0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #360 -: Януари 21, 2012, 01:55:43 am »

джиджи - не се пали, беше закачка към доктора, пък и не мисля, че някой от хората, за които с него си говорехме е "седнал да те учи на морал"


Никак не се паля даже. Просто обясних каква е разликата. Къде видя плам ;)


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #361 -: Януари 21, 2012, 09:43:51 am »
Поне като за начало, да се научат младите, да имат правилни основи и работещи рефлекси.
Да има на какво да стъпим... . иначе все същите наивници ще си останем, със "сокчетата", "вит Ц и Калциевия глюконат".
Ох, лошото е докторе, че още там много куцат нещата. Подсетихте ме за една случка, когато малките бяха на 10м. При нашата педиатърка имаше специализантка - млада лекарка, отиваме на консултация и тя започва:"Нали знаеш вече можеш да даваш филия с пастет" и аз  8O "Те са на 10 месеца какъв пастет ми говориш". отговора: "Е, то нали продават детски". Директно и казах, да вземе да прочете малко за захранването и съдържанието на една кутийка с пастет и да не се излага друг път, защото аз не и се вързах, но има майки, които може да и повярват. Предупредих естествено и педиатърката да я консултира малко, защото голяма беля може да направи.
След седмица тази специализантка се отказа от медицината, защото било много трудно...
Написах това, защото забелязвам, че не е единичен случай, а масово.
Захранването започна да прилича на състезание "Бързи, смели, сръчни" - "Ауу, колко си смела, щом на вас ви няма нищо и аз ще го давам по-смело"....
Чак ми е болно, защото потърпевши са децата...

Извинявайте за излиянието, но това много ми тежи и трябваше да го кажа.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #362 -: Януари 21, 2012, 10:14:41 am »
обаче ...! при моето и твоите деца, които сме захранвали бавно и внимателно с техният алергичен статус отговора е- ти какво направи, като я варди толкова, пак ти прави спазми ... направо си ме обвиняват, че от прекалено вардене детето е станало астматик
а, че като не ходи на градина /ясла/ спазми не прави, всеки вдига рамене- не ставало при всеки
аз пък искам да споделя своята гордост от миналата седмица- обаждат ми се децата от на баща си телефона докато съм на работа и аз питам Стефания какво иска да й купя като се прибирам, а тя- Амиии, бананчета, и червени ябълки, че са много вкусни!
Не мога да ви опиша колко горда съм от факта, че детето ми на 5 години предпочита плодовете пред шоколади, вафли /тя такова не е яла/, чипсове и зрънчовци  :D
това, разбира се е благодарение на полезните съвети, почерпени от хората с разумен подход тук
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #363 -: Януари 21, 2012, 10:22:40 am »
Има разни теории че, излагането към алергени в ранна възраст може би е полезно.
Но това няма стабилна база, а и практиката показва друго.
Освен това- не всички деца са еднакви, и не всички биха реагирали "положително" на ранно излагане.
Един разумен и балансиран подход е най-доброто.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #364 -: Януари 21, 2012, 10:24:10 am »
Миме ето един плюс от това, че сами си гледате децата. Няма баби, дядо лели ... защото те много обичат да се бъркат в изградзените от нас навици и да им подават /купуват/ куп вредни и подкупни изкушения.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #365 -: Януари 21, 2012, 10:31:55 am »
О те по телефона се опитват да "помагат" ама аз започнах да се шегувам с тях и да не им обръщам внимание. Може ли да се ядосвам на всичко - вчера ми казаха да го храня със сирене и ще му излязат зъбите без да мрънка  8O
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #366 -: Януари 21, 2012, 10:34:31 am »
Един разумен и балансиран подход е най-доброто.
Докторе, към това е истината!
Мини, аз като някой ми каже така - отговарям: "А ако бързах, какво щеше да стане? Щеше да преодолеем наследствената астма и АД ли? Не мисля... Човек от гена си няма как да избяга..."
Перденце, за мен правилния начин е да накараш детето да мисли като теб. Като Стефи  :D А ако някой се опита да ми се бърка, просто казвам, че когато е трябвало те са се грижили и са възпитавали деца, сега е мой ред. За да не ги обвинявам после с "виж какво направи", най-добре да става по моя начин, за да знам, че аз съм си виновна, ако има нещо.
Сега в градината като имат рожденник и ги черпят с разни работи, на моите ги слагат в шкафчето. Като се взимаме, първия въпрос е:"Мамо, има ли вътре шоколадово, ако има ще почерпим вас с тати, а ти на нас ще ни дадеш без шоколадово". Повече от това няма какво да искам.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #367 -: Януари 21, 2012, 10:42:31 am »
Е добре де, ако се дава балансирано и шоколадово, няма проблем, защо тотално да се игнорира , не разбирам. Така като се ограничават от изобщо не вкусващи, в един момент ще се върне като бумеранг и ще грабят и ядат като не видели. Ето сега Тони вече яде много рядко сладки храни, но защото има мотив /да не се развалят зъбките/, обаче забелязвам, че след като повече от 2 седмици не е ял шоколадово, като влезем  в магазина граби от единичните бонбони такива.   
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #368 -: Януари 21, 2012, 10:48:09 am »
а, Наде- никой не е казвал, че не давам, давам но е по изключение
Стефания например е опитвала и чипс, и зрънчо- признавам си, имахме наскоро и друга случка- в магазин до щендер Зайо Байо и Преслава се спира, а Стеф я дърпа и й казва- Ела тук, остави ги тези неща, и на мен ми се ядат, но знаеш, че мама не ни дава, защото са глупости
купувам й прост шоколад- най-обикновения, 40 грамов своге или 38 гр млечен, бяла милка, или такава с ягода, от десертите пингуи /макар че и към тях съм скептично настроена, но не може от всичко да я лиша, все пак/
общо взето с това се изчерпват шоколадовите й предпочитания  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #369 -: Януари 21, 2012, 10:53:22 am »
Е добре де, ако се дава балансирано и шоколадово, няма проблем, защо тотално да се игнорира , не разбирам. Така като се ограничават от изобщо не вкусващи, в един момент ще се върне като бумеранг и ще грабят и ядат като не видели. Ето сега Тони вече яде много рядко сладки храни, но защото има мотив /да не се развалят зъбките/, обаче забелязвам, че след като повече от 2 седмици не е ял шоколадово, като влезем  в магазина граби от единичните бонбони такива.  
Защото, ако опазите до 2-2.5 години децата да не "познаят" сладкото, децата се приучават към вкуса на плодовете, и им се наслаждават повече отколкото на шоколадените. Същото важи и за зеленчуците.

Просто вероятно не се създава силна "зависимост" към вкуса, ако тези неща не се въвеждат до тази възраст.
Как може да познаете такива деца- пред щанд пълен с торти и шоколад, те вземат едно нещо, или малко се интересуват. Освен това липсва тази "маниакалност" да си напълнят джобовете ( или вземат ексцесивно количество). Шоколадът и сладките вкусове, както и пикантните са "зависимост". Както цигарите и алкохола. И имат много допирни точки от психологическа гледна точка.

Главното до 2 г възраст е да се насърчават вкусовите навици на децата към домашна кухня, балансирана, вкусно сготвена, и от естествени източници. Свинският крак и пачата/шкембето не са детски храни, в този смисъл. Нито английските пудинги, или немските "карначета".

Ако до 2 г възраст развиете вкусовите навици на децата в разумната посока, в късната си възраст детето ще може да ги поддържа само. И така да не дебелее след 30 г възраст със застрашителни темпове. Поддържането на фигурата в разумни граници, за един възрастен, е от решаващо значение за работата и личният му живот.
« Последна редакция: Януари 21, 2012, 11:13:20 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #370 -: Януари 21, 2012, 10:59:31 am »
Има проблем, Перденце, защото в момента в който по нова година дадох на Криси малко парченце шоколад му се появиха веднага тъмночервени кръгове под очите, които се разрастваха. Естествено "Ериуса" свърши работа.
И въобще не мисля, че някога ще грабят от тези неща. Напълно ми се припокрива мнението с това на д-р Бърди. В действителност обаче като кажеш, че предпочиташ да готвиш пред детска кухня те обявяват за комплексарка  :wink:
За банан може да ми мрънкат да купя, но не и за неща от този род, а вече са достатъчно големи и разбират.
« Последна редакция: Януари 21, 2012, 11:04:23 am от mimi26 »
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #371 -: Януари 21, 2012, 11:04:40 am »
Е, не говорим за възраст 2-2.5 г. Аз шоколад съм започнала да давам по често след 3-3.5 г., често, често, по едно киндерблокче на 2-3 дни. Проблема идва от роднините, поне при нас. Още си спомням, едната баба /която обича винаги да ми прави на пук/ разхожда 9-10 м. ми син, връща ми го след 1 час /толкова може време да отдели за него/ и той по устата нещо кафяво. Питам аз, какво му е дала и отговора й беше "Ами аз си купих шоколадче и той ме гледаше и искаше, и за това му дадох. Много му хареса, искаше и още". Моят отговор беше "Той не може да говори и ти ако не му подадеш, той няма да си поиска. И в крайна сметка какво като си поиска, ще му дадеш нещо друго, подходящо за него.". От тогава контактите бяха ограничени и под мой контрол. Но въпросната баба винаги ми се е месила в храненето на детето, в готвенето, простирането, гладеното абе във всичко. И тъй като не е моя майка, я слагам на място, но не за дълго. Тук е друг проблема. Та така, винаги ми се е опонирало и давало нещо забранено. Още ги помня и тез луканки. Ей не разбраха, че това не е храна за малки деца. Думи нямам, ама това е друга тема.

Между другото имаше период когато синът ми не искаше никакъв плод, но след това ги заобича всичките им видове.

П.П. Незнам до колко е психологична зависимостта към сладките храни, визирам шоколада. Но има дни когато изпитвам неупесуем глад към него. Но пък има и седмици, когато мога и да не го погледна. Като цяло цялата рода си обичаме сладките храни.


Докторе невероятно сладкишче сте постнали. Сладурче прекрасно.
« Последна редакция: Януари 21, 2012, 11:21:16 am от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #372 -: Януари 21, 2012, 11:26:04 am »
Главното до 2 г възраст е да се насърчават вкусовите навици на децата към домашна кухня, балансирана, вкусно сготвена, и от естествени източници. Свинският крак и пачата/шкембето не са детски храни, в този смисъл. Нито английските пудинги, или немските "карначета".

Ако до 2 г възраст развиете вкусовите навици на децата в разумната посока, в късната си възраст детето ще може да ги поддържа само. И така да не дебелее след 30 г възраст със застрашителни темпове. Поддържането на фигурата в разумни граници, за един възрастен, е от решаващо значение за работата и личният му живот.

по добре не може да се каже, благодаря докторе, за пореден път. последния абзац ще си го сложа дори в подписа. няма сила която да ме обеди, че затлъстяването в една по зряла възраст се дължи само на ген, а не на неправилно хранене в детска възраст :)
и аз съм почти на 34г. вече, родих две деца, диета през живота си не съм пазила, ям всичко в предостатъчни количества, под всичко имам предвид правилните храни включително и много хляб и нямам нито един излишен грам :wink:
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #373 -: Януари 21, 2012, 15:14:11 pm »
......
Защото, ако опазите до 2-2.5 години децата да не "познаят" сладкото, децата се приучават към вкуса на плодовете, и им се наслаждават повече отколкото на шоколадените. Същото важи и за зеленчуците.

Просто вероятно не се създава силна "зависимост" към вкуса, ако тези неща не се въвеждат до тази възраст.
Как може да познаете такива деца- пред щанд пълен с торти и шоколад, те вземат едно нещо, или малко се интересуват. Освен това липсва тази "маниакалност" да си напълнят джобовете ( или вземат ексцесивно количество). Шоколадът и сладките вкусове, както и пикантните са "зависимост". Както цигарите и алкохола. И имат много допирни точки от психологическа гледна точка.

Главното до 2 г възраст е да се насърчават вкусовите навици на децата към домашна кухня, балансирана, вкусно сготвена, и от естествени източници. Свинският крак и пачата/шкембето не са детски храни, в този смисъл. Нито английските пудинги, или немските "карначета".

Ако до 2 г възраст развиете вкусовите навици на децата в разумната посока, в късната си възраст детето ще може да ги поддържа само. И така да не дебелее след 30 г възраст със застрашителни темпове. Поддържането на фигурата в разумни граници, за един възрастен, е от решаващо значение за работата и личният му живот.

Много много искам всичко това да е вярно. Старая се да храня дъщеря ми спазвайки тези принципи. На моменти съм изглеждала фанатичка по темата пред роднини и приятели, и спорове съм имала и подмятания и подигравки, за това какво (не)разрешавам да и се дава, всякакви лакомства и подаръци от роднини винаги са преминавали през моя контрол. Дано съм избегнала грешките, допуснати с нашето хранене в детството ни. Времето ще покаже.


Тази Нова година и дадох да опита детска милка (от онези милкинс, които всяко блокче е в отделна хартийка), тя толкова се зарадва на опаковката, че се разхождаше половин час стискайки шоколадчето в ръка и то разбира се разтопи. Подканих да го лапне най-после парченцето, че да не омаже света :lol:

Наградите у нас са с кодово име 'бомбонки' - така викаме на сушените екзотични плодове 8)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #374 -: Януари 21, 2012, 23:11:57 pm »
Е добре де, ако се дава балансирано и шоколадово, няма проблем, защо тотално да се игнорира , не разбирам. Така като се ограничават от изобщо не вкусващи, в един момент ще се върне като бумеранг и ще грабят и ядат като не видели. Ето сега Тони вече яде много рядко сладки храни, но защото има мотив /да не се развалят зъбките/, обаче забелязвам, че след като повече от 2 седмици не е ял шоколадово, като влезем  в магазина граби от единичните бонбони такива.   
Защото, ако опазите до 2-2.5 години децата да не "познаят" сладкото, децата се приучават към вкуса на плодовете, и им се наслаждават повече отколкото на шоколадените. Същото важи и за зеленчуците.

Просто вероятно не се създава силна "зависимост" към вкуса, ако тези неща не се въвеждат до тази възраст.
Как може да познаете такива деца- пред щанд пълен с торти и шоколад, те вземат едно нещо, или малко се интересуват. Освен това липсва тази "маниакалност" да си напълнят джобовете ( или вземат ексцесивно количество). Шоколадът и сладките вкусове, както и пикантните са "зависимост". Както цигарите и алкохола. И имат много допирни точки от психологическа гледна точка.

Главното до 2 г възраст е да се насърчават вкусовите навици на децата към домашна кухня, балансирана, вкусно сготвена, и от естествени източници. Свинският крак и пачата/шкембето не са детски храни, в този смисъл. Нито английските пудинги, или немските "карначета".

Ако до 2 г възраст развиете вкусовите навици на децата в разумната посока, в късната си възраст детето ще може да ги поддържа само. И така да не дебелее след 30 г възраст със застрашителни темпове. Поддържането на фигурата в разумни граници, за един възрастен, е от решаващо значение за работата и личният му живот.
Значи докторе не до 2 а до 12-13 години сладко не ядях. Не ми купуваха шоколади и не обичах. Помня в 5ти клас тортата на рождения си ден не си опитах дори каква е на вкус - просто не обичах таквиа неща. Е, елате ме вижте сега само. Умирам за шоколад. Други сладки и бонбони пак много не ям, но шоколад обожавам.  Та не знам колкое валидно това. Аз се стремя да спазвам същото с децата си, но аз съм лош пример как тези неща не работят винаги както сме ги планирали.

Има разни теории че, излагането към алергени в ранна възраст може би е полезно.
Да, например деца общували повече с домашни животни по ферми примерно имат по-малко астма. Деца тръгнали на градина на 8 седмици имат по-малко левкемия.
« Последна редакция: Януари 21, 2012, 23:19:12 pm от Bobbie »


  
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #375 -: Януари 21, 2012, 23:39:07 pm »
.......Деца тръгнали на градина на 8 седмици имат по-малко левкемия.

Първо да кажа- горките деца и горките родители също така...
И второ- странна логика....прилича ми по-скоро на успокоение за родителите на деца, които се е наложило да ги дадат рано на ясла....
И трето- що за статистика :) Понякога се чудя от къде тези пари за подобни статистики... "Учени доказаха, че може да не перете дънките си", "Учени доказаха ползата от моногамията" и не на последно място "Учени доказаха вредата от ученето"  :lol:


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #376 -: Януари 21, 2012, 23:57:13 pm »
аз пък от малка не съм обичала сладко, шоколадите които са ми купували съм ги вадела от опаковките и съм ги хвърляла в кофата /аз не ям, но и брат ми да не яде, проклетия  :P/ и до ден днешен не съм фен на сладкото
да, има неща които ми харесват, но мога и без тях да мина
понякога съм си налагала, точно днес да си купя еди какво си сладко, но после забравям и с дни не се сещам, че ми се е ядяло такова
аз пак се питам, защо детето като ходи на градина прави всеки месец спазми, в нас все по един и същи начин си я гледаме, добре че не е тръгнала на 8 седмици  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #377 -: Януари 22, 2012, 00:44:40 am »
 :D 

.......Деца тръгнали на градина на 8 седмици имат по-малко левкемия.

Първо да кажа- горките деца и горките родители също така...
И второ- странна логика....прилича ми по-скоро на успокоение за родителите на деца, които се е наложило да ги дадат рано на ясла....
И трето- що за статистика :) Понякога се чудя от къде тези пари за подобни статистики... "Учени доказаха, че може да не перете дънките си", "Учени доказаха ползата от моногамията" и не на последно място "Учени доказаха вредата от ученето"  :lol:

Абе Джиджи,пословична е американската доверчивост и неосведоменост.Ама щом си вярват,нека са велики
 http://www.btv.bg/news/svetut/usa/story/1314631010-Foks_Nyuz_sloji_Bulgaria_na_myastoto_na_bivsha_Yugoslaviya.html


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #378 -: Януари 22, 2012, 03:50:47 am »
.......Деца тръгнали на градина на 8 седмици имат по-малко левкемия.

Първо да кажа- горките деца и горките родители също така...
И второ- странна логика....прилича ми по-скоро на успокоение за родителите на деца, които се е наложило да ги дадат рано на ясла....
И трето- що за статистика :) Понякога се чудя от къде тези пари за подобни статистики... "Учени доказаха, че може да не перете дънките си", "Учени доказаха ползата от моногамията" и не на последно място "Учени доказаха вредата от ученето"  :lol:
Хе хе, третата ти точка ме разби. Виж че писах по повод излагането на алергени.  Ще е по-лесно ли ако кажа, че деца дъжани в къщи до по-късно са по-болнави в училище да речем? Под ранно тръгване се има предвид, че има ранно смесване с други деца и ранна среща с болестотворни организми. Същото е ако си водиш детето да играе с друг деца от съвсем мъничко. Идеята е, че когато имунната ти система се сблъсква с повече различни вируси, тя се „учи“  и е по-добра от тази на деца, които са гледани под похлупак и всичко им е стерилизирано. А добре обучена имунна система е критично важна за хващането на раковите клетки, които всеки от нас прозивежда. Затова тези деца имат по-малко левкемия.
Аз например не стерилизирам нищо. Няма как да гради имунитет без да се сблъска с нищичко.
Също така има теория, че алергиите са в резултат от липсата на такива сблъсъци в деткса възраст. Особено се смята че е така за разните паразити, че ако не си имал като дете е по-вероятно като голям да имаш някакви алергии. 

Между другото, гледайки настроението по темата, изкам да кажа, че не смятам да седна да споря с който и да е по въпроса. Ние може да се чудим ЗАЩО е така, но да седна да споря ДАЛИ е така - ми така е. Това не е мое мнение, това за ФАКТИ. Не смятам да защитавам неща, които нямат нужда от защита - статистиката примерно.
Ето го тук, аз лично не съм го чела, преразказаха ми го, който иска да се информира . Виождам, че не пише възраст, само преди 1 годинка, но така ми казаха. http://www.sciencedaily.com/releases/2008/04/080428084232.htm
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 04:10:03 am от Bobbie »


  
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #379 -: Януари 22, 2012, 04:03:25 am »
Главното до 2 г възраст е да се насърчават вкусовите навици на децата към домашна кухня, балансирана, вкусно сготвена, и от естествени източници. Свинският крак и пачата/шкембето не са детски храни, в този смисъл. Нито английските пудинги, или немските "карначета".

Ако до 2 г възраст развиете вкусовите навици на децата в разумната посока, в късната си възраст детето ще може да ги поддържа само. И така да не дебелее след 30 г възраст със застрашителни темпове. Поддържането на фигурата в разумни граници, за един възрастен, е от решаващо значение за работата и личният му живот.

по добре не може да се каже, благодаря докторе, за пореден път. последния абзац ще си го сложа дори в подписа. няма сила която да ме обеди, че затлъстяването в една по зряла възраст се дължи само на ген, а не на неправилно хранене в детска възраст :)
и аз съм почти на 34г. вече, родих две деца, диета през живота си не съм пазила, ям всичко в предостатъчни количества, под всичко имам предвид правилните храни включително и много хляб и нямам нито един излишен грам :wink:
Гени   :wink:

[/url]