оли, щом трябва да започнеш отрано приучаване към бутилка, помири се с идеята и не се тревожи, че това може да има лоши последици. Целта ти е да кърмиш продължително и ранното въвеждане на бутилка е средството.
Ако можеш да изчакаш до 4-тата седмица, по-добре. Аз проведох "подготовка" с по едно хранене на ден от бутилка само една седмица, преди да се върна на работа. Ако има начин, по-добре е друг човек да дава бутилката с кърма вместо теб, но ако нямаш избор, не се терзай. Дори да не е всеки ден, опитай да е горе-долу по едно и също време през деня - преди обяд, или след обяд и пр. Прави го на едно и също място, в една и съща поза, с една и съща бутилка/биберон. Целта ти е да свикне детето към рутината с бутилката.
Помпи непосредствено преди храненето с бутилка. Изстудената или размразена кърма има различен вкус - ако можеш, отложи поне това напред във времето.
Направи експеримент като замразиш и размразиш малко количество кърма. Опитай на вкус и миризма. Кърмата на някои жени не търпи замразяване - някакъв ензим прави вкуса й неприятен, направо мирише на развалено мляко (моя приятелка имаше такъв проблем). Всъщност не е задължително да замразяваш кърма, можеш само да поддържаш лактацията, когато бебето не е при теб да суче. Тоест цедиш с помпата в часа, когато обичайно кърмиш у дома или предварително, малко преди да излезеш, ако отсъствието ти е точно около времето за кърмене.
Ако ти остава голямо количество кърма, което бебето не може да изпие, тогава може би си струва да замразяваш. Аз така и не употребих нищо от тези запаси.
Няма да ти изреждам трайността на кърмата при различни условия - това ще го проверяваш многократно от много източници, и най-вече след раждането, за да са ти пресни цифрите.