0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #880 -: Май 18, 2012, 02:44:00 am »
Докторе, трагедията е пълна и повсеместна!  :( И вече даже не ми се ще да се изкажа любезно за колегите ви от уважение, заради нелекия им /признавам/ напън, да завършат медицина. Явно като излязат от университета - повечето спират дотам. Да мислят, да учат, да четат и така изкарват до пенсия.
И съответно - панират майки като ivanita , която чинно си води детето където трябва, прави каквото й кажат, мислейки че прави най-доброто за него. Ами тя не е длъжна да знае, че някой в бяла престилка й говори глупости, защото уж той трябва да е компетентен... мЪ не е. Най-често.

На мен ми се караха, че детето ми проходило твърде рано и не трябвало да го допускам това  8O Същата "компетенция" за дете с ДЦП, което на година и три месеца не може и право да стои - уверява майката, че щяло да си проходи и дума не й обелва да търси консултация със специалист и помощ за сина си...

Знаех, че нещата са зле при нас, но не мислех, че чак толкова зле. Е, сгрешила съм!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #881 -: Май 18, 2012, 15:22:08 pm »
Д-р Бърди, относно публикуваното от вас. Прочетох го и според моите наблюдения това е "състоянието" при нас:
Motor – Sitting
Independent sitting is accomplished by 6 to 8 months. This baby has good sitting posture (head erect and spine straight) and has enough stability to reach for objects with both hands. He even stretches to obtain an object without loosing his balance

Синът ми седи, ако мога така да се изразя, почти стабилно. Гръбначният му стълб все още не е напълно изправен; виждам опити да запазва равновесие при опит да го наруша.
Motor - Hand
The baby is able to reach out and pick up an object and bring it to the midline, usually to his mouth. He reaches equally well with either hand. Hand preference before one year of age is always abnormal and indicates a motor deficit in the non-preferred hand.

Хваща предмети с двете ръце, но мисля, че повече набляга на лявата ръка. С нея държи в повечето време и играчките.(Самата аз съм левичарка, ако това има някакво знаячение).
Position - Prone
In the prone position, the baby brings his chest all the way off the mat and supports his weight on his hands, not his forearms. He works for toys out of his reach. He is close to crawling. He can roll over from front to back and back to front.

Не се преобръща от корем по гръб и обратно. Като е по гръб при поставени играчки над главата му протяга ръце да ги вземе, стигаме до обръщане на една страна. При поставяне по корем ръцете ги поставя разтворени настрани(като „самолет”), главата лежи на една страна на постелката, рядко я повдига леко.
Postural Reflexes - Positive Support Reflex
.....The positive support reflex is the first postural reflex to develop and is present by 3 to 4 months of age. When the baby is placed in vertical suspension with the feet touching the mat, the baby will extend the legs and attempts to support his weight while being balanced by the examiner. By 5 to 6 months of age the baby fully supports his weight while standing and by 7 months enjoys bouncing.

Когато стъпалата му докоснат земята изправя краката си,  като го придържам. При опит да издържа изцяло теглото си свива  колената. Не подскача.
Postural Reflexes - Parachute
The parachute reflex is the last of the postural reflexes to develop. It usually appears at 8 to 9 months of age. When the baby is turned face down towards the mat, the arms will extend as if the baby is trying to catch himself. Prior to developing this reflex, the baby will actually bring the arms back to the plane of the body and away from the mat.

Този рефлекс още не се е развил- ръцете му са до тялото. След поставянето му върху постелката отиват в поза „самолет”.

С другите неща мисля, че сме ок. За тези е възможно да съм направила и грешна интерпретация все пак.

Относно "крайъгълните камъчета" написани в първата тема за моториката:
IV.   Големи Моторни Камъчета
А. Месеци 2-4.5 – Преобръщат се
В. Месеци 5-8 – Сядат без подкрепа
С. Месеци 10-14 – Изправят се сами
D. Месеци 14-20 – Правят крачки
Е. Месеци 21-28 – Карат триколка
F. Месеци 30-44 – Балансират на един крак

Както обясних не се преобръща. За седенето без подкрепа аз го разбирам като както легнали, да седнат сами ??? Ако е така, не го прави.

А това: VI.    Лични Помощни Камъчета
А. Месеци 4.5-8 – Храни се с бисквити - ами хваща бисквита, но не я яде. По принцип той и нищо не слага в устата си, било дрънкалки, чесалки, храна и т.н.

Да добавя- роден е 4 дни след термин, секцио, ако това има някакво значение.
« Последна редакция: Май 18, 2012, 15:24:11 pm от ivanita »


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #882 -: Май 18, 2012, 15:56:06 pm »
2-3-4 снимки на детето?
Как седи, как е когато е по коремче... когато го поставите по коречме "оправете" му двете ръце леко разтворени, обрънете дланите към леглото и после оставете така. Снимайте... .

Няма изискване за "изправено гръбче" при сядане... както виждате и от линк-а, който дадох. Това са Бг "патенти", простете. От значение е стабилността на седежа и възможността да се запази седящото положение при опит да се "разбалансира". Също след известо време, от значение е, дали детето се опитва да достигне предмети в ляво, в дясно, напред, запазвайки седящото си положение.

След 9-10 м възраст може и да се полуобърне ( седящ ) за да достигне предмет.
« Последна редакция: Май 18, 2012, 15:59:18 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #883 -: Май 18, 2012, 16:55:45 pm »
Снимките по корем не са много ясни, но ми се счупи фотоапарата. Като цяло след вашите "инструкции" въобще не пожела да си държи ръцете пред него, и беше рев. Утре ще опитам пак.(ако ми проработи фотоапарата :-( )

Друго, което се сещам е, че в повечето случаи като седи, особено в количката главата му е килната на една и съща страна- лявата.
« Последна редакция: Май 18, 2012, 17:23:43 pm от ivanita »


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #884 -: Май 18, 2012, 20:26:06 pm »
Колко е обиколката на главата на детето?

Простете, кое "шпицира", когато детето седи? не ми е ясно това... .
То си седи чудесно за възрастта, ако забелязвате, седи на мека повърхност и въпреки това си е абсолютно стабилно- даже на ръце не се подпира ( нито напред, нито назад) че и предмет в ръка държи... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #885 -: Май 19, 2012, 22:43:10 pm »
Колко е обиколката на главата на детето?

Простете, кое "шпицира", когато детето седи? не ми е ясно това... .
То си седи чудесно за възрастта, ако забелязвате, седи на мека повърхност и въпреки това си е абсолютно стабилно- даже на ръце не се подпира ( нито напред, нито назад) че и предмет в ръка държи... .
Обиколката на главата е 46см. Ако има значение тежи около 7600/ 74см.
Мен не ме притесняваше седенето( той взе да стои така преди около седмица), а това, че преди стоеше по корем, ето така: http://www.zachatie.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=45179.0;attach=11278;image,дори се обърна по гръб 3-4 пъти, а сега не може ли, не иска ли, и не се обръща- пълен отказ! В 99% от случаите поставянето по корем е съпроводено с мрънкане и рев  :(
« Последна редакция: Май 19, 2012, 22:45:35 pm от ivanita »


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #886 -: Май 19, 2012, 22:49:59 pm »
аз не съм специалист, но не може ли на човека просто да не му харесва да стои по корем? ако в другите аспекти от развитието си е наред, може би си е наред детето?

да питам нещо, по-маловажно, но ако на някого му се е случвало, ще съм благодарна.
моята девойка тръгва да прохожда - с помощ, като се държи за някого или нещо. но забелязахме днес, че като я държиш за ръцете и е с обувки (те са хубави, произведени от фирма с огромен опит в детските обувки) си криви едното краче навътре. аз мисля, че не е проблем, но ми препоръчаха да не й слагам обувките, да не свиква да ходи така. на някого да се е случвало подобно нещо?

иванита, стискам палци за добър развой
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #887 -: Май 19, 2012, 22:51:04 pm »
@ ivanita

Време е да оставите детето си на спокойствие... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #888 -: Май 19, 2012, 23:48:47 pm »
аз не съм специалист, но не може ли на човека просто да не му харесва да стои по корем? ако в другите аспекти от развитието си е наред, може би си е наред детето?

да питам нещо, по-маловажно, но ако на някого му се е случвало, ще съм благодарна.
моята девойка тръгва да прохожда - с помощ, като се държи за някого или нещо. но забелязахме днес, че като я държиш за ръцете и е с обувки (те са хубави, произведени от фирма с огромен опит в детските обувки) си криви едното краче навътре. аз мисля, че не е проблем, но ми препоръчаха да не й слагам обувките, да не свиква да ходи така. на някого да се е случвало подобно нещо?

иванита, стискам палци за добър развой
Не знам дали има връзка с това коеот питаш, но да си кажа по повод прохождането и обувките. Навсякъде, където аз съм чела, е пишело, че е по-добре да прохождат боси, защото си чувстват по-добре какво правят. Онзи ден една лелка се опита да ми продаде обувки за прохождане, което явно е много популярно в Бългаиря и като и казах, че ще прохождаме боси, беше изумена. Аз на Ивана започнах да слагам обувки чак след като проходи, а на Андреа понеже още не ходи, а само се изправя, още не слагам.


  
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #889 -: Май 19, 2012, 23:56:18 pm »
@ ivanita

Време е да оставите детето си на спокойствие... .

Добре докторе :-), ама ме притеснява това "нестоене" по корем и необръщане.  :? Възможно ли е просто да не иска???


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #890 -: Май 19, 2012, 23:57:30 pm »
Вие дадохте по-горе снимка, където детето си седи спокойно по коремче.
Къде е проблема тогава?
Регресия, без никакви други белези на регресия?

"Шпицирайте" нещо във фурната, охладете подходяща напитка и се отпуснете. Надявам се тараторите са все още на мода в Бг- с орехи и зехтин... .  :wink:
Порадвайте се на детенцето без тази непрекъсната хм... как да кажа... гонитба на вятърни мелници.

Ако НЕЩО друго Ви притеснява- обсъждаме.
« Последна редакция: Май 20, 2012, 00:00:31 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #891 -: Май 20, 2012, 00:00:54 am »
Мда и тук препоръчват да прохождат боси. Аз обувки съм слагала чак като тръгнахме да излизаме навън да ходим. А и трябва много да се внимава, понеже може да останат плоски стъпълата. Трябва да се оставят да свикват с грапави повърхности, даже има специални упражнения за това.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #892 -: Май 20, 2012, 00:01:57 am »
Навсякъде децата си прохождат боси.
Тук през лятото са боси цяло лято.
Ех... Гръцкото лято... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #893 -: Май 20, 2012, 00:06:07 am »
Ми тук малко трудно, с тия дъждове :lol: Не че не ги пускат да шляпат и със сополите до пъпа и по боси крака и ... и...
Направи ми впечатление при един от фестовете имаше специално трасе с различни участъци - настъргани дървени парчета, дървета, кестени, различна пътна настилка ... изобщо интересни видове и можеш да се разходиш бос, за да се насладиш на усещането.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #894 -: Май 20, 2012, 00:30:34 am »
ivanita , аз казах ли тииии?  :lol: Бягай за таратора сега.

Елена, наистина най-добре боса да си прохожда Ади. Аз също компромис с обувки - не правя, дори за себе си, за дребния - дума да не става. Но за прохождащо дете - най-добре е босо. Така се учи и да балансира с пръстчетата, има идеално усещане къде стъпва, което дори с най-прекрасната обувка - няма как да стане.
Дани проходи в най-върлата зима тук, края на януари месец, бос. Опитвах поне с чорапи до стои, ама ги събуваше и не и не, така че просто увеличих климатика и го оставих да прави каквото си иска. Естествено, който минеше през нас и видеше тази "потресаваща гледка" - кършеше пръсти, вайкаше се и беше възмутен от мен и как може такова безобразие...   :lol: Доколкото съм те чела - едва ли ти пука от подобни неща.

Обувки взех да слагам за разходките навън вече, защото няма опция да го пусна да тича бос /поне в нашите паркове и градинки/, или ако е мокро и студено. Но и досега, когато не е на "градска разходка" - бос си ходи, в къщи - винаги. Като го заведа на село, при хубаво време - също.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #895 -: Май 20, 2012, 01:03:35 am »
Аз слагам едни бебешки буйки(много смешно,ама така)От плат едни...и Бузана се пързаля с тях .Започва все едно шпагат ще прави и се хили.Събух ги и така си е супер!Ама се каня да и взема някакви като и порасне крачето още малко.14-ката и е още голяма.Стелката е 10 и не знам дали има толкова мънички.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #896 -: Май 20, 2012, 13:02:53 pm »
а тя в къщи е постоянно или боса или по чорапи, обувките ги взехме за навън, че беше и студено да я извеждам само по чорапи. не я държа с обувки в къщи. ще ви държа в течение. иначе много ми се иска да идем на морето да джапа боса във водата и пясъка, ама май няма да ни се отвори парашута тази година.

иванита, дано за всичките си притеснения оттук нататък да получаваш подобни отговори  :)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #897 -: Май 20, 2012, 20:05:19 pm »
Нещо обърках темите, в които писах, но да напиша и тук, че получих доклад от 6 страници след прегледа на Ники с анализ и препоръчки :) Много съм доволна и не съжалявам грам за прегледа :)
[/url][/url]
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #898 -: Май 20, 2012, 22:55:48 pm »
Велик тенесист, човек, спортист.
Джентълмен-навсякъде, и във всичко.
Когато имаш щастието да се родиш на "подходящото" място.
Може би имаш по-големи шансове да станеш "подходящ" човек.
Щастливите детски години са път за "някъде".

« Последна редакция: Май 20, 2012, 23:03:21 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #899 -: Май 21, 2012, 09:19:30 am »
Така е, докторе, най-малкото щастливите деца израстват уверени и смели хора в бъдеше :)
Не знам дали имате наблюдения от практиката, но все си мисля, че щастливите дечица са и по-здрави.