Внимавайте с чайовете. Ето цитат от статията за опасни и безопасни билки:
Някои чайове, приемани в по-голямо количество и концентрация могат да стимулират маточната мускулатура и да предизвикат раждане. Такива са: анасон, коча билка, лайка, черен оман, ефедрин (ма хуанг в традиционната китайска медицина; има силен антихистаминен ефект), имел, хибискус, лимонена трева, женско биле корен, див пелин, бласкун, листа от малина, розмарин, градински чай, лаврово дърво, коприва, бял равнец.
Има разлика между билкова тинктура, запарка и чай. Тинктурите и запарките са силно концентрирани и действието им може да бъде необратимо и не са препоръчителни по време на бременност.
Смятани за безопасни са:
липа
шипка – добър източник на витамин Ц, подпомага работата на имунната система
лимон – ефикасен срещу безпокойство и безсъние
Да се внимава при консумацията на:
ройбос, от същата група и honeybush – имат ниско съдържание на танини, които могат да попречат на абсорбцията на желязо, за това не се препоръчва за бременни, които имат анемия. От друга страна облекчава симтомите при запек, гадене, повръщане и киселини, състояния, който са често срещани по време на бременността. Една до две чаши на ден не силен чай се смята за безопасно количество за консумация. Полезни при кърмене – облекчават коликите.
лайка – подпомага спокойния сън, но също така има спорна информация за нежелани ефекти в някои случаи. Да се консумира умерено.
мента – препоръчва след първия триместър. Подпомага храносмилането, облекчава стомаха и е ефективен при гадене.
джинджифил – въпреки че е силно ефективен и облекчава симтоми на гадене и повръщане, в големи количества може да предизвика контракции на матката.
И цялата статия:
http://www.mama.no-meat.org/link_pregnancy/tea/