0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #960 -: Май 29, 2012, 18:37:19 pm »
Докторе, нали при висока Т (39-39.3) се даваше комбинация от Хексалгин+Нурофен (някъде тук съм го чела)?
След това нужно ли е да се дава през 4 часа антипериптик, като се редува Панадол, Нурофен, Хексалгин?
Не е нужна комбинация, освен ако няма данни за температурни гърчове.

Благодаря!
[/url][/url]
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #961 -: Май 29, 2012, 18:49:40 pm »
Няколко идеи за корекция, освен горепосочените са:

* за пълзящо дете- насърчавайте или алтернативна смяна на ръцете/крачка при пълзене, или първо ръка, после краче (диагонална). Или като "динозавър"- първо лява страна (крак, ръка), след това-дясната страна.
* за по-големи деца- насърчавайте седежа, както посоченият тук.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #962 -: Май 29, 2012, 19:45:16 pm »

Кое по-точно Ви интересува?

http://www.learninglinks.org.au/pdf/infosheets/LLIS%2025_W-Sit.pdf

Под hamstrings се подразбират един от трите мускула от задната част на бедрото- семитендинозус, семимебранозус или бицепс фемори (дълга и къса глава).

Интересуваше ме какъв точно е проблема и тук е описан просто и разбираемо, упражненията при по-големите и начина за корекция седежа на по-малките също са възможни  :)
Не ми е достатъчно да знам, че е "неправилно" и трябва да го "забранявам".
Благодаря ви!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #963 -: Май 29, 2012, 20:02:50 pm »
Освен  изключване възможността за хипотония, В-седежа се смята че има негативно влияние предимно върху  позата в по-късна възраст, както и предразполагащото му влияние за ходене с пета навътре.
Освен че В-седежа показва известни неща за корекция ( ако няма хипотония).

Кога В-седежа е в рамките на нормалното:
*когато детето сменя такъв седеж с нормален, често, и в рамките на игра, или когато е преходен от пълзене в сядане. Временното разширяване на опората при седеж, дава на децата чувство за стабилност и баланс при игра ( седейки).

Кога не е:

*Когато такава поза има склонност да се поддържа дълго време, или стане навик за седеж при игра на земята. Като проблема тук се центрира върху недостатъчната възможност (тренинг) на мускулите на гърба
да позволяват преместване на тежестта при ротация на тялото или при странично ( ляво-дясно) движение на тялото.

Проблеми, можещи да се развият при навик за В-седеж:

* Неправилна походка ( положение на тялото при ходене). Снимките... . Първата в ляво на първата снимка, крайната в дясно- на втората ( т.нар.>>sway back posture)
* Ходене и стоене с пети, обърнати навътре ( виждали сте това по особения вид износване на обувките при възрастни).
* Слаба мускулатура на гърба, проблеми "с кръста".
* Обтегнати, стегнати, опънати долна група мускули на гърба, и посочените три мускула от задната група на бедрото.
« Последна редакция: Май 29, 2012, 20:13:01 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #964 -: Май 30, 2012, 11:23:18 am »
Благодаря ви ето за този сядане става въпрос и е не постоянно,може би по причините който е описал доктора по горе при игра,а за спането понякога е така но много рядко.

*vera за сега не сяда така,но щом твоите са започнали в детската,значи не е изключено на по късен етап.
Интересуваше ме дали е притеснително
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #965 -: Юни 04, 2012, 13:48:22 pm »
Бедна Гърция, разпъната на кръст от всички. И готвещи се леви боклуци отново да "управляват", яхнали недоволството на една цяла нация от онези, управляващи нашия свят.

Но... Гърците не се "предават", и духа е все още жив. Даже- много жив.
Лятото е "на прага", и красиво, както всяко Гръцко лято.
И тези хубави и весели гръцки кръщенета, в малките църквички, под кипарисите. И винаги в 12.30 по обяд. Д-р Бърди е често канен... Но какво "официално" да сложиш при 38-40 градуса " на сянка"?

След ритуала в църквата се раздават малки сладки и много красиви мънички нещица за спомен- кръстчета на безопасна игла или малки сини оченца от стъкло, които тук се смятата "за късмет", и се слагат на много бебета, на дрешките, на рамото отзад, с малка безопасна игла.

http://www.youtube.com/watch?v=CvHKIlrghYU
http://www.youtube.com/watch?v=9FG5oEyIiao
« Последна редакция: Юни 04, 2012, 13:53:40 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #966 -: Юни 04, 2012, 14:48:00 pm »
Те и тук са много популярно тези сини оченца, само дето е символ на окото на Мохамед и си се тачи от мюсюлманите, но явно и не само.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #967 -: Юни 04, 2012, 15:26:44 pm »
Докторе, наскоро срещнах моя позната, която току-що се беше завърнала от Гърция /не живее там, били са просто за няколко дни/. Думите и бяха буквално: "Няма криза в Гърция, каква криза... Гърците продължават да си живеят живота, да се усмихват, да пазаруват. Магазините са им пълни с хубава стока....животът за тях продължава да е прекрасен. А Бойко Борисов не го е срам да говори в ефир как Гърците трябвало да се учат от нас....да се справят с кризата."


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #968 -: Юни 04, 2012, 16:34:23 pm »
Те бисерите на Бойко някой ще ги събере в книга  :D аз съм чувала, че за уроки го слагат тия сините, даже и просто синичко, а не само като око.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #969 -: Юни 04, 2012, 16:35:59 pm »
Те и тук са много популярно тези сини оченца, само дето е символ на окото на Мохамед и си се тачи от мюсюлманите, но явно и не само.

Мюсюлмани? не вярвам. Гърците едва ли биха и докоснали нещо, имащо връзка/напомнящо турци ( не че само те са мюсююлмани, но асоциацията в Гърция е болезнена и едностранна).

Учудвам се на злобата и хъса с който в Бг "коментират" Гръцките новини. Това отразява националните ни черти на завист, злоба, комплексарщина и мизерия. Докога така? кой знае... . Как болезнено се вижда всичко това отстрани... .
Бях вчера на едно кръщене, и гледах с радост как се събират далечни и близки роднини... в Гърция семействата са големи- обикновено 3 деца са минимум, а старите семейства- 5-6.
Като ме видя, седнал на пейката, под един кипарис ( след свършване на ритуала) , майката ( те са ми пациенти) седна до мен с детенцето (за да се поуспокои малко след плача в църквата), и обменихме две, три фрази. Започнаха да идват познати, и да се ръкуват с нея (майката) на отиване... и във всичко това имаше толкова искреност, добронамереност, позитивност. Такива неща в Бг са невъзможни. Аз никога не съм виждал подобно нещо. Не знам- понякога съм много раздвоен в оценките си за Гърците, но колкото повече време минава, разбирането надделява. А и спомените ми от Бг ме карат да приемам всичко с оптимизъм, спомняйки си че има лошо, много по-лошо. Има абсолютната "дупка" на опресия, насилие, демагогия, лъжа, безвремие, безперспективност.


Бг никога няма да стане Гърция.
Гърция може да падне (икономически) на Бг ниво, но за останалия свят ( за съжаление), Бг винаги ще си е Бг, а Гърция- Гърция. Поне докато Бг я управляват тези кретени.
Мислех си че новия Президент на Бг ще е нещо "по-така", но и той се разприказва непропроционално на интелекта си... и наговори глупости (куп)- как е възможно Президент на Бг да говори такива глупости за съседна държава, и то в Брюксел, на официални срещи? Каква е ползата от това да се злобее по адрес на други? вместо да си гледа вътрешните проблеми? Когато човек пътува в Бг провинция, мизериятя и запуснатостта са обратно пропорционални на красотата. Но дори и в Бг, в красотата и има нещо запуснато, мизерно, неприбрано, неподредено... .
В Гръцката красота има спокойствие, топлина, уют, позитивизъм.
Да умееш да живееш е важно. Това остава.
Всеки миг от живота... .
« Последна редакция: Юни 05, 2012, 11:17:47 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #970 -: Юни 04, 2012, 17:02:30 pm »
Те и тук са много популярно тези сини оченца, само дето е символ на окото на Мохамед и си се тачи от мюсюлманите, но явно и не само.

Мюсюлмани? не вярвам. Гърците едва ли биха и докоснали нещо, имащо връзка/напомнящо турци ( не че само те са мюсююлмани, но асоциацията в Гърция е болезнена и едностранна).


Eто откъде произлиза : http://en.wikipedia.org/wiki/Evil_eye
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #971 -: Юни 04, 2012, 20:22:16 pm »
Окото на Мохамед съм го виждала изрисувано даже върху луксозна кутия турско кафе, като капакът на кутията е фес с пискюл.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #972 -: Юни 04, 2012, 22:10:56 pm »
днес четох в един вестник нещо, което за пореден път ме потресе с това колко са ни се преобърнали на 180 градуса моралните ценности като нация.

става дума за случка по време на земетресението в Перник. репортажът разказва за родилното отделение на местната болница, което се намира на последня етаж на болницата.
като започнало да тресе, всички майки-родилки, барабар с дежурните акушерки, хукнали надолу. едва като излезли навън, се усетили, че горе са останали 7 новородени бебета в креватчета и едно в кувьоз. новоизлюпените майчета взели да пищят за децата си (сетили се!), а "смелите" акушерки се върнали и започнали да изнасят бебетата навън, увити в одеала. добре, но онова в кувьоза не може да се изнася. него оставили на санитарката - явно тя, като най-нисш персонал не е смеела да напусне работното си място, "но често ходели да го наглежда", според автора на репортажа.

та тези жени - акушерките, вместо да бъдат уволнени дисциплинарно затова, че са напуснали работното си място без разрешение и са застрашили живота на пациентите си - новородени и безпомощни бебета, като са ги оставили без надзор... дръжте се да не паднете! та тези жени били предложени за почетни гражданки на Перник, за проявен героизъм!!! защото все пак се върнали за горките бебета и защото все пак оставили онова, нещастното в кувьоза, на грижите на санитарката, а не го заебали напълно...

просто нямам думи да изразя възмущението си от това морално падение и от това скудоумие - не само на майките и акушерките, но и на общината на Перник, която - аналогично на цялата останала българска управа - е напълно ненормална и неадекватна.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #973 -: Юни 04, 2012, 23:30:54 pm »
Пиша сякаш "не на място", но моля да ме извините. Преди време мои думи публично обидиха д-р Birdie, най-малкото заслужава и публично да получи извинение за това. Много ми е помагал, и за двете ми деца, много надежда ми е давал в трудни моменти, много практически съвети.И освен тази чисто "ежедневна" помощ ми даде нещо много важно  - помогна ми да израсна душевно, чисто човешки, накара ме да се замисля и преосмисля много неща. Със сигурност имам още много дълъг път и тепърва имам да уча...
Съжалявам!
Благодаря, Докторе!

Ако д-р Birdie, реши може да изтрие написаното от мен!

Лека вечер на всички.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #974 -: Юни 04, 2012, 23:41:10 pm »
Благодаря за добрите думи!
Аз никога не трия тук. Освен ако не се пишат глупости около ваксинациите... това се случи 1-2 пъти за 4-5 години.

Сега съм просто много зает... и съм с много ограничено време.
Просто днес тук е официален празник и неработен ден, та затова пописах малко.

Около 7 години съм във форумите.
Тъй като съм анонимен, единствената ми цел е да се помогне с нещо.
Без да искам нищо в замяна.
Е, ако се спомене моето име с добро- само мога да се зарадвам.
Нищо друго не ми е нужно- имам си признание и средства... повече не са ми нужни.

Правя всичко това и поради факта, че в Бг, положението с нашата специалност е  трагично.
Но децата не са виновни за това.
Следователно-трябва да има изход.
« Последна редакция: Юни 05, 2012, 10:36:30 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #975 -: Юни 05, 2012, 09:39:35 am »
Докторе, просълзихте ме...
Имах нужда да прочета нещо такова, че сме влезли в серия и аз вече съм в една черна дупка....
Благодаря Ви за всичко и че все още сте сред нас и ни "търпите"!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #976 -: Юни 05, 2012, 10:02:03 am »
....Е, ако се спомене моето име с добро- само мога да се зарадвам.
....

Бъдете сигурен, докторе :) Няколко пъти вече ми се случва да разказвам на майки /далечни на този форум/ за Вас и да се окаже, че славата Ви се носи от много отдавна  :) и те всъщност знаят за Вас и това, което правите за децата :)
Радвам се, че Ви познавам, макар и виртуално. Често ми се случва благородно да завидя на хората, които имат възможност да Ви познават лично...
« Последна редакция: Юни 05, 2012, 10:36:08 am от Birdie »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #977 -: Юни 05, 2012, 10:08:44 am »
Но децата не са виновни за това.
Следователно-трябва да има изход.

 :bighug:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #978 -: Юни 05, 2012, 11:14:09 am »
Цитат
Благодаря за добрите думи!
Аз никога не трия тук. Освен ако не се пишат глупости около ваксинациите... това се случи 1-2 пъти за 4-5 години.

Сега съм просто много зает... и съм с много ограничено време.
Просто днес тук е официален празник и неработен ден, та затова пописах малко.

Около 7 години съм във форумите.
Тъй като съм анонимен, единствената ми цел е да се помогне с нещо.
Без да искам нищо в замяна.
Е, ако се спомене моето име с добро- само мога да се зарадвам.
Нищо друго не ми е нужно- имам си признание и средства... повече не са ми нужни.

Правя всичко това и поради факта, че в Бг, положението с нашата специалност е  трагично.
Но децата не са виновни за това.
Следователно-трябва да има изход.

Колко силни и верни думи,сълзите ми се стекоха преди да стигна края
 :bighug: Благодаря за търпението и съветите
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #979 -: Юни 05, 2012, 12:53:28 pm »
Докторе, огромно благодаря и знайте ,че Ви споменаваме с добро  и уважение .
Излъчвате с постовете си толкова спокойствие,хармония, Любов към децата !Вие работите със сърце !!!Бъдете  здрав !

Пп.бих  искала да имах и аз такъв лекар,с който с открито и доверено  сърце да поседнем под ухаещите липи в парка или пред блока,  Калоян да му се усмихва и прави бръм-бръм ...а аз да знам  ,че мога да се доверя изцяло и безусловно на лекарската му преценка.
Понятието семеен лекар  у нас ,а и за лекар въобще ,  е доста изкривено от представата ми за такъв,за съжаление .