0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #100 -: Януари 13, 2012, 22:27:41 pm »
Детето ми вероятно е с петата болест - довечера ще ходим на лекар, но казаха, че ще е заместник (предполагам стажант) на нашата педиатърка. Тя не си вдига телефона. Мисля, че е петата болест, тъй като в групата в момента имат варицела, скарлатина и пета болест (гледах снимки на обривите в нета). И понеже уважавам стажантите, но не им се доверявам, моля Вас да споделите практиката си.
Според мен детето ти е с варицела. Това, което има като изображения в нета на въпросната "пета болест", Вики го имаше в първия ден на варицелата.  Аз също. Много фантастично ми звучи в една група от 20-тина деца да има варицела, скарлатина и "пета болест" накуп. Предполагам, че е едно от трите, а просто някой не знае какъв точно обрив гледа.

Не се подвеждай по снимки в нета, ще сбъркаш. Натъкнах се в нета на една и съща снимка, която беше дадена и за варицела , и за скарлатина.
Имай предвид и следното: при децата варицелата може да мине с температура в диапазон 37 - 37.5 градуса и няколко пъпки, ей така за разкош. Не е задължително да си "петниста хиена с всякакви екстри".
« Последна редакция: Януари 13, 2012, 22:34:10 pm от lady_11 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #101 -: Януари 14, 2012, 00:22:27 am »
Детето ми вероятно е с петата болест - довечера ще ходим на лекар, но казаха, че ще е заместник (предполагам стажант) на нашата педиатърка. Тя не си вдига телефона. Мисля, че е петата болест, тъй като в групата в момента имат варицела, скарлатина и пета болест (гледах снимки на обривите в нета). И понеже уважавам стажантите, но не им се доверявам, моля Вас да споделите практиката си.

Тик-так, и варицела да е, и пета болест, все е вирусно. Ще ти кажат да пиете повече течности:-). Ако е скарлатина, тогава вече различно,защото е бактериално и трябва антибиотик.


Докторе, най-вероятно пита за Розеола, която в БГ често наричат 5-та или 6-та шарка. :D

Не е розеола, пета болест се казва. Розеолата е 6тата шарка. Докторът пита какъв е въпросът, а не че не знае за коя болест става дума ;-)


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #102 -: Януари 14, 2012, 00:48:38 am »
Извинете ме за спама, но не мога да се стърпя..
White, новата ти лентичка много ме зарадва :) Щастлива и спокойна бременност и здраво бебче на финала :)


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #103 -: Януари 14, 2012, 00:59:23 am »
Детето ми вероятно е с петата болест - довечера ще ходим на лекар, но казаха, че ще е заместник (предполагам стажант) на нашата педиатърка. Тя не си вдига телефона. Мисля, че е петата болест, тъй като в групата в момента имат варицела, скарлатина и пета болест (гледах снимки на обривите в нета). И понеже уважавам стажантите, но не им се доверявам, моля Вас да споделите практиката си.

Тик-так, и варицела да е, и пета болест, все е вирусно. Ще ти кажат да пиете повече течности:-). Ако е скарлатина, тогава вече различно,защото е бактериално и трябва антибиотик.


Докторе, най-вероятно пита за Розеола, която в БГ често наричат 5-та или 6-та шарка. :D

Не е розеола, пета болест се казва. Розеолата е 6тата шарка. Докторът пита какъв е въпросът, а не че не знае за коя болест става дума ;-)
Така и не разбрах за какво ме питат?

Как е бебето? няма т-ра след Аб... сигурно.  :wink:
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #104 -: Януари 14, 2012, 05:07:06 am »
Така и не разбрах за какво ме питат?

Как е бебето? няма т-ра след Аб... сигурно.  :wink:

Мерси, много е добре. Толкова беше очевадно, че е било бактериално -както започнахме антибиотика и температурата спадна напълно на следващият ден. Майка му на бебето обаче има нещо на гърлото-боли ме и ми се е подул лимфен възел от едната страна на врата. Нали не е опасно за нея докато е на антибиотик?  В неделя ще станат 7 дена от антибиотика  -да го спирам ли или да карам целият курс 10 дена? Нали съм си внушила, че има връзка с това, че не повръща и направо не ми се спира :-). Отмина ни диарията слава Богу, че кака и на този антибиотик беше много зле.

Мисля, че момичето е искало да попита, ако е пета болест какво да прави, защото каквото и да и каже заместник доктора, не знае дали да вярва.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #105 -: Януари 14, 2012, 09:41:56 am »
Лейди, Боби, благодаря ви!
Петата болест се оказа. Не знам как се казва на български, но мисля, че това си е официалното име на болестта в медицината. Боби, права си - не се изписват лекарства, само температурата се контролира, ако е висока. Няма карантина, както при варицелата след обрива. В общи линии - нищо особено, само името звучи стряскащо :)
Всъщност това и можех да прочета, след моето:
Цитат
Предписвате ли лечение и как успокоявате сърбежа?
Цитат
моля Вас да споделите практиката си.
Ама като не употребявам правилните думи, когато трябва, не съм ясна, така е.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #106 -: Януари 14, 2012, 11:46:23 am »
Надявам се д-р Бърди да се включи...Но приемам и всякакви съвети.Преди около месец и половина детето започна да хърка много силно,ей така от веднъж. Започна и да преглъща често. Педиатърката ни го прегледа и каза, че има хрема, която се стича направо в гърлото и че то е зачервено. Предписа му промивки с физиологичен разтвор и Angin Heel. След около две седмици положението започна да се връща към нормално На контролен преглед лекарката каза, че гърлото вече почти не е зачервено.На 24.12 на обедната ни разходка от носа на детето започна да тече бистър,воднист секрет.Два дни по-късно секретът вече беше гъст и жълт.Поради празниците и двуседмична отпуска на педиатърката детето не беше прегледано отново.Продължих промивките с физиологичен р-р,но преди лягане започнах да капвам по 1капка Vibrocil.Хремата упорстваше.Започна и лека кашлица.След консултация по телефона започнах да давам Проспан сироп.Кашлицата се овладя. На 5.01. по време на следобедния си сън детето започна да кашля много силно и в продължение на половин час.Заведох го в Педиатрията на МА.
Прегледаха го, казаха, че гърдите са чисти, гърлото доста зачервено и вида на секретите от носа говори за бактериална инфекция.Предписаха му Bivacin антибиотични капки за нослето, Tantum Verde за гърлото, Zyrtec, за да отбъбнела лигавицата.Още същата вечер имаше огромно подобрение. Постепенно и хремата спря, и кашлицата намаля до едно-две покашляния на ден. Спрях терапията. Още на същата нощ кашлицата започна отново.Вече трети ден щом заспи започват зверски пристъпи на кашлица, които продължават от 20мин до час.
Вчера нашата педиатърка го прегледа и каза, че гърдите са чисти и да продължа със Зиртека поне месец.През миналата нощ имахме най-силния и продължителен до сега епизод с кашлица.
Какво да направя? Очевидно причината за кашлицата убягва на лекарите...Какви изследвания да направим, за да разберем какво става?
Не е вдигал температура, бодър и жизнен е, има апетит.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #107 -: Януари 14, 2012, 14:53:49 pm »
* Алергичен ринит- храни?
* Микробна колонизация- Стрептокок, Мораксела ?
* "Трета" сливица ?
* Микоплазмена инфекция ( белодробна?)

Направете посявки ( носни, фарингеални). Обсъдете дали има нужда от рентгенография на бял дроб.
Няма смисъл от цял месец Зиртек, нито е прието това така да се дава.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #108 -: Януари 14, 2012, 14:56:42 pm »
Петата болест се оказа. Не знам как се казва на български, но мисля, че това си е официалното име на болестта в медицината.
Не се казва в медицината "пета болест", а еритема инфекциозум.

Инки-Тинки, според мен става въпрос за неизлекуван ринит (възможно и алергичен). Детето започва да кашля при лягане, защото секрета се стича отзад и предизвиква дразнене на ларингса. Пак според мен Бивацин не се дава ей така на посоки , както и Гаразон, Тобрекс, Тобрин и проиче). Нужна е антибиограма. Мисля  още и че:
- Тантум верде и въобще медикаменти за гърло не се изписват на деца в толкова малка възрат;
- Да се дава Зиртек за месец е неправилно.

Моят съвет е да намериш читав УНГ.  

« Последна редакция: Януари 14, 2012, 14:58:17 pm от lady_11 »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #109 -: Януари 14, 2012, 17:38:39 pm »
Inke Tinke при нас винаги се започва по този начин. Винаги правя промивки с физиологичен разтвор и Ангин Хил и да гърлото се оправя, задният секрет в носоглътката не обаче. До сега все Мораксела се изолираше и поради това, че винаги това са ни оплакванията изобщо вече не пускам изследвания. Ами то това трябва да е всеки месец. След като видимо отшуми проблема и спрем Ангин Хил, веднага го удря в ушите и прави отит. Сега пак сме така, за втори път в рамките на месец. Като декември е пил АБ заради отита.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #110 -: Януари 14, 2012, 18:30:21 pm »
Благодаря много!
Дайте съвет за добър детски УНГ!
Назалната и фаренгиална посявка ще покажат ли микоплазмена инфекция?
В коя лаборатория ще са надеждни? Ще пусна още в понеделник.
За алергичен ринит- как се диагностицира?
Досега не е правил алергични реакции от нищо.
Питам, за да знам какво да изисквам да се направи.
И аз не искам да го тъпча с антихистамини на принципа "проба-грешка"...
Днес кашля докато беше буден, като заспа само 4-5 пъти и не е хъркал- спа много спокойно.
Благодаря много!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #111 -: Януари 15, 2012, 21:38:55 pm »
Благодаря много!
Дайте съвет за добър детски УНГ!
Назалната и фаренгиална посявка ще покажат ли микоплазмена инфекция?
В коя лаборатория ще са надеждни? Ще пусна още в понеделник.
За алергичен ринит- как се диагностицира?
Досега не е правил алергични реакции от нищо.
Питам, за да знам какво да изисквам да се направи.
И аз не искам да го тъпча с антихистамини на принципа "проба-грешка"...
Днес кашля докато беше буден, като заспа само 4-5 пъти и не е хъркал- спа много спокойно.
Благодаря много!
Вики и цялото семейство ходим при доктор Николова. Тя е от разпадналия се екип на доктор Френгов от Транспортна болница. Внимателна е с деца. Не винаги, но насочва към МБ.
За надеждна лаборатория, бих ти казала кои НЕ са: Кандиларов и Цибалаб. Мини апи има в Пирогов и Пета градска, това е компютърна МБ - но аз лично не можах да се добера до нея преди време, явно не е за простосмъртни. Принципно посявката ще покаже микоплазма - нали е бактерия.
Алергичен ринит - можеш да прочетеш общо инфо тук: http://www.puls.bg/illnes/issue_353/Между другото, това че не си правил алергична реакция досега, не означава, че не може да я направиш.
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 21:41:47 pm от lady_11 »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #112 -: Януари 15, 2012, 21:51:52 pm »
....Принципно посявката ще покаже микоплазма - нали е бактерия.
.....

Не знам за гърлен и носен секрет как стоят нещата, но за вагинален със сигурност знам, че се прави отделно изследване. Микробиологията не го включва, така че може би е по-добре да си го изиска специално...


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #113 -: Януари 15, 2012, 23:16:05 pm »
Благодаря ти много , lady!
Д-р Николова къде работи?
Разбира се,че това,че не си правил алергична реакция до сега, не значи, че не можеш да направиш.
Трябва да потърся лаборатория, в която да правят надеждна МБ. До нас има "Кандиларов", но и аз не им вярвам, а трябва да ми е на удобно място, защото нали трябва детето да не е яло и пило, т.е. скоро след събуждане, а при нас първата дума сутрин е "Ам! Гуадан!"  :D
Благодаря много!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #114 -: Януари 16, 2012, 00:15:37 am »
Благодаря ти много , lady!
Д-р Николова къде работи?
Разбира се,че това,че не си правил алергична реакция до сега, не значи, че не можеш да направиш.
Трябва да потърся лаборатория, в която да правят надеждна МБ. До нас има "Кандиларов", но и аз не им вярвам, а трябва да ми е на удобно място, защото нали трябва детето да не е яло и пило, т.е. скоро след събуждане, а при нас първата дума сутрин е "Ам! Гуадан!"  :D
Благодаря много!
И не забравяй да им кажеш, че е за микоплазма. Може да е рутинно, а може и да не е, затова е добре да се застраховаш, а те си знаят какво да я правят като им кажеш.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #115 -: Януари 17, 2012, 17:17:23 pm »
Здравейте! На дъщеря ми и взеха проба от гърлен секрет заради задна хрема и много гъст зелен секрет от носа, резултатите са,че има два вида бактерии- е-коли и стафилокок пневмония, педиатъра ни праща на УНГ и да се повтори изследването в друга лаборатория. Доста четох, но не намерих никъде, че може да има е-коли в гърлото, имаме три приема на синфлорикс, може ли резултатите да са неверни и сериозно ли е, ако не са? Много ще съм благодарна, ако доктор Бърди се включи, че много се притесних.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #116 -: Януари 18, 2012, 10:33:42 am »
Здравейте!
Синът ми е с температура от вчера и червено гърло,днес бяхме при педиатърката,която ни изписа КСИЗАЛ(противоалергично),дали мога да го давам ,като в упътването пише да не се дава на деца под 2-на възраст?

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #117 -: Януари 18, 2012, 14:41:41 pm »
Здравейте! На дъщеря ми и взеха проба от гърлен секрет заради задна хрема и много гъст зелен секрет от носа, резултатите са,че има два вида бактерии- е-коли и стафилокок пневмония, педиатъра ни праща на УНГ и да се повтори изследването в друга лаборатория. Доста четох, но не намерих никъде, че може да има е-коли в гърлото, имаме три приема на синфлорикс, може ли резултатите да са неверни и сериозно ли е, ако не са? Много ще съм благодарна, ако доктор Бърди се включи, че много се притесних.
Може да има е-коли. Те са патогенна флора за гърлото, за червата не са. Синфлорикса не пази от всички бактерии априори.
Здравейте!
Синът ми е с температура от вчера и червено гърло,днес бяхме при педиатърката,която ни изписа КСИЗАЛ(противоалергично),дали мога да го давам ,като в упътването пише да не се дава на деца под 2-на възраст?
Лично аз избягвам да давам противоалергично. Под 2 години на сина ми не съм давала. БГ лекарите много го обичат и го дават с повод и без повод.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #118 -: Януари 18, 2012, 15:00:13 pm »
Запис.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #119 -: Януари 19, 2012, 09:41:31 am »
Д-р Бърди,
пиша тук само за да се отчета какви са последните резултати от 2 стерилни урини на Мира и контролното УЗИ.
След като пи Нелидикс 2 х 1/2 т. 10 дни до 31.12., миналата седмица пуснахме 2 посявки в различни лаборатории. И на двете места останаха чисти. Вчера бяхме на контролен преглед при Д-р Боцова /детски нефролог, Плевен/. От УЗИ се видя че стените на пикочния мехур вече не са задебелени. Докторката каза, че е имало резултат от лечението. Предния път по повод тези задебелени, двойно контурирани стени ни беше казано, че това е в следсвие на неизлекуван цистит.
От Имунобор Уро ни е останала една капсула само и го спираме.
Докторката препоръча да пускаме стерилни урини ако се появят някакви оплаквания. Другата препоръка е Мира да пие повече течности /да видим как ще се получи, защото тя не пие много вода, сокове пък съвсем/ и на всеки 2-3 часа да се изпишква /ако я питам на нея все не и се пишка и изчаква до последния момент, но сложа ли я на гърне, пишка/.
Описвам всичко това, защото по повод 3-4 напишквания в края на миналата година, Вие ме насочихте към консултация с детски нефролог...

Павлина