0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #100 -: Февруари 26, 2012, 23:13:54 pm »

Червено цвекло може ли да намерите? бебетата много го обичат.

Докторе, щом препоръчвате цвеклото,предполагам е подходящо да го въведа и при нас,въпреки че не сме въвели  много зеленчуци . Има  ли някакви  особени изисквания ?
В схемите за захранване почти не се среща,иначе по магазините има,има домашно и по пазарите -ние хапваме.
Сварено,смесено с картоф,моркоф?

 
Сварено. С картоф и морков. 1 капка лимонов сок. 1 ч.л. зехтин.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #101 -: Февруари 26, 2012, 23:24:52 pm »
:lol: :lol: :lol: Проблемът, който съм описала малко по-нагоре и аз също се решава единствено в прегръдката на тати! Бебешка им работа :lol:
И ние през нощта поне сме спокойни, Мишле, но през деня има страховити моменти. Аз сега си мисля, че може би те това са коликите, а не онези нищо и никакви мрънкания от преди месец. Аз не съм и предлагала изобщо шише, щото все пак успявам да я нахраня, поне така ми се струва. Само дето някои хранения ги преекъсва рязко, с рев и изпъване назад. И този път не помага смяната на гърдата, нито люшкането, нито храненто танцувайки. Засега, след като я успокои баща и, я връщам на гърдата, и не ми се мисли утре как ще се справим само двете, когато него го няма в къщи. Дано бързо да отминава този момент, на каквото и да се дължи.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #102 -: Февруари 26, 2012, 23:59:37 pm »
Здравейте! Чета ви отдавна и в доста ситуации сте ми били много полезни, но едва сега най-накрая се регистрирах. Дъщеря ми София е на три месеца и една седмица, изключително кърмена и засега без особени трудности свикваме чудесно една с друга.
От вчера, обаче, се случва нещо ново и доста ме тревожи. Бебка започва внезапно да плаче сърцераздирателно, сякаш нещо много я боли и не успявам да я успокоя по никакъв начин. Досега така не е плакала никога-със сълзи, изпотява се чак. Дори коликите бяха леки и отминаха (май). Започнах да мисля, че има някаква ушна инфекция примерно, или нещо друго, което да и причинява внезапна болка. Все още не сме ги отхвърлили, утре сме на консултация, но междувременно вече втори ден аз нищо не успявам да направя, за да я успокоя, но в баща си кротва веднага. Затова се чудя как да си го обясня? Не сме някакви големи промени в ежедневния ритъм, нито пък някакви трусове в отНошенията помежду ни. Обаче втори ден пея, успокоявам, гушкам и се опитвам да я накърмя, а тя се дере и ми се доплаква и на мен, а в момента, в който я вземе баща и, млъква веднага.
Моля ви, дайте някаква идея къде да търся причината за тези ревове?
Вероятно детето има колики при кърмене.
Които започват с първите глътки кърма.
И затова пак ви свързва с "болката". И затова, когато я вземете, го свързва с кърмене и с болка.

Изваждайте мъничко кърма преди започване на кърменето.
Не кърмете в легнало положение.
Разредете леко храненията, ако детето го иска- може да не е гладно в часовете,когато Вие поставяте, и да Ви свързва с "принуда" за хранене. Та затова в чужди ръце се успокоява бързо.
« Последна редакция: Февруари 27, 2012, 00:01:21 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #103 -: Февруари 27, 2012, 09:22:17 am »
d-r Birdie бях ви писала за нашия проблем, на 23.02 бяхме на консултация за един месец е качила 150 грама. Педиатърката ни препоръча да въведем и месото, като един ден давам месно пюре, на следващия зеленчуково с жълтък. Да продължа с кашата защото нещата почнаха да се оправят и не я повръща или ако пак се появи такъв проблем да заместя с плодово пюре или крем нишесте???? 10 дни след започване на месните пюрета да започна да давам сирене, на мен ми се струва прекалено това. Може и да е качила много малко за последния месец, но пък сега като пуснахме изследванията хемоглобина и е добре, дори не е на долната граница.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #104 -: Февруари 27, 2012, 10:29:34 am »
Ванюш, давам готов сок ябълки и круши на Ганчев. Знам че и сините сливи разхлабват. Преди време (сега го отчитам като грешка, ама не знаех) му дадох малко изцеден сок от ябълка и го продриснах миличкия (извинете за израза)
Като съм купувала пюрета продавачът ми е казвал, че със смес от пюрета грозде и круша мисля, нямало да мога да го спра и после трябвало оризови каши и др. запичаци средства :-D Това не съм го пробвала, не знам и дали е така - просто го споделям


*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #105 -: Февруари 27, 2012, 11:20:55 am »
Сокове не се дават, дава се плода, полезната целулоза остава в плода, а в сока отиват само въглехидратите. Диария вследствие приемането на сок се получава, не от разхлабващото действие на плода, а от недобре приетите въглехидрати.
П.С. А продуктите на "Ганчев" съдържат захар и сол, незнам как ги купувате...
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #106 -: Февруари 27, 2012, 11:52:57 am »
Благодаря много, докторе! Започнах и аз да си мисля, че това, което преди смятах за колики, са били просто някакви дребни неразположения. Вярно е също, че напоследък не изчаквам дребосъка да ми даде знак, че е гладна. Водех се повече по гърдите, а те пък явно произвеждат повече от нужното в момента. През нощта обаче я храня легнала, тя си спи между нас и не съм забелязала никакъв проблем. За съжаление тъкмо започнах и следобяд така да я приспивам, но ще измислим нещо друго. Давах тези два дни Инфакол, но само по веднъж или два пъти, и то вече като изпробвах всички средства и в тоя смисъл вероятно твърде късно.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #107 -: Февруари 27, 2012, 12:01:29 pm »
Има логика в това, което казва д-р Бърди за асоциациацията с болката. Вчера след няколко часово реване, мъжа ми взе Дани в неговите ръце и така ми го поднесе. Лекичко подадох гърдата, без аз изобщо да го пипам (голяма картинка бяхме  :lol: ) и засука. Малко-5 минути, но все пак. Може и колики да са, аз също си мислех, че нашите поотминаха. Давах преди Инфакол, не виждах да подобрява положението, чай съм варила от семена от копър - временно, ама май по-скоро облекчението беше мое, че въобще правя нещо. Вчера и днес сме добре засега, не пищи и суче добре. Borislava K, дано и при теб без мъжа ти да мине гладко деня!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #108 -: Февруари 27, 2012, 18:54:59 pm »
Сокове не се дават, дава се плода, полезната целулоза остава в плода, а в сока отиват само въглехидратите. Диария вследствие приемането на сок се получава, не от разхлабващото действие на плода, а от недобре приетите въглехидрати.
В сока има не само въглехидрати, а също и протеини и витамини, така че пак е полезен. Специално за сините сливи се знае, че имат разхлабваш ефект. Ако въглехидратите разхлабваха,  щяхме да даваме вода със захар. 


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #109 -: Февруари 27, 2012, 20:20:27 pm »
няма ли разлика между захар и фруктоза?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #110 -: Февруари 27, 2012, 20:32:13 pm »
няма ли разлика между захар и фруктоза?
Не, едното включва другото :-).
Фруктозата е вид захар. Това е захарта,кяото се намира в плодовете. Тази, която се продава за храна е сукроза и е от захарна тръстика или захарно цвекло. Много са близки.


  
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #111 -: Февруари 27, 2012, 23:25:09 pm »
няма ли разлика между захар и фруктоза?
Не, едното включва другото :-).
Фруктозата е вид захар. Това е захарта,кяото се намира в плодовете. Тази, която се продава за храна е сукроза и е от захарна тръстика или захарно цвекло. Много са близки.

Да,така е,но най-общо казано,захарта(сукрозата или захарозата) е съставена от фруктоза и глюкоза.Фруктозата си е само фруктоза.Захарта е дизахарид,а фруктозата е монозахарид.До колкото ми е известно,на диабетиците не им пречи да ядат плодове,които естествено си съдържат плодовата захар-фруктоза.Но със захарта е друго(заради глюкозата) ;)
[/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Ч
« Отговор #112 -: Февруари 27, 2012, 23:40:55 pm »
няма ли разлика между захар и фруктоза?
Не, едното включва другото :-).
Фруктозата е вид захар. Това е захарта,кяото се намира в плодовете. Тази, която се продава за храна е сукроза и е от захарна тръстика или захарно цвекло. Много са близки.

Да,така е,но най-общо казано,захарта(сукрозата или захарозата) е съставена от фруктоза и глюкоза.Фруктозата си е само фруктоза.Захарта е дизахарид,а фруктозата е монозахарид.До колкото ми е известно,на диабетиците не им пречи да ядат плодове,които естествено си съдържат плодовата захар-фруктоза.Но със захарта е друго(заради глюкозата) ;)
Ок, ти наричаш захар само това, което се продава на кристали. Аз наричам захар и глюкозата и фруктозата и лактозата... защото са такива :-). Няма значение дали за моно или ди захариди. Органзимът ги разгражда за части от секундата на съставните им монозахариди т.е. когато ядеш захар на кристали все едно ядеш фруктоза и глюкоза. И всичко това  се превръща в глюкоза от огранизма. Та в крайна сметка кое от всичките ядеш няма значение, все на глюкоза става.

На диабетиците и фруктозата им е проблем.  Затрова трбява да ядат по-сложните въглехидрати, които се разграждат по-бавно и не вдигат кръвната захар изведнъж.



  
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #113 -: Февруари 27, 2012, 23:53:05 pm »
Винаги ми е било интересно в часовете по Химия  :)
За захранените бебета със запек, ако давате качамак той доста разхлабва. Аз вчера правих за мен и дребния изяде няколко лъжички-днес имаме 3 пълни памперса  :)
Д-р Бърди на нас май ни е от рефлукса най-вече цялата кривотия. Нямаше повръщане 2-3 седмици и си помислих, че го израсна, но... вчера започна да хълца и се дави цял ден(той всъщност се е давил няколко пъти последната седмица) днес и един фонтан има. Показвало си е, на къде отиват нещата. Просто сега поведението е по-различно от като беше малко бебе. Като го кърмя не се извива на дъга, а става прав и започва да се катери. Също и при яденето на пюре има проблеми, но там си мислех, че е период на глезотия, защото като е седнал в мен си хапва само ми е по трудно да уцелвам устата  :)За всеки случай ще проверим ушите и урината, че пък не ми дава да му пипам ушите, а има рев като започна да сменям памперса, но той вероятно е защото трябва да лежи.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #114 -: Февруари 28, 2012, 10:37:18 am »
Сокове не се дават, дава се плода, полезната целулоза остава в плода, а в сока отиват само въглехидратите. Диария вследствие приемането на сок се получава, не от разхлабващото действие на плода, а от недобре приетите въглехидрати.
В сока има не само въглехидрати, а също и протеини и витамини, така че пак е полезен. Специално за сините сливи се знае, че имат разхлабваш ефект. Ако въглехидратите разхлабваха,  щяхме да даваме вода със захар. 
Ех, Боби... наистина ли смяташ, че сока е по-полезен от плода? Естествено, че сините сливи разхлабват, но кое ще има по-голям ефект - плода или само сока от плода?
Понеже все търсиш научни изследвания, ето:

"Извадки от становището на Американската академия по педиатрия относно употребата и злоупотребата с плодовите сокове в педиатричната практика
(със съкращения)


Състав на плодовия сок
Основната съставна част на соковете е водата. Въглехидратите, вкл. захароза, фруктоза, глюкоза и сорбитол, са следващата най-голяма съставна част на соковете. Съдържанието на въглехидрати варира от 11 гр на 100 мл (0,44 ккал/мл) до над 16 гр на 100 мл (0,64 ккал/мл). Кърмата и повечето адаптирани млека съдържат 7 гр въглехидрати на 100 мл.

Соковете съдържат малко протеини и минерали. Соковете, обогатени с калций (каквито у нас няма), съдържат приблизително толкова калций, колкото млякото, но не съдържат другите хранителни вещества, намиращи се в млякото.

Усвояване на въглехидрати от плодовия сок
Четирите основни захари в соковете са захароза, глюкоза, фруктоза и сорбитол. Захаозата се разпада на глюкоза и фруктоза. Глюкозата се усвоява от организма лесно в тънките черва. Усвояването на фруктозата се подпомага от подходяща концентрация на глюкоза в сока. Максимално усвояване има, когато фруктозата и глюкозата са в съотношение 1:1. Сорбитолът се усвоява бавно чрез пасивна дифузия. Резултатът е невъзможност, той да бъде абсорбиран. Въглехидрат, който не бъде усвоен в тънките черва, ферментира в част от дебелото черво, наречена колон. В резултат от ферментацията се получават водород, въглероден диоксид, метан и късоверижни мастни киселини. Част от тях се реабсорбират в дебелото черво, но неусвоените натоварват храносмилателния тракт. Недоброто усвояване на въглехидратите в соковете може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Най-често срещаната причина за това са фруктозата и сорбитолът, но е важно и съотношението на различните въглехидрати.

ЗАКЛЮЧЕНИЯ

1. Плодовите сокове нямат хранителна стойност (не носят ползи) за бебетата под 6 месеца.
2. Плодовите сокове нямат хранителна стойност по-висока от тази на плодовете за децата над 6 месеца (да се предпочитат целите плодове – на пюре или малки парченца – пред соковете).
3. Натуралният сок (100%, без добавки) може да бъде здравословна част от добре балансирана диета. Плодовите сокове с добавки (от захар и др.) обаче не са равностойни по хранителната си стойност на 100% плодови сокове.
4. Соковете не са подходящи при лечение на обезводняване или диария.
5. Прекомерната употреба на сокове може да бъде свързана с проблеми в храненето (прехранване или недохранване).
6. Прекомерната употреба на сокове може да бъде свързана с диария, метеоризъм, подуване на корема и зъбен кариес.
7. Непастьоризираният сок може да съдържа патогени, които могат да причинят сериозни заболявания."
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #115 -: Февруари 28, 2012, 11:40:21 am »
Имам запитване. Бебчето ми е на 3 месеца и 11 дни, от 6 дни отказва да яде. Цял ден си е жизнен, смее се , гука и като дойде време за ядене докато усети млякото в устата и се извива на дъга и почва да плаче. Засуква няколко пъти и коремчето му почва да пука и къркори много. След това вече е невъзможно да му дадеш да яде, плаче не утешимо и не можем да се успокоим сумати време. 3 дни имахме и разтройство , но то вече спря,  като на 3-тия ден като стана по твърдичко акото имаше и слуз, но вече то е добре. Ходихме на лекар и не можаха да ни кажат какво ни има, изписаха ни само лечебна хумана, но пак се криви като яде. Имате ли идея от какво може да е това. Покрай това хранене е станал много неспокоен и нервен, преди спеше вечер, а сега се буди и мрънка.  Вече направо не издържам , така и аз се изнервям покрай мене и детето още повече. Моля за някакъв съвет.

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #116 -: Февруари 28, 2012, 13:15:53 pm »
Сокове не се дават, дава се плода, полезната целулоза остава в плода, а в сока отиват само въглехидратите. Диария вследствие приемането на сок се получава, не от разхлабващото действие на плода, а от недобре приетите въглехидрати.
В сока има не само въглехидрати, а също и протеини и витамини, така че пак е полезен. Специално за сините сливи се знае, че имат разхлабваш ефект. Ако въглехидратите разхлабваха,  щяхме да даваме вода със захар. 

Боби,пак ли спориш?


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #117 -: Февруари 28, 2012, 13:40:25 pm »
Има логика в това, което казва д-р Бърди за асоциациацията с болката. Вчера след няколко часово реване, мъжа ми взе Дани в неговите ръце и така ми го поднесе. Лекичко подадох гърдата, без аз изобщо да го пипам (голяма картинка бяхме  :lol: ) и засука. Малко-5 минути, но все пак. Може и колики да са, аз също си мислех, че нашите поотминаха. Давах преди Инфакол, не виждах да подобрява положението, чай съм варила от семена от копър - временно, ама май по-скоро облекчението беше мое, че въобще правя нещо. Вчера и днес сме добре засега, не пищи и суче добре. Borislava K, дано и при теб без мъжа ти да мине гладко деня!
Понякога си мисля, че освен отговорността и това да мислиш изцяло за някой друг, и с това ни обогатяват дребосъците, че ни принуждават да се правим на акробати и изобретатели  :D
Извинявай, ако не ти е до шеги, Мишле. Нашият ден вчера мина по-леко, от една страна защото имаше само една кратка криза с рев, докато сме само двете, а и бяхме на консултация и ваксина и аз се поуспокоих, щото все пак си качва детето (около 700 гр. за 40 дни). Няма проблем с ушите, или поне прегледа не показа такова нещо. Ваксините ги разделяме, т.е. Бием само по една, а следващата седмица другата от предния месец още. Добре, че се съгласи педиатърката. Та и с ваксината нещата днес са по-добре  :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #118 -: Февруари 28, 2012, 13:50:36 pm »
никша, само на кърма ли сте или даваш и други неща?
борислава - а се притесняваше, че не ядяла девойката, виж как наддава като за световно  :D
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VI
« Отговор #119 -: Февруари 28, 2012, 15:28:40 pm »
никша, само на кърма ли сте или даваш и други неща?
борислава - а се притесняваше, че не ядяла девойката, виж как наддава като за световно  :D
:D, нали и това влиза в длъжностната характеристика на майките - да се тревожат за всякакви неща! Днешното например е, че девойката удари невиждано дълга дрямка от повече от 3,5 часа (още спи), което през деня не ни се беше случвало. Между другото, (може да е полезно на някой) за първи път я слагам вкъщи в кошницата за кола да спи. Явно и е удобно (но може и просто да е по-сънлива заради вчерашната ваксина).