правите същото, което правят и биологичните родители на 3,4,5 годишни деца...
каква е разликата между тези деца и осиновените?
...
направо е цинично да се твърди, че едва ли не липсата на предимство за детска градина спира хората да осиновяват.
Това е политика на държавата (точка) Ако питате децата, те едва ли много държат да тръгнат на детска градина. Разлика между децата няма. Аз се сещам за две причини:
1. държавата иска да поощри осиновяването и може да си позволи да даде 3 т.
2. държавата иска да социализира деца, които дълго са стояли в дом (осиновени на по-голяма възраст).
Ето например дете, което осиновено от дом в област в която се говори на меко и отива в такава, където това е необичайно. В детската градина ще свикне най-бързо, а не при баба. Може детето въобще да не е учено да говори или лелката в дома да е фъфлела например. Познато детенце имаше проблеми с очите, които откриха благодарение на детската градина.
Дали за детето е по-добре да посещава детска градина или не, решава майката. Но при тези деца би могло да има такива проблеми и майката да реши, че за детето така е по-добре. Трябва ли след всичко преживяно, да я накараме тази жена да отиде да убеждава някаква бюрокрация, че детето има потребности (и това не са СОП). Не трябва да й се втълпява, че детето й е различно.
Най-малкото, едва ли знаеш, че достъп до безплатен логопед в момента имат само децата от детската градина. Моето не може да казва букви и говори странно, но свободни логопеди няма. Всичките са много заети. Но иначе някъде с големи букви пише, че са безплатни.
Ако за дете, което се мести от чиста ясла в градина е редно да има предимство, защо за осиновените да няма? Има ли разлика между децата на баба, която е учителка и баба, която работи в БАН? Или между децата в зависимост от местоживеенето! Няма разлика между децата и пак едното има едни предимства, а другото други.