по въпроса за детските градини и пелените
В Русе също поставят като задължително изискване, детето вече да не ползва еднократни пелени. Карат те винаги в шкафчето на детето да има резервни дрешки и щом се напикае (наака), го преобуват.
Ако пък си пропуснал да оставиш дрешки, ти звънят по спешност, да донесеш бързо гащи. Така че, не оставят никое дете напикано.
Прави сте сякаш, че е ненормално, да искат всички да са на еднакво ниво на развитие.
Тук ги приемат през септември месец. И в първа група влизат децата само от един набор. И се получава, че към септември месец някои деца в групата са вече на 3год. и 7-8 -9 месеца. А други пък още не са навършили три!
Михаела беше махнала еднократните пелени на 2год. и 3 мес. Но като тръгна на градина се появи друг проблем. Често се напикаваше, не по време на сън, а по време на игра. Обяснението на специалистите е, че някои деца така реагират на стреса от новата среда. Веднъж дори го направи пред очите ми, когато отидох да я взема. Сякаш беше демонстративно.
По някой път и два пъти на ден се е напикавала. Веднъж си я взех с чорапогащи от шкафче на друго дете.
Веднъж пък, напикала се и не казала на госпожата и си стои нашата мокра. Отивам да я взема, прегръщам я и усещам мократа пола!
Не упреквам госпожата тук, защото на дънковата и поличка не и личеше, че е мокра.
Питам я, що така Мими? А тя ми обяснява, че бързала да излязат на двора да играят и нямала време да се изпикае!