0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #220 -: Ноември 09, 2012, 16:33:46 pm »
Скоро разказвах на една съфорумка за още несправедливости, от които аз съм силно засегната. Ама да ви кажа, за това не е виновно това правителството, а предишното или по-предишното. И по мои наблюдения, сега млади хора се опитват да оправят нечии бакии. Ама някой ден на чаша сок ще лафим. Тук не е мястото. А и не се оплаквам, нощите са мои... ще се преборя!

Боже Фани. А аз си мислех, че само аз си го мисля. Напоследък и аз реагирам не добре по отношение на майчинството. Ами толкова мои познати имат по 2-3 деца и цял ден висят по градинките с цигарите и кафето и съскат, че парите им били малко. Да не говорим, че 1-2-3 деца, болничен по време на бременността и те са на държавна издръжка по 8-10 години. А тези като нас плащат за това. Плюс това не сключват брак, водят детето с един родител за парични облаги и изобщо... честно, понякога се питам, тези хора имат ли достойнство. И те в Америка ще вървят хора да се чувстват. Еми аз си се чувствам човек и в българия и имам достойнство. Мога да отида да живея някъде, но с образованието и достойнството, че съм човек, а не пиявица. Извинявайте ама си е баш така.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #221 -: Ноември 09, 2012, 17:27:12 pm »
Мдам, съгласна съм и аз за майчинството. Както коментирахме още в темата на д-р Бърди, по-важното е да имаме нормални условия на труд, за да си се издържаме сами и да не се налага да чакаме на държавата. Аз не мога да си представя да висна вкъщи 5-6-8 години и само да гледам деца, честно. Че и да смятам, че държавата е длъжна да ми плаща, защото отглеждам нейни граждани. Ама аз не съм ги родила на държавата тия деца, а на себе си и съпруга си, наша е отговорността за прехраната им. Проблемът според мен идва от там, че в нашата страна стандартът на живот е такъв, че на практика си е жив сървайвър да отгледаш и едно дете, па макар и да работиш.
По отношение на апатията и пасивността - не мисля, че всички хора са апатични. Има и такива, безспорно, но според мен повечето просто вече са уморени и обеззверени от непрестанната борба, която някои от тях водят през целия си съзнателен живот, а промяна няма, а грам. Друг фактор, пак според мен е, че масово хората просто имат по-належаща борба за водене - тази са собственото им оцеляване. Когато буквално всеки ден се бориш, за да си изхраниш семейството, надали ти остава време, сили и енергия та да ходиш и по митиниги, които и без това са безполезни. Всички знаем защо. Системата ни е така направена и подкована от уважаемите политици, че на практика няма механизми, по които народът да може да противодейства. Дори и чрез изборите, по този въпрос Джбрул прекрасно обясни как стоят нещата. Може и да успяваме от време на време с много мъки и зор да променим някои и други неща, но те са дребни /но не маловажни, разбира се/ и за жалост не се отразяват на цялостната картина. Да, знам, че от малкото се започва, че се иска време и постоянство, но колко още време, бе хора, 23 години вече, 23 години!!! и нищо - Н И Щ О ! Не знам, може и на мен да ми е сбъркано мисленето, но вече и аз не виждам смисъл. Мислите ми напоследък са точно като на Джбрул - не знам какво и как да направя, не знам как вече да живея и да се боря. А и аз допреди няколко години бях върл оптимист и си мислех как ако правя всичко както трябва и нещата ще станат. Е, заблудила съм се :?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #222 -: Ноември 09, 2012, 18:00:52 pm »
Fussii и lidia , аз да ви кажа честно не съм против това да има майчинство по принцип. И не го казвам, защото в момента аз самата все още ползвам такова /"великите" 240лв./.
Предполагам ви е ясно, че ако чакам на тях само в момента - изобщо не мога да посрещна и най-елементарните разходи за двама ни. То само сметките ми за ток зимата ще се от порядъка на 300-400лв., после всичко останало - и сами можете да сметнете. "Разликата" до сумата, която ни е нужна да живеем нормално над тези 240лв. - не я получавам от друг вид държавна помощ някаква /т.е. от вас/ и ние с Дани не тежим на ничий бюджет.

Съгласна съм, че примерно платеното майчинство може да бъде само за първата година, през която  /както и сега/ си взимаш 90% от заплатата и взимаш почти толкова, колкото си взимала и работейки, като си внасяла и всякакви осигуровки на база на тази си заплата все пак. Т.е. това е наистина обезщетение, което си си заработил, не е подарък някакъв. Ако си заработил "достатъчно" - обезщетението ти позволява да си "седиш у дома". Ако не е достатъчно - ще се върнеш на работа по-рано, или ще търсиш по-добре платена работа, за да си посрещнеш увеличените разходи. На много хора се налага точно това да направят и те го правят и сами знаете.
За втората година платена...това е излишно разходване на средства от бюджета според мен лично. Поради простата причина, че който има възможност и през нея да си остане с детето в къщи неработейки - я има тази възможност не благодарение на тези 240лв. И това е ясно предполагам.
Обаче трябва пък и връщането на работа да бъде максимално улеснено за майките, а това не е така към момента и това знаем всички. Като няма достатъчно места за децата в ясли и градини, вместо тези 240лв. на калпак за всички ни - нека за некласираните деца да се предоставя целева държавна помощ и да се разчита на детегледачка у дома. Дали това ще бъде по-възрастен човек регистриран в "бюрото по труда", който има нужда от още малко трудов стаж, за да получи пенсия... Дали, ако сте от родителите /като мен примерно/, които предпочитат по-млад човек да е край детето им, да можете с тази "целева помощ" да наемете някоя студентка абсолютно легално и да й плащате с тези пари. Дали, ако работата ви позволява това и така желаете, да можете да ползвате човек за "почасово гледане на дете", но при по-висока ставка. За желаещите да полагат този вид труд, но нямащи опит - нищо толкова сложно и скъпо няма да минат един бърз квалификационен курс, подобен на курсовете за бременни.
Опция "детегледачка от държавата" разбира се, след като сте кандидатствали за място в ясла и ДГ и ви е отказано поради липса на места. Че да няма обидени и "дискриминирани"  :lol: Ако ще и да важи пред работодателя някаква "извинителна бележка", при все че вече сте наети на работа, а не можете да се явите веднага докато текат гореописаните процедури, но пък държавата да се наеме в рамките на месец да е решила въпроса кой и как да ви гледа детето докато се трудите.
Има варианти, стига желание да има.

И между другото, така ще се реши и голяма част от бистрения по-напред тук проблем "паразити-майчинство", без да рискуваме несправедливост и ощетяване на някого. Демек, който се е трудил и се труди - получава и се подпомага, който не и не желае да го прави - няма безкрайна аванта.
Също така, ще понамалее изразходването на ресурс за хора, които реално не се нуждаят от подпомагане в даден момент, пък други които имат нужда - да не могат да бъдат реално подпомагани.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #223 -: Ноември 09, 2012, 19:22:16 pm »
И аз съм за по-човешки условия на труд и малко толерантност за майките. Въпреки, че раждаме децата за себе си - нали всички сме съгласни, че те не карат на фотосинтеза, и когато не можеш да работиш като хората, най-малкото което може да се случи е държавата да дава обезщетение на тези майки за това, че не могат да работят - особено през първата година. Не вярвам, че точно тук има майка, която на драго сърце ще роди дете и ще го зареже някоя напълно непозната да й го гледа - дали вкъщи, дали в ясла. Аз поне бих искала да прекарам максимално време с децата си, защото почнат ли и двамата градина, после училище, после университети и изведнъж след всичкото чакане да имаме деца ще си останем пак сами и ще ги виждаме веднъж в месеца :?
И аз прекарвам по цял ден в парка с децата си и недоволствам, защото майчинството, особено през втората година е малко, и повярвайте ми ако имах поне малко убеждение, че в детската ясла или градина ще се грижат за детето ми така както аз или поне да полагат малко усилие за него - щях да го пусна там и да започна да работя. Не бих отказала в никакъв случай 800-те лв. заплата, които взимах. НОООО като гледам, как след всеки два дни в детската градина, Кате се прибира с поредния сопол или кашлица, как никой не се интересува нахранена ли е, потна ли е, опикана или наакана е( е тя вече е голяма и се самообслужва, но едно бебе на 1,5г. примерно в ясла не може) и всеки път ме натиска такава ярост. Извинете ме, но госпожата им в градината всеки път ми се жалва, че децата са много, дори когато групата е на половина. Ами според мен, ако на нея й идва тежко - да напусне работа и на нейно място да дойде друг, който ще се грижи с желание. Че са ниско платени - така е, и те както още една камара хора в страната, но когато се опитват да те убедят, че така е по-добре за детето ти, от колкото да си стои вкъщи, то нека поне това нещо наистина е така. И тъй като видях през какъв стрес премина каката, след като тръгна на градина - тя тръгна на 2г. и 9м. - сега не бих го причинила на сина си. Не очаквам от никой да ми плаща за моето решение - аз ще си намеря начин да си го отгледам детето през третата година. Само че когато децата са две - нещата много бързо застават по друг начин - тогава разходите са други. И все пак.
Между другото не пия, нито пуша, нито пък пия по сто кафета на ден в парка. Давам си парите за книжки за каката, за да е образована, въпреки че изпуска по 3 дни от седмицата от градина, а понякога и повече и за дрешки за нея и малчо, а колкото до храната - не съм купувала готови пюрета на малчо освен при захранването, готвя му аз, дори не е на кухня. Мисълта ми е, че освен паразити сред нас майките, които сме в майчинство към момента има и такива, които се грижат за децата си с цялото желание и сила, които имат. Иначе съм съгласна за паразитните-майки и аз, но вярвам че и за това може да се измисли решение. Аз също не мога да си представя как има майки, които намират пари за по две кутии цигари на ден примерно, а  в същото време купува дрехи втора употреба на детето си или пък обувки от китайския магазин с оправданието, че нямат пари. То всъщност точно заради такива майки изгаря и съвестните. Също както покрай циганите, дето раждат на килограм, сега никой не иска да вдигне прага за детските надбавки и майчинството.
P.s.: Между другото не съм на сто процента запозната, но осиновителите са изключително ощетени от закона - до колкото някой ми беше казал, нямат право и на двете години за отглеждане на детенце, ако детето което са взели е по-голямо, което е супер тъпо, защото детето излиза от една институция и ако е по-голямо, майката е принудена да го даде в детска градина или ясла почти веднага... Ако не е така да ме поправят запознатите.
*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #224 -: Ноември 09, 2012, 20:48:44 pm »
julia_m, моето лично мнение също е, че на децата, особено най-малките им е най-добре у дома със семейството. Не съществува сила на този свят, която да ме убеди, че за моето дете конкретно ходенето на ясла, или ДГ с каквото и да било е по-полезно от това да си го гледам аз. Единственото предимство, което намирам е възможността там да общува ежедневно и гарантирано със свои връстници. Тези със "създаване на навици, образованост, комуникативност..." и пр. - "мерси", не го вярвам. Нито мисля, че коя да е учителка, или институция може да свърши гореизброените неща по-добре от мен самата.
Това обаче как работят ясли и ДГ е съвсем отделен въпрос от този, колко време и за сметка на какво всяка от нас има възможност да си е у дома с детето. Отделен въпрос и съвсем субективна преценка е също, кое от двете е "по-добро" за самото дете. Държавата /все едно коя/ - не е длъжна да финансира ничии лични преценки за нищо все пак, тя е длъжна да осигурява изпълними условия,за да направим даден избор според тези си лични преценки.

Не е задължение на държавата обаче, да ми осигури финансово възможност през следващите 5 години да си бъда у дома с Дани, понеже такова е личното ми желание и съм убедена, че за моето дете това е най-доброто. "Възможност" - в смисъл да ми заплаща това в брой и то не символично.

Държавата е длъжна да ми осигури някоя от следните опции: Условия за труд на бащата на детето ми /или собствен бизнес/, позволяващи той да изкарва толкова, че да си отглеждаме детето така както ние намираме за най-добре. Ако това значи "аз с детето у дома" - да можем да си го позволим с парите изкарвани от единият работещ родител /или семейният бизнес/. От какви "екстри" ще се лиши семейството ни в този период - също си е наше лично решени и воля. Важното е възможността ни за докарване на доходи да ни стига за плащане на сметки, храна, дрехи, обувки, образователни помагала и разни такива съвсем нормални неща. Нова кола, цигари, почивки и др. - са в графа "лукс". Ако ги искаме и тях + "основния пакет" - или трябва да изкарваме над средните за другите пари, или да се върна и аз на работа, възползвайки се от някоя опция за детето ми да се грижи друг.
Та затова твърдя, че не помощи в брой е решението, а възможност горепосочените неща да са възможни масово, а не за единици /както е в момента/.

Опция -2 : ясла, или ДГ, ама да е "кЪт хората", което става с пари. Повече персонал, по-добри битови условия, по-качествена храна за децата там и пр. В тази връзка, както и за майчинството съм си мислила, че таксите за ДГ би трябвало да се определят и според дохода на родителите "без дране на кожи разбира се", някаква справедлива ставка да е, но не и еднаква за всички. Тук обаче се намесва проблемът с нереалното деклариране на доходи, нереалните осигуровки и нереалните бази на които да се определят разни такива такси. Ако станат реални - аз пък не мисля, че ще има масово недоволство, че не сме всички "на едно", само защото всички сме родители. Това е погрешно мислене лично за мен.

Знам, че пак опираме до куп други нерешени неща в държавата ни, че да е напълно възможно /но отчасти е и сега/ да се направи това, което пиша дотук. Но пък ако сме наистина разумни хора - няма да пищим срещу всеки опит /ако има такъв/ някои правила да се променят в полза на всички, понеже нас лично така не ни устройва точно в момента. За такива неща когато се разсъждава, да, винаги се гледа личната позиция за едно и друго, ама бива да "имаме очи" и за това извън нашия частен случай. Ще ти дам и пример. В момента, аз лично ощетявам всяка една от вас получавайки 240лв. всеки месец, които всъщност - не са ми жизнено необходими за да живея добре и да си гледам детето добре. Да, няма "излишни пари" за никого, било и 240лв., но факт е, че и без тях ще се справя пак нелошо. В същото време, други хора отглеждащи дете на възрастта на моето, които са с официално деклариран по-нисък доход от моя /а моят също си е надлежно обявен/ - пак взимат 240лв., вместо да взимат 500-600. Е, това ако не е пилеене на пари за глупости - не знам какво е. Не като майка, като икономист разсъждавам в момента, моля да ме разбереш правилно. В една друга тема ме пратиха да си даря майчинството, като ми идвало толкова "въз"  :lol: Не ми е "въз", имам какво смислено да направя за детето си с тези пари и го правя, отделно какво и къде дарявам - дарявам си, не от вчера, не е там въпросът. От тези 240лв. обаче - аз не мога да се откажа доброволно и да знам, че ще бъдат разпределени като "бонус" за всички други ползващи майчинство, което бих направила при такава опция. Мога и да не си ги взема и да станат "бюджетен излишък" на някое ведомство, бонус за чиновници, или бонус за някоя безотговорна циганка дето си мори децата само. Затова не се отказвам, не поради безграничната си алчност. Което ми напомня, че още не съм си взела еднократаната помощ за раждане и трябва да си я взема най-после, за да не замине и тя по посочените по-горе "пера".

И понеже  julia_m , животът е превратна работа както знаем.... Днес както съм така и помощи да се гледаме не са ми нужни, утре - може друго да е. И като ми се случи - бих искала да мога "безгрижно" да се върна на работа, да има къде да си оставя детето докато се трудя, условията за бизнес да са различни и постоянни, за да смея да инвестирам в нещо без страх, че след месец някой ще прегласува закон и ще ме занули... Ей такива неща ще решат проблемите ни, не помощи. Ако имаме нормални условия на труд, правила и се спазват законите - и без помощи от всякакъв вид ще си гледаме децата кой както прецени за добре. Повярвай ми.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #225 -: Ноември 09, 2012, 21:51:03 pm »
Jbrul, не казваш нищо, което да ме изуми или нарани, или пък да ме засегне :)
Напълно съм съгласна с теб - аз също не искам държавата да ме издържа, до когато си реша да си гледам децата - за това ми решение си отговарям аз :)
Аз принципно подкрепих исканията, защото гледам от моята гледна точка - аз не бих си позволила да похарча парите си за глупости, ако нямам, за да купя храна за децата си, също така не бих се оставила само на тия пари. Но пък, ако се замислим съвсем хипотетично - случва се някой сакатлък в семейство - никой не е застрахован от това. Майката остава сама, няма близки и роднини, примерно съвсем хипотетично и тия 240лв. са единствения й доход през втората година на детето. Всички знаем колко е лесно да влезе детето ти в ясла или д.г. и докато се адаптира и климатизира и престане да боледува няма сила на света, която да накара работодател да те държи на работа, докато детето ти боледува примерно през два-три дни и тогава работата опира до това родителката да си пуска детето болно на ясла или да го обрече да живее с 240лв. Но това е от моята гледна точка. Винаги ще се намери майка, която да ги похарчи за цигари и алкохол примерно, и то не само ромски майки, колко такива съм виждала българки - с дете на 6 години с толкова развалени зъби, че остава без такива в устата си, а поне за децата има повече безплатни услуги в тая област, ама няма кой да го заведе това дете на зъболекар просто (от мързел)... или пък дете, което куца на 8 години, защото на майка му й било по-важно да му купи 5 чифта по 10лв. обувки от китайския магазин, вместо да му вземе качествени едни, а в същото време цигарата не й изпада от устата... Абе примери да искаме - всяко стадо си има черните овце, но това не означава, че не бива да се помисли и за хората, които имат нужда наисина, а е факт, че 240лв. за никъде не са, не че увеличението до 300-310лв. е нещо бог знае какво (защото това се иска) и все пак друго е да знаеш, че не само цените вървят нагоре :)  А всъщност и поради тази причина ми се видя редно да увеличат майчинството - чисто икономичеки - вдигнаха цените на всичко - ток, топло, води, за тези пък в магазините да не говорим, но колко от вас могат да се похвалят с увеличение на заплатата в последните година-две? Аз лично имам много познати, от които много малко да са се похвалили с такава новина, включително и моя съпруг примерно, който взима една и съща заплата от преди 5 години, и ако тогава неговата заплата с моето майчинство стигаше предостатъчно да си гледаме едното дете, то сега с двете деца не е съвсем така.
И да не забравяме, че това са мерки, които все пак целят да се увеличава раждаемостта, защото сме застаряваща нация и ако караме в същия дух, когато ние опрем до пенсия, няма да има кой да работи в държавата и няма да има пенсии за нас, ако ще да сме си скъсали задниците да работим за същата тая държава.
*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #226 -: Ноември 09, 2012, 23:01:35 pm »
Аз принципно подкрепих исканията, защото гледам от моята гледна точка - аз не бих си позволила да похарча парите си за глупости, ако нямам, за да купя храна за децата си, също така не бих се оставила само на тия пари. Но пък, ако се замислим съвсем хипотетично - случва се някой сакатлък в семейство - никой не е застрахован от това. Майката остава сама, няма близки и роднини, примерно съвсем хипотетично и тия 240лв. са единствения й доход през втората година на детето. Всички знаем колко е лесно да влезе детето ти в ясла или д.г. и докато се адаптира и климатизира и престане да боледува няма сила на света, която да накара работодател да те държи на работа, докато детето ти боледува примерно през два-три дни и тогава работата опира до това родителката да си пуска детето болно на ясла или да го обрече да живее с 240лв.

Ти не би си позволила и не би се оставила само на тези пари - да. Още по-малко пък, ако си в такава ситуация - да забременееш отново дори и да искаш, да можеш и това да е твое "свещено право". Но и двете сме наясно, че едни други жени, не непременно циганки - го правят и ще продължават докато им й изнася положението.

И не толкова хипотетично /понеже моят живот не е хипотеза, а чиста реалност/ ;) - аз съм една от тези самотни майки понастоящем. Засега /слаба Богу/ бившият ми съпруг си изпълнява от съвестно по-съвестно финансовите задължения, че и доста над тях. Аз в битието си на трудил се преди да родя детето човек - успяла съм да сложа настрана някой лев "за черни дни". Живи роднини нямам почти, а живите все още...кой на моите ръце лежи, кой в бъдеще пак ще е на тях /ако сме всеки по реда си/. В това изобщо НЕхипотетично положение, ако се случи нещо с бащата на Дани, или той фалира, ако аз не съумея да реализирам своите лични средства така, че да ми носят печалба...нали се сещаш в какво положение ще изпадна не само аз, ами и детето ми? И това изобщо не го изключвам като вариант, всичко е възможно.

Ако стане така  julia_m - на мен ми е важно не колко лева е майчинството и колко време можем с детето да вегетираме буквално, на мършави държавни подаяния. Важно ми е да има ДГ, която мога да ползвам докато се трудя по възможност за несимволичен доход, понеже не работя символично и както казваш ти - цените по магазините - също не са символични. Важно ми е да не бъда уволнена, защото няма кой да ми гледа болното дете у дома и като няма друг чалъм - опция държавата да ми помогне, осигурявайки ми детегледачка за болното дете в къщи, пък аз пак да съм на работа, отколкото да ми хвърля всеки месец 100 кинта понеже съм "самотна майка" ми е много по-полезна и изгодна. По-изгодна е и за обществото като цяло да ти кажа. И финансов вкл., защото няма да бъдат подпомагани тогава "майките-търтеи", които даже не са и самотни, а майките които опитват с всички сили и средства да бъдат добри майки, пък макар и самотни.

Изобщо - аз не съм против да има система на социално подпомагане и в определен момент - да се подпомагат нуждаещите се хора с крупни, а не със символични суми. Но подпомагането трябва да е за онези, които полагат лични усилия да се грижат сами за себе си и за децата си и то не само на приказки. Понеже засега - се изсипват страшно много пари на по-малки вноски за щяло и нещяло, за нуждаещи се и ненуждаещи се, за напъващи се и за паразити...понеже така било "справедливо" и нямало дискриминация. Аре бе!  :lol:

Аз над 7 години се осигурявам на максимално допустимия праг, плащах и на частен фонд застраховка допълнително /за кратко беше/. За това време - нито веднъж не ползвах осигуоровките си, все съм си плащала в брой. И като тръгнах да раждам...400лв. ми давала държавата на всичко дето съм внесла. На циганката дето никога нищо не е внасяла - и на нея толкова, от моите пари, за м'найсе раждания и последващо зарязване на родените деца по домове и гари. И пак за МОЯ и ТВОЯ сметка Откъде накъде?! И за раждането си доплатих 4-цифрена сума кеш, понеже по НЗОК повече не ми се полага, пък частния фонд...ми те не работели с тази болница пък, в Токуда да съм идела. Бря! Ми не искам в "Токуда", тях какво ги бърка не ми е ясно, даже в "Токуда" по-скъпо щеше да е, ама подробности... идеята ми беше, че плащала, внасяла - все гризвам дървото и пак плащам.
И утре, ако остана без грам доход и с малко дете на ръце съвсем сама...плащала не плащала - ще ми хвърлят 200лв. след като изтрия един чифт обувки да въртя по гишета и ще си умрем от глад с детето. Никой няма да ми помогне адекватно, било и замалко, било и въпреки че аз не искам да лежа, а да се справя с положението... щото паразитите смучат и искат гледане и за мен - няма. И за теб няма.


Та си мисля аз, че "не е номера" да си протестираме и да се "борим" за каквото и да било ей така, без особена мисъл и поглед в бъдещето, заради "едната идея за справедливост" /която също е под въпрос/, ами да се гони и целесъобразност някаква. Малко от малко. Иначе правим като гърците в момента - "протестираме защото фалирахме"  8O Е и? Като си потрошат парламента за пореден път и вместо маслини - евро ще вържат насажденията им?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #227 -: Ноември 09, 2012, 23:09:42 pm »
Съгласна съм! :)

P.s.: част от исканията на протестиращите майки бяха насочени точно към подобряване на условията за прием на деца в ясли и детски градини - увеличаване на местата и т.н.
Така че и те не се бориха само за увеличение на майчинството.
« Последна редакция: Ноември 09, 2012, 23:11:43 pm от julia_m »
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #228 -: Ноември 09, 2012, 23:56:58 pm »
Извинявайте за оф-топика, после ще дочитам...
Исках само да ви попитам, някой знае ли, защо bTV са сложили черна лентичка? 
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #229 -: Ноември 10, 2012, 00:09:38 am »
Съгласна съм! :)

P.s.: част от исканията на протестиращите майки бяха насочени точно към подобряване на условията за прием на деца в ясли и детски градини - увеличаване на местата и т.н.
Така че и те не се бориха само за увеличение на майчинството.

Да, наясно съм. Наистина се запознах с исканията на майките, преди да изразявам несъгласие като цяло, уверявам те. ;) И както казах вече няколко пъти, бях склонна да отида "за масовка" въпреки личните си резерви, предполагам разбираш обаче, че някои неща свързани с детето ми са по-важни и належащи, кофти съвпадение на време. Друг въпрос, че с протести - повече места в ясли и ДГ не се постигат, нито същите стават по-добри, но...да не се разливам повече по тези въпроси. Убедена съм, че ми схвана главната идея, аз твоята - също. :)

Чандра, предполагам защото е ден на национален траур, заради кончината на Патриарх Максим.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #230 -: Ноември 10, 2012, 00:51:53 am »
Извинявайте за оф-топика, после ще дочитам...
Исках само да ви попитам, някой знае ли, защо bTV са сложили черна лентичка? 

Днес погребахме Патриарх Максим.Светла му памет!



и аз нямам време да дочитам,бях с бан за няколко дни,щото предложих живеещите извън България да не могат да гласуват....
После цитирах ПУШКИН...а явно не бива...

България е пред разпад и след 15 години може вече да е 5 милиона от които 4 милиона пенсионери и много малко работещи.

Дано Бог да опази България.

Това е истината за нас
http://neverojatno.wordpress.com/2012/01/03/cameran/



След като прочетете интервюто ще видим колко ще са оптимистите тук,а после погледнете в дясно,там има дребен шрифт-това е реалността за нас.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #231 -: Ноември 10, 2012, 00:57:30 am »
Благодаря много за пояснението!
Да, знаех за Патриарх Максим, но не предположих, че това е причината... Светла му памет!
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #232 -: Ноември 10, 2012, 01:08:34 am »
На мен пък ми писна все да ни обявяват за най-корумпираната държава в ЕС.  :x Изобщо не съм убедена, че положението в Италия, например, е по-добро. Много им е лесно на англичаните.

кисела, помисли си пак защо получи бан! Да ти помогна - не е заради изказването, че живеещите извън България не трябва да гласуват.

Аз пък не съм такава патриотка като Чандра и смятам след две години да кандидатствам за гражданство. Паспортът не ме променя нито като човек, нито като мислене, нито като национална принадлежност. Това съм си аз - същият човек, но все пак си мисля, че административно ще ми улесни живота. А аз съм ужасно практична.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #233 -: Ноември 10, 2012, 01:32:34 am »
Кисела, тук имаше и други постове, изразяващи позиция, че българите в чужбина не трябва да имат право да гласуват, а техните автори не бяха баннати. Затова си мисля, че вероятно не това ще да е била причината за бана...

Това е истината за нас
http://neverojatno.wordpress.com/2012/01/03/cameran/

След като прочетете интервюто ще видим колко ще са оптимистите тук,а после погледнете в дясно,там има дребен шрифт-това е реалността за нас.

Благодаря за линка! :) Тази история се "спрягаше" месеци наред във всякакви варианти - като цитат от гръцки вестник, като диалог в ЕС-парламента и т.н и закономерно - все пак източника е "Бъзиклийкс"... Иначе погледнах дребния шрифт в дясно от статията и видях следния текст:

"Всичко написано на тази страница е художествена измислица и не отговаря на действителността.
Съвпадението с реални събития, свързани с дей- ствително съществуващи субекти и обекти, носещи същите имена както героите в изложените писмени текстове е случайно и неволно. Всеки читател и посетител на тази страница приема безусловно гореизложеното.
Читателите са единствените, които носят отговорност, за това как приемат информацията от художествените измислици. Никой няма право да я разпространява (информацията), тълкува и внушава като истинна. Всеки, който отказва да приеме написаните пра- вила трябва да напусне този блог незабавно..."


Оф -топик:
Блу скай, разбирам те. Аз засега не съм установила за себе си (и за смейството си - всички са български граждани), кое би било по-практичното от вземането на немски паспорт. Иначе отговарям на всички условия да го сторя и дори лекия изпит мисля, че не се налага да държа. Имам приятелчета - индийчета, които смениха гражданството си - за тях е ясно, те са с визов режим и немският паспорт най-малкото им отваря пътищата... а и Индия има някакви преференциални условия за потомствените индийци, дори и в даден момент да не са вече граждани на държавата...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #234 -: Ноември 10, 2012, 01:38:55 am »
Чандра, за мен единствено би имало смисъл, ако реша, че искам да си търся работа в държавната администрация. А тъй като имам опит в тази насока, мисля, че би било логично да се ориентирам пак натам, като не изключвам и други възможности, но сама знаеш как стоят нещата с работата в моя град.

Извинете за офф-а!

*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #235 -: Ноември 10, 2012, 01:43:13 am »
Вижте и "тук" и "там" живеещите за гласуването на емигрантите...
Ние дето сме "тук" - не щем да гласуват емигрантите заради ДПС, това е ясно и на първокласниците и покрай сухото - гори и суровото някой път, така е. Вие дето сте "там", колкото и да ви е мила България, би трябвало да схващате, че нашите мотиви за подобна мярка са "спасяване на кожата" - не вендета срещу "вас" някаква. И бидейки "там", ако наистина толкова добре разбирахте процесите у нас - едва ли щяхте да сте толкова против подобна практика. Ей, Цигу сама е стигнала до тези изводи, не някой да я е накарал насила.
Чандра, заради твоето право на глас у нас - едни ХИЛЯДИ хора слизат от едни автобуси и ги питат журналисти за какво са тук. На български ги питат, а "гласоподавателите" не разбират, роднини превеждат въпроса. Ако запитаният отговори, той отговаря, че цитирам: "Тук съм, за да гласувам за три" /разбирай за този, който е под номер 3 в бюлетината/. Как се казва същия и за какво са изборите изобщо - този "имащ право на глас" няма хабер казано на техния език, но право да гласува има! За да го имаш и ти това право - 10 000 ей такива идиота имат същото. Сещаш ли се твоят глас срещу техните къде е?!! Разбираш ли, че вие нормалните и наистина интересуващи се какво става у нас и искащи да гласувате - първо сте възпрепятствани по всевъзможен начин да го направите лесно и удобно и много от вас просто няма да го направят, докато онези за които говоря - не са. При тях се разкриват избирателни секции на всяко кюше, автобуси им пращат, самолети ще им пратят ако трябва...и вашите гласове са НУЛА срещу техните. Сама прецени кое е по-доброто и за кого е...


Отделно, че според мен поне - човек трябва да има право да избира управниците там, където живее и си плаща данъците /все тая дали има, или няма паспорт/. Просто е по-логично, справедливо и ОБЕКТИВНО "избирането" така.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #236 -: Ноември 10, 2012, 02:17:47 am »
Jbrul, не ми се "зачекваше" тази тема. Наистина - ако трябва така да стане (българите, живеещи в чужбина да нямат право да гласуват), нека това да се случи, не споря... Но си мислех все пак - действително ли сме толкова неспособни да измислим други механизми, с които да се спре избирателния туризъм. Защото много от онези, които споменаваш, не гласуват от ЧУЖБИНА, а ги извозват с автобуси в България... Отделно сега покрай изборите в Америка си мислех - американски граждани живеят навсякъде по света, и тук (в Амбурго) също... и някак те си разказват, че са гласували с пълното самочувствие не само, че имат право да го сторят, ами и че са длъжни да упражнят правото си на глас... Но не искам да продължавам темата... :) Просто мисли на глас... Преди заспиване... ;)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #237 -: Ноември 10, 2012, 02:37:50 am »
Ааа Чандра, този път точно /за твоя изненада сигурно  :lol:/ - изобщо нямам дълбока убеденост вътрешна, че всичките ни емигранти по принцип не би трябвало да имат право да гласуват и да решават наравно с мен. Най-малкото, че имам редица приятели, чиято работа просто налага дълги отсъствия от страната, понякога и с години, без изобщо същите да имат намерение да емигрират, не да са го направили. И така дори тях бихме прецакали съвсем неоснователно.

Мислите ми са прагматични и отнасящи се до историческия момент в който живеем тук и сега и какво би било най-резултатно, за да се ограничат порочни практики, като споменатата. Сигурно има и по-фин и рафиниран начина да се постигне желаният ефект, но къде трудно, къде интереси, къде други препятствия юридически - много по-бавно и сложно би било. Та изказването ми беше просто в смисъл...ако толкова не намираме друг начин да спрем "ДПС-панаира", просто бъдете солидарни с нас и не го "приемайте лично". Защото НЕ Е!  :wink:

Ти като си дойдеш в България, ако отидеш на едно много красиво място /примерно Родопите/ и не можеш и хляб да си купиш, защото не знаеш как да си го поискаш на турски език /пък немалко места има такива/ как би се чувствала? Би ли се отказала от правото си да гласуваш на избори тук, за да отидеш другия път пак на същото място и да ти кажат: "Добър ден какво обичате?" на чист български? Кое ти е по-ценно? И аз не искам тази дето ти продава хляба, да няма право да си говори на турски, да носи шалвари и да ходи в Джамията. Искам просто да се съобразява къде живее и да не ме нарича "гяурка" в родната ми страна опряна на гърба на Доган и автобусите му. Толкова. И тя няма да го прави, ако не се чувства толкова "силна и важна", ако и да си остане пак толкова проста колкото е... Някои неща не зависят ни от твоето гласуване, ни от моето, знаеш.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #238 -: Ноември 10, 2012, 07:22:38 am »
Жбрул, процентно етническите българи гласуващи от чужбина са по-малко от етническите турци с български паспорти гласуващи от чужбина. А всички знаем, че те гласуват като по команда за дПС . Така че от един такъв закон ще има повече кяр от колкото загуба. Хубаво, някои хора ще изгорят покрай това, без да са виновни, но пък и дпс ще получи по-малък процент от вота, че да не трябва вечно всеки който иска да състави правителство да трябва да се коалира с тях . Че те до преди последните избори бяха във всяко едно правителство, понеже си взимат редовните 10 процента или там колко бяха. Само бат Бойко отказа да се коалира, за което евалва, въпреки че не ми е любимец. Въобще аз него нямам нерви да го слушам като говори, но истината е, че като гледам какво става, май това ще е първото правителство, след 10ти, което да има шанс да е преизбрано. Поне така ми се струва, пък ще видим. Кога са следващите избори?


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: "Оценка на моториката" на днешната българска държава
« Отговор #239 -: Ноември 10, 2012, 08:51:23 am »
kisela_2000 получи 3-дневен бан като поредно наказание по стълбицата на възможните наказания в този сайт (предупреждение, 3-дневна забрана за достъп, постоянна забрана за достъп).

Наказанието е наложено заради неспазване на т.9 от правилата за използване на този сайт и форуми.

Искам изрично да предупредя kisela_2000, че търпението на модераторите и администраторите на този сайт, както и на ръководството на сдружението не е безкрайно. kisela_2000 има много дълга и стара история на нарушения и опити за измама на сдружението, които ние многократно опрощавахме през годините и в крайна сметка, тя отново винаги се завръщаше тук. На това търпение много скоро може да му дойде краят. Не забелязвам от последния постинг на kisela_2000 никакви признаци да е разбрала как трябва да се държи тук и защо е била наказана. Напротив, забелязвам опити за манипулация и за приписване на обвинения в цензура към ръководството на сайта.
От името на ръководството на сайта и сдружението заявявам най-категорично, че следващото нарушение на правилата от какъвто и да е характер, извършено от kisela_2000, ще доведе най-после до окончателна забрана за достъп до форума. И това ще важи за всичките й превъплъщения и нови регистрации!


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!