0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #380 -: Януари 22, 2012, 09:30:00 am »
Аха  :D
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #381 -: Януари 22, 2012, 12:14:09 pm »
и аз съм почти на 34г. вече, родих две деца, диета през живота си не съм пазила, ям всичко в предостатъчни количества, под всичко имам предвид правилните храни включително и много хляб и нямам нито един излишен грам :wink:
Гени   :wink:

абе нека си вярва :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #382 -: Януари 22, 2012, 13:55:56 pm »
Стеф, наистина са много фактори - и ген, и това, че си спортувала като малка ...  Ама вярвай си, де!
Аз си мисля, че някога не е имало и кой знае какво разнообразие, та и възможност нашите родители особено да ни объркат храненето.  :lol:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #383 -: Януари 22, 2012, 16:30:44 pm »
Аз си мисля, че някога не е имало и кой знае какво разнообразие, та и възможност нашите родители особено да ни объркат храненето.  :lol:

точно това си мислех и аз днес.

по мое време изобщо нямаше масово производство на готови сладки изделия. дори и шоколадите бяха оскъдни, а и нямаше практика да се купуват на децата постоянно. много добре помня, че шоколад съм получавала по поводи - за Нова година, за рожден ден, като дойдат гости и ми донесат подарък.
имало е случай да ми се прияде ужасно нещо сладко, а в къщи да няма нищо такова (което си беше обичайно) и съм гризала бучка захар и я прокарвах с чаша водица. това не е било от семейна бедност, просто така беше нормата. нямаше го това изобилие от вафли, десерти, снаксове, нито навици за постоянното им купуване.

джънк фууд практически нямаше. храната беше много по-качествена от гледна точка на химия и консерванти. нямаше фаст фууд. жените готвеха манджи за семействата си.

може да се каже, че родените преди 30 и повече години са отраснали с правилно хранене.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #384 -: Януари 22, 2012, 17:04:37 pm »
о, джам, освен "глупости" както се казваше в нашето семейство нямаше и много други неща, основно книги за това как да родителстваме(което може и да е доста добра липса), както и този форум. абсолютно съм съгласна, че понякога липсата на избор изглежда като облекчение.

по повод публикуваното от боби. звучи съвсем логично, че ако децата срещат света от рано те придобиват инструментариума да се справят с него. всъщност изследването не казва, че трябва да си даваме децата на детска градина на 8 седмици, а казва, че деца, които имат социален контакт - д градина или групи за игра или други форми на социализация са по-защитени. но също така и че има фактори като гени, инфекция по време на бременността и други, че кърменето и ваксинациите също играят роля. текстът е интересен, може би да спорим по него след като го прочетем?

но в този ред на мисли - трябва ли да се притеснявам, че за 8 месеца детето ми е имало две настинки общо? звучи безумно, но се замислих?

боби доста често нещата, които за нас са факти се налага да бъдат защитавани, защото влизат в директно противоречие с това, което хората мислят и знаят. имам една любима сцена от "Галилео" - отиват при него хора от църквата и му казват, че трябва да спре да говори еретизми, че нещата стават опасни за него, а той им казва, само погледни през телескопа, отговорът е "не ми трябва да поглеждам, аз знам, аристотел пише, в Библията пише", "добре, де - казва галилео- аз знам какво пише, но само погледни", е всички знаем какво става с галилео. та така е за много неща, важното е от време на време да поглеждаме въпреки, че не ни се вярва, въпреки, че мислим, че знаем, или че смятаме човекът, който ни подканя да погледнем за луд, неморален или просто не-заслужаващ. любопитството може да е убило котката, но любознателността движи хората напред.
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #385 -: Януари 22, 2012, 17:41:26 pm »
всъщност изследването не казва, че трябва да си даваме децата на детска градина на 8 седмици

Напротив, точно това цели да внуши /не на нас, а на средностатистическия хамериканец ;)/и заглавието го доказва: Daycare Attendance Early In Life Cuts Childhood Leukemia Risk By 30 Percent, Analysis Finds
Защо не написаха: Честите контакти с болестотворни микроорганизми в ранна възраст, намалят с 30%..... или от сорта, а точно това? Сякаш всички, които не си дават децата на ясла едва ли не от родилното директно, подлагат децата си на този огромен риск. За мен подобни "проучвания" имат ясна и конкретна цел, но е вярно, че няма смисъл да се спори, че темата е дълга да не кажа безкрайна :)
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 17:43:58 pm от джиджи »


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #386 -: Януари 22, 2012, 17:52:37 pm »

 Сякаш всички, които не си дават децата на ясла едва ли не от родилното директно, подлагат децата си на този огромен риск. За мен подобни "проучвания" имат ясна и конкретна цел, но е вярно, че няма смисъл да се спори, че темата е дълга да не кажа безкрайна :)

Джиджи, няма никакъв смисъл да се пропагандира ранното даване на ясла в Америка, родителите са принудени да го правят по други причини.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #387 -: Януари 22, 2012, 18:03:45 pm »
всъщност изследването не казва, че трябва да си даваме децата на детска градина на 8 седмици

Напротив, точно това цели да внуши /не на нас, а на средностатистическия хамериканец ;)/и заглавието го доказва: Daycare Attendance Early In Life Cuts Childhood Leukemia Risk By 30 Percent, Analysis Finds
Защо не написаха: Честите контакти с болестотворни микроорганизми в ранна възраст, намалят с 30%..... или от сорта, а точно това? Сякаш всички, които не си дават децата на ясла едва ли не от родилното директно, подлагат децата си на този огромен риск. За мен подобни "проучвания" имат ясна и конкретна цел, но е вярно, че няма смисъл да се спори, че темата е дълга да не кажа безкрайна :)
Джиджи, ти не знаеш какво е заглавието на изследването. Аз също не съм го видяла. Това което виждаш е преразказ от някого. Много съм заета днес и утре, но когато имам време ще потърся да видя как точно се казва.
Тук няма закон за  платено майчинство. Единственото по закон са длъжни да ти дадат 3 месеца и то неплатени. Така че почти всички деца ходят така на градина и са ходели много преди това изследване. Повечето хора не са и чували за него - виждаш къде се пише, колко хора мислиш, че четат подобни сайтове.


  
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #388 -: Януари 22, 2012, 19:00:42 pm »
....Така че почти всички деца ходят така на градина и са ходели много преди това изследване....

Съгласна съм Боби, но ти наистина ли вярваш, че американските деца са с най-нисък процент заболеваемост когато става въпрос за левкемия, защото почти не знам за друга нация която така масово да си отглежда децата по ясли преди навършване на годинка?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #389 -: Януари 22, 2012, 19:21:52 pm »
....Така че почти всички деца ходят така на градина и са ходели много преди това изследване....

Съгласна съм Боби, но ти наистина ли вярваш, че американските деца са с най-нисък процент заболеваемост когато става въпрос за левкемия, защото почти не знам за друга нация която така масово да си отглежда децата по ясли преди навършване на годинка?
Не разбирам въобще какво казваш.Защо да вярвам това? Напротив, предполагам, че в САЩ има повече левкемия заради нездравословно хранене, пестициди, генетика и кой знае още какво. Обаче какво общо има това с това, за което говорим?  Много фактори има за това дали някой ще развие рак и очевидно един от тях е дали си боледувал в ранна възраст.
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 21:18:41 pm от Bobbie »


  
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #390 -: Януари 22, 2012, 20:00:30 pm »
day care е в заглавието защото това е една от променливите, които са изследвали (тъй като е много трудно да се обективизира за целите на изследването изказване от типа ми то мойто дете си е мноого социално ходи на площадката, при баба и дядо, вижда се с братовчедите и съседите под нас имат деца на същата възраст, но то си играе само с едното, например) и защото макар и научен това е популярен сайт.

има страшно много други изследвания, които показват, че даването на деца в детски градини от ранна възраст има негативни последици - повишени нива на кортизол дори и след като са престанали с ревовете когато ги оставят и още други подобни. хайде да използваме науката и помагащите професии, за да ни помагат и информират, а не като ръжен, с който да дамгосваме себе си или другите, че не гледат добре децата си. една голяма част от хората (и особено в америка) просто нямат друг избор, защото пред това да си в детска градина и да имаш майка, която е горе-долу с разума си е доста по-добре от това тя да е абсолютно изтерзана от мисли по типа как ще си плати ипотека и къде да се преместите да живеете, че да е по-евтино.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #391 -: Януари 22, 2012, 21:32:38 pm »
day care е в заглавието защото това е една от променливите, които са изследвали (тъй като е много трудно да се обективизира за целите на изследването изказване от типа ми то мойто дете си е мноого социално ходи на площадката, при баба и дядо, вижда се с братовчедите и съседите под нас имат деца на същата възраст, но то си играе само с едното, например) и защото макар и научен това е популярен сайт.

има страшно много други изследвания, които показват, че даването на деца в детски градини от ранна възраст има негативни последици - повишени нива на кортизол дори и след като са престанали с ревовете когато ги оставят и още други подобни. хайде да използваме науката и помагащите професии, за да ни помагат и информират, а не като ръжен, с който да дамгосваме себе си или другите, че не гледат добре децата си. една голяма част от хората (и особено в америка) просто нямат друг избор, защото пред това да си в детска градина и да имаш майка, която е горе-долу с разума си е доста по-добре от това тя да е абсолютно изтерзана от мисли по типа как ще си плати ипотека и къде да се преместите да живеете, че да е по-евтино.
Аз честно казано не виждам нищо добро в това дете над година, година и половина да си седи в къщи. Аз съм ходила на ясла от година и половина и нашите казват, че като съм видяла децата съм забравила за тях. Помня, че не обичах че ме карат да спя, но иначе си беше хубаво да има с кой да си играеш. С Ивана се тръшках като я оставих, но след няма и 2 седмици разбрах, че съм направила много по-добре за нея, от колкото ако си седеше в къщи. И сега като отивам да я взема, тя първо се радва да ме види и после иска да си остане там да си играе. Сутрин като отидем тя си подава раничката, и хуква към разни играчки и забравя за мен. Значи щом тя е щастлива там с децата, значи е добре за нея. Аз не мога да и дам това, което играта с деца и дава. За Андреа - тя беше мъничка, не е и разбрала къде е и за нея не е имало полза,но не виждам каква е вредата.  Честно, който не го е преживял не го разбира и си мисли, че е като приказката с киселото грозде - не е така. Според мен стана ли на възраст да може да си играе с изграчки и окоо други деца, му е време да ходи на градина, не да седи с възрастни хора да го разхождат по паркчета. За това си има следобедите и уикендите. Това си е мое мнение, не казвам, че е правилно, но за моите деца е. Сега дори и да не съм на работа, пак бих я пращала на градина поне по 5-6 часа на ден.
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 21:34:10 pm от Bobbie »


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #392 -: Януари 22, 2012, 21:44:05 pm »
И на Стефания уж и беше много добре на ДГ, но откакто си е у нас въобще не й липсва- дори напротив, чувства се прекрасно със сестра си и детегледачката, е брои дните до събота и неделя, за да ги прекара с нас, но това е защото предимно ходим по разходки с двете и това им харесва  :D
имат си режим, но не се събразяват с още 20 келеша, не се учат на глупости като плюене /което най-безобидното/ и т.н, растат в семейна среда, с домашно приготвена храна
какво ли повече му е нужно на едно дете?
познавам много хора, чийто деца не са ходили на ДГ, моята сестра например, не мисля че някой от тях се чувства ощетен от това в зряла възраст
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #393 -: Януари 22, 2012, 22:18:28 pm »
но не се събразяват с още 20 келеша

 :roll:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #394 -: Януари 22, 2012, 22:19:58 pm »
Аз честно казано не виждам нищо добро в това дете над година, година и половина да си седи в къщи.

Боби, май говорим за различни светове :) Тук децата не си стоят в къщи с възрастни хора. Това не е Америка. Живяла съм там 2 години и тогава не съм се замисляла, но сега като се сетя не си спомням да съм виждала детски площадки например и деца играещи навън. Аз пък не виждам нищо добро в това цяла зима детето ми да е затворено между 4 стени, не видяло слънце, сняг и не вдишало чист въздух, какво като си е играло с 20 деца...
Синът ми също се среща с деца ежедневно, играем си и двамата в къщи вечер докато си дойде баща му. Използваме всяка възможност да сме навън освен ако не е станал потоп :) защото за мен е изключително важно това. Причините според мен децата да не боледуват толкова не е в това, че не са се срещали с вируси. И аз не съм боледувала като малка въобще, като голяма също, и сега като по-възрастна :) да чукам на глава нямам проблеми със здравето. Не съм ходила и ден на ДГ, но съм имала постоянни контакти с деца, посещаващи такава, боледуващи често....каква е разликата. Това, че не съм изболедувала вируса, не значи че не съм се "сблъскала" с него. Та нали имунната ни система постоянно го прави, постоянно се бори с разни микроорганизми, но ние даже не разбираме това. Значи "системата" работи и си върши работата добре.
Ти как разбираш кой ще изгради по-добър имунитет? От къде знаеш аз как съм го изградила моя примерно? С колко бацила съм се срещнала? Повече ли са били те от тези с които ти си се срещнала? Как ще обясниш че има хора, които никога не са боледували като деца и продължават да са здрави като възрастни? Имат ли имунитет те или нямат?
Според мен тези въпроси са много сложни и има не един фактор който влияе на отговорът им.


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #395 -: Януари 22, 2012, 22:43:56 pm »

Тук децата не си стоят в къщи с възрастни хора. Това не е Америка.

Напълно съм съгласна. На площадките, където водех Тони два пъти дневно, се събираха поне 10-15 "наборчета". Като пристигнахме в Америка, той беше на 2 и половина години. Безплатни паркчета и развлечения за деца под път и над път, но малчугани - няма. Тогава градината беше най - доброто, което можем да му осигурим.
Убедена съм, че Тереза и по - рано ще я пратим на ясла.

но не се събразяват с още 20 келеша

 :roll:

И аз така  :lol:.

А за това кой колко да боледува, решават гените.




« Последна редакция: Януари 22, 2012, 22:52:13 pm от elle22 »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #396 -: Януари 22, 2012, 22:51:01 pm »
elle22, и по българските площадки няма деца през деня. тоест, има, но дребс - бебета. ти си ги посещавала, когато детето е било малко - на площадките има основно деца до 3 годишна възраст. по-големите вече са на градина.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #397 -: Януари 22, 2012, 22:53:46 pm »
Останах впечатление, че точно за тази възрастова група иде реч.

Има и още една подробност: това се случи преди 6 години, та може и да ми е позастаряла информацията  :).
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #398 -: Януари 22, 2012, 23:13:19 pm »
Джиджи, честно казано не знам какво се опитваш да ми кажеш. Че хората са си го измислили това и не е вярно ли? Ми хубаво де, ако искаш го вярвай. Както вече казах, няма да седна да защитавам статистика.
За игрите - децата в градината са навън по два пъти на ден, имат си градинка с катерушки и си играят там. Не мога да разбера какво те ядоса толкова - на моето дете това му харесва, тя е щастлива там, това за мен е най-важно. Ние също си играем, просто от социална гледна точка според мен играта с мен не е равносилна на играта с връстници. За почти същата цена като за градината на двете, можеха да имат гледачка. Близо до нас има къша, в която гледат 2-3 дечица и срещу заплащане можеше и моята и дори по-евтино щеше да е и домашна обстановка - ми не ми харесва идеята. За съобразяването дето каза мини, за мен това е може би една от най-добрите страни на градината. Не с 20, защото в групата не може да има повече от 10 де, ама пак.
 Не съм казала да си пращате децата на градина, казах че за мен това е най-доброто. Така съм отраснала и аз, от съвсем мъничка съм тръгнала и мисля, че е било за добро.
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 23:16:31 pm от Bobbie »


  
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #399 -: Януари 22, 2012, 23:34:50 pm »
джиджи, ще те опровергая. В държавата с най-висок БВП в Европа (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg) масово ги пращат на ясла между 4 и 6 месеца. Майчинството е 20 седмици, като са длъжни да си вземат 6 преди раждането. Ние бяхме ветерани в яслата на година и половина. Не е въпрос на финансова невъзможност да си седят вкъщи. Просто искат да си работят и не се замислят дали това е най-доброто за детето, тъй като всички правят така. Или ги пращат на половин ден в продължение на година. За мен беше правилно така както направихме ние. За другите - друго е правилно. Не съдя никого. Просто споделям за практиката. Друг е въпросът, че места има достатъчно, стига да се запишеш сравнително рано (обикновено в 5-6 месец майката се записва за определена ясла).