0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
перефразирам- защо детето ми се разболява ОТ СЕБЕ СИ, когато ходи на ДГ и защо не се разболява от СЕБЕ СИ, когато не ходи
тя различна ли е на ДГ и у нас
не разбирам, не съм билог
обясни го, ама по-елементарно, че да мога да схвана най-накрая
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
перефразирам- защо детето ми се разболява ОТ СЕБЕ СИ, когато ходи на ДГ и защо не се разболява от СЕБЕ СИ, когато не ходи
тя различна ли е на ДГ и у нас
не разбирам, не съм билог
обясни го, ама по-елементарно, че да мога да схвана най-накрая

обяснила съм го 2 поста назад


  
*
В много Западно-Европейски страни и САЩ не гледат така на тези неща.
"Погледа" е в зависимост и от това "кой" гледа ( достъп до качествено здравеопазване), и от това, какво вижда.
Общо взето- гледат лежерно, "вяло". Чакат да станат "сериозни" нещата. Ако станат.
В други случаи, хората в тези държави са инструктирани да не "безпокоят" без нужда ( например- "няма 40- нищо му няма" ). Това е характерно особено за УК и Германия.
В други случаи- САЩ, просто децата и родителите им нямат БЪРЗ и адекватен достъп до лекарска помощ. Или до "приемственост" в нея ( тоест, един лекар да лекува, и да познава детето добре). Стига се или до самоизлекуване ( хронични проблеми) или до тежки патологии.
Всичко това не опира до желанието или способността на лекарите там. Опира до "системата", както и до възможността на хората ( всички, без разлика)  за достъп до КАЧЕСТВЕНА помощ. И понеже "качественото" струва пари, за някои държави ( УК тук първа "на кантара") се гледа на нещата "през пръсти". За каква "адекватност на помощта" в УК могат да говорят, щом след 17 часа, частни фирми, с наети лекари, обслужват детето Ви, което по принцип Вашия Педиатър трябва да прави. Иначе виж, да издават наредби, "правила за добро лекарско поведение", "алгоритми"- те там са първи. Английските педиатрични алгоритми са като за малоумни- когато ги четеш имаш чувството че са написани за аптекари, кото случайно са се оказали в ролята на лекуващи лекари. Простете...

Ох... дисертация по тези теми мога да напиша... но не му е мястото тук.

Явно и тук (в УК) ще се наложи да се самолекуваме.

Докторе, при течащ нос с кашлица ли се препоръчва да се направи посявка? Апропо, а как ще се преведе "посявка" на английски?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
аз продължавам да не разбирам какво да правя - дете на 13 месеца, след настинка и сополи 10-14 дена продължава да кашля, от време на време, основно вечер и след като се събуди? секрет от носа не изтича, но като се закашля и промия с физиологичен разтвор спира да кашля.

въпроси:
тук категорично отричат сиропи за кашлица, на своя глава, когато кашляше силно й давах проспан. да давам ли сиропи и колко време?
да правя ли посявка на секрет от носа, или, което според мен е по-добрият вариант, моля, кажете ми смислени капки за нос, защото физиологичния разтвор според мен е "гола вода"
колко време е нормално да има "остатъчна кашлица" (тук казват две седмици и повече, ако прихване следващата настинка)?

предварително благодаря

Въпросът е в преценаката от преглед ( от къде кашля).
Както го описвате- вероятно има инфекция в нослето- хрема не минаваща повече от 7 дена, обикновено е за лечение. И именно за да не давате на сляпо АБ е уместна И тук една носна посявка- вероятно или пневмокок, или хемофилус. Може разбира се да е негативна, и пак да се  наложи АБ.

Разбира се се изключва първо да има респираторна инфекция.
Аз не вярвам в "остатъчните кашлици", освен ако не са след АБ ( и тогава е нужен Фликсотайд). Или поне ако не минават в логичното 1-2 седмици, и са леки ( без постоянна кашлица, без дълбоко отхрачване, без дете изобщо без апетит и нехранещо се). Дълбоки кашлици с храчки, не подробяващи се изобщо в течение на 2-3-4 дена, не са "остатъчни". Както и скоро и Англо-Саксонците се убедиха сами, и почнаха публикации по темата ( "пластични" бронхити, хронична микробна инфекция и т.н.  ... дойдохме си пак на "нашето" след 2-3 десетилетия "остатъчни" теории).

Въпрос на преценка- откъде кашля.
Добре дошли в света на УК Педиатрията.  :)
Мисля ще оцените мненията ми, след като видите как се работи и в УК.
« Последна редакция: Юни 23, 2012, 21:49:52 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Цитат
"Докторе, при течащ нос с кашлица ли се препоръчва да се направи посявка? Апропо, а как ще се преведе "посявка" на английски?"
Повечето ринити са разбира се вирусни при деца.
Второ по честота е алергичен ринит от храни ( банани, например).

Вирусните ринити минават обикновено за 7-8 дена. Но всеки ден е по-добре от предишния. Ако за 7-8 дена не мине, и при деца под 5, АБ е най-вероятното решение. Иначе- или ще трае с месеци, или ще почнат отити, или по някакъв начин ще стане "хронично". По преценка, може да се съчетае с антихистамин, но не е изобщо задължително.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Цитат
"Докторе, при течащ нос с кашлица ли се препоръчва да се направи посявка? Апропо, а как ще се преведе "посявка" на английски?"
Повечето ринити са разбира се вирусни при деца.
Второ по честота е алергичен ринит от храни ( банани, например).

Вирусните ринити минават обикновено за 7-8 дена. Но всеки ден е по-добре от предишния. Ако за 7-8 дена не мине, и при деца под 5, АБ е най-вероятното решение. Иначе- или ще трае с месеци, или ще почнат отити, или по някакъв начин ще стане "хронично". По преценка, може да се съчетае с антихистамин, но не е изобщо задължително.

Ако разбирам правилно, вирусните ринити не се третират, т.е. чакаме до седмица да преминат. Ако продължава кашлицата на 7-8 ден, както и сополите, да изискаме посявки тогава, не по-рано. И според резултатите, да се назначи лечение. Правилно ли съм Ви разбрала?
"Посявка" синоним на "микробиология" ли е? (простете невежеството)


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Цитат
"Докторе, при течащ нос с кашлица ли се препоръчва да се направи посявка? Апропо, а как ще се преведе "посявка" на английски?"
Повечето ринити са разбира се вирусни при деца.
Второ по честота е алергичен ринит от храни ( банани, например).

Вирусните ринити минават обикновено за 7-8 дена. Но всеки ден е по-добре от предишния. Ако за 7-8 дена не мине, и при деца под 5, АБ е най-вероятното решение. Иначе- или ще трае с месеци, или ще почнат отити, или по някакъв начин ще стане "хронично". По преценка, може да се съчетае с антихистамин, но не е изобщо задължително.

Ако разбирам правилно, вирусните ринити не се третират, т.е. чакаме до седмица да преминат. Ако продължава кашлицата на 7-8 ден, както и сополите, да изискаме посявки тогава, не по-рано. И според резултатите, да се назначи лечение. Правилно ли съм Ви разбрала?
"Посявка" синоним на "микробиология" ли е? (простете невежеството)

Да, правилно сте разбрали. Аз лично, ако няма нещо съпътстващо, не третирам вирусни ринити с нищо. И съм го писал многократно това. Но все пак, има логика "колко" е нормално, и колко- "не е".

Може да дадете обикновен Амоксицилин и без посявки, ако прецените на място. Просто трябва да третирате след 7- 8 дена без промяна.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
vaci, посявка означава внасяне на инфектиран материал в стерилна хранителна среда с цел изолиране и идентифициране на патогенни бактерии. Всъщност това е фаза на МБ изследване.
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
докторе, благодаря ще направим микробиология да видим

питам се по повод разговора ни преди това - ако някой ви каже на вас да си лекувате детето с антибиотик, защото имало бактерия, която на него нищо не причинява, но на неговото дете може би причинява, бихте ли дали антибиотик на асимптоматичното си дете? аз лично не бих. просто се чудех, изглежда това е логичното следствие от изследванията на, да кажем, децата в детската градина.
*

Да, правилно сте разбрали. Аз лично, ако няма нещо съпътстващо, не третирам вирусни ринити с нищо. И съм го писал многократно това. Но все пак, има логика "колко" е нормално, и колко- "не е".

Може да дадете обикновен Амоксицилин и без посявки, ако прецените на място. Просто трябва да третирате след 7- 8 дена без промяна.

Благодаря Докторе! Под "съпътсващо" предполагам имате предвид усложнения като много висока температура?

Може би навлизам в дълбоки води, но как може да се разбере дали заболяването е вирусна или бактериална инфекция (която трябва да се третира)?

Благодаря анмар за пояснението - сега знам какво да поискам и как да го обясня.


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)

питам се по повод разговора ни преди това - ако някой ви каже на вас да си лекувате детето с антибиотик, защото имало бактерия, която на него нищо не причинява, но на неговото дете може би причинява, бихте ли дали антибиотик на асимптоматичното си дете? аз лично не бих. просто се чудех, изглежда това е логичното следствие от изследванията на, да кажем, децата в детската градина.

Хубав въпрос.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Цитат
Хубав въпрос.


Бих искал да видя Вашата рекация, когато детето Ви има 2 месеца хрема, и не може да спи и да се храни, и кашля по цял ден, как Вие ще реагирате на моето обяснение - "нищо му няма ... има в нослето един микроб,който е нормална флора."
Имат го апропо и всички деца в детската градина, 20 са постоянно сополиви- другите периодично. Но няма проблем, кураж. Всичко ще мине с пролетта ( ако).

« Последна редакция: Юни 24, 2012, 00:05:51 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!

Да, правилно сте разбрали. Аз лично, ако няма нещо съпътстващо, не третирам вирусни ринити с нищо. И съм го писал многократно това. Но все пак, има логика "колко" е нормално, и колко- "не е".

Може да дадете обикновен Амоксицилин и без посявки, ако прецените на място. Просто трябва да третирате след 7- 8 дена без промяна.

Благодаря Докторе! Под "съпътсващо" предполагам имате предвид усложнения като много висока температура?

Може би навлизам в дълбоки води, но как може да се разбере дали заболяването е вирусна или бактериална инфекция (която трябва да се третира)?

Благодаря анмар за пояснението - сега знам какво да поискам и как да го обясня.
Има се пред вид белодробни инфекции, отити... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
добре де, нали се разбрахме, че болните деца се лекуват, въпрос е какво разбираме под болно, уточнихме някой неща около това. но аз питам, ако дойде при вас, докторе, майка и каже, на детето ми нищо му няма, ама друго в детската градина е болно, искат да му направя посявка и да го лекувам с антибиотик (ама то е асимптоматично) вие като лекар какво ще препоръчате. не се заяждам, наистина се интересувам.
Бих искал да видя Вашата рекация, когато детето Ви има 2 месеца хрема, и не може да спи и да се храни, и кашля по цял ден, как Вие ще реагирате на моето обяснение - "нищо му няма ... има в нослето един микроб,който е нормална флора. Имат го апропо и всички деца в детската градина, 20 са постоянно сополиви- другите периодично. Но няма проблем, кураж. Всичко ще мине с пролетта" ( ако).




познавам едно такова дете...вечно е здраво, но със сополи. нослето хърка като диша и това е без почивка, дори и ако случайно се случи да не текат сополите. първо майката твърдеше, че първата година на градина всички са така. след първата година, каза: "ами то на нас реално сега ни е първа година, защото тръгна вместо на 3 на 2. сега заключи, че щели да спрат тия сополи като стане на 7 :) Явно някои родители просто се успокояват по някакъв начин, че всичко е в реда на нещата....особено пък и като педиатъра "помага"....
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 00:23:04 am от Birdie »


*
Благодаря Докторе!


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
добре де, нали се разбрахме, че болните деца се лекуват, въпрос е какво разбираме под болно, уточнихме някой неща около това. но аз питам, ако дойде при вас, докторе, майка и каже, на детето ми нищо му няма, ама друго в детската градина е болно, искат да му направя посявка и да го лекувам с антибиотик (ама то е асимптоматично) вие като лекар какво ще препоръчате. не се заяждам, наистина се интересувам.
Зависи.
От изолираното, от ваксинационният статус на детето, симптомите.
Ако се изолира- Хемофилус, Мораксела, Пневмокок при детето, и то е под 5- ще лекувам.
Ако се изолира Псевдомонас- ще правим потен тест, и/или генетичен панел за муковисцидоза.

Тоест, какво ще лекувате, зависи от това, какво се изолира + ред други неща.

" Как да лекуваме, когато пак ще се зарази от ДГ?" Класически въпрос. Но тогава недоволството си за постоянно болното дете би трябвало не да отправяте към педиатъра, а към всички онези, не разбиращи същността на ПРАКТИЧЕСКИТЕ проблеми. Но Вие никога няма да го направите. И просто ще обвинявате педиатъра в "некомпетентност". Да се справи с конкретните проблеми.
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 00:21:14 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)

Бих искал да видя Вашата рекация, когато детето Ви има 2 месеца хрема, и не може да спи и да се храни, и кашля по цял ден, как Вие ще реагирате на моето обяснение - "нищо му няма ... има в нослето един микроб,който е нормална флора."
Имат го апропо и всички деца в детската градина, 20 са постоянно сополиви- другите периодично. Но няма проблем, кураж. Всичко ще мине с пролетта ( ако).



Простете, не схванах връзката с моя /по- точно с на Елена/ въпроса.
Edit Сега видях, че сте отговорил в следващия си постинг.

Сега на Вашия - разбира се, че това, което сте описал, е недопустимо далеч преди 2-ия месец.
Между другото, често ставам свидетел на подобен род спорове между университетски преподавател и практикуващ лекар /в случая - ветеринари/. Интересното е, че въпреки лютите спорове, които се разразяват, лаишкото ми ухо долавя, че и двамата говорят за едно и също.
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 00:42:57 am от elle22 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #998 -: Юни 24, 2012, 00:43:14 am »
"Посявка" синоним на "микробиология" ли е? (простете невежеството)
Да. Микробиологичното изледване се прави с посявка. Ще кажеш, че искаш nasal swab да се изпрати за микробиология или да се излседва за бактерии, което си избереш.

Тук се говорят едни такива странни за мен неща, че се чудя аз ли нещо не съм наред или моето дете е извънземно. Въпреки мнението ми за ринитите, детето ми се е случвало да е на антибиотик по други причини, който общо взето избива всякаква евентуално патологична флора в носа. Е, не спря от това да има хрема. Сега явно го израства малко по малко, защото вече не е като преди. Сега пък малката започна да има течащ нос, а точно преди 10 дена беше на Седакс.
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 00:53:48 am от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #999 -: Юни 24, 2012, 01:08:29 am »
.....антибиотик по други причини, който общо взето избива всякаква евентуално патологична флора в носа....

Ех, Боби, какъв е тоя чудодеен АБ да взема да го пия профилактично :) Шегувам се, но ти сама знаеш, че няма как да стане това. Ако се избиваше с един АБ всяка патологична флора в носа щеше да е просто прекрасно :) Нямаше да правя тия излишни харчове за посявки и за антибиограми :)

Между другото, ако лентичката ти е вярна....ЧРД на Ивана. Дано все по-здрава расте и хубавее :)

Извинете за спама!!!