, 2013, 22:01:43 pm »
Педиатърът ви не го ли е гледал и слушал? Какво му е мнението?
детето се изкашляло един път сутринта и после не е повторило, за какво да го мъкне по лекари?

Иванита, аз чак сега забелязах, че вече не кашля. Ми какво ше отхрачваш тогава? А какво се дава не знам, не ги знам българските лекарства. За възрастни имаше мукослван едно време, сега не знам какво има и какво се дава на деца.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #329 -: Януари 12, 2013, 15:23:54 pm »
Докторе, зная че не Ви се взима отношение повече по нашия проблем, но пак ще помоля за мнение. Вчера цял ден бяхме в Токуда, но съм с усещането ,че не сме мръднали и крачка напред към разрешаване на проблема. Бяхме и при уролог. Преглед на ехограф, преди и след микция. Отново казват всичко ок. За уродинамика била малка, но няма и нужда, след като не се вижда задръжка или връщане на урина. За пишкането на няколко струйки, било нормално, един вид се доизпишквала така. Изписаха ни Дриптан 1/4 таблетка, Фемина урофорте, филия черен хляб с фъстъчено масло в 8ч. вечерта и птиче просто за 1 месец. След месец пак да се обадим.
След това минахме отново при доц. Лилова. Погледна 24 часова урина. За белтъка (белтък -  34mg/24h, (реф.с-ти <150mg/24h), каза ок.
кация (калций - 0,918 mmol/24h (реф.с-ти - 2,5 - 4,36mmol)очаквали и е проблем, ако е висок. Най-веротно приемала по-малко калций.
Заключи, че най-вероятно е изкарала някоя инфекция в долните отдели на отделителната с-ма и това мокране на бельото е в следствие от нея. Предписа пак Дриптан. И това беше.
Позамисли се за общото количество на 24 часовата урина 850мл., но пък и с капнатото по  бельото и предвид че се беше напишкала и през нощта, може да има и 1л, така че и затова каза - ок.
И сега накъде?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #330 -: Януари 12, 2013, 22:26:58 pm »
Докторе, зная че не Ви се взима отношение повече по нашия проблем, но пак ще помоля за мнение.

Няма нищо подобно. Просто нямам какво да кажа/предложа. И затова не се и включвам.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #331 -: Януари 13, 2013, 01:41:57 am »
Д-р Бърди,
След два дни трябва да се направи задължителната имунизация /тази , която се прави на 13 месечна възраст/на моята дъщеря. Тогава ще навърши точно 13 месеца. От 2 месечна възраст страдаше от атопичен дерматит със обриви по бузите и млечна коричка по главата. Диагностираха й алергия към протеина на млякото и ни подложиха / нея и мен/ на строга диета за 6 месеца. Обривите веднага изчезнаха. Когато дъщеря ми стана на 1 год започнах да въвеждам забранените до тогава хранителни продукти , включително млечните и до сега не е съм забелязала особени реакции.
Историята на имунизациите досега / по италианския имунизационен календар, тъй като ги правим в Италия/:
Първа ваксина направихме на възраст 3,5 месеца - заради преждевременното с 1,5 месеца раждане -  ваксина Esavalente за DTPa+HB+IPV+Hib, комбинирана с Prevenar 13 - Antipneumococco (PVC).
След ваксинирането имаше лека температура за една вечер
Втората доза на същите ваксини направихме след 5 месеца от първата доза. Реакцията беше температура на моменти висока до 39 *С за 4 дни, след което разви остър ларингит. Според лекуващата алерголожка в България  ларингита е алергична реакция от ваксината.
За настоящата ваксина Antimeningococco и МPR / Morbillo, Rosolia, Parotite/ ни е предписала профилактика с Aerius - 2-3 дни преди имунизирането и 10 дни след това.
Според вас наложителна ли е тази профилактика

Извинявам се за дългото обяснение и очаквам вашето мнение, тъй като все още не съм започнала да давам сиропа.
Благодаря Ви предварително.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #332 -: Януари 13, 2013, 01:47:21 am »
АД няма връзка с ваксинациите и АД не е противопоказание за ваксинации.
Връзката му ( на АД)  с хранителни алергени и АБКМ е много рядка.
Няма нужда да давате Аериус, защото АД не е противопоказание за ваксинация. Ако за това смятате да давате Аериус... .

Ларингит като странична реакция на ваксинации аз не съм срещал. По принцип е възможно, но много, много рядко. Вероятно причината за ларингита е друга.

Коричките по главичките са вид себореен дерматит, нямащ нищо общо с АД, макар че често се срещат заедно. Но не задължително. Често там ( по главичката) се намира/изолира вид гъбичка, и лечението и води до драстично подобряване на крустите. Но етиологията е комплексна, и няма връзка с "алергии".

Цитат
"...Според лекуващата алерголожка в България  ларингита е алергична реакция от ваксината. "

 :wink: :? :lol:
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 01:50:15 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #333 -: Януари 13, 2013, 11:42:03 am »
Д-р Бърди , благодаря за светкавичният отговор.
Алерголожката ни предписа профилактика  с Aeruius, против нежелателна реакция след ваксината, поради  връзка от АБКМ или алергии  по принцип с ваксините. Според нея като реакция от тази връзка бил ларингита или евентуално фарингит.
Много бих искала да избегна приема на излишни лекарствени препарати от моята дъщеря, стига наистина да не е наложително то, затова много държа да разбера вашето мнение за нашият случай.
Предварително Ви благодаря.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #334 -: Януари 13, 2013, 13:15:41 pm »
Ами, отговорих Ви. Поста (332) преди вашия втория... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #335 -: Януари 13, 2013, 15:14:24 pm »
Включвам се да споделя, че Емма се чувства по-добре и не е вдигала температура след като започна оралния антибиотик (азитромицин).
Др Бърди, все още няма яснота каква е причината. Тъй като не дават информация по тел., очакваме да научим повече на консултацията с лекуващия лекар следващата събота. Ще пиша веднага след това.
Благодаря още веднъж за подкрепата!


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #336 -: Януари 13, 2013, 15:22:33 pm »
Питайте за титри към Микоплазма и Легионела.
Една рядка възможност също е Сепация (?) ( Burkholderia cepacia complex (BCC) ) макар че нейната чувствителност към Азитромицин е под въпрос.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #337 -: Януари 13, 2013, 15:34:51 pm »
Питайте за титри към Микоплазма и Легионела.
Една рядка възможност също е Сепация (?) ( Burkholderia cepacia complex (BCC) ) макар че нейната чувствителност към Азитромицин е под въпрос.
В последния разговор миналата седмица помолихме за това. За легионелата докторът каза че не е взел проби в началото, защото УЗ на белите дробове не е дал съмнения за това. Надявам се обаче да е взел титри.
От различни места се подхвърли идеята за свински грип (?) или просто грип...
Но в такъв случай, антибиотикът не би имал ефект.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #338 -: Януари 13, 2013, 15:38:10 pm »
Да, не би имал.
Много пъти се случва така- щом попаднете на подходящ АБ, веднага се овладяват симптомите.
Освен ако т-та не приключва "цикъл" с някое вирусно заболяване.

Разликата е че, с подходещ АБ, т-та показва значимо подобрение и/или може да има още 1,2 т-ри, или да спадне веднага. Докато ако е вирусно, и се "изчерпва", или разширява интервалите с т-ра, или е по-ниска на всяко следващо покачване, или спира "от раз".

Има много вариации на интерпретация обаче. Не всеки е винаги валиден.
Често е въпрос на наблюдение и опит.

Наскоро една майка ми писа за дни перипетии с ангина и смяна на АБ.
По интуиция, картината бе Мононуклеоза. Което се потвърди и с тестове на каспулни антигени.
Разбира се, не винаги е толкова просто.
Има много добри Американски алгоритми за изследване на FUO ( т-ра без ясен фокус). Винаги ги ползвам, и никога не са ме "предавали".

Преди 2, 3 месеца така ми се случи да разберем една ангина и грипово състояние, че бе всъщност лептоспироза.

Давам Ви протокола ( нужни изследвания)

CBC ( ( изключва)[ leukaemia] [infection])+ESR+ CRP
LDH uric acid [ leukaemia, lymphoma]+liver enzymes+AST+CMV+Toxoplasma+ANA.
Urine-general+culture
Chest radiograph-infection, malignancy
Mantoux
EBV+Bartonella henselae
Sinuses radiology
Iridocyclitis
Tularaemia+Brucellosis+Lyme disease+Leptospirosis+Salmonella
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 15:46:02 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #339 -: Януари 13, 2013, 16:06:39 pm »
Сега разбирам,
Реших да не й давам сиропа и утре ще направим имунизацията.
Благодаря още веднъж.