Понеже и други като мен пият чайчета с надежда па си помогнат за един или друг проблем:
Билки при безплодие
Добави в любими
Коментирай
Отпечатай
Изпрати
Hera.bg
Искра Виденова
Не винаги желанието за дете се увенчава с бърз резултат. Някои двойки се налага по-дълго да чакат мечтаното чудо, а други изобщо изгубват надеждата, че някога ще създадат нов живот. Кога можем да говорим за безплодие? В нашата страна се приема, че ако след година опитите за забременяване не се увенчаят с успех, двойката има репродуктивен проблем. Този срок обаче е твърде кратък, а стресиращата диагнозата в случая по-скоро пречи, отколкото помага. Затова в повечето държави за безплодие се говори едва след две годишен редовен сексуален живот без предпазване. Дългото игнориране на проблема обаче също има негативен ефект – причините за безплодието се задълбочават, а двойката губи ценно време за лечение.
За съжаление универсално средство за зачеване не съществува. Причините за безплодието могат да бъдат различни и затова не бързайте да следвате рецептите и съветите, от които изобилства пресата и интернет пространството. Преди всичко си направете основните изследвания – анализ на половите хормони, спермограма, влагалищна микробиология за наличие на инфекции, фоликулометрия и оценка на проходимостта на тръбите. Едва след като знаете, в какво се състои вашия репродуктивен проблем, може да пристъпите към лечение.
В кои случаи помагат билките
Хормонален дисбаланс
Много билки съдържат фитохормони и още от древността са били използвани като средство за контрацепция или обратното – за подобряване на плодовитостта. Макар че са с растителен произход, тези вещества имат сходно действие с хормоните, които се изработват в нашия организъм и затова могат да повлияят на случаите, когато бременността не настъпва, заради нарушение на хормоналния фон.
Растителните хормони биват различни видове. Най-многочислена е групата на билките, които съдържат фотоестрогени – например салвията, хмелът, червената детелина, върбинката, женско биле. Те могат да помогнат в случайте на липсваща овулация или непълноценни яйцеклетки. Чай от тези билки се пият през първата фаза на менструалния цикъл (между 1-ия и 14-ия ден), когато зрее фоликула.
Мерки за безопасност: Приемайте тези билки само при доказано ниски нива на естроген, защото излишните количества на хормона също могат да станат причина за безплодие. Друго абсолютно противопоказание е наличието на миома, рак на гърдата или друго естрогенно зависимо заболяване. Не прекалявайте и с количеството (не повече от 1 чаша чай на ден), защото в малки дози фитоестрогените допълват действието на човешките хормони, но в големи могат да го блокират.
Много жени обаче имат пълноценна овулация, яйцеклетката се опложда, но не може да се прикрепи в матката или загива в някакъв следващ етап, заради недостиг на прогестерон. Както е известно, този хормон е най-важният за поддържането на бременността. Билката Витекс Агнус наричана още Аврамово дърво, без да съдържа прогестерон, стимулира прозиводството му като въздейства върху хипофизата. Най-често се приема под формата на таблетки, тъй като не расте в нашата страна
Кога не се препоръчва Витекс: В случай на прекалено дълъг менструален цикъл (над 35 дни), тъй като билката допълнително удължава лутералната фаза.
Други билки, които подобряват производството на прогестерон от жълтото тяло са шапичето и белият равнец. Препоръчва се да се приемат под формата на чай през втората фаза на менструалния цикъл (от овулацията до менструацията), най-добре в комбинация.
Искра Виденова
В много случаи обаче така желаното забременяване не настъпва не заради недостига на определени хормони, а поради прекалено високото им ниво. Например пролактинът, които има основна роля за лактацията при кърмачките, през останалите периоди на живота на жената трябва да бъде в ниски граници, защото подтиска съзряването на фоликулите и оттам води до безплодие. Знае се, че този хормон е в обратна връзка с прогестерона и естрогена, затова билките, които стимулират производството им, водят до нормализиране на хормоналния фон. В този случай отново се препоръчва прием на Витекс Агнус по време на целия мендтруален цикъл и салвия или червена детелина през първите 14 дни.
Друго препятствие по пътя към зачеването е повишеният тестостерон при жените. Този типично мъжки хормон пречи на нормалната функция на яйчниците и води до нередовен цикъл и липса на овулация. В зависимост от степента на хормонално нарушение повишеният тестостерон може да бъде коригиран с чай от джоджен. Тази билка освен, че намалява синтеза на мъжкия хормон, стимулира производството на естрадиол, фоликуко-стимулиращ и лутеинизиращ, необходими за успешната овулация.
При тънка маточна лигавица
В някои случаи оплодената яйцеклетка не успява да се имплантира в маточната стена, заради много тънък ендометриум и след това се изхвърля с месечното кръвотечение, а жената дори не подозира, че е била бременна. Донякъде признак на този проблем е оскъдната менструация, но точна диагноза може да се постави с ултразвуково изследване.
Какво може да помогне? Чаят от малинови листа. Запарката трябва да пие ежедневно от 1 до 14-ия ден на цикъла и да се спре до следващата менструация, защото при настъпила бременност може да причини маточни контракции. При редовна употреба се наблюдава съществено удебеляване на ендометриума.
Хронични възпаления на яйчниците и маточните тръби
Докато острите възпаления на вътрешните полови органи се лекуват успешно с антибиотици, то вече хронифизиралите трудно се повлияват от медикаменти. В този случай отново на помощ идват билките. Най-силно противовъзпалително действие имат блатният тъжник и белият равнец. Добре е да се използват в комбинация, а чаят приготвен от тях има и много приятен вкус. Като допълваща лечението може да използва една от следните билки – коприва, борови връхчета, полски хвощ, живовляк или жълт кантарион. Последното растение освен противовъзпалително действие, има и естествен успокояващ ефект върху нервната система. А това може да е разковничето в случаите на необяснимо (най-често психологическо) безплодие.
Основни принципи при лечението с билки
Билките действат бавно и ще ви трябва търпение и постоянство. Повечето билки проявяват ефекта си след един месец от началото на лечението.