0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Тема на бременните №82
« -: Юли 21, 2012, 11:14:36 am »
Нормативни документи, които уреждат провеждането на дородов скриниг за оценка на риска, са следните:

Медицински стандарт "АКУШЕРСТВО И ГИНЕКОЛОГИЯ"

В него е записано - при възраст над 34 години - серумен скрининг за алфа-фетопротеин и бета-ЧХГ (15-а - 19-а г.с.)

Когато обаче има действащата национална програма за проследяване на бременността, тя отменя разпоредбите на медицинския стандарт и лекарят е длъжен да се съобразява с нея. Настоящата програма е Национален рамков договор 2012 за медицински дейности, конкретно
Приложение №15  „Дейности на лекаря специалист по „Педиатрия“ по програма „Детско здравеопазване“, на лекаря специалист по „Акушерство и гинекология“ по програма „Майчино здравеопазване“ и на лекаря специалист по профилактика на ЗЗОЛ от рискови групи“

Същото нещо, написано по посещения съответно срока на бременността Програма "Майчино здравеопазване" към НЗОК.

Текстът, регламентиращ скрининга, гласи:
Възраст над 35 години
Серумен скрининг за:
-алфа-фетопротеин
-свободен бета ЧХГ. за оценка на риск от синдром на Даун и дефекти на невралната тръба

Сами виждате, че това, което поема касата, не отговаря на съвременното ниво на скрининг и диагностика, тъй като първо е в късен срок на бременността и второ, не включва ултразвуковите маркери. И друг път съм коментирала, че по този начин касата харчи излишно пари за неща, които не носят достатъчна информативна стойност.

По-подробно и съвременно регламентиране на скрининга е направено в:

Наредба № 26 от 14 юни 2007 г. за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени  (обн. ДВ, бр. 51 от 2007 г.)  
Може да се изтегли в оригиналния вариант оттук http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=314&articleid=440

и:

Национална програма за редки болести.

Детайлно описание на скрининга, начините на провеждане, срокове, маркери, изисквания към пробите и т.н. са дадени на страницата на Национална генетична лаборатория, както и

Комбиниран скрининг за хромозомни аномалии в първи триместър и

Комбиниран скрининг за хромозомни аномалии във втори триместър.

С други думи, не касата, а МЗ отпуска средства за частично покриване на изследването. Това се случва в началото на всяка календарна година, реактивите се изчерпват светкавично, за около месец и половина - два и реално целогодишно цената на скрининга е 40 лв. Това може да се прочете в изключително подробните доклади на проф. Кременски, публично достъпни на страницата на НГЛ. Общата цена на комбинирания скрининг е комплексна, определя се от лечебното заведение, което посещавате и включва цената на ултразвуковата оценка на плода, вземането на кръв, отделянето на серум, транспортирането му до НГЛ заедно с попълнените поръчка и въпросник и консултацията на специалистите.

За пример - при нас консултацията с гинеколог и уз прегледа плюс запис на диск е 75 лв. Биохимичвата част също е 75 лв. Когато и двете неща се правят едновременно, сме предложили малка отстъпка и пакетната цена е 135 лв.

Пожелавам ви успешна бременност! :)
« Последна редакция: Август 05, 2012, 10:40:50 am от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #1 -: Юли 21, 2012, 15:03:44 pm »
При мен утайката и С-реактивния протеин са излезли и отвово са завишени. Според док обаче и двете физиологично се завишавали по време на бременност /не знаех за CRP-то/ и всичките ми резултати били "на кантар". Вика ме малко по рано на преглед и за нови изследвания, от които да прецени да ме буха ли с антибиотик или не...
Аз нямам никакви симптоми /или поне така си мисля/, температури, гърло и пр...
хем ми е притеснено, хем не ми се пие антибиотик "за спорта" :?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Тема на бременните №82
« Отговор #2 -: Юли 22, 2012, 08:40:23 am »
Аз, след моя преглед в петък, вече пия желязо - не ми се размина независимо от тахана,жълтъците и какво ли още не  :), но и няма как да е по-различно при моята многоплодна бременност.
Бубулина,стискам палци да не се стига до антибиотик.Моята лекарка не се притесни от завишението на левкоцитите ми,но пак ще повторим изследванията.Появиха ми се бактерии в урината- и нея ще я повторим и ако е все така ще пуснем и стерилна урина.
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #3 -: Юли 22, 2012, 11:02:49 am »
Хоп-цоп във вашата тема. Лека и щастлива бременност на всички.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #4 -: Юли 22, 2012, 11:43:34 am »
Аз, след моя преглед в петък, вече пия желязо - не ми се размина независимо от тахана,жълтъците и какво ли още не  :), но и няма как да е по-различно при моята многоплодна бременност.
Бубулина,стискам палци да не се стига до антибиотик.Моята лекарка не се притесни от завишението на левкоцитите ми,но пак ще повторим изследванията.Появиха ми се бактерии в урината- и нея ще я повторим и ако е все така ще пуснем и стерилна урина.
Няма как, ще пиеш щом се налага  :) Мен пък ми опадаха пломбите егати /една-за втори път/, не зная от липса на калций ли е или от киселинността... :? На другия преглед вече ще се оплача!
Мими, виждам, че хич не и се иска на док да ме блъска просто така с широкоспектърен антибиотик и се надявам наистина да ми се рамине...

papa2011 благодаря миличка, как вървят нещата при теб?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Тема на бременните №82
« Отговор #5 -: Юли 22, 2012, 19:20:48 pm »
papa2011 благодаря миличка, как вървят нещата при теб?

Вървят, но резултат няма.  :( Продължавам борбата.
Днес харесах и споделих една мисъл във фейса, която гласи: "Каквото и да правиш в момента, НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ! Защото утре ще бъдеш ден по-близо до мечтата."
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #6 -: Юли 22, 2012, 21:36:19 pm »
Момичета,минавам да съобщя една хубава новина в новата тема -на 20,рано сутринта мама Иванова,стана майка на първородния си син Георги,малкия тежи 3570гр и е много красив,нали сме в една клиника,та лично го видях:)И двамата са много добре и утре си отиват вкъщи.
Мила,Валерия нека Свети Георги Победоносец да бди над малкия,да го закриля,нека да ви е жив ,здрав и да ви даде много поводи за гордост!
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #7 -: Юли 22, 2012, 22:07:49 pm »
Честито на новите мами! Да са ви живи и здрави дечицата и много да ви радват!

*

    лилия13

  • ***
  • 360
  • в очакване на дългочаканото ни съкровище
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #8 -: Юли 22, 2012, 22:09:28 pm »
Честит първороден син на мама ИВАНОВА,ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ,МНОГО ДА ГИ РАДВА  :ballons: на мама ИВАНОВА бързо възтановяване  :ballons:
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #9 -: Юли 22, 2012, 22:11:03 pm »
Честито на мама Иванова, да е жив и здрав Георги :)
Благодарим Ви д-р Александров, д-р Кисьов, д-р Ковачев, Малена и Ани - МЦАР Варна.


*

    ivetod

  • ****
  • 591
  • Благодаря!
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #10 -: Юли 23, 2012, 09:16:05 am »
Честито на мама Иванова! Да расте здрав и щастлив малкия Георги!
Бързо възстановяване и чакаме да разкажеш :)

papa2011, желая ти скоро да имаш трепетите на бъдещите мами от тази прекрасна темичка :)

Хладен ден, момичета!
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #11 -: Юли 23, 2012, 09:32:41 am »
Каква хубава новина.Честито на мама Иванова.Да е жив и здрав малкия мъж!
*
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #12 -: Юли 23, 2012, 12:30:41 pm »
Да, честито и от мен, имаме и темичка , подарък от мен.  :P
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #13 -: Юли 24, 2012, 08:37:57 am »
Честито на мамите Теди81 и Иванова да са много щастливи със своите рожби, на всички бременелките успешна бременост, а на тези като мен които чакат да се случи чудото, пожелавам Вяра! :D :goodluck: :bighug:
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #14 -: Юли 24, 2012, 16:25:52 pm »
Отадавна не съм влизала.
Теди, Иванова, честити ви рожби! Да са ви живи и здрави дечицата!
Май жегите действат така на темата  :lol:
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #15 -: Юли 24, 2012, 16:31:11 pm »
Имам следния въпрос: нормално ли е да имам ниско кръвно и ускорен пулс едновременно? Пулсът и вчера и днес е около 95. И предвид, че като цяло се чувствам доста отпаднала, не съм сигурна, че всичко това е нормално. Звънях на личната лекарка, но понеже не е на смяна, естествено не ми вдигна. Мисля утре сутрин да си пусна едни изследвания за всеки случай.
<br />[link=http:
*
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #16 -: Юли 24, 2012, 16:44:25 pm »
Мешко, аз по принцип съм с висок пулс (90-100) и нормално кръвно (120-80), но по време на бременността бях с кръвно 90-60 и същия пулс. Според двамата доктори, които ме следяха, не беше притеснително. Пак казвам, че и нормално съм си с висок пулс, ако си го вдигнала сега не зная.
*
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #17 -: Юли 24, 2012, 16:55:07 pm »
Ами то точно ниското кръвно провокира сърцетуп. Аз също почти постоянно качвам пулс до към 100-110, а кръвното ми е 110/70


Re: Тема на бременните №82
« Отговор #18 -: Юли 24, 2012, 19:29:39 pm »
Аз минавам бързо, бързо да напиша за раждането в Щерев


Съжалявам, че ще е с грешки, телеграфно и сухо (но докато пусна компа и трябва да ставам все няма време)

15.06.2012

6:45 сутринта поемаме към клиника Щерев – малко някак си ми е нереално
кога минаха 9 месеца. (Предния ден последно си ял в 18ч, пил вода в 22 и преди да си легнеш пиеш един улкопрол с малко вода.)
Към 7:05 бяхме там.
Взеха ми багажа и ме качих ет4 в родилното да се преоблека - дадяха ми нощница и чехли.
Свалиха ме на 3ет и ме вързаха за тонове около 30мин.
След това слязохме на ет1 за клизма и подготовка на тумбака (бръснене) в зоната дето ще е секциото.
Качихме се пак в стаята на ет3 и пак ме вързаха за тонове. Междувременно ми сложиха абокат пуснаха ми нещо през него и ето, че трябваше да отидем в операционната. Преди това ме питаха колко съм висока и за по-сигурно ме премериха – за упойката е това.
Легнах на масата – и почват да ти казват какво да правиш – обръщане на една страна с възможно най-свити крака към корема и поставяне на упойката. Малко след това почва да ти изтръпват краката. Обръщаш се отново по гръб. Закачат ти системите към абоката, опъват чаршафа пред теб и се започва.
Не усещах нищо освен едно лашкане на тялото ми на сам, на там. Анестезиолога ти говори
гали те по главата и всеки си върши работата.
В един миг чуваш един глас дето толкоз си го мечтал... Анестезиолога каза вижте хубаво колко е часът – 9:44 и след малко е първата среща. показват ти го казват колко се е родило малкото човече и го отнасят. А мен започнаха да ме шият.
След това ме върнаха в реанимацията вързаха ме за монитор да ми следи кръвното и ме преместиха в друга стая.
На сутринта – към 6 една акушерка ти прави тоалета, като включват и обезболяваща свещичка,  махат и катетъра – после е малко гадно докато пишкаш, но до другия ден вече ти минава,  и след около 30 мин идват да те раздвижат. Ами докато станеш боли, но истината е че мислех, че ще боли много повече.  И като станеш лека полека стигаш до стаят на бебетата.
Към 13ч. Ме качиха на ет.4 дават ти халат, комплект хавлии, и торбичка с тоалетни принадлежности (четка за зъби, паста, сапун, шампоан, клечки за уши, превръзки – аз си бях взела от нощните на либрес и ми свършиха чудесна работа, от клиниката дават нощните на паломита) и тогава вече ти донасят и бебо. Ако искате ти го оставят , ако искате го взимат - за през нощта ги взимат, но и да ги оставят ще ви се иска да го вземат. На всеки 6 или 8 часа свещичка обезболяваща щото става... малко не търпимо ставането от леглото.
Оказа се, че кърменето е по-страшно от раждането защото колкото и да бях чела и гледала клипчета на живо е друго... Тръгна коластрата и все пак успяхме малко да зацокаме, но след това преходното мляко и млякото видях зор защото друго си е да си пипнал и видял на живо как става. Млекото тече по пижамата, но с кърменето не се справях (не че имах много просто това поне показва, че тръбите са отпушени). Един ценен съвет от едната акушерка ми помогна – точно как да държа бебо защото той се опитваше да зацока, но така и не успяваше И още един съвет от позната - 30 мин преди да кърмя - да почна да масажирам гърдите за да ги стимулирам. В болницата ги хранят в определено време и можеш да прецениш кога да почнеш подготовката, ако не се справиш с кърменето даваш приготвеното АМ (аз си бях занесла Аптамил хипоалерген по препоръка на педиатърката ни, защото там ги захранват със Хип.) Може преди това да си вземете топъл душ или топла кърпа да си сложите на гърдите (помага и памперс напоен с топла вода не се разтича) и след като махнете кърпата започвате да поглаждате гърдата все едно от рамото към зърното, от подмишницата към зърното с цяла длан като ютия пов ляво , по в дясно и така. Това бяха двата съвета който ме спасиха.
Успех момичета и дано съм ви била полезна. Стискам палци на всички ви и ви прегръщам.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Тема на бременните №82
« Отговор #19 -: Юли 24, 2012, 19:51:35 pm »
Благодаря ти, Анук  :) И аз живот и здраве, мисля в Щерев да раждам, та инфото ти беше много полезно...не се съмнявам, че са били любезни и приветливи, те винаги са така :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"