теди, добре дошла в темата, ето какво аз зная по въпросите, които ти задаваш. един от най-пълните и надеждни източници на информация за мен е сайта kellymom.org на мен ми го препоръча консултант по кърмене, а самият сайт е списван и редактиран от консултант по кърмене. давам ти линк към две от секциите, които мисля, ще са ти интересни - кърмене на новородено и въпроси около храненето на майката. ако не четеш английски, пиши, аз ще преведа набързо каквото успея.
http://kellymom.com/bf/normal/newborn-nursing/http://kellymom.com/category/nutrition/mothers-diet/сега да ти пиша аз какво зная:
не съм сигурна, че има много смисъл да мажеш зърната си в момента с каквото и да е - кремовете овлажняват и помагат ако има разранени зърна, ако няма е спорно каква полза има мазането. същото и с триенето - не можеш да репликираш сукането на бебето, така че няма голям смисъл да правиш това.
важно е да говориш с лекаря си и с болницата да заявиш решението си да кърмиш по няколко причини:
да ти донесат бебето възможно най-бързо (налага ли се по мед причини да правят секцио с пълна упойка? ако не може би е по-добре и за теб и за бебето спиналната? при пълната колко време след това може да кърмиш?) и да го слагаш на гърда колкото можеш по-често, дори и да изглежда, че "няма нищо" или "то нищо не прави". добре е също да имате контакт "кожа до кожа" (събличаш себе си и бебето, не се притеснявай няма да настине, няма по-топло място от твоето тяло, което освен всичко друго е способно да си повиши температурата, ако е по-хладно, за да топли бебето), тъй като този тип контакт стимулира набор от хормони, които на свой ред помагат за производството на кърма.
може да ти се наложи да се цедиш, тъй като си със секцио, макар, че е много по-добре ако бебето си е при теб и го слагаш често на гърдата, включително и особено нощем (поради действието на пролактините, които са в най-високи стойности нощем и които регулират продукцията на млякото първите 6 седмици). след като "ти слезе млякото" ще видиш как е - ако има нужда да се цедиш до успокоение на гърдите, ок, ако няма и цеденето не ти е приятно не е задължително да се цедиш. след 6тата седмица, когато вече кърменето е установено можеш да започнеш да се изцеждаш един път на ден след хранене, да предлагаш бутилка (не по-рано, за да не се обърка детето в техниката на сукане) и да видиш ако бебето приеме бутилка и искаш да имаш кърма във фризера - продължаваш с цеденето веднъж на ден, ако нито ти нито бебето сте вдъхновени от тази идея не се цедиш и си се кърмите (при нас е така, например).
що се отнася до храната - изследвнията показват, че във всяка култура има различни вярвания и предписания какво да ядат и да не ядат кърмачките, което само по себе си показва, че няма храни, които да са "противопоказни". яж си това, което ти се яде, колкото ти се яде. аз живеех на шоколадови бисквити, пия по едно кафе на ден, обикновено с мляко и едно безкофеиново. ади колики не е имала никога. ям ядки и всякакви плодове и зеленчуци.
кърмата се произвежда от кръвта не от стомашно съдържимото. при кърмени деца алергията към белтъка на кравето мляко е рядко срещана и се проявява с много по-дискретни симптоми. има редица учени (антрополози, психолози и педиатри, които казват, че коликите никак не са задължителни).
най-добрият начин за кърмене от гледна точка на бебето и на теб (продукция на мляко, намаляване на риска от мастити и достатъчно сън) е кърменето на поискване, което ама хич не разглезва бебето и не му натоварва коремчето.
на мен много ми се улесни живота като си я взех при мен в леглото за през нощта. ако прочетеш за co-sleeping ще видиш, че има много прости неща, които да го направят безопасно и приятно за всички ви.
каквито и въпроси да имаш пиши, може и да се караме като на женския пазар, но със сигурност ще ти отговорим.
хубаво раждане, радостна среща, живо здраво бебе и безпроблемно и дълго кърмене от мен