Копирам мнението на д-р Birdie от Ноември 13, 2007, 17:48:39 pm относно АД. За мен беше много полезно да прочета, имам въпроси но утре ще питам.
"Атопичният дерматит е често детско заболяване с много характерна картина, точни критерий за диагноза, но значителна и широка диференциална диагноза (т.е мимикрира широк кръг невинни детски екземи или други кожни заболявания). Връзката на атопичният дерматит с алергия към определени храни или алергични фактори се отнася до по-малко от половината от случаите. В останалите случаи причина са широк кръг от фактори от перилни препарати до инфекции,като "алергията" НЕ играе никаква роля.
Или казано накратко,в огромното болшинство от случаи, причините за атопичният дерматит са НЕИЗВЕСТНИ, и опитите ВСЯКО дете да се слага на диети или да се тестува за чувствителност към алергени, особено ако майката не забелязва връзка с определени храни е порочна и грешна. Още по порочно и грешно е за обикновени детски екземи и АД децата да се поставят на "диети" или на специални млека, като "Фризопеп" или "Алфаре", например.
Много рядко има наистина значение безспорно да се определи причиняващият фактор, но в ПОВЕЧЕТО случаи това е МНОГО трудно, и търсенето "на всяка цена", особено при леки форми е безпредметно и води до безсмислени "лечения".
По принцип, тестуването при повечето деца с АД, ако не се касае за тежки, генерализирани случаи, НЕ Е ИНФОРМАТИВНО защото:
* децата често проявяват чувствителност към десетки алергени, факт който често няма никаква връзка с фазите на изостряне на атопичният дерматит, поради което не може да се направи никаква смислена връзка между двете. Често децата проявяват кръстосани реакции при тези тестове-т.е дете с чувствителност към домашен прах е чувствително едновременно към домашни кърлежи и птичи продукти. И какво заключаваме от това?-много от майките и не подозират преди тестуването за наличие на чувствителност, защото детето е без никакви или минимални симптоми.
Пример->Майка чието здраво досега 4 мес. дете е във фаза на остра атопична екзема тестува детето си и получава (+) резултат към домашен прах и кърлежи например. Но детето е в в досег с тези алергени месеци, и досега няма никаква реакция към това. Как изведнъж то става чувствително и изразява внезапно екзема? Защо по рано при първият,вторият, третият контакт детето не е реагирало?
Това показва, че е много трудно да се свържат резултати от тестуване с клиничното състояние, освен, ако не се касае за група известни храни, даващи внезапни и лесно отдаващи се на тях екземи: яйчен белтък,пчелен мед, ягоди,риба, ядки, шоколад,овесени ядки,сусам, протеини на кравето мляко. Но майките знаят за това и вече са забелязали връзката и сами отбягват тези храни.
Ябълките НИКОГА, НИКЪДЕ не са предизвиквали каквато и да а е алергична реакция в огромното мнозинство от децата, освен ако не са пръскани с пестициди.
В много случаи след кожни тестувания, поради изключително мощните алергични дразнения децата се влошават с месеци, или се провокират тежки астматични пристъпи.
Атопичният дерматит е СРАВНИТЕЛНО добре протичащо заболяване,чието значение се ограничава само по отношение на възможността за проява на астма или алергичен ринит в по-късна възраст -около 80% от децата са склонни, но този процент не е всеобщо приет и изобщо не се касае за "присъда". Широко разпространените в Бг схващания за задължителни "преходи" на един АД в астма или алергични ринити са нонсенси.
Основата на лечението на АД са:
*борба със сухата кожа и предизвикваният сърбеж.Това е основното и най-важното! Постига се с използване на ЕДИН само хидратантен крем от добър и реномиран производител (Авеено,А-Дерма,Еуцерин,Авене,Фройка). Д-р Тайс, "цинкови пасти", "Нахткерцен", "Нивеа" и други подобни НЕ СА подходящи. Внимателното подбиране на кремчето, съобразно отговора на кожата на детето, е от ключово значение.
*В стадиите на изостряне на АД единствено местното приложение на кортикостероидни кремове приготвени с ДРУГИ СЪСТАВКИ ЗАЕДНО, А НЕ САМИ, овладява бързо симптомите и ликвидира рецидива за дни. При деца КС кремове се правят в база (носител), а не се слагат направо върху кожата. Този начин на приготвяне (в база)позволява кремчето да се ползва често,върху лице, без странични ефекти.
Често е необходима и добавка на антибиотичен крем (Фуцидин е най-добрия избор) към кортикостероида, тъй като почти всички екземи от този тип са с вторична бактериална инфекция, без лечението на която НЯМА ДА ИМАТЕ НИКАКЪВ ТРАЕН РЕЗУЛТАТ.
Без използване на КС кремове при от средно-тежки случаи и нагоре, НЯМА изход! Глупавата позиция "аз не ползвам КС кремове" е плод на липса на опит, информация и безсмислено упорство. Такава позиция осъжда детето на месеци страдания, предизвикани от силния сърбеж, може потенциално да увреди кожата от насложената върху мократа екзема хронична инфекция, и може да предизвика "букет" други усложнения. Елокон НЕ Е най-добрия избор на КС кремче по мой собствен опит.
Даването на Калциев глюконат пер.ос е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО при деца (в която и да е била детска възраст,освен по две, най-много-три показания, нямащи нищо общо нито с кожни ,нито със заболявания на Дихателната система)-той сам може да предизвика тежък рецидив.
Аериус и/или Зиртек може да се използват (само единият от двата препарата, не двата заедно, нито посменно) САМО ПРИ упорит сърбеж на мястото на екземата, но иначе нямат НИКАКВО Влияние върху хода на екземата-особено ако Вашият случаи на атопичен дерматит не е на алергична "основа". Курсовете със Зиртек ИЛИ Аериус са допустими за няколко дена само, но ако изберете добре приготвен кортикостероиден крем детето ще се подобри за дни-следователно Зиртек и Аериус НЕ СЕ ДАВАТ С МЕСЕЦИ. Избягването,страха от кортикостероидните препарати за кожно приложение, и особено неправилната им употреба Ви лишават от бързо облекчение и Ви осъждат на месеци мъчения. Често леки форми на атоп.дерматит отзвучават за 1 седмица само с хидратантен крем, докато Зиртек и Аериус Ви карат да мислите,че те подобряват състоянието ..."