0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #280 -: Януари 15, 2012, 23:18:03 pm »
Боби, нали все пак има хора, които имат различни степени на непоносимост към глутена. По-ниското съдържание на глутен в овеса би било за мен логично обяснение на хората, които нямат чак толкова висока непоносимост, да не им действа зле. Ако искаш, дай ни някой линк, където да прочетем, че не съдържа глутен. Ще го прочета, но повече няма да се включвам с коментари по темата, защото смятам, че е излишно.


кисела
, моля те, малко по-спокойно! Не е нужно да се обиждаме. Не е това целта на форума.

Лека вечер!
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 23:22:54 pm от blue_sky »

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #281 -: Януари 15, 2012, 23:25:14 pm »
fifonqk
Аз имам проблем с овеса - на моето момче много газове му се образуват, а и сме на антибиотик от днес и съответно с разстройство. Вече съм го давала десетина дни и се чудя може ли да започна да давам ечемик и дали и той ще има същите ефекти?

Момичета, с колко неща сте захранили, че толкова много ви тревожи въвеждането на зърнените? До 8 месеца Кристина бе захранена само с оризова каша и елда, след това царевична, на 9 месеца и нещо глутен с кус-кус. Жълтък дадох на 7 мес и 23 дни.
м-и, щом овеса създава на детето дискомфорт /газове/ го спри за момента, още повече, че детето така или иначе има неразположение щом е на АБ. Забави малко въвеждането, няма да загубиш време  :)

Искам да ви кажа, че според мен захранването не е да дадем всякакви храни и да се успокоим, че  дадено е и готово. Кристина едва вчера, на 4.5 е, яде фъстъци, може би 10 парченца и на ръката и се появи някакъв странен сърбящ обрив. В момента е на АБ и тя, излязоха гъби, но допускам и варианта това на ръката да е от фъстъците. Т.е. спирам ги категорично за сега. Обрива се повлия от фенистил. Казано иначе до малко по-големшки е нужно да се внимава и вие си го знаете, де. Аз не съм бързала в захранването.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #282 -: Януари 15, 2012, 23:36:07 pm »
Искам да ви кажа, че според мен захранването не е да дадем всякакви храни и да се успокоим, че  дадено е и готово. Кристина едва вчера, на 4.5 е, яде фъстъци, може би 10 парченца и на ръката и се появи някакъв странен сърбящ обрив. В момента е на АБ и тя, излязоха гъби, но допускам и варианта това на ръката да е от фъстъците. Т.е. спирам ги категорично за сега. Обрива се повлия от фенистил. Казано иначе до малко по-големшки е нужно да се внимава и вие си го знаете, де. Аз не съм бързала в захранването.
И аз мисля, че не е да го дадеш и да знаеш, че не е алергично. Аз на Ивана дадох жълтък след 6-7 месеца но по съвсем малко и после забравих да давам и на Великден (бешe някъде на около 10 месеца)  като и дадох няма и половин жълтък, цялата се обрина от главата до петите. И се оказа, че е алергична, въпреки че си мислех, че като съм дала малко, значи не е. Сега яде неща със жълтък, например гофрети,но чист жълтък не смея да пробвам. Алергологът ми каза да чакам година и тогава пак, защото в повечето случаи я израствали тази алергия. Ядки също не давам, защото мъжтъ ми е алергичен, въпреки че на Ивана теста не показа да е, но мен ме е страх. В детската градина им дават понякога сандвичи с фъстъчено масло и аз съм им забранила.
« Последна редакция: Януари 16, 2012, 00:03:26 am от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #283 -: Януари 15, 2012, 23:37:56 pm »
С ядките не е ли също така и проблем да не се задавят? На моя син не съм му давала още.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #284 -: Януари 15, 2012, 23:44:37 pm »
С ядките не е ли също така и проблем да не се задавят? На моя син не съм му давала още.

Блу, Кристина дъвчеше много добре от малка. Но пък то от всичко може да се задавят. Верно, шанса с ядки е по-голям, ама внимаваме. Орехи си яде, много обича, е под наблюдения, че много обича баш като е с пълна уста да скача, лешници също яде.

Фъстъци по-скоро не бях давала защото не знам и аз за кво са й, уиски не пие ;) още, а и знам, че са много силен алерген... но ме видя да ям и поиска. Обелих и й дадох. Ама ги спирам.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #285 -: Януари 15, 2012, 23:47:46 pm »
Nina, и Стефания не беше яла фъстъци, но на Бъдни вечер яде пуканки с фъстъчено масло, от което направи яко алергична реакция, направо за урбазон- така я овладяхме, Ериус и два Медрола вкъщи не се справиха :(
просто има храни, които е добре да се избягват така или иначе, замислете се самите вие какво ядете и какво избягвате да ядете, кое най-често ще присъства във вашето меню и така

Чисто манго има на Семпер- любимото пюре на Стефания
има и вариант с банан, и с ябълка мисля- на Сънвал
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #286 -: Януари 16, 2012, 00:01:37 am »
Оооо, неприятно е било това за детето с фъстъченото масло. Много тежко е било при Стефания.
Фъстъците са много кофти храна за хора, които имат алергия към тях. Опасно е.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #287 -: Януари 16, 2012, 00:08:20 am »
С ядките не е ли също така и проблем да не се задавят? На моя син не съм му давала още.
А да, това също.
Грозде даваш ли? Моята много обича, но и режа зрънцата на половина, защото иначе ме е страх да не се задави.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #288 -: Януари 16, 2012, 00:14:08 am »
моля да се придържаме към добрия тон в разговорите тук.

всички, които пишат тук, са майки - коя от по-скоро, коя от по-отдавна - и обичат децата си. критики към чуждото мнение - да, но без обиди.

при следваща подобна проява ще има наказание, съгласно правилата. това беше предупреждението.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #289 -: Януари 16, 2012, 00:28:24 am »
Боби, давам грозде, но понеже мъжът ми е разглезен и държи гроздето да е без семки, нямам проблем. А и детето не обича особено точно този плод. През зимата не го купуваме и без това. Миналото лято много му хареса динята и пъпешът, когато бяхме в България. Имаше дни, в които май основно това ядеше. Чак се бях притеснила, въпреки че проблеми с яденето никога не сме имали.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #290 -: Януари 16, 2012, 08:17:20 am »
Някъде прочетох, че не е добре да се прекъсва един месец като дадеш глутен та затова ми беше въпроса. Питах док дали да минем само на кърма-каза че не е нужно.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #291 -: Януари 16, 2012, 09:38:16 am »
Някъде прочетох, че не е добре да се прекъсва един месец като дадеш глутен та затова ми беше въпроса. Питах док дали да минем само на кърма-каза че не е нужно.
м-и, щом детето не се чувства добре, спри му храната, от която не се чувства добре. Зор ли е да яде каквато ида е каша, че се притесняваш с коя за я замениш? При всяко положение не е добре от веднъж да започне да яде толкова, колкото от предишната. По-скоро, ако искаш да е същото количество, по-dобре дай нещо, което вече си давала - оризова примерно, докато стигнете пак до същото количество с новата каша. Докторът ти го казва, защото все пак ти знаеш кое точно му прави проблем и е лесно да го спреш без да пипаш други храни.
« Последна редакция: Януари 16, 2012, 10:21:26 am от Bobbie »


  
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #292 -: Януари 16, 2012, 10:10:40 am »


Ще върна малко назад темата
....ще трябва и аз да ги потърся, макар че както Breiv казва - у наше село май ги нямааа :-(

Така- и у наше село е пълна мъка- масово- само  Хип и Ганчев .По празниците пътувахме и бях напазарувала , ама кои да се сети да се позапаси .

Някой поръчвал ли е онлайн пюрета и от къде ?
 Вместо да тормозя познати из София , да се обясняваме  какво да купуват и тн , да си поръчам по нета , питам за Алете, Сънвал ,Pro-bijo  . На последните видях сайта-май само там ги има он -лайн.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #293 -: Януари 16, 2012, 10:23:22 am »
Някъде прочетох, че не е добре да се прекъсва един месец като дадеш глутен та затова ми беше въпроса. Питах док дали да минем само на кърма-каза че не е нужно.
м-и, щом детето не се чувства добре, спри му храната, от която не се чувства добре. Зор ли е да яде каквато ида е каша, че се притесняваш с коя за я замениш? При всяко положение не е добре от веднъж да започне да яде толкова, колкото от предишната. По-скоро, ако искаш да е същото количество, по-одбре дай нещо, което вече си давала - оризова примерно, докато стигнете пак до същото количество с новата каша. Докторът ти го казва, защото все пак ти знаеш кое точно му прави проблем и е лесно да го спреш без да пипаш други храни.
Благодаря ти, аз не настоявам за количества по-принцип. Давам колкото изяде, дори и една лъжичка да е пак не го заря. Аз бях злояда и знам, че колкото зориш толкова по-зле. Ще дам ориз да видим.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #294 -: Януари 16, 2012, 10:32:43 am »
Сами, и аз се чудех с какво да разнообразявам кашите, и вчера пробвах това: настъргани/намачкани плодоже ги кипвам с около 100мл приготвено АМ и ги сгъстявам с малко царевично/пшеничено нишесте (въвела съм глутена спокойно вече, затова). Със или без бишкоти вътре, Кай си омита купичката. Аз и без това му давах плодове винаги след кашата следобед, да не се тъпче само с каша (че ми е пухкав душата), но мисля, че така има още повече плодове и по-малко "напълняващо" съдържание :-).
За кисело мляко още не смея, мисля да изчакам още месец-два; нямам обяснение защо, признавам си :-)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #295 -: Януари 16, 2012, 12:01:20 pm »


Така- и у наше село е пълна мъка- масово- само  Хип и Ганчев .По празниците пътувахме и бях напазарувала , ама кои да се сети да се позапаси .

Някой поръчвал ли е онлайн пюрета и от къде ?
 Вместо да тормозя познати из София , да се обясняваме  какво да купуват и тн , да си поръчам по нета , питам за Алете, Сънвал ,Pro-bijo  . На последните видях сайта-май само там ги има он -лайн.

Аз също се интересувам за онлайн поръчки :-)

Имам и един въпрос: ако реша да правя дом.пюртае колко време може да ги съхранявам в хладилника (от гледна точка какво количество да правя)?
Ябълката сурова ли се пасира исе дава или се обработва къв начин?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #296 -: Януари 16, 2012, 12:10:59 pm »
 :) Иве, аз правя така.
Слагам 1 картоф и 1 морков да се сварят, намачквам ги, и имам за 2 дни. Едната порция я давам същия ден, другата в хладилника за следващия.
Ябълката я предложих печена, не сурова, заради плодовата к-на да не му дразни стомаха. Ние дълго време бяхме с колики.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #297 -: Януари 16, 2012, 12:47:00 pm »
Ив, а пък аз му давам плодовете сурови (коликите му бяха нормални, и си приключиха към 3 месец, освен това аз не исках от мързел и за да не се губят витамини излишно - каквито и да има изобщо през зимата). На вашите месеци му ги пасирах изцяло, обелени разбира се; и почвах от по-неутралните: ябълка, банан.
Не настоявам да съм права, но за доматите май още е рано, особено сега като не им е сезон; за мен дори и летните домати могат да бъдат бая кисели (тоест на голямата мен са ми докарвали киселини). Аз за момента не давам домати, ще чакаме дядовите да станат през лятото :-)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #298 -: Януари 16, 2012, 13:12:27 pm »
Според мен ivanita  пита за домашно , а не за доматено пюре  :lol:


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #299 -: Януари 16, 2012, 13:26:42 pm »
да, за домашните, но и аз лятото ще чакам дядовите домати - двор голям и домати много :-)
За ябълките сигурно сурови ще ги давам, че печените кой знае какви ще ги издокарам