0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #300 -: Януари 05, 2013, 20:45:15 pm »
Mini, Bobbie, благодаря за отговорите. Сега втори ден вливат антибиотик (в частна болница отидохме) и правят тестове. Утре очакваме резултатите от посявките, имат повече съмнения за вирусна инфекция, но не знаят от какво... Не направиха посявка на носа и гърлото обаче, защото 1) не й течал носът, и 2) не било зачервено гърлото. Отказаха като настоях...

Веста, а племенникът ти имал ли е някаква рана, та оттам и сепсисът, или може и от друго да е?

Температурата не беше висока през цялото време, което оказа и влияние на решението на джипито да не даде направление от самото начало.

Въпреки настояването ми, твърдеше, че трябва поне 3 дни температурата да е над 38.5, за да я прати на педиатър...

Е, това стана едва преди няколко дни. Празниците не помогнаха - тук (в Лондон) те пращат в спешното, да те прегледа докторът на повикване, чакане огромно и най-накрая дават един парацетамол и те пращат поживо поздраво. Загубихме още време. Обвинявам себе си - за пръв път ми се случва детето да е толкова болно и се панирах. Трябваше да отстоявам още от самото начало да видим специалист, но тук системата е толкова тромава, и Емма се оправи уж (температурата спадна след първите два дни, за да се качи след още толкова...) Както и да е. Благодаря за съветите отново!


Което ОЩЕ повече доказва значението и нуждата, ВСЯКА т-ра над 37 ( и 37 самото), да се оценяват сериозно, да се смятат за "повишена т-ра" и да се търси сериозно и настойчиво.

Второто  (по ред подчертано с червено) е една от най-наивните "мисли", водеща до груби грешки и големи гафове. 2 дена в Педиатрията са ВЕЧНОСТ. Всяка оценка трябва да става в НАЧАЛОТО, чрез внимателно следене, и в динамика. Всичко останало е наивно.

НЕ ходете при хора, нямащи специалност "Педиатрия". УК системата е система за наивни.
Изберете си добър Педиатър за детето, и го водете само там.
Дори и ако трябва да имате частна застраховка.

Не разполагам с лабораторните данни от изследванията, но помислете за уроинфекция и/или бруцелоза като възможни варианти за толкова дни с т-ра.
Или за Инфекциозна мононуклеоза....  (?)
Или остеомиелит?

Но щом сте в добра клиника, надявам се ще намерят решение.

Благодаря Др Бърди! Обсъдихме с лекуващия лекар Вашите предположения. Взе ги под внимание. Всички резултати обаче, които са получили досега, са негативни. Като цяло отхвърлят възможността за бактериална инфекция, въпреки че очакват още няколко посявки през следващите седмици - на някои бактерии им отнемало повече време да се развият в посявката (не съм сигурна дали правилно се изразявам).
Не знаят все още каква е причината за високата температура.
Хубавото е, че засега положението е овладяно - дали от самосебе си (ако е вирус причината) или от антибиотиците (започнаха и азитромицин орално) не знам, но от 48 часа няма температура. Дано с това приключи.

Още веднъж благодаря за насоките! Ще Ви държа в течение.




*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #301 -: Януари 05, 2013, 20:52:50 pm »
Имате ли климатици у дома?
Скоро да сте пътували някъде? ( извън постоянно местопребиваване)?
Рентгенова снимка на бял дроб е?
УЗ на сърце?
Посявките на урината са?

Ако сте вземали кръвните култури извън т-ра, може и да са негативни- по принцип е желателно да се вземат 2,3 4, за ден и по време на т-ра.

Ако имате подозрения че от Азитромицин се е овладяло положението, титри за Легионела и Микоплазма би било добра мисъл.
« Последна редакция: Януари 05, 2013, 20:56:54 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #302 -: Януари 05, 2013, 23:10:37 pm »
Имате ли климатици у дома?
Скоро да сте пътували някъде? ( извън постоянно местопребиваване)?
Рентгенова снимка на бял дроб е?
УЗ на сърце?
Посявките на урината са?

Ако сте вземали кръвните култури извън т-ра, може и да са негативни- по принцип е желателно да се вземат 2,3 4, за ден и по време на т-ра.

Ако имате подозрения че от Азитромицин се е овладяло положението, титри за Легионела и Микоплазма би било добра мисъл.

Нямаме климатици, пътувахме в средата на ноември до Филаделфия (четох, че легионелата води името си оттам), но не помня да е пила вода там.

Правихме снимка на белия дроб - нямаше нещо съществено, освен леко петно, което явно не се счете за тревожно (получено от дишане по време на рентгена?)

Правиха УЗ на сърцето - детето имаше две дупки - една горе и една долу, които установиха в 6 седмица и които според последния УЗ (направен в края на ноември) се бяха затворили. Кардиологът каза, че не вижда повод инфекция да е причината, но каза ако температурата продължава в следващите 7-8 дни, да направим нов УЗ на сърцето. Нямало други симптоми за такава инфекция.

Не направиха посявки на урина, само лакмус (!), когато настоях, казаха, че вече е късно, защото 1) вече е на антибиотици, 2) УЗ на бъбреците не е показал индикации и 3) няма други симптоми.

Ако наистина антибиотик е подействал, това сигурно е азитромицинът, защото го започна орално в четвъртък сутринта, а наобед на същия ден беше последната висока температура - 39.2. След това не е вдигала. Ще го пие още 2 дни (5 общо).

Какво да Ви кажа, Докторе. Тази се счита за добра болница, а ето, може би са пропуснали съществени неща (не мога да си спомня кога взеха кръвните проби - дали имаше детето температура)...
Имаме консултация след 2 седмици, когато се очаква всички резултати да излязат (освен ако не се наложи по-рано, ако например вдигне температура отново). Дано има отговор дотогава...
Благодаря Ви отново!


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #303 -: Януари 05, 2013, 23:13:50 pm »
Ако имате подозрения че от Азитромицин се е овладяло положението, титри за Легионела и Микоплазма би било добра мисъл.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #304 -: Януари 05, 2013, 23:20:58 pm »
Ще се обадим утре и ще попитаме дали са отразени в изследванията. Благодаря!


*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #305 -: Януари 07, 2013, 12:27:16 pm »
Ох, момичета вече ще се гръмна  :x .

От понеделник до петък малкия изкара вирус с повръщане и разстройство, и едва от вчера почна да хапва повече.В събота тати беше с разсройство и повръщане плюс температура, мислехме си, че от малкия го е хванал.От днес малкия пак е с разстройство  :( .Милото, преди два месеца до инфекциозна болница стигнахме, вече съвсем е отслабнало.

Припомнете ми, моля ви как се даваха нурофен и панадол, и кога хексалгин, за всеки случай, пък надявам се да се размине.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #306 -: Януари 07, 2013, 14:50:31 pm »
Припомнете ми, моля ви как се даваха нурофен и панадол, и кога хексалгин, за всеки случай, пък надявам се да се размине.

Това не се ли даваше само при температура?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #307 -: Януари 07, 2013, 14:58:26 pm »
Припомнете ми, моля ви как се даваха нурофен и панадол, и кога хексалгин, за всеки случай, пък надявам се да се размине.

Това не се ли даваше само при температура?

Да, при температура и болка. Явно Силванченце се притеснява детето да не вдигне температура, тъй като бащата е със.
Силванченце, в упътванията на споменатите от теб лекарства са описани дозите и начина на приложение. Накратко - Нурофен на 8ч, Панадол на 4ч, според теглото и възрастта на детето.Не е толкова сложно да се запомни, може да опиташ  :wink:. А Хексалгин се дава при високи стойности на температурата, отново се дозира според тегло и възраст на детето.
     
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #308 -: Януари 07, 2013, 15:08:16 pm »
Припомнете ми, моля ви как се даваха нурофен и панадол, и кога хексалгин, за всеки случай, пък надявам се да се размине.

Това не се ли даваше само при температура?
Не е толкова сложно да се запомни, може да опиташ  :wink:.


Ок, ще опитам, може пък и да успея  :x .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #309 -: Януари 07, 2013, 16:25:21 pm »
Докторе, излезнаха ни резултатите от 24 часова урина
белтък 34mg/24h
калций - 0,918mmol/24h
отн.тегло 1010

Докторе, пиша с молба, ако има нещо много притеснително да ми кажете. Виждам, че не влизаме в реферетни стойности, под норма сме. На преглед сме чак на 11.01. и до тогава ще ми е доста свито.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #310 -: Януари 07, 2013, 17:16:18 pm »
тан, напиши и референтните стойности от изследването.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #311 -: Януари 07, 2013, 17:21:51 pm »
белтък -  34mg/24h, (реф.с-ти <150mg/24h)
калций - 0,918 mmol/24h (реф.с-ти - 2,5 - 4,36mmol)

отн.тегло - 1010
Стерилната урина - чиста

Звънях на доц. Лилова, каза нищо обезпокоително не вижда. В петък сме на преглед при нея.
« Последна редакция: Януари 07, 2013, 18:03:00 pm от tan »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #312 -: Януари 07, 2013, 19:34:00 pm »
Tan, как направи 24 часовата урина - в смисъл като започна да смяташ 24 часа изхвърли ли първата или я запази и я включи в 24те часа?


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #313 -: Януари 07, 2013, 19:40:33 pm »
Tan, как направи 24 часовата урина - в смисъл като започна да смяташ 24 часа изхвърли ли първата или я запази и я включи в 24те часа?
В неделя сутринта като се събуди, първата урина за деня я изхвърлихме и от там започнахме да събираме урина в съд до следващият ден, т.е. на следващият ден включихме и първата сутришна урина, а тя се събуди в 10 без 20, т.е. пълни 24ч. Общото количество беше 850мл., от него пресипахме в стерилно шише и занесохме в лабораторията. През ноща се беше напишкала малко, а и през деня имаше по няколко капчици по бельото, но да речем  общо пропусната  урина да е било мак. ок.200мл. От лабораторията казаха, че не е фатално.
Лаборантката, която ми даде резултатите, каза че всичко е ок. Но после видях, че не влизат в реф. граници.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #314 -: Януари 07, 2013, 20:25:37 pm »
Tan, как направи 24 часовата урина - в смисъл като започна да смяташ 24 часа изхвърли ли първата или я запази и я включи в 24те часа?
В неделя сутринта като се събуди, първата урина за деня я изхвърлихме и от там започнахме да събираме урина в съд до следващият ден, т.е. на следващият ден включихме и първата сутришна урина, а тя се събуди в 10 без 20, т.е. пълни 24ч. Общото количество беше 850мл., от него пресипахме в стерилно шише и занесохме в лабораторията. През ноща се беше напишкала малко, а и през деня имаше по няколко капчици по бельото, но да речем  общо пропусната  урина да е било мак. ок.200мл. От лабораторията казаха, че не е фатално.
Лаборантката, която ми даде резултатите, каза че всичко е ок. Но после видях, че не влизат в реф. граници.
Ок, така е с изхвърлянето.
Обаче 200мл , ако са само толкова, е 1/4 повече от 850мл- т.е. вероятно е щял да е по-висок калцият в пълните 24 часа.Това детски референтни стойнсти ли са? Знам, че те са различни и се мерят според тежестта на детето.
« Последна редакция: Януари 07, 2013, 20:31:28 pm от Bobbie »


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #315 -: Януари 07, 2013, 20:43:12 pm »
Bobbie, мислех и за това, за разликата в стойности при деца и възрастни. Още повече, че д-р Birdie каза, че за хиперкалциурията се изчислява 4мг/кг/за ден, от което съдя, че възрастта и кг не са от без значение. Междувременно успях да се свържа все пак ЛЛ, според нея няма значение дали е дете или възрастен. И в реф.стойности на лабораторията няма пояснение за пол и възраст.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #316 -: Януари 08, 2013, 22:27:07 pm »
Момичета, понеже днес ни изписаха от Пирогов за инцизия на крака на Вики, след ухапване от котката,та ни в клин, ни в ръкав да ви посъветвам: При съмнение за апендисит, въобще не се хабете с лични лекари, с ДКЦ-та и прочие, ми потърсете болнично детско хирургично отделение. Нагледах се на перитонити, които са станали такива в губене на ценно време и вайкане какво му е точно на детето. Втори съвет - ако имате съмнение, че на детето би му предстояла анестезия, спирате храненето и пиенето на течности - пак се губи време от последно хранене до операция.

И ако е любопитно на д-р Бърди, бих му разказала в другата тема как детски хирурзи и анестезиолози работят при ремот и допотопни условия за мизерни заплати и дават всичко от себе си.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #317 -: Януари 08, 2013, 22:35:35 pm »
lady_11 Извинявай за глупавия вероятно въпрос, но каква е връзката между анестезията и храненето? Правили са ми една пълна и една спинална, никой не ме е питал яла ли съм пък не са ме и предупреждавали да не ям или конкретно за тази операция става въпрос?

Колко дни е нормално да продължава хрема? Мисля си да пусна секрет на дребосъка, че му хърка нослето, рядко тече, но вече 7 дни.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #318 -: Януари 08, 2013, 22:44:53 pm »
lady_11 Извинявай за глупавия вероятно въпрос, но каква е връзката между анестезията и храненето? Правили са ми една пълна и една спинална, никой не ме е питал яла ли съм пък не са ме и предупреждавали да не ям или конкретно за тази операция става въпрос?

За всяка пълна упойка трябва да ти е празен стомаха, защото може да го повърнеш докато си под упойката и да ти влезне в белият дроб. Не мога да си представя, че си била под упойка, освен ако не е бил много спешен сучай, без да са ти го казали това.


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #319 -: Януари 08, 2013, 22:54:56 pm »
Момичета, понеже днес ни изписаха от Пирогов за инцизия на крака на Вики, след ухапване от котката,та ни в клин, ни в ръкав да ви посъветвам: При съмнение за апендисит, въобще не се хабете с лични лекари, с ДКЦ-та и прочие, ми потърсете болнично детско хирургично отделение. Нагледах се на перитонити, които са станали такива в губене на ценно време и вайкане какво му е точно на детето. Втори съвет - ако имате съмнение, че на детето би му предстояла анестезия, спирате храненето и пиенето на течности - пак се губи време от последно хранене до операция.

И ако е любопитно на д-р Бърди, бих му разказала в другата тема как детски хирурзи и анестезиолози работят при ремот и допотопни условия за мизерни заплати и дават всичко от себе си.
Разкажете.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.