Копирам схемата за захранване на др.Бърди
За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес), или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма, и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни, пасирани. Не варени (нямат нито вкус,нито мирис). Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Практически как става-три чинийки-в едната ябълка, в другата 1/2 круша, в третата->>круша:ябълка 1:1. Опитвате последователно кое от трите детето ще хареса. Което хареса-с него продължаваме.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена. Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО БЕБЕШКО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).
Друг вариант за захранване,ако детето не харесва плодове като първа храна е каша->АМ+оризово брашно. Това е алтернативен вариант на плодовете.
На 5-7 ден с оризова каша, можем да обогатим с плод (ябълка или круша, по една-две чаени лъжички) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ
Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано мляко) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна (стабилизира= около и над 100 грама).
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
Така изброените плодове се обогатяват с-банан, сини сливи, пулп от грозде, и подред всякакъв друг плод според сезона без ягоди,малини, мъхести праскови.
После (след 2-2.5 седмици плодове и/или оризова каша) следва втора храна-второ външно хранене, в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре... Тези два зеленчука се приготвят варени, пасирани фино с добавка на 1 ч.л. зехтин. Може да добавите за вкус и АМ, така, както правите когато приготвяте домашно картофено пюре.
Консистенцията на пюрето (плод, или зеленчуци) играе огромна роля в детското хранене. Всяко дете си има предпочитания за консистенцията. Сместа не бива да тече, а да е пюре. Колко гъсто-зависи от предпочитанията на детето.
Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира" детето с чужди и непознати храни, както това толкова обичат да правят в Бг-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните. Стадия с плодове може да трае 2-2.5-3 седмици. То е вид обучение. Чак след това се добавя второ външно хранене със зеленчук, което после се разнообразява бавно, до около 7-7.5 месеца, когато може да се даде месо.
Храненията в 10 сутрин не са задължителни. Много често поради тях, детето или яде много на обяд, или не яде нищо. По-добре да изместите обедното хранене напред, отколкото да вмъквате добавъчни хранения в 10 часа.
Даването на попари и глутен преди 11-12 месеца е крайно нежелателно.
Тиквата при бебета запича, а не разхлабва.
Киселото мляко не понася на повечето деца под 10 месеца, освен ако не е специално детско. Но дори и тогава пак не го понасят много от децата. Пълноценното кисело мляко НЕ Е бебешка храна! Киселото мляко забавя значително изпразването на стомаха, способства за поява на рефлукс, води до лош дъх при деца, снижава силно апетита (млякото неутрализира киселинността на стомашния сок).