0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #260 -: Януари 15, 2012, 11:22:58 am »
Боби, има си глутен в овеса.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #261 -: Януари 15, 2012, 12:43:02 pm »
САМИ аз давам на моя син кисело мляко от около вашата възраст ,и преди съм му давала но по една две лъжички , а от 9 месец му давам по повечко например като закуска с бисквити,дори когато ме види да ям кисело мляко веднага се лепва за мен и докато не му дам не ме оставя на мира ,добре му понася явно млякото не сме имали проблем досега.Прясно мляко също съм давала но под формата на кремче за следобедна закуска, а и на кухня ходим от 9 месеца и половина , а там си има всичко така че съм му дала и кисело и прясно мляко.Киселото мляко върви добре и с настърган плод може и с бисквита , но и без нея пак е хубаво.Понякога ако искам за следобедна закуска да наблегна на плода му давам повече плод настърган, напр.ябълка и банан смесено и слагам много малко кисело мляко просто за вкус , става много приятно за хапване и много полезно според мен.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #262 -: Януари 15, 2012, 14:11:23 pm »
Боби, има си глутен в овеса.
И ти това го знаеш, защото..? Защото според мен, ако не си го изледвала сама и да си видяла, че го има,то и аз и ти разчитаме на някакви източници, които ни казват какво има и какво няма.

 Не знам какво мога да направя, за да ви докажа, че където се твърди това, е грешно. Аз съм показала, че асоциацията на болните от целиакия им казва, че могат да ядат овес, защото няма глутен. Според теб етикетите или на някой си блога са по-валидни от организацията на болните с такава болест?
Между другото, не исках да става много технически този разговор, но в овеса има друг протеин, които е подобен, казва се авелин и върши работата на глутена, но има различна структура. Не че няма хора, които смятат, че и той е проблем за хората с целиакия, но явно само за някои много чувствителни. Няма да се учудя, ако след някоя и друга година новата мода не е да се яде авелин по-късно.

 Естествено не изключвам това, че глутен може да има в кутия с овес, защото се е прехвърли при обработката, ако е в едно предприятие. Ама то и в кърмата го има, пък не знам някой тук да е спрял да яде хляб докаот кърми ( не е и необходимо).


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #263 -: Януари 15, 2012, 16:43:37 pm »
Хайде, стига с този овес  :lol:
Аз да ви се оплача. Вчера отивам в най-големия специализиран бебешки магазин в наше село - Шумен, да си купя пюрета на Сънвал, че си ги харесах в нета. Досага съм въвела само ябълка, круша и тиква, та викам да взема нещо да разнообразя. Да, ама не, в наше село няма ни Сънвал, ни Семплер 8O

Не намерих чисто манго на Хип, а по принцип предлагат ли?
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 16:46:02 pm от Breiv »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #264 -: Януари 15, 2012, 16:46:49 pm »
Не намерих чисто манго на Хип, а по принцип предлагат ли?
Не съм виждала.Мисля, че нямат.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #265 -: Януари 15, 2012, 17:06:32 pm »
На Хип нямат.Семпер имат чисто манго и манго с банани.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #266 -: Януари 15, 2012, 17:47:57 pm »
Breiv, на OVKO има чисто манго, но е със захар. Та затова аз купувам на Семпер, като ходя до София се запасявам.
Има едни пюрета Bioland, те имат ябълка с манго.
И Хип имат манго с банани. Аз с такова пюре въведох банана :wink:

Хаха, и аз за овеса :D
Вчера купих пюре моркови и ябълки с овесени ядки. Идеално за въвеждане на овес.
Прибирам се и чета на етикета - 4 % пълнозърнести пшенични и овесени ядки :(
Та, ако ги въведа заедно сигурно е проблем. Ама не ми се купува овесена каша, заради пустия овес.
Момата си яде оризова и елда и с тях искам да си остане засега.
Някакво друго пюре да знаете само с овес?
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 17:52:59 pm от Ники »

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #267 -: Януари 15, 2012, 17:48:55 pm »
Хайде, стига с този овес  :lol:
osi_9


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #268 -: Януари 15, 2012, 18:20:58 pm »
Ники виж тези:

БИО пюре pro-bijo Круша и овес - 190 гр.
Съдържание: Круши (41%), Ябълка (34%), Овес (4%), Сок от ябълка
Възраст: над 4 месеца
Характеристики: БИО, не съдържа яйца, млечен протеин и мая
Съдържа глутен!

БИО пюре pro-bijo Ябълка и банан - 190 гр.
Съдържание: Ябълка (60%), Банан (23%), Вода, Овес
Възраст: над 4 месеца
Характеристики: БИО, не съдържа яйца, млечен протеин и мая
Съдържа глутен!


Огромно благодаря на доктор Стаменов!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #269 -: Януари 15, 2012, 18:53:09 pm »
аз да се запиша да следя темата, че гледам интересни неща коментирате
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #270 -: Януари 15, 2012, 19:00:48 pm »
Едни от най-често консумираните храни със съдържание на глутен, които са потенциално опасни са: бяло брашно (тип 500, 1150, 1050 и др), пълнозърнесто брашно, грахам, пшеница, булгур, дурум - вид пшеница с твърди жълти зърна, която се използва  за производство на макаронени изделия и спагети, овес - съдържа определено количество протеин, подобен на глутена, но невинаги предизвиква реакция при хора с установена непоносимост към глутен, ечемик и ръж - подобно на овеса, те също съдържат протеин, подобен на глутена, и при възможност е необходимо да се избягва тяхната консумация, грис, кускус, различни подправки като бакпулвер, черен пипер, соев сос, зърнени закуски и царевични пръчици, които съдържат ечемик за подобряване на вкуса, както и всички останали продукти на етикетите, на които е отбелязано съдържание на пшеничен зародиш, нишесте (хидролизирано, модифицирано, растително), растителни протеини (марципани, пудинги, житни каши, сладкиши, малцови екстрати, боза и др), кетчуп, горчица, различни сосове, разтворимо кафе, колбаси, бира.

Боби,за теб спорът е спорт!Давай каквото си искаш на детето,явно се е прецакало с майка


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #271 -: Януари 15, 2012, 19:07:20 pm »
Аз съм се запасила именно с пюретата, за които говори Тони. Коко много ги харесва. Имат и чиста ябълка и банан, без глутен. Направо го обожаваме
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 19:12:09 pm от didon »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #272 -: Януари 15, 2012, 19:47:09 pm »
Тони, благодаря :D
Купувала съм такива пюрета, ама съм ги запомнила като Bioland :wink:
Имам си едно любимо магазинче в квартала ни, там ги има, значи реших проблема с ОВЕСА :D
Акъл море, глава шамандура :oops:


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #273 -: Януари 15, 2012, 19:54:11 pm »
Боби,за теб спорът е спорт!Давай каквото си искаш на детето,явно се е прецакало с майка
Уау,не с лошо!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #274 -: Януари 15, 2012, 21:18:48 pm »
kiselа_2000 думите ти надхвърлят добтия тон, който би трябвало да има в този форум. osi_3. Да пишеш, че детето й се е прецакало с майка - не ти прави чест!!!Дори аз се почувствах засегната, какво оставало за Боби. В крайна сметка всеки си има мнение по даден въпрос.
Както си цитирала овеса съдържа протеин подобен на глутена, т.е. не глутен, и затова могат да се консумират от хора с глутенова непоносимост или так както се казва. Може бик точно затова първо се захранва с овес,после ръж, ечемик(съдържащи пак същия подобен протеин) и най-накрая пшеница, която си съдържа глутен.
Не обичам да се намесвам в спорове, в които не съм компетентна, но просто не се стърпях.


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #275 -: Януари 15, 2012, 21:25:08 pm »
Цитат
Едни от най-често консумираните храни със съдържание на глутен, които са потенциално опасни са: бяло брашно (тип 500, 1150, 1050 и др), пълнозърнесто брашно, грахам, пшеница, булгур, дурум - вид пшеница с твърди жълти зърна, която се използва  за производство на макаронени изделия и спагети, овес - съдържа определено количество протеин, подобен на глутена, но невинаги предизвиква реакция при хора с установена непоносимост към глутен, ечемик и ръж - подобно на овеса, те също съдържат протеин, подобен на глутена, и при възможност е необходимо да се избягва тяхната консумация, грис, кускус, различни подправки като бакпулвер, черен пипер, соев сос, зърнени закуски и царевични пръчици, които съдържат ечемик за подобряване на вкуса, както и всички останали продукти на етикетите, на които е отбелязано съдържание на пшеничен зародиш, нишесте (хидролизирано, модифицирано, растително), растителни протеини (марципани, пудинги, житни каши, сладкиши, малцови екстрати, боза и др), кетчуп, горчица, различни сосове, разтворимо кафе, колбаси, бира.

Офф...  добре...ще гледам да не и давам бира тези дни. Изкопирала си някакви неща, които съм обяснила ( ама пак няма кой да чете де) и дори и името съм му дала и съм писала, че има някои хора чувствителни към протеина в овеса, който обаче не е глутен. Дори не си си направила труда да разбереш копираното. Ето да те улесня съм ти показала с червено кое да се избягва и кое не спротед товят пост- ечемик и ръж. Колкото до препоръките кое е добре и кое не за едно бебе, смятам съсловните организации за по-добър източник от кой знае кой сайт, от който си взимаш информацията.

Давай каквото си искаш на детето,явно се е прецакало с майка
Ти детето ми не го мисли. Предполагам и децата на педиатърката ми не са случили пък и на всичките и пациенти. И  всичкитези взимащи помоши от държавата тук, на които им се дават глутенови каши след 4тия месец. Как не те хвана срам да го кажеш това грозно нещо?  Това е риторичен въпрос, бъди така добра да не ми отговаряш. Не смятам да общувам с някой, който може да падне до такава степен да напише на една майка подобно нещо,просто ей така от яд. ... баси, не мога да повярвам, че го го написа това, все една съм някаква дрога или коя знае каква.
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 21:36:08 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #276 -: Януари 15, 2012, 21:43:12 pm »
Тони, благодаря :D
Купувала съм такива пюрета, ама съм ги запомнила като Bioland :wink:
Имам си едно любимо магазинче в квартала ни, там ги има, значи реших проблема с ОВЕСА :D
Акъл море, глава шамандура :oops:



Брей май са хубави тез пюрета, ще трябва и аз да ги потърся, макар че както Breiv казва - у наше село май ги нямааа :-(


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #277 -: Януари 15, 2012, 21:52:48 pm »
Подкрепям Боби Никой няма право да говори така на една Майка,
много грубо kisela_2000
(съжалявам,че няма нищо общо с темата въпроси и отговори по храненето)
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 22:03:58 pm от бина »
*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #278 -: Януари 15, 2012, 22:44:20 pm »
Малеее момичета ние не сме тук да се нападаме,а взаимно да обменяме опит за нашите деца. Според мен боби винаги помага на мамчетата с вьпроси и по скоро трябва да сме и благодарни а не да я нападаме.
 Относно пюретата,аз гледам да купувам различни,на всякакви марки сьм вземала,но дребосьците най много харесват на сьнвал,хип,бебивита,а кашите вземам само на хип и милупа,всички други ми стават на бучки,писна ми да купувам и да хвьрлям.Тук вьв Варна пьк има такова разнообразие,че всеки пьт като ида в бебешкия магазин оставям сума пари,все да взема туй да пробвам,пьк да не е някое което не сьм вземала да им харесва повече и се прибирам с торби да ми скьсат рьцете,то и това не е работа:)))
 Оф,да питам аз,всичко вече сьм вьвела без жьлтьк,та я кажете кога да му дойде и на него времето и да знам че вече всичко сьм дала:)))
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #279 -: Януари 15, 2012, 23:10:11 pm »
fifonqk голям бързак излезе  :D аз си мислех примерно в края на 8м да го въвеждам жълтъка.
На овесените каши пише, че съдържат овес, но предполагам, че се презастраховат производителите, защото никой не жъне само овес с една комбайна, или пък да го сее в нива, която не е сята пшеница никога. Нямаме толкова чисти полета в България.
Аз имам проблем с овеса - на моето момче много газове му се образуват, а и сме на антибиотик от днес и съответно с разстройство. Вече съм го давала десетина дни и се чудя може ли да започна да давам ечемик и дали и той ще има същите ефекти?