не зная дали ще помогне, но ако мислим за въпроса не "има ли ревност при новородените" а по-скоро има ли психичен живот (макар и рудиментарен) при новородените - те чувстват ли, имат ли способност да комуникират, да учат, да се развиват, да се свързват с другите, може би ще е от полза. или ще разгорещи още повече дискусията?
ОК. приемам горното като пореден опит да се измъкнеш, да отклониш темата и да я приключиш. нямам нищо против да я приключим, написах ти го още преди няколко дни - просто защото е очевидно, че няма да се получат научни доказателства за тезата ти.
вместо това, ни предлагаш дискусия по въпроса имат ли новородените способност да комуникират, да учат и да се развиват???? що не предложиш и дискусия по въпроса новородените имат ли капацитет един ден да станат възрастни индивиди?
или, за по-голяма яснота - дискусия на тема "има ли живот на Земята".
едва ли ще е много интересна такава дискусия.
Джам, много добър критичен разбор!
Предлагам да добавим и догадката, че от децата ще се развият евенуално представители на биологичния вид "човек". Не че такова предположение не съществува и извън рамките на една професия, но явно има нужда да се доказва и очевидното. Напълно безсмислено. Приемам, че това са малките открития на човек, упражняващ дадена професия, ама те за останалите не са открития.
Ох, много съм болна тези дни и не мога да съобразявам добре, но ще добавя и още нещо.
Всичките тези анализи тук на психичното състояние на децата ми приличат на зле написани анализи на литературно съчинение, по-точно на емоционалното състояние на героя. Само че ако това беше даже студентски анализ, нямаше да види бял свят пред публика никога. Пълно е с безсмислици, противоречия, абсолютно познато и популярно "знание" и наукообразност. Даже и в литературния анализ не се спекулира толкова много с евенуталните и възможни допускания хипотези.
Примерно: въз основа на казаното може да е това, може да е другото, а може да е и нещо различно, което не се сещам в момента. Вие си решете кое да си изберете.
Голямо "откритие" е и, че храната влияе на пустите емоции! Направо подскачаш, като си помислиш как лютите чушки например могат тотално да променят емоционалното възприятие на възрастния и как той даже почва да благославя наред. Ама за децата било голямо откритие.
Още: родителите не могат да контролират детето, то яде само храна, която води до запичане и като резултат развива запек. Съветът завършва с това, че щом родителите не могат да се справят с него, нека пък да отидат на една терапийка, добре ще им се отрази, а и да тръгнат по пистата. А, да, защото са разтревожени. Пустата "тревожност". Дотук не останах с впечатлението, че ще ми помогнат да се справя и с нея.
Още: хората се обръщат към специалист, очаквайки конкретни, работещи съвети и необъркващи предположения препратки към някакви си публикации и организации. Дотук се повтърдиха само впечатленията ми за един вид представители на тази професия. Така си говорят и жените на кафе - даже анализите им са още по-задълбочени и предположенията и догадките още по-достоверни.
Теории, хипотези, предположения, взети оттук-оттам, които се дават като подкрепа към анализа и които объркват още повече.
Сиксенс, много добре си написала предния си постинг! Професионално и разумно звучи!