Боби, дадох пример със стрелбата при вас, само за илюстрация, че наличието на правила, протоколи, регуалции - само по себе си не гарантира нищо. Със скенер, или без на входа на дадено училище - не вярвам да е законно да влизаш с оръжие в него. Ама не само влизат, ами го и ползват и то не за първи път.
"Родителските кооперативи" у нас, нямат много общо с тези къщички за които говориш при вас ми се струва, защото възникват на различен принцип и с цел да обслужат различен вид нужди. Обикновено компания майки, чиито деца са на една и съща възраст, които се познават и общуват ежедневно - в един момент взимат решение да създадат подобно "звено" за тях самите. Майчинството в България се случва по различен начин, както сме говорили вече и това също има огромно значение в случая. През първата година, почти всички майки са си у дома с децата, съответно всеки ден са по разходки заедно, общуват активно, сприятеляват се, децата се познават от съвсем малки бебета и имат изградена вече комуникация помежду си. Казвам го, защото аз също имам такава компания тук, ние сме 10-ина майки, децата ни са с разлики във възрастта от няколко седмици до няколко месеца. Прекарваме повече време заедно, отколкото с роднините си. През това време сме си направили изводите кой какъв е, колко е сериозен, отговорен и пр.
Когато децата навършат годинка и на повечето майки се налага да се върнат на работа - обикновено е невъзможно децата да бъдат приети в държавна ясла, защото все няма места. В тази ситуация, майките от такава компания, взимат решение да си направят такъв "родителски кооператив" и го правят. Освен всички изброени от другите предимства на тази форма на отглеждане, не е без значение, че самите деца не попадат в нова среда и нова компания. Те са сред приятелчета, които добре познават, познават и другите майки и смяната на кварталната градинка, с наето помещение в което пак са заедно и играят на практика изключва "период на адаптация" дори.
Няма, няма и да има институция /държавна, или частна/, която да е по-загрижена за средата, храната, играта, обучението и сигурността на едно дете, отколкото са загрижени собствените му родители. В "родителски кооператив", ще купят масло "Президент", не най-евтиното на пазара, или дори маргарин. Ще купят био-зеленчуци и плодове, не каквито има най-евтини на пазара и изобщо качеството на храната винаги ще е по-добро и по-стриктно контролирано, отколкото в кое да е детско заведение. Има и случаи, в които основно храната за децата се доставя от частни детски кухни /сертифициарни по всички правила/, както си решат тази група родители. Но техните решения са винаги в полза на децата им и винаги се цели най-доброто за тях. И да, никоя майка няма да си заведе болното дете там при децата на приятелките, че била на зор, но в яслата при непознатите - може и да го направи, защото липсва моментът "лични отношения".
В крайна сметка, ако държавата е наистина загрижена за безопасността /примерно противопожарната/ има далеч по-лесни и разумни мерки по въпроса. Да се регистрира такъв "родителски кооператив" в съответната община, а оттам да им изпратят хора от пожарната за оценка на средата, да проведат едно обучение, да им дадат предписания примерно колко пожарогасителя и къде трябва да сложат, какви лесно запалими материали да няма и в този ред. Същата работа е и с ХЕИ - да им пратят и техни служители, които професионално да дадат съвети относно хигиена на хранене и обща хигиена в помещенията. Родителите - имат интерес и ще спазят всички предписания, защото там са техните деца все пак. Да им се забрани - има точно нулева логика.
Ако такъв кооператив Боби се регистрира като частна ясла - отиваме в съвсем друг филм и се влиза в други разходи. Трябва да се създаде фирма, което струва пари и коства време. После пък, за да се разреши дейността, трябва да се намери и наеме помещение отговарящо на разписаните стандарти за
комерсиална детска ясла, което не знам дали си представяш за какви суми става въпрос.
Каквито условия в този случай изисква държавата за отглеждане на 30 деца - същите трябва да се покрият и за отглеждането на 5. Защото вече това се води търговска дейност и се работи по други правила. Има изисквания за брой персонал, квалификация на същия... Изисквания за брой помещения, големина на същите, кухня, брой мивки, хладилници, вид на съдове и прибори...каквото се сетиш. Т.е. бихме говорили за стартиране на бизнес-начинание за доста пари, не за отглеждане на деца при оптимално добри условия и нисък разход, което е идеята на тези "родителски кооперативи" все пак.