0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #40 -: Февруари 23, 2012, 12:39:57 pm »
Вижте за Дуфалака аз много се опъвах да не го давам, защото бях чела тук мнението на д-р Бърди, а и други майки ми писаха да не го давам. Но освен нашия педиатър (той ни го изписа за седмица) след това гастроентеролога каза да го даваме 1 месец, аз въпреки това не го давах, исках да се консултирам с още един лекар и бях сигурна, че д-р Масларски ще го отрече, но...
д-р Масларски е педиатър на частна практика и доста препоръчван, всички са доволни от него, та реших да се доверя на него. Та той ни каза дуфалака да го даваме и през целия март  8O . На въпросите ми отговори, че това било захар, която е безвредна, бебето не привиква към него, каза че било все едно да преядеш с праз лук.

Отговорът е прост.
Истински запек при бебета има много, много, рядко.
Останалото се групира в няколко категории:

* изключително кърмени- те могат да имат изхождания на всеки 4-5-6-7 дена, стига детето да наддава добре и да няма белези на болест. Това е характерно за изключително кърмени. Ако не наддават добре- малко внимателно дадени добавки ( но след всякакви мерки за увеличаване на кърменето / но не хранене през час!/ ) решават проблема.
* за деца, хранени с АМ въпросът е в това, че искат повече- с повечето предлагане нещата се оправят. Повече- на по-големи интервали. Не на по-малки, от което почва преяждане и повръщане.

Следователно, ако знаете тези две малки нещица, си вършите работата и без разхлабителни.
Ако не ги знаете- давате разхлабителни за месец ( ГРЕШНО). Проблемът не е в това че е "захар". Проблемът е в това че нямаме нужда от това, и в това че се привиква към тези неща и може да настъпят редица нежелани неща после. Като зависимост от разхлабителни.

Просто е.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 12:49:38 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #41 -: Февруари 23, 2012, 12:44:03 pm »
А когато бебето (захранено) наистина има запек, какво се прави? Извинявам се, ако вече има отговор някъде, но аз намирам информация само какво не се прави - не съм успяла да прегледам всички теми  :oops:
Зависи от редица неща.
Не се захранва с тиква, например. Нито елда се дава.
Захранва се с плод, пюре, като първа храна. Не с оризова каша, също.
Следобедното хранене като първо е картоф-морков. Не готови пюрета.

Ако имате добра схема на захранване, никога няма да имате бебешки запек при захранено. Но там е и най-голямата тънкост- видовете храни, които ще дадете, редът, по който ще ги въведете.

В периода когато ПОЧВАТЕ захранване, с храните, които давате се развива и култивира определена, благоприятна чревна флора. Тя е от особено значение за може би цялата детска възраст що се отнася до навици на изхождане. Всякакви "гаи", "ентерол" "регулатори" грубо нарушават естествената чревна флора, изградена само на база на естествените храни. И се започват едни неща... траещи до пубертета. Развалени стомаси, лошо храносмилане, липса на естествен апетит и контрол на апетита, смяна на диарии със запек, упорити запеци с нежелания за изхождане... и колко още неща.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 12:49:12 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #42 -: Февруари 23, 2012, 13:14:22 pm »
Благодаря, докторе! За започване на захранване е вече късно. Дадох зеленчуци (картоф, морков, тиква, тиквичка), защото се хванах на аргумента, че ако хапне сладък плод, няма да иска зеленчук. Е, убедих се, че зеленчуци може да не иска и без да е опитала плод  :(. Както и да е. Проблемът с неизхождането дойде след оризовата каша. Като я спрях, нещата се нормализираха донякъде.
Още един въпрос във връзка с това, ако може. Сега пък ходи твърде често: 5-6 пъти на ден (някои изхождания са съвсем по малко). Не е твърдо, като много гъсто картофено пюре. Напъва се при изхождане понякога. Това дали и проблем и какво да направя? Може ли да е от крушата, която хапва вече пети ден (по 40 гр. следобед)?
Освен зеленчуците, съм дала както споменах круша (пюре - Гербер, по това време съвсем нямам вяра на плодовете на пазара) и ябълка (сурова). И оризова каша, но само по една супена лъжица (сухо вещество) за 7 дни.
Мислих тези дни да дам месно пюре (по съвет на педиатърката), но това често изхождане ме притеснява.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #43 -: Февруари 23, 2012, 13:24:22 pm »
Не съм специалист, но ще споделя как беше при моите деца. И двете бяха само на кърма до захранването на 5.5м. Изхожданията им бяха почти след всяко кърмене. След захранването честота се запази, изхождаха се по 3-4 пъти на ден. Никога не съм го считала за проблем. Не съм им давала никога про/пребиотици. Децата си хапваха и растяха чудесно. Така че, не се вторачвайте толкова в акитата на децата.
В повечето от постовете ви дори няма нещо ненормално, което дори и с простото око на лаик се вижда.
Но никога не съм си правила и експерименти със 100 вида каши, което ми прави впечатление, че повечето от вас дават. Купувала съм само и единствено безмлечна оризова каша и рядко на голямата съм давала и елда, малката категорично не я хареса. :) забелязвам, че постоянно говорите и за разнообразие в храненето и това е мотива ви за въвеждането на 10-ки неща. Не знам какво разнообразие се опитвате да постигнете при едно 6 или 7м. бебе на което дори само млякото му е достатъчно разнообразно :wink:
На доктора сигурна пришка му излезе на "езика"(пръстите) да повтаря от години, че не се въвеждат безброй ненужни храни при кърмачетата. Просто следвайте това и аз съм убедена, че повечето ви проблеми ще изчезнат.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 13:29:30 pm от StefiZ »
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #44 -: Февруари 23, 2012, 13:41:16 pm »
StefiZ, благодаря. Съжалявам, ако повтарям изтъркани въпроси. Както казах темите са огромни и до сега съм се преборила съмо с тази за инфекциите на горните дихателни пътища :)
Притесних се, защото за бебка това не е обичайно, а явно има и дискомфорт. А разнообразието, понеже на нас ни омръзва едно и също, заключаваме, че и за бебето ще е така - вероятно погрешно. В нашия случай - просто още търся храна, която да й хареса, че на всичко се мръщи  :(.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #45 -: Февруари 23, 2012, 13:54:38 pm »

Отговорът е прост.
Истински запек при бебета има много, много, рядко.
Останалото се групира в няколко категории:

* изключително кърмени- те могат да имат изхождания на всеки 4-5-6-7 дена, стига детето да наддава добре и да няма белези на болест. Това е характерно за изключително кърмени. Ако не наддават добре- малко внимателно дадени добавки ( но след всякакви мерки за увеличаване на кърменето / но не хранене през час!/ ) решават проблема.
* за деца, хранени с АМ въпросът е в това, че искат повече- с повечето предлагане нещата се оправят. Повече- на по-големи интервали. Не на по-малки, от което почва преяждане и повръщане.

Следователно, ако знаете тези две малки нещица, си вършите работата и без разхлабителни.
Ако не ги знаете- давате разхлабителни за месец ( ГРЕШНО). Проблемът не е в това че е "захар". Проблемът е в това че нямаме нужда от това, и в това че се привиква към тези неща и може да настъпят редица нежелани неща после. Като зависимост от разхлабителни.

Просто е.
Сега и аз да питам пишете повече на по-големи интервали, как да го постигнем това?
Дъщеря ми и сега яде 150-170 мл АМ за час час и половина, и издържа така до пауза от максимум 3 часа и половина. Много често се случва да изяде 120мл. и не иска повече след 2 часа пак е гладна, ако я насиля повръща.
Тук бях питала и за повръщане на кашите, някакви съвети?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #46 -: Февруари 23, 2012, 15:10:52 pm »
Ами захранвате. Детето е на 6 месеца вече.
3.5 часа е добре. Просто слагате плод и след 2 седмици- картофче-морков за обяд.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #47 -: Февруари 23, 2012, 15:13:40 pm »
Благодаря, докторе! За започване на захранване е вече късно. Дадох зеленчуци (картоф, морков, тиква, тиквичка), защото се хванах на аргумента, че ако хапне сладък плод, няма да иска зеленчук. Е, убедих се, че зеленчуци може да не иска и без да е опитала плод  :(. Както и да е. Проблемът с неизхождането дойде след оризовата каша. Като я спрях, нещата се нормализираха донякъде.
Още един въпрос във връзка с това, ако може. Сега пък ходи твърде често: 5-6 пъти на ден (някои изхождания са съвсем по малко). Не е твърдо, като много гъсто картофено пюре. Напъва се при изхождане понякога. Това дали и проблем и какво да направя? Може ли да е от крушата, която хапва вече пети ден (по 40 гр. следобед)?
Освен зеленчуците, съм дала както споменах круша (пюре - Гербер, по това време съвсем нямам вяра на плодовете на пазара) и ябълка (сурова). И оризова каша, но само по една супена лъжица (сухо вещество) за 7 дни.
Мислих тези дни да дам месно пюре (по съвет на педиатърката), но това често изхождане ме притеснява.
Спрете оризовата каша. Понякога- наистина са запичащи.
Но може да е от картофа или моркова- опитайте с различни съотношения... по-малко картоф, например или морков.

Плод.
След 2-2.5 седмици- картоф+морков-пюре. Обогатявате с още два, три вида зеленчук. Чак тогава месо- по-добре е да почнете с бяло пилешко.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #48 -: Февруари 23, 2012, 18:10:01 pm »
Ами захранвате. Детето е на 6 месеца вече.
3.5 часа е добре. Просто слагате плод и след 2 седмици- картофче-морков за обяд.
Ние се захранихме вече, давам зеленчуково пюре, и след обяд каша. Проблема е че единствено сутрин изяжда АМ без проблем за около 30-40 мин. На останалите хранения се инати, а за кашата изяжда много малко количество от съвсем скоро пък започна да повръща кашата. По време на хранене, след хранене понякога и непосредствено преди следващото хранене. Иначе не и се мръщи на кашата хапва си я, но като отсече край стиска уста и няма вече. Притеснява ме и дали 5 хранения са достатъчни като се има предвид количеството храна които изяжда. През нощта спи не се буди.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #49 -: Февруари 23, 2012, 18:20:39 pm »
Каша от? Ако наддава добре- всичко е добре.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #50 -: Февруари 23, 2012, 21:53:37 pm »
Да попитам за цвета на изхожданията при кърмаче - на какво е признак зеления цвят? Чела съм различни неща /охлаждане или претопляне, нова храна, колики и т.н./, но така и не открих еднозначен отговор.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #51 -: Февруари 23, 2012, 23:45:05 pm »
За пръв път ни се случи да ни се подсече дупето, в следствие на антибиотичното лечение. Изпробвах всички налични начини за справяне и стигнах до Sudocrem. Само че на опаковката никъде не пише, че се използва при бебета. Има ли "специален" за целта, или е един вид?
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #52 -: Февруари 24, 2012, 00:27:30 am »
elle мисля че си е един вид Судокрема. При нас малко трудно минава подсичане-поне седмица че и две.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #53 -: Февруари 24, 2012, 00:31:55 am »
Благодаря, м-и!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #54 -: Февруари 24, 2012, 09:40:02 am »
elle22, въпреки че не това е въпросът ти, да споделя, че при нас, освен Судокрем, изключително много помага отварата от смрадлика. Мажа дупето с памуче няколко пъти на ден и обикновено на следващия няма следа от подсичането. Успех!
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #55 -: Февруари 24, 2012, 12:12:20 pm »
elle22 да само един е Судокрема,за подсичане др.Birdie беше написал рецепта ще ти пратя на лични.
А аз да се оплача,че при Криси той е с по чувствително коремче детето,не е имало вечер без да не се буди по най различни причини,но напоследък причината е пръцкане което е съпроводено от мрънкане и проплакване и така няколко пъти на вече.Спи му се милят,но това пръцкане го буди.От какво може да е хапват едно и също като меню вече повече от месец не въвеждам нищо заради него,само в понеделник дадох 4-5 лъжички кисело мляко с една бисквитка и това за двамата.Педиатърката каза да давам вече попара,жълтък,а аз не смея,че да не се влоши нещо знам ли вече до кога ще е това от какво е?Даже тази седмица ги оставих само на зеленчуци да видя да не е от месото въпреки,че и преди това го имаше това пръцкане и плачене,ама да пробвам,но резултат и от това няма.
Как да му помогна не знам
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #56 -: Февруари 24, 2012, 15:13:55 pm »
Каша от? Ако наддава добре- всичко е добре.
Давам бананова каша на Хумана, от нея като че повръща най-малко. И не наддава никак добре, днес бяхме на консултация за 25 дни е качила 150 грама. Вече сериозно се притеснявам с какво и как да храня.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #57 -: Февруари 24, 2012, 16:27:18 pm »
Благодаря на всички. Кремчето с восък не помогна този път, но судокрем-ът свърши чудесна работа - за 2 нанасяния червенината намаля наполовина.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #58 -: Февруари 24, 2012, 18:25:54 pm »
Мисля,че Д-ра беше писал ,че кремчето е за подържане на чиста кожа .



Аз имам следния хипотетичен въпрос- когато се предписва за пръв път антибиоток на децата ,необходимо ли е някакво тестване за алергична реакция и как се прави?

Чела съм д-р Бърди да пише "...ако детето не е алергично ..."

Въобще практика ли е да се прави и в този аспект не е ли по-добре да се изследва предварително ,за да се знае ,когато има нужда?
Ще благодаря на Д-р Бърди ,ако се включи.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #59 -: Февруари 24, 2012, 18:33:05 pm »
Няма начин да тестувате АБ пер ос. Не ми е известно някъде да се прави или практикува.
Имам пред вид анамнеза от предишно даване да имате реакция.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.