0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #320 -: Януари 29, 2013, 18:27:27 pm »
рали, сега отново погледнах линка, никъде не видях споменаване на лекар освен в изречението
If mom or doctor is concerned about a baby’s iron levels, have the doctor to do a blood test for hemoglobin. - ако майката или лекарят се притесняват за нивото на желязо на бебето, нека доктора направи кръвен тест за хемоглобин.

възможно е и аз нещо да пропускам, ако е така съжалявам, но друго споменаване не видях.
въпросът беше за храни и дадох линка защото там има и списък с храни богати на желязо. има също и пояснението, че сушени плодове не седават на бебета заради риска от задавяне

а също така - допуснала съм грешка, за което много съжалявам -  повишаването на желязото на майката не води до повишаване на желязото на кърменото бебе.

хич не съм убедена, че е наша работа да казваме на майката как да си храни детето, а да помогнем с конкретни отговори на конкретният й въпрос, но ...
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #321 -: Януари 29, 2013, 18:29:45 pm »
затова казваме, че решението е нейно, не наше :)
Но изразяваме собствено мнение :D
[/url][/url]
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #322 -: Януари 29, 2013, 20:43:32 pm »
Благодаря ви момичета. Нина, не съм захранвала с готови пюрета, мислех да направя спанак с ориз например, но наистина е възможно да дразни стомаха, а ние сме и със рефлукс, мерси за инфото  :) . Елена,за вит.С знам да и затова добавям лимон в зеленчуковите пюрета, а за желязото и на мен не ми е ясно, след като кърмя. Едно време  като са нямали блендери, как са давали месо?? ми не са давали, а просто са кърмели докато поникнат зъбите.  М-и от 9-тия месец ми казаха да давам жълтък, мисля да дам, макар че не ми се искаше, но пък да не бъда чак толкова крайна :) знам ли  :). Още един път thenx
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #323 -: Януари 29, 2013, 20:51:47 pm »
Едно време  като са нямали блендери, как са давали месо?? ми не са давали, а просто са кърмели докато поникнат зъбите. 

Децата нямат нужда от зъби, за да дъвчат месо - достатъчни са им венците.
Не можеш да поднесеш цяла пържола, разбира се, но можеш да нарежеш месото на ситно и да го смачкаш с вилица.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #324 -: Януари 29, 2013, 20:53:45 pm »
... Едно време  като са нямали блендери, как са давали месо?? ми не са давали, а просто са кърмели докато поникнат зъбите.  ...

Здравей, ти сама си отговаряш - кърмили са, но жените вероятно не са били вегетарианки и са доставяли чрез кърмата си необходимото желязо на кърмачето.
Дано не ти прозвучи, че е с "лошо" поста ми, но на твое място бих направила сериозна консултация с педиатър, даже не само с един...
 
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #325 -: Януари 29, 2013, 21:04:10 pm »
Може би, но на мен ми препоръчаха строга диета заради рафлуксът, изключваща всичко животинско и доста др храни. А за копривата какво ще кажете, може ли да се дава на бебе, варена разбира се??
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #326 -: Януари 29, 2013, 21:12:24 pm »
rosidanailova , моят син беше с рефлукс. Не ми е под ръка схемата, но по памет около 7-я месец дадох спанак с ориз - не му е дразнил стомаха. Изобщо - проблем не е имал с каквато и да било твърда храна.

За другите неща - ще се въздържа от коментар. Твое си е детето.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #327 -: Януари 29, 2013, 21:22:04 pm »
роси, доста хора вегетарианци отглеждат успешно децата си. има доста деца, които ядейки месо, ядат такива количества, че те са пренебрежими, понеже предпочитат да са основно на кърма. затова и в цитираният линк се казва ако има притеснение за нивото на желязо при теб и при бебето, просто прави чести кръвни изследвания.

ето ти един доста консервативен източник за вегетарианска и веганска диета при бебета и деца

http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/vegetarian-vegan-children.aspx#close

всъщност вършат ли ти работа източници на английски?
ако имаш възможност да си намериш kale и да си го ползваш като спанак, по същия начин и копривата.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #328 -: Януари 29, 2013, 21:26:49 pm »
Месото се е мелело с месомелачка при свекърва ми, но все пак той и самия бульон е полезен, а при вас отсъства. Спанак и коприва тук не му е сезон (там не знам) в такъв случай аз давах замразен. Моят син имаше проблем с тиквичките и може би с качамак(царевица), засилваха му се повръщанията. Един педиатър ми препоръча ранно захранване за да спра рефлукса(не съм експериментирала с това). Никой не ми е казал, че животинските храни засилват рефлукса, може би пържено и мазно, но кой храни така малко бебе?! Избягвам остри подправки и сега за него, мисля че пречат.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #329 -: Януари 29, 2013, 22:38:20 pm »
Здравейте на всички. Моят въпрос е следният: кои зеленчуци не се препоръчват до навършване на годинка?? Синът ми е на 8.5 месеца, и според неговият педиатър не се дават: червено цвекло, спанак, зелен боб , краставица и др. и понеже ние не консумираме месо,същото липсва и в диетата на бебчо,с което е на ясно и докторат. Все още кърмя и съм захранила с плодове и зеленчуци, мислейки желязото вместо от месо да се набавя от горепосочените зеленчуци, а не да добавям изкуствено желязо, както ме посъветва педиатърът.Та вярно ли е това за цвеклото и спанакът??

1. желязото не е основният проблем, когато не даваш месо. не давайки месо, лишаваш от доста повече вещества организма.

2. рефлукс не се лекува с отказ от животински продукти

3. спанак и коприва съдържат прекалено много оксалати за бъбреците на толкова малко бебе.

4. никой от посочените зеленчуци не съдържа толкова желязо, че да ти компенсира балансираното хранене.

в заключение - моля, консултирай се с педиатър. не си играй със здравето на пеленачето.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #330 -: Януари 29, 2013, 22:43:20 pm »
Иначе аз съм твърдо убедена, че вкуса за цял живот се гради в първите години,аз даже си мислих за 2-3. Затова аз така налитам на сладкото, като наркотик ми е, не мога да се въздържам. И затова синът ми все още не е вкусвал захар, а солта е в минимални количества (от хляба), манджи не соля. Казала съм, че докато зависи от мен ще го храня така, като започне да си изкарва парите сам да яде каквото иска.  :wink:

дано не останеш изненадана :)
и аз точно така като теб мислех, и аз налитам на сладко, и аз не давах сол и захар до 3 години. е, научи се от външни източници да яде сладко и това е нещото, на което налита най-силно и е винаги готов да яде. не че му давам редовно, но желанието и вкусът са налице - въпреки стриктната хранителна дресировка.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #331 -: Януари 29, 2013, 23:40:10 pm »
Вероятно е до личен вкус яденето на сладко. Аз давам да пробва, като види, че ние ядем. Най-много е ял 2-3 бисквити и като са по сладки изяжда половин и ми връща.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #332 -: Януари 30, 2013, 00:01:44 am »
били сме били програмирани да ядем сладко и солено, затова и бебетата обичали силните вкусове, щото те означавали важни храни. аз също гледам да не давам, но тъй като и ние ядем, не може въобще да не опита, но определено от малка още имаше предпочитания към силните вкусове (например на салата не налита, но рукола харесва)
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #333 -: Януари 30, 2013, 00:13:39 am »
Вероятно е до личен вкус яденето на сладко. Аз давам да пробва, като види, че ние ядем. Най-много е ял 2-3 бисквити и като са по сладки изяжда половин и ми връща.
Не само яденето на сладко. Афинитетът към определен вкус /сладко, солено, кисело. люто/ си го носи всеки от раждането. Та в този смисъл "хранителна дресировка", че някой си да не обичал сладко, или солено е чиста загуба на време.

Изграждаме в семейството си предпочитания към начина по който се приготвя определен вид храна и начинът по който се консумира същата - да, това се научава /втълпява ако щете/ и често остава за цял живот. Визирам дори "любимата" на много съпруги фраза: "Ама мама това го приготвя еди как си".  :lol: Тя вашата мусака може с нищо да не е по-лоша, но е по-различна от тази на свекървата, с чиито вкус благоверния е свикнал от дете, поради което го определя като "по-добър".

Майка ми буквално ме е увещавала като дете да ям шоколад /тя пък много обича/, аз хапвах от учтивост понякога, след много настояване, ама и до ден днешен - ни сладко, ни шоколад конкретно ме привличат. Не е като да не ми е давано, или предлагано и да съм "възпитавана" да не търся. То и кисело никой не ме е учил да ям, ама ме влече, както и соленичко.  :lol:

Аз също си храня детето по начина, по който намирам за полезен и балансиран, както и всички тук предполагам, но чак пък да не давам нещо да близне, че да не му свикнел - не. Давам и шоколад напоследък, хапвал е, ама все пак предпочита сирене, млечна салата и от сорта. Такъв му е вкуса, аз нямам нищо общо.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #334 -: Януари 30, 2013, 00:26:10 am »
според мен идеята е да знаят, че това не са храни (говоря шоколади, торти, сладки и тн), а лакомства и се хапват от време на време. аз доста се стреснах като си дадох сметка, че мъжът ми е напълно прав като каза "ти невротизираш детето", не искам тя да се страхува от дадена храна, а да знае кое е добре и кое не. освен това е особено лицемерно от моя страна, защото аз без шоколад не мога да вирея.

без да искам да влизам в тежки спорове, но ми стана интересно и се поразрових - намерих ето този материал - интервю с диетолог, мисля е доста балансиран

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/apr/20/veganism-safe-children

също така намерих само едно изследване, което казва, че е особено опасно да не се дава месо, но понеже е спонсорирано от департамента по селско стопанство и американската месопреработвателна асоциация не мога да го взема на сериозно.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #335 -: Януари 30, 2013, 00:34:57 am »
според мен идеята е да знаят, че това не са храни (говоря шоколади, торти, сладки и тн), а лакомства и се хапват от време на време.

Именно де - това е култура на хранене /в широкия смисъл/ и това можеш да научиш у дома - шоколад, торта - това са десерти, не е основната храна. Това обаче е създаване на навици и нагласи за нещо, не на вкусове, или съответно изкореняване на вкусове.
Затова казвам, че "на какво ще налита" даден човек и ще му се услажда докато е жив - изобщо не зависи от това мама дали му го давала, или не му го давала до 3г., или до пълнолетие. Както споделят и опиталите този почин апропо, ама всеки е свободен да продължи да опитва.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #336 -: Януари 30, 2013, 06:06:26 am »
Иначе аз съм твърдо убедена, че вкуса за цял живот се гради в първите години,аз даже си мислих за 2-3. Затова аз така налитам на сладкото, като наркотик ми е, не мога да се въздържам. И затова синът ми все още не е вкусвал захар, а солта е в минимални количества (от хляба), манджи не соля. Казала съм, че докато зависи от мен ще го храня така, като започне да си изкарва парите сам да яде каквото иска.  :wink:
Някои неща се градят, в смисъл, че ако го прояде сега, вероятно ще го яде цял живот, но не пречи да добавя нови. Аз не ядях сладко до към 7ми клас, нито шоколади, нито торти , абе нищо.  Обаче сега умирам за шоколад. Бях много капризна на ядене( то и сега казват, че съм, но не е толквоа зле),не ядях чесън, лук копър, ориз, кимион, никакви подправки освен сол, а сега освен ориза, обще взето всичките неща ги обичам много.
Определено, ако нещо заобича, едва ли ще го откаже, но няма как да не се научи и на друго.

rosidanailova , рефлукс не се лекува с неядене на месо. Малката ми дъщеря имаше доста силен рефлук, повръщаше на фонтан направо. Педиатърката каза, че сам ще си изчезне и така и стана. Всъщност по-гъстата храна помага с рефлукса донякъде. Ние сгърстявахме АМ с оризова каша, държахме я изправена по около час след ядене и я пускахме да лази само малко преди да яде, че иначе всичко изкарваше. С времето мина и към 9тия месец изчезна. По принцип нямаш никакви проблеми да нямаш месо в храната, но ако нямаш въобще животински продукти, вече става проблем. Например витамин Б12 не може да се набави от друго място. Чета, че ще даваш яйце т.е. не си срещу животинските продукти по принцип и това е добре. При това положение може да си набавяш каквото има в местото от други храни, но е по-трудно о трбява повече да го мислиш.   Желязото не е  за пренебрегване, ако не друго поне го проверете, че да сте сигурни. Андреа хем беше на АМ и пак имаше ниско желязо, а ако остане нехванато, може да доведе до проблеми.


  
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #337 -: Януари 30, 2013, 09:34:04 am »
Нещо не можем да се разберем с тази тайландска докторка,втори път водим детето,казва нищо му няма,а малката кашля с влажна кашлица с храчки,през нощта чак се дави от тях.Не знам колко време е "нормално" да продължи това състояние,може ли да доведе до усложнения.Хрема няма,че да е от стичащи се секрети,температура няма,но нощем с страшно неспокойна,постянно се буди,давам и вода или гърда,не иска бута ги.Давам бибата ,унася се ,бибата пада,събужда се и така цяла нощ...Суче по 5-10 минути,предложих и Ам след това да не би да не и стига,даже не го опита.Какво да правя не знам.Това че не сме в Бг ме кара може би да се тревожа повече от необходимото.Може пък да си навлиза в такава фаза,ама нали 6 месеца се хранеше прекрасно и спеше по цяла нощ,та не съм свикнала.Да я водя в друга болница?Лекарката каза,че кашлицата ще отшуми,да ама тя се засилва,особенно нощем.Мислех да не е някаква алергична проява,но от 3 дни не съм и давала нищо освен кърма,а всъщност как звучи"алергичната"кашлица суха или с храчки?Как мога да я облекча много е жална,плаши се като се задави а не може да махне ,това което и дразни гърлото
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #338 -: Януари 30, 2013, 21:45:08 pm »
теди, нищо друго освен това, което правиш досега - да опитваш да предлагаш гърда за успокоение, храна и каквото и да е, което я успокоява. щом лекарката казва, че гърдите са чисто, само ще трябва да го изчакате да мине. единственото, което аз мога да добавя е чай от босилек (проспана е екстракт от босилек, та това е логиката)

колкото до яденето, съвсем нормално е да си променя начина на хранене - първо пораства и нуждите й всъщност намаляват (защото не расте с такива темпове както първите 2-4 месеца, затова и не наддават толкова много). второ сте на топло място, лятото ади също си намали храненето, както и ние де, освен това не й е добре.

много е неприятно като са болни, особено когато не можем да направим нищо за тях. дано се оправи бързо.

пп ако я сложиш в банята и пуснеш топлата вода и поседите така на запарения въздух, помага ли й?
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VIII
« Отговор #339 -: Януари 30, 2013, 22:17:14 pm »
Теди, ако имате възможност, аз бих завела детето при още един лекар.

При последното разболяване на децата, Никол започна точно по този начин. Суха кашлица без сополи, без Т, чисти гърди без хрипове. Давеше се в храчки и повръщаше като легнеше да спи и започваше да прави направо пристъпи от кашляне та виках няколко вечери подред бърза помощ.

С това не искам да те плаша разбира се. Не е задължително и при вас да е знак за влошаване.

На нея тогава и бяха изписали сироп за кашлица за да втечни секрета, който я дразни и противоалергичен сироп. Според лекарите, които я преглеждаха, било нормално това състояние защото децата нямали рефлекс да изхвърлят (изхрачат) храчките и не било притеснително, че повръщала. А тя повръщаще бели, лепкави сополи, които изобщо не течаха през нослето. Правех и много инхалации с физиологичен разтвор.

Дано по-скоро се оправя детето.