Чандра, хайде да помислим сега дружно. Ако усложнения не са настъпили в хода на едно раждане, то напрактика няма нужда от никакво асистиране.
Жбрул, това отново са някакви "ако" и "обаче", които нямат общо с твърдението ти (даже подчертано), че:
И сега няма забрана пристигналият вече в дома ти лекар, по своя преценка да ти асистира раждането на дивана.
Напротив - има връзка и тя е следната. Първото цитирано от теб мнение, е именно на мераклийките да си раждат у дома, не е мое.
Те твърдят, че при една "нискорискова бременна", АКО всичко си върви нормално - няма нужда от никакви външни намеси, на когото и да било. То всичко щяло да си протече по мед и масло, независимо дали раждането се случва у дома, или в болница. И то е така.
Прблемът е, че никой не може да каже
предварително, вкл. лекарите, дали "нискорискова бременна" - за секунди няма да се превърне във "високорискова родилка" на дивана си!!! Повтарям, никой не може да го предвиди и гарантира, че няма да се случи така. Има някакви вероятности дали това ще се случи, с каква честота би се случило и дотам. Рискът е винаги наличен и двете страни в този спор са наясно с това.
Вторият цитат визира следното. Никой лекар няма да бъде подведен под отговорност, че пристигайки спешно на адрес е преценил, че в даден етап на раждането трябва и е по-целесъобразно, да асистира същото в дома на родилката. Това е лекарска преценка в конкретна ситуация. Дори и да прецени лекарят, че трябва да се ходи в болница, а родилката откаже - той не може да я задължи да тръгнат и ще не ще пак ще й асистира на дивана, няма да си врътне задника и да си замине. Толкова. Няма отказана лекарска помощ на никого и за нищо, няма принуда.
Ти искаш лекарите да бъдат нормативно задължени, да си практикуват професията при условия, които считат за опасни за пациентките си и които не им дават адекватни възможности за спешна намеса, когато такава се налага. Те права нямат ли тези хора? И акушерките - също. Някой тях пита ли ги, дали заради капризите на някакви жени, склонни да подценяват медицински риск и човешки живот би им харесвало да ги задължим да работят в средновековни условия? Понеже сега такава била модата... Права
Чандра имат всички хора и тези с медицинските дипломи - също имат права. Не може техните права да бъдат погазвани за сметка на нечии други. При това да се решава нещо с пределната яснота, че същото увеличава рискът за родилките и бебетата, понеже някакви си там били смятали /в качеството си на какви?/, че рисковете не били чаааак толкова големи. Тези рискове колко са големи - го решават хора с компетенциите за това, не такива като теб и мен. И така е нормално.
По мое мнение е по-добре, всичко да бъде регламентирано, вместо здравният министър Десислава Атанасова просто да отправя призиви към българките да раждат в болница. Според нея било "рано за дебат и промяна в закона". "Рано" предполага, че в по-далечен план може да се помисли?...
То всичко е регламентирано и сега
Чандра, просто регламентите не са по вкуса на една група жени, не че няма такива. Десислава Атанасова е права да отправя подобни призиви, защото същата е наясно, че няма как медицински да се осигурят към момента тези щения на драгите госпожи, да им се осигури същата грижа и безопасност, която е възможна по този повод в други /цитирани тук/ държави и е безумие да насърчава такива раждания на този етап.
Та да, държавата не забранява, не отказва помощ при такива раждания, държавата провежда политика, която не ги насърчава и го прави по обективни причини, не защото е "фашистка държава"
Сега да се юрваме да въвеждаме практики, за които здравната система няма капацитет и готовност е рано, това казва именно Десислава Атанасова. Това не означава, че в бъдеще, при налични предварително условия да се случват такива раждания, с поне някакво адекватно медицинско подсигуряване - няма да се помисли по въпроса.
П.П. В крайна сметка, нека го погледнем и откъм пари Чандра. Раждане у дома е по-евтино за държавата и за здравната система, особено ако в големия процент не възникват усложнения при тези раждания. Държавата няма интерес да се запъва да ги насърчи, ако може адекватно да осигури усложнените между тях, а такива знаем ще има. Та щом не насърчава практиката, значи все пак е направена сметката, че щетите за гражданите ще са повече от ползите, вкл. и финансовите ползи за самата държава. В момента е така. Когато това престане да бъде така, държавата няма да чака някой да я съди, ами сама ще започне да агитира да си раждаме по къщЯтА, че да излиза по-евтино.
Ама един път за нещо държавата да опитва да се държи отговорно спрямо гражданите си, без да слага на първо място "стойността" на тази отговорност и веднага излезе дискриминация, тормоз и чудо на чудесата.