0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #440 -: Февруари 28, 2012, 19:53:40 pm »
Докторе, днес като споделих на свекърва ми за притесненията ми, се оказа, че нейният е вдлъбнат точно на същото място по същия начин. Питах й мъжа ми (понеже той в момента не е в Бг), опипа се и каза, че и неговият е така  :D Мисля да не я водя на специалист, а на обикновен педиатър. Какво ще кажете?
Днес малката вдигна температура, и утре така и така ще ходим при лекарката.
Свекито си признава че има "недостатъци" по рождение?
Странно, странно. И рядко като факт.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #441 -: Февруари 28, 2012, 20:04:18 pm »
Докторе, днес като споделих на свекърва ми за притесненията ми, се оказа, че нейният е вдлъбнат точно на същото място по същия начин. Питах й мъжа ми (понеже той в момента не е в Бг), опипа се и каза, че и неговият е така  :D Мисля да не я водя на специалист, а на обикновен педиатър. Какво ще кажете?
Днес малката вдигна температура, и утре така и така ще ходим при лекарката.
Свекито си признава че има "недостатъци" по рождение?
Странно, странно. И рядко като факт.
:jump12:
Докторе, искрено ме разсмяхте  :lol:
Раис, сега ще има да разказва на всичките си приятелки как бебето прилича на нея  :lol:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #442 -: Февруари 28, 2012, 23:54:46 pm »
 :jump12: и аз много се смея. Не стига, че по всичко почти прилича на "другата" рода, че сега и това.... ама здраве да е!  :D
Свекито и тя не знаеше за тази нейна особеност. Днес като пипна черепа на малката, после пипна и нейния да види как трябва да е, а то се оказа, че нейният е абсолютно същия  :lol:.... ей, голяма работа са това гените!

Спирам да разводнявам темата! Хубава вечер на всички и само здрави дечица! :)

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #443 -: Февруари 29, 2012, 01:01:34 am »
ей, голяма работа са това гените!
Даам, моята Андрея пък е наследила на прабаба си двойният уретър  :o .


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #444 -: Февруари 29, 2012, 01:58:37 am »
Здравейте, докторе!
Моля ви за съвет!
Дъщеря ми ( на 2 г.) преди известно време при ставане от сън си притискаше ръчичката в дясното подребрие. При въпрос дали я боли отговаряше положително. Същевременно започна много обилно да се напишква, особено нощем, и като че ли урината придоби по-остра миризма (поне на мен така ми се струваше).  Заведох я при педиатъра, прегледа я и не намери нищо обезпокоително, но пусна изследвания – ПКК, глюкоза, АСАТ, АЛАТ и урина. Резултатите – в норма, с изключение на АСАТ, който беше двойно завишен.  Педиатърът не се притесни от това, но за всеки случай ни изпрати на детски гастроентеролог. Там направиха УЗ на корем, черен дроб и бъбреци  и не установиха отклонения. Гастроентерологът обаче, базирайки се на изследванията,  заподозря някаква анемия.  Назначи електрофореза на хемоглобин, а понеже вземането на кръв от вената е изключително трудно при детето ми, реших да пуснем отново АСАТ, АЛАТ, ГГТ, алкална фосфатаза, желязо (Fe) и CRP.  Резултатите – алкалните хемоглобини са в гранични стойности. Препоръката е след навършване на 3 г. на детето да се повтори изследването на HbA2 при нормални стойности на серумно желязо.  Останалите резултати – в норма, с изключение отново на повишения АСАТ.
Не разбирам, защо никой не се вълнува от този завишен АСАТ и всички казват, че при деца е нормално. Mен лично това ме притеснява, още повече, че като разрових стари епикризи и изследвания видях, че стойностите на АСАТ са си били повишени още от раждането.   Разбирам, че тогава това може да се е дължало на тежката неонатална жълтеница, която изкара, но възможно ли е две години по-късно стойностите да са все още така високи?
Според вас нормално ли е в детска възраст да е завишен този показател?
Какво друго бих могла  да изследвам, при положение, че АСАТ  е ензим освобождаван не само от чернодробната тъкан?  Опитвам се да разбера възможно ли е да има връзка с нощните й  неразположения в последно време (от 4-5 месеца почти не спи нощем, буди се непрестанно, иска мляко или плаче без видима за мен причина, най-дългият й непрекъснат сън в най-най-добрия случай е максимум 2 часа).
Благодаря предварително и ме извинете за многото въпроси, с които ви засипах!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #445 -: Февруари 29, 2012, 13:48:29 pm »
Може ли аз малко оф по повод свекървите и приликите? Като донесохме малкия у дома и го сложих на леглото, като го погледнах и видях... свекървата в негово лице.  8)






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #446 -: Февруари 29, 2012, 14:54:51 pm »
Здравейте, докторе!
Моля ви за съвет!
Дъщеря ми ( на 2 г.) преди известно време при ставане от сън си притискаше ръчичката в дясното подребрие. При въпрос дали я боли отговаряше положително. Същевременно започна много обилно да се напишква, особено нощем, и като че ли урината придоби по-остра миризма (поне на мен така ми се струваше).  Заведох я при педиатъра, прегледа я и не намери нищо обезпокоително, но пусна изследвания – ПКК, глюкоза, АСАТ, АЛАТ и урина. Резултатите – в норма, с изключение на АСАТ, който беше двойно завишен.  Педиатърът не се притесни от това, но за всеки случай ни изпрати на детски гастроентеролог. Там направиха УЗ на корем, черен дроб и бъбреци  и не установиха отклонения. Гастроентерологът обаче, базирайки се на изследванията,  заподозря някаква анемия.  Назначи електрофореза на хемоглобин, а понеже вземането на кръв от вената е изключително трудно при детето ми, реших да пуснем отново АСАТ, АЛАТ, ГГТ, алкална фосфатаза, желязо (Fe) и CRP.  Резултатите – алкалните хемоглобини са в гранични стойности. Препоръката е след навършване на 3 г. на детето да се повтори изследването на HbA2 при нормални стойности на серумно желязо.  Останалите резултати – в норма, с изключение отново на повишения АСАТ.
Не разбирам, защо никой не се вълнува от този завишен АСАТ и всички казват, че при деца е нормално. Mен лично това ме притеснява, още повече, че като разрових стари епикризи и изследвания видях, че стойностите на АСАТ са си били повишени още от раждането.   Разбирам, че тогава това може да се е дължало на тежката неонатална жълтеница, която изкара, но възможно ли е две години по-късно стойностите да са все още така високи?
Според вас нормално ли е в детска възраст да е завишен този показател?
Какво друго бих могла  да изследвам, при положение, че АСАТ  е ензим освобождаван не само от чернодробната тъкан?  Опитвам се да разбера възможно ли е да има връзка с нощните й  неразположения в последно време (от 4-5 месеца почти не спи нощем, буди се непрестанно, иска мляко или плаче без видима за мен причина, най-дългият й непрекъснат сън в най-най-добрия случай е максимум 2 часа).
Благодаря предварително и ме извинете за многото въпроси, с които ви засипах!

Колко е АСАТ? в цифри...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #447 -: Февруари 29, 2012, 15:17:19 pm »
Движи се в стойности от 57 до 70, при референтни стойности до 32
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #448 -: Февруари 29, 2012, 15:18:26 pm »
Хепатитни показатели?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #449 -: Февруари 29, 2012, 15:22:39 pm »
за В и С са отрицателни. За хепатит А не сме пускали.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #450 -: Февруари 29, 2012, 17:03:12 pm »
Може ли да пишете по-подробно за какви "анемични състояния" говорят?
Кои от тестовете говорят в тази насока?
"алкални хемоглобини"?
Може ли изобщо да дадете всичките цифри?
« Последна редакция: Февруари 29, 2012, 17:05:09 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #451 -: Февруари 29, 2012, 18:03:17 pm »
Педиатърката не сметна, че детето има "анемични състояния". Детската гастроентероложка погледна кръвните изследвания (ПКК) и предположи анемия, по-скоро таласемия. Назначи електрофореза на хемоглобин, а панелът за изследванене на тези показатели е "алкални хемоглобини - HPLC". Поне така е написано във фиша с резултатите.
Иначе, като стойности:
ПКК
Хемоглобин HBG - 117  /120 - 160 ж./
Еритроцити RBC - 4.29 /4.2 - 5.4 ж/
Левкоцити WBC - 5.4   /3.5 - 10.5/
Хематокрит HCT - 0.41 /0.37 - 054/  
Тромбоцити PLT - 210  /140 - 440/
MCV - 79.3            /80 - 96/
MCH - 27              /26 - 32/
MCHC - 342            /310/360/
Само на база на тези резултати ни назначиха електрофорезата на хемоглобин.
Резултатите:
Алкални хемоглобини - HPLC   *Профил            референтни с-сти
HbA                            96.2%             > 96
HbA2                            3.0%             < 3,1
HbF                            <0.8%             < 0,8

За да не пълня тук с цифри мога да ви изпратя всичките изследвания и епикризи на лични, ако нямате нищо против. Имам всичко сканирано и на файлчета, само не знам дали има ли възможност да прикачвам файлове в личните съобщения?

п.п. Забравих да напиша стойностите на желязото (Fe):   12.86µmol/l   реф. с-сти М:11 - 28; Ж: 6.6 - 26
« Последна редакция: Февруари 29, 2012, 18:07:09 pm от severina »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #452 -: Февруари 29, 2012, 22:54:02 pm »
Здравейте Докторе,

бих се радвала да чуя Вашето мнение  :D

Става въпрос за детенце на 5 г. и 3 м. От лятото има периоди на диарични изхождания, които продължават 2-3 дни. Средно около 1 път месечно. Детето е заведено на детски гастроентеролог. Не зная дали тези оплаквания са насочили лекаря, но е назначен серологичен тест за H. pylori, който е положителен. Няма стойност на теста, просто пише, че е положителен. Назначена е следната терапия:

1. Duomox  0,750 2x1 табл. преди хранене за 10 дни
2. Clacid  susp. 0,250 ml 2х3,5 ml след хранене от 1-ви до 5-ти ден вкл.
3. Flagyl 0,250 2x1 табл.след хранене от 6-ти до 10-ти ден вкл.
? Под 6 г. може ли да се приема?
4. Nexium  10 mg  2x1 прахче от 1-ви до 10-ти ден вкл.
? Тези прахчета ми приличат като на инфузионен разтвор. Редно ли е да се приемат per os? А и възрастта й?
5. Enterosan ABB 2000 2x1 табл. от 6-ти до 15-ти ден вкл.
? Ще има ли полза от про- и пребиотици?

Удачно ли е да се направи антигенен тест (фецес) преди започването на лечението или серологичният тест е достатъчен?

Предварително благодаря за отделеното време  :D
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #453 -: Февруари 29, 2012, 23:50:53 pm »
Допълвам изследванията, извинете че чак сега.
Клинична химия (това ни назначи педиатърката при първата визита с този проблем):
АСАТ - 70 МЕ/л   реф. с-сти за жени до 31 МЕ/л
АЛАТ - 21 Ме/л   реф. с-сти за жени до 32 МЕ/л
Глюкоза - 4.8    реф. с-сти 3.5 - 5.6 ммол/л

към ПКК (по-горе съм дала стойностите) има и диференциално броене на левкоцити, но там резултатите са написани така, че не мога да разбера, коя стойност за кой показател е дадена.
 
Урина:
pH - 7.0
Специфично тегло - 1.015
Белтък, глюкоза, кетони, уробилиноген, билирубин, кръв, нитрити - ОТРИЦАТЕЛНИ
единични левкоцити
Нарядко единични еритроцити

След 20 дни и след посещението при детски гастроентеролог пуснахме електрофорезата на хемоглобин, желязо (резултатите - по-горе) както и:
Чернодробни ензими        Профил   референтни стойности
АсАТ (GOT; ASAT )     57.60U/l   М <40; Ж <32
АлАТ (GPT; ALAT )     20.90U/l   М <41; Ж <33
Гама - GT (GGT)             11.00U/l   М < 60; Ж < 40
Алкална фосфатаза ( Alkaline Phosphatase )243.00U/l   деца 50-390; М 40-130; Ж 35-105

C-реактивен Протеин(CRP)   <0.30mg/l   до 5.0

anti-HBc total       Отрицателен
Хепатит C (anti-HCV) Отрицателен
« Последна редакция: Февруари 29, 2012, 23:57:41 pm от severina »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #454 -: Март 01, 2012, 00:03:53 am »
@anmar

Серологичните тестове са с много лоша чувствителност и корелират по-добре с активна инфекция при възрастни, отколкото при деца. Следователно- този тест тук е неподходящ. А и- нито Европейската, нито Американската секции по детска гастрентерология го препоръчват.

Да, може да направите тест с фецес.
Дихателен Уреа тест- наскоро получи одобрение и за малки деца- особено подходящ за удостоверяване на ерадикацията след лечение.

Показание за лечение:

* стомашна или дуоденална язва. Или анамнеза за такава с активна инфекция сега.
* ЖДАнемия рефракторна на лечение.
* Стомашна метаплазия от хистология след ендоскопско изследване.

Лечението при деца е с Амоксицили+Кларитромицин+ протонен инхибитор за 2 седмици.
МОЖЕ да се използва- протонен инхибитор +Флажил ( метронидазол)+ Амоксицилин; или същото, но вместо Амоксицили-Кларитромицин.
Четворна е втората стъпка и включва- Флажил, Кларитромицин,Амоксицилин и протонен инхибитор ( омепразол).

Общо взето-грамотно лечение, само дето комбинацията ( Амоксицили, Кларитромицин,Протонен инхибитор) се дава общо за 2 седмици, а не както сте го написали.
« Последна редакция: Март 01, 2012, 00:15:28 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #455 -: Март 01, 2012, 00:07:53 am »
Допълвам изследванията, извинете че чак сега.
Клинична химия (това ни назначи педиатърката при първата визита с този проблем):
АСАТ - 70 МЕ/л   реф. с-сти за жени до 31 МЕ/л
АЛАТ - 21 Ме/л   реф. с-сти за жени до 32 МЕ/л
Глюкоза - 4.8    реф. с-сти 3.5 - 5.6 ммол/л

към ПКК (по-горе съм дала стойностите) има и диференциално броене на левкоцити, но там резултатите са написани така, че не мога да разбера, коя стойност за кой показател е дадена.
 
Урина:
pH - 7.0
Специфично тегло - 1.015
Белтък, глюкоза, кетони, уробилиноген, билирубин, кръв, нитрити - ОТРИЦАТЕЛНИ
единични левкоцити
Нарядко единични еритроцити

След 20 дни и след посещението при детски гастроентеролог пуснахме електрофорезата на хемоглобин, желязо (резултатите - по-горе) както и:
Чернодробни ензими        Профил   референтни стойности
АсАТ (GOT; ASAT )     57.60U/l   М <40; Ж <32
АлАТ (GPT; ALAT )     20.90U/l   М <41; Ж <33
Гама - GT (GGT)             11.00U/l   М < 60; Ж < 40
Алкална фосфатаза ( Alkaline Phosphatase )243.00U/l   деца 50-390; М 40-130; Ж 35-105

C-реактивен Протеин(CRP)   <0.30mg/l   до 5.0

anti-HBc total       Отрицателен
Хепатит C (anti-HCV) Отрицателен

Креатин киназа?
Панкреатични ензими?
Данни за скорошно заболяване Кавазаки?
Сърдечни шумове? проблеми?
Недостатъчност Г6ФДХ?
Други хемолитични анемии?

Давате ли на детето патладжани? като храна? На 4 годинки е, бяхте писали?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #456 -: Март 01, 2012, 00:18:02 am »
заболяване Кавазаки-не знам какво точно е това
« Последна редакция: Март 01, 2012, 01:15:06 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #457 -: Март 01, 2012, 00:38:18 am »
MCV 2-6 г e 75-81 нормата.
MCHC- 31-34 г/дЛ.
MCH- 23-27, нормата за възрастта.

Къде според Вас е този "хипохромен еритроцит"?? и то И без RDW?
http://en.wikipedia.org/wiki/RDW
« Последна редакция: Март 01, 2012, 00:48:34 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #458 -: Март 01, 2012, 00:46:08 am »
Изобщо не споря.
Честита баба Марта!Лека вечер
« Последна редакция: Март 01, 2012, 01:23:19 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #459 -: Март 01, 2012, 03:17:30 am »
Креатин киназа?
Панкреатични ензими?
Данни за скорошно заболяване Кавазаки?
Сърдечни шумове? проблеми?
Недостатъчност Г6ФДХ?
Други хемолитични анемии?

Давате ли на детето патладжани? като храна? На 4 годинки е, бяхте писали?

Нищо от цитираните не сме изследвали. Всичките ли да пуснем? А какви изследвания се правят за заболяване Кавазаки? Прочетох малко за симптомите но не откривам най-често срещаните.

Според вас резултатите, които дадох по-горе сочат ли някаква анемия?
Всъщност, резултатите не са толкова "пресни". те са от ноември, по-скорошни не съм пускала, защото от тогава досега беше два пъти болна (вирус), а в последния месец се борихме и със синехия.
Февруари детето навърши две годинки. Боледувала е общо 4 пъти (като последните два пъти - през последните два месеца), Боледуването протичаше за 2 дни с температура до 38 градуса и бистър секрет от нослето, също за около ден-два. Само последният път, през февруари, хремата беше за по-дълго време.
Не са й откривали някакви шумове на сърчицето, жизнена е много през деня, играе си, напоследък се и храни добре. Яде нормалната за възрастта й храна, аз я приготвям.
Патладжан не съм давала все още. Късно започнахме със захранването и доста от храните съм въвела по-късно от стандартното. Получи много тежък АД, който съвпадна по време със захранването и повечето лекари смятаха, че има връзка с храната.  Понякога, като се събуди от сън забелязвам, че има леки торбички под очите. Нощем е неспокойна, събужда се често и винаги е с рев.
Не знам има ли някаква връзка, но при раждането детето беше диагностицирано с хеморагична болест на новороденото и с придружаващо заболяване Хипербилирубинемия. Впоследствие от детската болница, в която бяхме приети малко след раждането, обясниха, че тежката жълтеница се дължи на кръвногрупова несъвместимост.