0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
А пък в нашата детска градина за сутрешна закуска днес е имало филия със шарена сол  8O Добре, че Алекс, подучена от майка си, се е възпротивила и казала: Мама не ми дава да го ям това, защото не е полезно!
Жалко, че Алекс се разболява, та най-вероятно няма да мога да трия утре шарена сол на главата на директорката :lol:
Здравейте!
Ще прекъсна за малко темата с храненето, за да се оплача и аз ;)
От известно време малкият изпитва някакъв страх от страшни маски- такива, които си слагат децата на Хелоуин. Последният Хелоуин, който мисля се празнуваше на края на Октомври, моят племенник беше грижливо украсил у баба си за празника с всевъзможни страшилища :) От тавана висеше една баба Яга, по мебелите имаше от въпросните зловещи озъбени маски. Няколко дни след това бяхме силно впечатлени от интериора и дребния не спираше да говори за баба си Яга и за грозните маски. В началото си мислех, че му харесва и дори си счупих краката от обикаляне да му намеря същата баба Яга, която да се смее зловещо и през това време да и светят очите :) След това интересът му утихна.
От две-три седмици обаче започна да се буди вечер и да се оплаква, че виждал маски. Понякога когато заспива се случва да каже, че го е страх, защото е видял маска. Една вечер, тъкмо си мислех, че е заспал, когато изведнъж скочи и пак започна да показва гардероба и да твърди, че там е видял маска. Постоянно му обяснявам, че няма нищо страшно, че това е само играчка и нищо не може да му стори. Веднъж дори, когато бяхме на гости на една приятелка, чиито синове също притежаваха подобни "екземпляри", решихме да опитаме да избием клин с клина- показахме му ги отблизо, дадохме му да ги пипне, да ги мачка и да види, че това не е истинско. В момента сякаш имаше ефект, но проблема с буденето нощем си остана.
Вече си мисля дали да не ида да му леят един куршум....поне аз да се успокоя  :?
Някой има ли идея как може да се справим с това?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Tutto_bene и на двете си деца давам само студени неща за пиене от хладилника, вклоючително и млякото и не виждам никаква връзка с антибиотиците, болестите и температурата на течностите, които пият. Когато са най-болни с температура гледам да давам задължително много студено.

sia , какво и е на шарената сол, че си я забранила? Честно, колкото и да се напъвам, не мога да се сетя причина да не давам шарена сол.



  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Боби- просто е, това е СОЛ
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #824 -: Май 18, 2012, 01:54:08 am »
джиджи, мисля че е нормално за възрастта.
Моят син малко преди 2 г. с интерес наблюдаваше гаргите и една вечер като каза, че има гарга в стаята и "Гаа^га паши". Аз първоначално не го разбрах и започнах да му обяснявам, че там няма гарга.
Додсън препоръчва в такива случаи отразяването и изслушването. Абсолютно безсмислено е да се опитваш да му втълпиш, че там няма маска или че маската не е страшна. Остави го, разпитвайки го, да си каже как се чувства, да я опише.
Много са впечатлителни и някои образи се явяват и в сънищата им.
По някое време след като си разкаже за гаргите, успокоява се и си заспива. Имахме и момент, в който яростно ги "би" и им казваше, че не го е страх и тогава заспиваше.
Последно с кучета имахме премеждия, ама те не са едно. Сега е сигурен, че всичките му играчки са вълшебни и през нощта го пазят и могат да изгонят всичко, което би го притеснило.
Днес ми заяви, че не иска да му чета приказки за чудовища и пирати, защото ги вижда като спи. Не че съм чела такива приказки, ама се съгласих. Сега спи с пушката :D до леглото.

Девойката малко след това и тя имаше такива включвания, не иска да влезе сама в спалнята. Имало вълк. И аз добра майка, разпитвам за вълка.
- Голям ли беше мамо?
- Да
- Седеше ли си?
- Да
- Какъв цвят беше мамо, вълкът?
- ми, розАв
И тук всичко педагогическо в мен почна да се хили :lol: :lol: :lol:
« Последна редакция: Май 18, 2012, 01:56:47 am от *vera »
*
Боби- просто е, това е СОЛ

НИКАКВА сол и под никаква форма ли не трябва да бъде консумирана? И защо? Говоря за някакви определени количества, не за буци сол да се ядат...

Джиджи, като те четох сега се сетих за една гадна играчка от детството ми. Беше накакъв палячо, уж за весело го бяха направили ухилен, ама соц-изделие нали...;) И тая гнус ми я подаряват за някакъв празник. От първия момент ми стана страшен и неприятен заради гримасата дето му бяха изрисували. Едно оцъклено, озъбено такова, уж се смее - пък зловещо седи. На корицата на "ТО" на Стивън Кинг има нарисуван един клоун, ако си го виждала - подобна гримаса имаше изделието. Брех, то не беше будене, стряскане, привиждане, оглеждане "да не ме докопа" докато спя  :lol: /на 4 да съм била/. Хем ме е шубе, хем не знам защо, хем и на майка ми не мога да обясня явно. По някое време тя се е усетила откъде ми е стресът и неспокойния сън и гадната играчка - изчезна. За седмица се успокоих, че няма пак да ме дебне и повече такива инциденти не помня да е имало. Помня, че майка ми не оставяше определени играчки в стаята ми обаче /явно преценяйки, че покрай клоуна може да стане същото и с тях/.
Последно като си бях с Дани на село и ровейки за някакви одеала - тоя гаден палячо се оказва в един гардероб. Хем ме досмеша да го видя, хем като му видях физиономията - пак ми стана гадничко и едни тръпки ме полазиха :lol: Замина за разпалка на дървения бойлер - тотално отмъщение!!!

Споделям го, защото не мисля, че можем да предвидим кое, кога и как точно ще ги стресне. Ако знаеш какво е точно - махни му го от погледа. Ако не знаеш - ще мине с времето, явно при всички деца има такива ситуации.
« Последна редакция: Май 18, 2012, 03:06:06 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби- просто е, това е СОЛ
Какво като е сол? Какво ще им се случи, ако ядат сол в нормални количества? Натирят е необходим за организма в малко количесва, хлора също ( солта е натриев хлорид).  Спри по-добре саламуреното сирене, като толкова си се запритеснявала за накакви минимални количества сол. За мен това да не даваш на детето си шарена сол на филийка ( всичките 0.05 грама :-) )е много много крайно.


  
*
Боби- просто е, това е СОЛ
Какво като е сол? Какво ще им се случи, ако ядат сол в нормални количества? Натирят е необходим за организма в малко количесва, хлора също ( солта е натриев хлорид).  Спри по-добре саламуреното сирене, като толкова си се запритеснявала за накакви минимални количества сол. За мен това да не даваш на детето си шарена сол на филийка ( всичките 0.05 грама :-) )е много много крайно.

Абе не е точно солта май, ами мизерната градинска закуска. Продукти, пари или въображение няма, за се поднесе на децата нещо различно от залъка на нищетата - хляб със сол?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
теб те знаем, че ти е все тая какво ядат децата
за мен също е проблем детето да яде поръсена със сол филия, аз само овкусявам ястията, готвя почти безсолно
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Джиджи, отидете в магазин за играчки заедно и му кажи да си избере играчка, която да го пази от маски и Баби Яги, но сам да я избере. Мисля, че така ще се успокои. Кажи му, че е вълшебна и я оставяй в леглото му (най-удачно ще е да е плюшена). Ние имаме строена по една цяла менажерия в леглата, за да ги пазят от всяко новопоявило се животно - едно за вълка, едно за лъва, едно за страховището, едно за пеперудата  :lol: Преди това всички животни ги пращаме в гората в техните къщи и ги заключваме.
Благодаря ви за отговорите!
Вера, разпитвала съм го- казва, че го е страх защото са грозни и озъбени.../ понякога се плаши и от определен тип хора. Все още не мога точно да определя какво им има точно- обикновено са рошави с големи къдрави коси. Онзи ден се вкопчи в мен, защото една комшийка започна да го закача, а тя е със много дрезгав глас. Като го попитах защо се плаши, посочи с ръката към нея без да я поглежда и каза "чичкото"....да се чуди човек какво да обяснява пред жената :)/
Джибрул, проблема не се реши с това, че не ги вижда. Реално от Хелоуин насам не беше виждал маска до момента в който решихме да му покажем една отблизо, за да види, че не е страшна. За мен по-притеснително е, че му нарушава съня.
Мими, ще опитам със "стражата", не се бях сетила ;)
« Последна редакция: Май 18, 2012, 10:24:20 am от джиджи »


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
теб те знаем, че ти е все тая какво ядат децата
за мен също е проблем детето да яде поръсена със сол филия, аз само овкусявам ястията, готвя почти безсолно

  Има разлката между баланс и вманиачаване. По повод кометарчетатати към мен на подобни теми - призовавам те за n-ти ът д апрестанеш с личните нападки към това каква била моята личност.Всички знаем ти че си идеалната майка и не можем да се мерим с теб.  Ако имаш някакъв смислен аргумент за солта , кажи го него, а не аз колко лоша майка съм.  Ако нямаш, то аз мога да ти обясня много подробно, защо от малкото сол на филийката няма никаква вреда, та де не си лишаваш децата излишно.
 
цигу, съгласна съм. Ама те по принцип тъпчат с хляб децата, понеже нали супичките били много полезни, та от тези супички повечето деца се нахранват предимно с хляба дето им го дробят вътре. Свекърва ми работи в ясла и вчера ми донесе следобедната закуска да я видя - някаква мизерна филийка със сиренце колкото за Бог да прости и реално те ядат предимно хляб.


  
*
Боби, аз готвя със сол, умерено.
А за филията със шарена сол - няма нищо полезно и здравословно във филията със шарена сол (чубрицата пък дразни стомаха). А пък да й го предлагат като алтернатива на обяда, само щото моето диване яде само 5 неща, ами много против сме и аз, и баща й.
Опитваме се да я научим да се храни здравословно, за да й стане навик и за в бъдеще.
Ние се борим предимно с ината й да не иска да опитва храната въобще. Но е много по-лесно да й набуташ филия хляб и да я поръсиш със сол, вместо да я оставиш да си изяде яденето. А като не иска да яде, като огладнее, ще изяде каквото й се предлага.
Учителката й каза - Ми тя е такава слабичка, притеснявам се за нея и затова като не харесва нещо, й давам филия със шарена сол. Което на мен ми говори, че 4 от 5 дни Алекс обядва филия със шарена сол.
*
Че и моето дете яде филийка намазана с масло и шарена сол - когато ми поиска. Никога не съм я ограничавала от нищо, но не примира за чипсове или сладки неща. Яде предимно плодове и зеленчуци, но не защото аз й го налагам- тя си ги иска.

[/url]
Сия, чубрицата успокоява коремчето, а не го дразни.
Аз също давам уморено шарена сол или чубрица на филийка препечена или със сирене.

Мими, така си е, солта в много малко и умерено количесто е ок. Аз понеже готвя на децата, а не взимам кухня и слагам вече доста малко сол, но слагам. И ние свикнахме да ядем безсолно.
Аз гледам да давам всичко, по малко, за да свикнат. И мекички давах, казаха че един път на 2-3 седмици не е проблем.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
Покрай обсъжданията за СОЛТА пропускате, че филията едва ли е с МАСЛО, а по-скоро с маргарин.
Аз слагам сол в яденето, не прекалявам, но слагам. И лимон на салатите - моите- от който малкия идва и пощипва. И сухар с гуакамоле е ял, с лимон. Обратно на моите очаквания, нито веднъж на получи колики.

Аз чакам таткото да се прибере към 21 часа, да му скъсам ушите. Ял вчера бисквити с черен шоколад и сутринта докато правя чай на детето, малкия ги докопал и изял няколко. Ама май му приседна от сладко и почна да плюе, но 1 час по-късно има гнойна пъпка. Идеи какво да я правя, тя е с голям червен кръг и бяло по средата?
[/url][/url]
*
Покрай обсъжданията за СОЛТА пропускате, че филията едва ли е с МАСЛО, а по-скоро с маргарин.
Аз слагам сол в яденето, не прекалявам, но слагам. И лимон на салатите - моите- от който малкия идва и пощипва. И сухар с гуакамоле е ял, с лимон. Обратно на моите очаквания, нито веднъж на получи колики.

Аз чакам таткото да се прибере към 21 часа, да му скъсам ушите. Ял вчера бисквити с черен шоколад и сутринта докато правя чай на детето, малкия ги докопал и изял няколко. Ама май му приседна от сладко и почна да плюе, но 1 час по-късно има гнойна пъпка. Идеи какво да я правя, тя е с голям червен кръг и бяло по средата?

Точно с масло и то домашно приготвено, както и шарената сол.

[/url]
*
*
Вени, пише че са с масло, май им е забранено да ползват маргарин.

А пък в авокадото има много полезности, така че няма проблем да си го яде гуакамолето. Моето дете не ще да го опита изобщо.