0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #720 -: Март 18, 2012, 09:36:31 am »
Това за АБ се говори от няколко години. Ако обаче има някаква реална заплаха, тя отдавна вече да се е сбъднала в бг. Няма такава държава, в която да се пият толкова много аб. Не стига, че всеки доктор за щяло и не щяло ги изписва... без изследвания и обикновено не най-правилната схема. Практика е на едно лечение да се сменят 2-3 аб.... Да не говорим, че тук масово хората си самоназначават такива, което е най-ужасното според мен.
По едно време се бяха стреснали и уж трябваше да заработи ограничението- да не се продават аб без рецепта, но мога да ви уверя, че почти никъде не се спазва това. Имам приятелка в чужбина, на която редовно и изпращат такива лекарства за "спешни случаи", защото там дори лекарите не се съгласяват да ги изписват.


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #721 -: Март 18, 2012, 13:52:38 pm »
Боби, напълно си права. Считам, че за да се избегне или поне отложи тази прогноза, някои крути мерки, като тези, които ти си дала, трябва да станат държавна политика във всяка една страна. Няма друг начин - контрол, контрол и пак контрол. Не виждам как това ще стане в БГ, обаче, с тия смени на министри през 2 дни... :( И не само това, де..
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #722 -: Март 18, 2012, 14:46:35 pm »
изглежда и с медицината ще се случи това, което се случва в момента с финансовата система, за да се поправят грешки в системата трябва да се мине през катастрофа. естествено едно е да става въпрос за пари, които имат лично измерение, разбира се, но съвсем друго - за здравето и живота на хората. дано поне се светнат малко от малко докторите да не предписват антибиотици за настинки, а и майките де, защото има хора, които си искат антибиотик, защото то детето не се оправя без.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #723 -: Март 18, 2012, 18:56:09 pm »
и за жалост тези, които не пият АБ за щяло и не щяло, ще понасят последствията от резистентни бактерии.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #724 -: Март 19, 2012, 00:13:26 am »
Сикс, манталитета е също проблем. Мен не изядоха с парцалките за това, че не съм си лекувала детето, когато има хреме дълго време, при положение, че разясних, че сме правили микробиология и бактерии няма.  Какво да лекувам? Ама, не можело да няма, имало, кава съм такава майка и т.н. Е, сега март започнаха пак сополки със сезона на алергиите. За сега е по-слабо и се надявам да го израсте, но очевидно е, че детето има съвсем друг проблем.



  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #725 -: Март 19, 2012, 00:36:41 am »
И това е така. Много са факторите :wink: Но манталитета определено е доста определящ.
Здравна култура му липсва на българина, здравна култура! И способност малко повече да вярва на специалисти и капацитети, не да си мисли, че той знае най-добре. Абе, не ми се подхваща тая тема :?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #726 -: Март 19, 2012, 07:53:21 am »
Абе, манталитета ни такъв, защото има една такава поговорка :Парен, каша духа", за това са си виновни самите лекари тук. Спомям си като бях малка, думата на лекарите беше закон и си бяха авторитет, по късно още от зората на "демокрацията" нещата значително се измениха и промениха.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #727 -: Март 19, 2012, 13:23:25 pm »
И това е така. Много са факторите :wink: Но манталитета определено е доста определящ.
Здравна култура му липсва на българина, здравна култура! И способност малко повече да вярва на специалисти и капацитети, не да си мисли, че той знае най-добре. Абе, не ми се подхваща тая тема :?
Да това също, ( то и аз не съм от вярващите :-) ) но аз друго имах предвид. Това желание да се лекува нещо, това взиране във всяка дреболийка и това желание да вкарат всички под един калъп и всичко малко различно се смята за проблем и се лекува. Няма значение дали е болест, ние го лекуваме, ако не е точно както при всички други. Например, ако температурата е 37,0, а не 36.6 и има хора, които започват да кършат ръце, а сега какво стана, леле-мале, разболя се детето. Потекъл му носът  - давай веднага лекарства. Ама ако го надуха е нормалмо за 24 часа да му потече и без да е болно, ама те това не го мислят. И после 99% от хремите са вирусни - какво лекуват, само да се чустват, че вършат нещо. Свекърва ми примерно пие хапче за кръвно, ако кръвното и е 128/83, защото нормалното било 120 и тя иска да е по учебник, иначе го смята за проблем. Този манталитет е нещо, което трудно ще се изкорени. Затова и ще продължават да си пият антибиотици за вирусни инфекции за всеки случай.


  
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #728 -: Март 19, 2012, 14:10:55 pm »
сиксенс, ако знаете как търся да си намеря лекар, на който да мога да му се доверя, а не всичко да проверявам по 100 пъти и да трябва да взимам решения, които хич не са ми в компетенцията. няма как да се довериш на некомпетентни хора.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #729 -: Март 19, 2012, 15:16:37 pm »
както при всяка друга човешка дейност, и тук всичко опира до спазването на закона и до професионална квалификация и морал.

ако лекарите лекуваха професионално, а фармацевтите спазваха закона и не продаваха лекарства без рецепта - нямаше да се самолекуваме, нали?

здравна култура обикновеният човек може да има или да няма, но фармацевтът и лекарят със сигурност я имат. и въпреки това ви изписват антибиотиците без антибиограма, за по-малко от 7 дни лечение, сменят ги, продават ви ги без рецепта.... кой е престъпникът тук?

джиджи, не си мисли, че нещата не отиват натам, само защото ти не си чула за тях. има вече множество щамове, най-често вътреболнични, които са абсолютно резистентни на всички антибиотици. за туберкулозния бацил съм чела отдавна, че вече почти не се повлиява от антибиотици.
страшно е.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #730 -: Март 19, 2012, 16:03:54 pm »
джиджи, не си мисли, че нещата не отиват натам, само защото ти не си чула за тях. има вече множество щамове, най-често вътреболнични, които са абсолютно резистентни на всички антибиотици. за туберкулозния бацил съм чела отдавна, че вече почти не се повлиява от антибиотици.
страшно е.

Нямах предвид това. Може би не съм се изказала правилно. Имах предвид точно, че в бг най-малко се спазват някакви правила при лечението с аб. И ако в световен мащаб има проблем /въпреки, че знаем, че в чужбина все пак уж не се дават аб масово и без нужда/, то тук положението е направо бедствено.


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #731 -: Март 19, 2012, 17:54:47 pm »
тук като отидеш в джи-пи- клиниката навсякъде има табели за това как при настинка антибиотиците няма да ти помогнат. не можеш да си купиш почти нищо без рецепта - писала съм и преди на мъжа ми му отказаха да му продадат ментолов инхалатор за нос за мен когато бях бременна, защото нямал рецепта, че трябваше да отиде до супера, където се продават до дъвките.

но пък постоянно хора умират в болниците, а напоследък твърде много родилки и бебета измряха. част от тях от инфекции, една, защото се опитали да я обдишат, но апаратът не бил включен.

та така с професионалните стандарти. пак стигаме до това, че търсим читави лекари, но аз лично не съм намерила. добре, че детето е здраво и с настинките се оправяме в къщи със спане и кърмене.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #732 -: Март 19, 2012, 18:11:42 pm »
та така с професионалните стандарти. пак стигаме до това, че търсим читави лекари, но аз лично не съм намерила. добре, че детето е здраво и с настинките се оправяме в къщи със спане и кърмене.

Твърдо убедена съм, че ако детето ти заболее сериозно от нещо различно от настинка (да не се случва!!!), със сигурност ще намериш читави лекари, които да му помогнат.
А че не всеки квартален педиатър е добър и надежден е различен проблем.

Иначе останалото са приказки наедро, в ущърб и на добрите лекари, и на майките, които действително имат нужда от тях и ги намират, често чрез този форум.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #733 -: Март 19, 2012, 18:22:35 pm »
та така с професионалните стандарти. пак стигаме до това, че търсим читави лекари, но аз лично не съм намерила. добре, че детето е здраво и с настинките се оправяме в къщи със спане и кърмене.

Твърдо убедена съм, че ако детето ти заболее сериозно от нещо различно от настинка (да не се случва!!!), със сигурност ще намериш читави лекари, които да му помогнат.
А че не всеки квартален педиатър е добър и надежден е различен проблем.

Иначе останалото са приказки наедро, в ущърб и на добрите лекари, и на майките, които действително имат нужда от тях и ги намират, често чрез този форум.


 :good_post:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #734 -: Март 19, 2012, 19:18:46 pm »
Момичета, не сте ме разбрали. Напълно съм съгласна с вас. Читави лекари все по-трудно се намират в БГ вече и е нормално хората да си имат едно наум. Елена Б, аз също трудно се доверявам на лекари, особено пък педиатри и основно разчитам на прочетеното тук, споделено от д-р Бърди и от момичетата, които също от него са черпили информация.
Аз имах предвид нещо друго. Нещо, което Боби много точно описа, давайки примера със свекърва си. Българинът обича да си мисли, че всичко знае и всичко може най-добре. И това не е следствие от загубата на доверие в БГ здравеопазването, защото не се проявява само в тази сфера. Ние като си наумим, че нещо трябва еди как да е, щото някъде нещо си пишело или някой някъде споменал и край - това е закон. Много често съм се сблъсквала с това, особено сред по-възрастното поколение. Обяснявам, че примерно за дадено нещо има нови изследвания, например за захранването на бебетата и т.н. И цитирам разни там организации и капацитети, че не се дава биберон с мед, примерно или сок на 40 дена и от сорта практики, които са си били норма на времето. Отговор - да бе, да, много знаят те, вие само четете някакви нови моди и т.н., ние по 1-2-3 деца сме изгледали така, живи и здрави са, нищо им няма, те сега ще ми казват, че грешно било 8O. И си продължават по старому/ако има кой да им слуша и прилага съветите, де :lol:/ Това е само пример. За много неща са така, не само на здравна тема. Та ей това имах аз предвид, дано сега ме разбрахте :D
На тема БГ здравеопазване, закони и контрол не ми се говори, че бълвам огън и жупел. То вие сте ги казали вече нещата, това е истината. Много хляб имаме да изядем....Дано доживеем..
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #736 -: Март 23, 2012, 00:46:31 am »
Докторе, как са нещата при Вас? Всички се надяваме да сте добре. Мислим Ви!


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #737 -: Март 23, 2012, 02:07:36 am »
между другото, вчера ми попадна статия, в която пишеше, че 70% от произведените антибиотици се използват от селското стопанство, така че си ги поемаме без рецепта и без доза. така че докато продължаваме да купуваме евтина храна, а не био/органична или от "щастливи".... ще си папаме и антибиотиците за съжаление.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #738 -: Март 23, 2012, 02:18:31 am »
Ще си купуваме био храна, когато стандартът ни на живот започне да ни го позволява и разбира се, дори тогава, следва да сме сигурни, че биото е наистина био, т.е. да има гарантиран и прозрачен контрол. Ехеееее.......
Иначе съм съгласна с теб :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #739 -: Март 23, 2012, 02:28:06 am »
Ако 20 ниви една до друга използват пестициди и др. химикали, а 21-ата е "био", не ви ли прилича на приказката с басейна, разделен на уриниращи и неуриниращи? А кравите кой ги следи какви треви пасат?
Мога много да пиша  като жена на ветеринарен лекар, но да не зачекваме тези теми.
« Последна редакция: Март 23, 2012, 02:38:38 am от elle22 »