вижте, ако имахме читави педиатри на разположение хич нямаше да се занимаваме да четем и да пишем по форумите. абсолютно съм на мнение, че бг педиатрите (пък и не само, но да кажем особено бг педиатрите) имат много дефицити и това е напълно не в реда на нещата. аз продължавам да търся читав педиатър в софия, така че ако има някой такъв моля да ми пише на лични.
недопостумо е да се говори за даване на сокчета, да цитираме моя педиатър "това е един екзотичен, български принос в захранването на бебета", е благодаря.
теодор ето един много груб превод на две неща, които намерих в нета от сайтове, на които вярвам.
Възраст Средно наддаване 1 Средно наддаване 2,3
0-4 мес 155-241 гр на седмица 170 гр на седмица∗
4-6 мес 92-126 113-142
6-12 мес 50-80∗∗ 57-113
∗ допустимо е някои бебета да наддават 113-142 гр на седмица
∗∗ средностатистическото кърмено бебе удвоява теглото, с което се е родило до 3-4 мес, до първата година типичното кърмено бебе ще тежи около 2 пъти и половина родовото си тегло.
Източник
http://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/Сега д-р Сеарс
http://www.askdrsears.com/topics/breastfeeding/faqs/how-much-weight-will-my-breastfeeding-baby-gainПрез 1992 д-р Katherine Dewey от университетът в калифорния проведе изследване, сравняващо кърмените бебета и бебета, хранени с АМ. Наречено изследването DARLINGS показа следните резултати:
o Кърмените и хранени с АМ бебета като цяло растата с еднакви темпове през първите няколко месеца
o Между 4 и 6 мес хранените с АМ бебета обикновено наддават по-бързо от кърмените, макар растежа на дължина и обиколка на главата да са подобни и в двете групи
o След първите 6 мес кърмените бебета обикновено са по-слабички, в сравнение с хранените с АМ, кърмените наддават средно с един паунд по-малко на по време на първата година
Допълнителното тегло при хранените с АМ бебета се смята , че се дължи на задържане на вода и различния състав на мастната тъкан. Изследователите заключили, че са нужни нови стандартизирани таблици на растежа, които да покажат РАЗЛИЧИЕТО В РАСТЕЖА НА ЗДРАВИ, НОРМАЛНИ КЪРМЕНИ ДЕЦА (главните букви са мои
))
Разлики в нормални темпове на наддаване при бебетата
Наддаването се определя не само от диетата, поради което съществуват такива големи разлики в нормалното наддаване на бебета. Например, бебета с различни телесни структури, които са следствие на наследственост, имат различни скорост на метаболитните процеси и следователно изгарят по различен начин калориите.
o Дълги и тънки бебета (т.нар. «бебета банани») са хиперметаболизиращи. Те изгарят калории по-бързо от по-пълничките «бебета ябълки» и «бебета круши». Бебетата банани е по-вероятно да растат по-бързо на дължина, отколкото на килограми, така че обикновено те са над нормата на ръст и под нормата за тегло.
o Ябълките и крушите показват обратният модел – обикновено наддават по-бързо на килограми, отколкото на височина
И двата модела са нормални
Темперамента на бебета също оказва влияние върху теглото
o По-спокойни бебета, обикновено горят по-малко калории и следователно наддават по-бързо
o Активни бебета, които имат поведение, водено от движения, които вечно изглеждат на бързи обороти, обикновено горят повече калории и са по-слабички
Честотата на кърменето оказва влияние върху растежа
o Бебета, които са хранени на поискване и без ограничения обикновено растат по-бързо
o Бебета, които спят при майките си и се възползват от лукса на безпрепятствени нощни кърмения растат по-бързо
o Бебета, които са продукти на програми от типа «трениране на бебета» (такива, в които бебетата са хранени по режим и принуждавани да спят през нощта, чрез използването на метода «да го оставим да се изплаче») често показват забавен растеж. Бебета, които са кърмени според режим, наложен от родителя и са на ограничен режим на хранене не само, че е вероятно да поемат по-малко мляко, а и млякото, което поемат е вероятно да е с по-малко калории и по-ниско съдържание на мазнини, поради по-дългите интервали между кърменията.
Различни изследвания показват, че кърмените бебета поемат по-малко калории и по-малко количество мляко от хранените с АМ. Това не означава, че майките им не произвеждат достатъчно мляко. Напротив, това е показател, че кърмените деца имат удивителна способност за само-регулация на приема си на калории според индивидуалните им нужди. Тази способност да определят сами колко ядат е вероятно една от пирчините, бебета, които са кърмени да са по-малко склонни към проблеми с теглото по-късно в детството.
дано са от полза
по повод водата - аз започнах да давам след 6-7 месец. доколкото зная идеята е като има твърда храна тогава да се предлага, но след ядене, защото стомасите им са мънички и е по-важно да ги запълват с твърда храна или мляко, отколкото вода.