0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #700 -: Февруари 29, 2012, 12:33:34 pm »
Благодаря Ви, Докторе, за бързия отговор!
Има още какво да учим, но ще се научим ... все някога  :(, за сега сме в първия стадий.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #701 -: Февруари 29, 2012, 12:42:23 pm »
Цитат: Сядането при деца има 3 стадия- ръце напред ( 5м), без опора ( ръце странично, 7м) и трети стадий-може да движи тялото седейки (с ръце назад, 9м).

А това, че ние сме на 6 месеца и все още не можем да седим, трябва ли да ме притеснява? :? Признавам си  :oops: пробвах го да седне и съответно се търколи  веднага.
 И трябва ли да го "слагам" да седи като го подпирам с възглавници и т.н. Предполагам, че това е грешно, но тогава как трябва да процедирам?


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #702 -: Февруари 29, 2012, 13:36:11 pm »
Иванита, пробва ли на твърда повърхност да седне, а не на мека?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #703 -: Февруари 29, 2012, 14:25:48 pm »
Цитат: Сядането при деца има 3 стадия- ръце напред ( 5м), без опора ( ръце странично, 7м) и трети стадий-може да движи тялото седейки (с ръце назад, 9м).

А това, че ние сме на 6 месеца и все още не можем да седим, трябва ли да ме притеснява? :? Признавам си  :oops: пробвах го да седне и съответно се търколи  веднага.

в книжките, които аз четях, пишеше до 6-тия месец да не се слага да седи детето.
аз го сложих моето да седи след като стана на 6 месеца. научи се да седи без да тупва настрани едва на 9 месеца. да отбележа, че се научи да пълзи и да обикаля кошарата като се държи за преградата й още на 8 месеца.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #704 -: Февруари 29, 2012, 14:35:58 pm »
иванита, аз не съм слагала дъщеря ми специално да седи, започна се от това да ни седи в скутовете и след това не сме правили никакви усилия. нали на 6 мес започваш и захранване, при нас според мен много помогна това, че я носех в слинг още от раждането доста. но мисълта ми е, че седенето, както и другите аспекти от живота на детето се случват "спонтанно", без да е необходимо да го слагаш да седи, или както ми казаха, да й мърдам крачетата и ръчичките, че да види как се пълзи.  8O
успех
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #705 -: Февруари 29, 2012, 14:52:35 pm »
но мисълта ми е, че седенето, както и другите аспекти от живота на детето се случват "спонтанно", без да е необходимо да го слагаш да седи,
Седежът е СТАДИЙ в моторното развитие.
Липсата, или различните варианти, са в пряка връзка с това развитие и показател за различни проблеми и ранната им диагноза.
Следователно, тези неща за "спонтанното" са неверни.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #706 -: Февруари 29, 2012, 18:39:52 pm »
докторе, имам предвид, че децата не е нужно да се "учат" да седат, на ден по 15 мин. че това е стадии в развитието, който в този смисъл се случва спонтанно при всички здрави деца, гледани в среда, която не е увреждаща. тоест ако детето не се усмихва, например, след втория месец, не вокализира, не търси лицето на човека, който се грижи за него, не сяда и тн, тъкмо защото това са нормативни и в този смисъл спонтанни стадии в развитието търсим причините вътре в детето (болест) или вън (проблем в средата - депресия при майката, неглижиране, злоупотреба). дано сега е по-ясно
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #707 -: Февруари 29, 2012, 19:43:40 pm »
но мисълта ми е, че седенето, както и другите аспекти от живота на детето се случват "спонтанно", без да е необходимо да го слагаш да седи,
Седежът е СТАДИЙ в моторното развитие.
Липсата, или различните варианти, са в пряка връзка с това развитие и показател за различни проблеми и ранната им диагноза.
Следователно, тези неща за "спонтанното" са неверни.
Имах предвид, че не трябва да се притеснявам още, че детето не може да седи. В смисъл - има време.
Ох надявам се, че ме разбрахте


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #708 -: Февруари 29, 2012, 19:51:06 pm »
А това, че ние сме на 6 месеца и все още не можем да седим, трябва ли да ме притеснява? :? Признавам си  :oops: пробвах го да седне и съответно се търколи  веднага.
 И трябва ли да го "слагам" да седи като го подпирам с възглавници и т.н. Предполагам, че това е грешно, но тогава как трябва да процедирам?

Андреа седи, ама ако е подпряна, иначе и тя тупва настрани, а е на 7 месеца. Не виждам проблем все още, защото ианче е много силна физически, но определено губи баланс, ако не е вързана.


  
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #709 -: Февруари 29, 2012, 21:46:19 pm »
ivanita не се притеснявай, ти до сега не си му дала възможност да си "упражнява" мускулите, които ще му помогнат да пази равновесие и затова не стои. На мен педиатъра като ходихме на 6м на консултация и ми каза-"вече го слагай да сяда"-слагам го, но той като никога не е седял и не може и се изхлузваше до легнало или се катурваше настрани, но в последствие като му стана интересно да седи и се стабилизира постепенно.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #710 -: Март 02, 2012, 14:12:21 pm »
Здравейте, малко се пообърках, но мисля че тук е мястото за моето питане, че като чета какви теми се бистрят, всичко друго но не и на проблема :D
Та да обясня накратко:
Вико се роди на 20-ти декември, т.е. сега е на 2м. и 11дни. Много добре се развива бебо, поне моите наблюдения са такива - храни се, спокоен, активен, когато е буден. При раждането се оказа, че са го дръпнали явно по-рязко или не знам как, но беше разтегнато леко мускулчето което започва от ухото и слиза надолу към ключицата, как да е тоя проблем го оправихме, вече му няма нищо, но заради този проблем ходихме на физиотерапевт два три пъти. Предишния преглед беше преди месец, когато терапевтката беше казала, че все още не вдига главичка, което не беше така, пък и на мен лично ми се вижда рано за тогава да е проблем, все пак на всякъде по книги чета че това е нещо, което децата започват да правят през втория и третия месец, а той тъкмо беше навършил два месеца :? Но така или иначе беше казала на мъжа ми да го заведе пак този месец. Вчера той го заведе и направо ме вкараха в паника първоначално, защото тя поставила въпроса така: "според мен вратните му мускули са по-слаби отколкото би трябвало, затова е добре да му направим една терапия, то не е сериозно и не е за притеснения, ама все пак да му помогнем малко", а също и че можело да си навакса и такива разни. Стигнала до тоя извод като го хванала за ръчички като кукла и очаквала от него да държи стабилно изправена главата, а тя леко му се килва назад, аз също го виждам това нещо, като се опитвам да го вдигна от легнало състояние, като го хващам за ръчичките, но също така пак в дебелите книги прочетох, че започват да си държат главичките наравно с телцето на 4 месеца, а Вико е само на 2. Чухме се веднага с личната лекарка, която го вижда преди два дни, тя каза, че за нея няма проблем и че физиотерапевтката търси под вола теле едва ли не. Сега съм в чудене да се притеснявам или да не се притеснявам, то не че не се шашнах вчера, защото казала да сме идели на невролог, и той дори да прецени, че няма проблем все пак да ни пуснел направление за конкретна клинична пътека и да сме му направели някаква физиотерапия :? И се чудя аз сега аджеба има ли проблем детето ми да го влача ли по други лекари или да изчакам да направи поне 3-4 месеца и да видим тогава има ли или няма проблем. Защото честно казано това което ми предаде мъжа ми от разговора им оставам с убеждението, че по-скоро си търси пациент да си уплътни клиничната пътека, отколкото да има бебо наистина проблем. Да не говорим, че нито гимнастика някаква е препоръчала, която да правим у дома, защото за разтегнатия мускул ми показа гимнастик, нито е казала нещо, с което да се съобразим, за да му подсилим мускулите на тила дефакто се падат.
 Апропо - когато лежи по корем си вири много хубаво даже главичката и то доста продължително стои така, а също така доста порасна той откакто се роди - качва по 1,200кг. на месец, т.е. доста наедря и главичката му понатежа и въпреки това, когато го гушкам и държа изправен съвсем стабилно си държи изправена главичката, не я килва насам натам и се пери човечето много добре даже.
Ще съм благодарна за всякакви коментари и съвети :)
Ту да му се не види, никак пък не си спомням с кака Кате как стояха нещата, но тя беше по-дребничка и по-жилава, помня че много рано правеше всичко на  5 месеца вече седеше  :oops:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #711 -: Март 02, 2012, 14:37:37 pm »
оставам с убеждението, че по-скоро си търси пациент да си уплътни клиничната пътека, отколкото да има бебо наистина проблем.
osi_9 и аз.
 виж тук :  http://www.babycenter.com/0_developmental-milestones-head-control_6579.bc


  
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #712 -: Март 02, 2012, 14:58:44 pm »
оставам с убеждението, че по-скоро си търси пациент да си уплътни клиничната пътека, отколкото да има бебо наистина проблем.
osi_9 и аз.
 виж тук :  http://www.babycenter.com/0_developmental-milestones-head-control_6579.bc
Благодаря :)
Същото горе долу чета в една американска книга "Какво да очаквате през първата година на детето" в която всичко е описано по месеци и то доста подробно :) Аз затова и се зачекнах снощи да ровя къде ли не, за да съм сигурна, не че бягам от проблема, ама просто не го виждам за сега. За съжаление, като ти каже доктор че има уж проблем не можеш да не се замислиш и да не потърсиш информация :? все се чудя, ами ако наистина има нещо за притеснение, затова и ровя още, но все повече се убеждавам, че просто трябва да си оставя детето да си се развива спокойно и да не търся под вола теле и аз. Само за докторката ме е яд, че си ги съчиняват само и само да изкарат пари - търгаши станаха :(
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #713 -: Март 02, 2012, 15:02:43 pm »
физиотерапевтът не е нито педиатър, нито невролог. да си гледа физиотерапията и дотам.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #714 -: Март 17, 2012, 07:10:29 am »
Докторе, понеже все ми викате, че преувеличавам с това, че антибиотици трябва да се позлват само в краен случай и не било вярно за резистентността, че е голям проблем, освен в САЩ, ето един човек, на който може би ще повярвате: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4653511 Проблемът е огромен и глобален и не е само в САЩ.


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #715 -: Март 18, 2012, 00:07:26 am »
Леле, Боби, това звучи ужасяващо 8O Дано грешат :?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #716 -: Март 18, 2012, 05:48:40 am »
Леле, Боби, това звучи ужасяващо 8O Дано грешат :?
 Може да грешат в това колко скоро ще стане, но както е тръгнало е много вероятно да стане. Това е от безразборното взимане на антибиотици за всяка хремичка. Другото е, взимане не за целият срок, вкойто е изписано. Дори и да не беше това, пак щеше да стане, но по-бавно.  Прави сметката, че пеницилина ( първият антибиотик ) е открит преди около 90 години. В момента са на мисля вече 5то или 6то поколение пеницилини, понеже всички предишни вече не действат. Значи около 15 години за да стане неизползваем един вид. Става един вид съзтезание между бактериите и хората, дали те ще мутират по-бързо или хората ще измсилят следващо поколение антибиотици по-бързо. В един момент тази битка ще я загубим, ако продълажваме така да позлваме антибиотици както до сега.
 В САЩ например има антибиотици, които е забранено да се дават, освен за определни бактерии. Това е понеже има бактерии, които към абсолютно всичко друго са резистентни и това са последните останали лекарства. Затова са запазени само за тях, че да не се създаде резистентност и към тях. Ако лекуват друга бактерия и тя направи резистентност, бактериите тази резистентност си я предават после едни на други, без дори да са от един и същи вид.

П.П. Аз мисля, че ако се промени глобално отношението към антибиотиците, може и да има ефект. И също (шефката на СЗО и това го казва в речта си)просто няма инвестиции в нови антибиотици, понеже не им докарват достатъчно пари,както elle22 е казала по-долу. Според мен ще трябва правителствата да финансират правенето на антибиотици в академична среда, а не в частни компании. Същото важи и за други лекарства, за да не са толкова скъпи, но това е друга тема. Има начин да се избегне тази черна прогноза, но не знам дали хората ще обърнат внимание.
« Последна редакция: Март 18, 2012, 06:11:26 am от Bobbie »


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #717 -: Март 18, 2012, 06:04:33 am »
И като добавим факта, че патентоването и пускането в употреба на дадено лекарство средно отнема 11 години, картината добива окончателен вид.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #718 -: Март 18, 2012, 08:29:19 am »
Боби, Елле, лошо, лошо това с антибиотиците.  :( Дано някой обърне внимание на това.

А аз пак с моите "проблеми", ама пусто притеснение. :lol: :? Има ли някъде написано  из форума стадиите на моторното развитие и месеците около които трябва да се развият. Аз все с моите притеснения дали бебо може да прави това или онова. :oops: :oops:
Сега съм се притеснила, че преди 3-4 сед, се обърна от корем по гръб 2-3 пъти и повече не повтори, а и ми се струва, че сега стои по-зле по корем отколкото преди. :dontknow: А, бе, сигурно пак са мои болни фантазии, ама   osi_2 osi_2


*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #719 -: Март 18, 2012, 09:28:50 am »
Иванита- в първата тема Оценка на моториката на първа страница.