По МОИ ЛИЧНИ наблюдения, даването на хляб преди 11-12 м възраст е причини ( поне една от всичките) за безкрайните алергични състояния, "трети сливици", астматични бронхити, екземи, трудни за лечение, и подобно. Същото важи и за овес, овесени ядки, ЕЛДА, ядки, царевица и "кремчета" с царевица. За тази последната група възраст над 2 годинки ми се струва подходяща... макар че ядките са потенциален проблем до 6-7-8 г възраст.
Пак по МОЕ ЛИЧНО мнение, за никакви "попари" преди навършени 13-14 месеца и РЕЧ не може да става.
Отделно че попарите са много калорични и неподходящи като РЕДОВНО давана храна.
Приучете децата да ядат ЕСТЕСТВЕНА храна, натурални храни, приготвена вкусно, но ПРОСТО, без излишества от подправки и растителна мазнина. Вижте "линията" на японците... и как си готвят храните.
Приучете децата от 13-14 месец да ядат ориз във всичките му форми. Не слагайте или предлагайте много хляб и ИЗОБЩО не хляб в ръка, всеки час, за "закуска".
Може да сложите 1 лъжичка зехтин, но 3 супени лъжици- не. Стремете се да готвите с висококачествени мазнини- зехтин, царевично, слънчогледово, но КАЧЕСТВЕНО рафинирани. Избягвайте Бг "олио" като убийствен за здравето и стомаха на нормален човек "продукт"- щом се научат да рафинират правилно олио, тогава да заповядат. Купете една бутилка рафинирано слънчогледово от добър производител - "Минерва", например- и сравнете. Ще се изненадате, че това, което продават в Бг е боклук... .
Приучете децата от 6 месец да СВИКНАТ с неутралния вкус на вкусно приготвени зеленчуци. Спрете да се оправдавате с "нитрати" и подобни- вече в Бг има невероятно ( невиждано в Гърция даже) разнообразие. Колкото повече се трудите в кухнята за дечицата, толкова повече ще се радвате на добрата им линия, ПРАВИЛНИТЕ им вкусови предпочитания и стабилни хранителни навици!!
Не давайте след 8-9 месеца повече от 4 хранения дневно. Не давайте нищо МЕЖДУ храненията. Приучете на това децата от 5-6 месечна възраст!!! Скрийте всичко хранително в кухнята така че децата да не виждат и искат. Нахранвайте децата преди да излезете и не ги вземайте със себе си, ако ще посещавате разни места с риск децата там да поискат храни.
Не създавайте около храненето на децата атмосфера на паника, пълна с Руски глупости от минали век.
Децата понякога са много трудни с храната, но по мое лично наблюдение трябва ЖЕСТОКО да работите в кухнята първите 12 месеца за да имате успех.
НЕ принуждавайте децата да ядат насила.
Когато станат големички, хранете винаги на масичка, удобна за детето, така че, КРАКАТА на детето да опират стабилно на земята, а да не се реят свободно във въздуха. Това за големи деца ( над 16-7 месеца) е от ключово значение.
Липсата на СЪН в достатъчност, е една от главните причини за повишен апетит. Имайте пред вид.
Не давайте Бг гадост, наречена- "солети"!!
До около 15-16 м възраст избягвайте "тежко" сладки храни като- шоколади, баклава, кадаифи и подобни.
Може да дадете домашен кекс, бисквитки ( но не с "два тона" шоколад гарнирани), домашен кекс с ябълки, печени ябълки. Децата са силно зависими към КРАЙНИ вкусове, и много лесно тотално се залепват за силно сладко, солено, подправки с необичаен вкус и т.н. След което да се храни с неутрална храна е почти невъзможно.
Всички грехове около храненето стават в първите 12месеца. После да се поправи нещо е много трудно.
Всички хранителни навици, придобити до 12м възраст, остават до живот.
Лошите "практики" до 12м възраст, са причина за ред разстройства като:
* психотична булимия, толкова характерна днес.
* липса на нормално чувство за глад и ритъм на хранене.
* склонност към хранене по всяко време, всяка минута.
* ЧЕСТИТЕ и малки хранения не са добро нещо, противно на ВСИЧКО, което се говори.
* склонност да се слагат лесно "килца" поради наднормено тегло в детска възраст.
* крайна привързаност към сладко.
* неправилно функциониращи стомаси, с плеада проблеми в късната възраст, имат корените си във възрастта до 12 м възраст.
* не давайте нито студено, нито горещо като храни- нормална т-ра. Това е от огромно значение, и особено даването на силно студени храни на малки деца води до редица стомашни проблеми в ЦЯЛАТА детска възраст- по мои лични наблюдения има връзка със сутрешно гадене, лесно предизвикване на колики и стомашни крампи от всяка по "необичайна" храна, липса, или прекален апетит.
За Бг актуалните "грехове" са
- употребата на убийствения продукт- " Бг слънчогледово олио". Не олиото е проблем- а неспособността на Бг "производители" да закупят линия от Германия и да го правят качествено рафинирано.
- крайната злоупотреба в Бг с мазнини от всякакъв вид и род- сланини, растителни мазнини, краве масло, и крайно малкото внимание, което се обръща на плодове и зеленчуци, ориз, разнообразни видове меса.
- склонност към тежки кухни с много масло, пържене.
- широката употреба на кисело мляко. Това е храна както всяка останала, но много хора НЕ ГО ПОНАСЯТ. Киселото мляко има специфично поведение в стомаха и на много хора това просто не понася- от там и рефлуксите ( макар и заболяването да има широка етиология).
-едва ли има друга нация в Европа,която толкова да злоупотребява с хляб, както Бг-ката. Корените на това са мизерните 45 години, които "другарчетата" ни предложиха. Когато хлябът замести всичко останало липсващо като храни. В реалност, до 1989 храните в Бг като избор, бяха толкова ограничено монотонни, че дори и мазетата, пълни със зимнина, НИЩО не можеха да предложат в повече, освен чувство за типична, скотска, комунистическа мизерия. Не че и днес няма такава, в други "цветове"... . Помислете само- южна съседка на Бг лови и продава риба да нахрани цяла Европа. Къде в Бг до 1989 сте виждали октопод, каламари, разни егейски риби, бакалярос и т.н. ? Никъде. Освен във Варна скумрия и цаца. И из тъжно мизерните "соц супермаркети" на разни мозаечни "плотове" рибка умряла преди 1-2 седмици. Гърция е 2 или 3 световен производител на зехтин и маслини- къде в Бг сте виждали маслини и зехтин до 1989 като редовно снабдяване? никъде. Щеше да падне "строя" на "другарчетата"... ако имаше риба, маслини и зехтин. И кафе, апропо, и чай. Ох, дано днес, в по-добри условия, се научим да се храним правилно в България... .
Не вземайте храни от "детски кухни", както това ( тези кухни) се подразбира/т в КЛАСИЧЕСКИЯ им "соц смисъл". Това е унизително за всяко човешко същество.