Къди - и при мен е по-активно вечер! Денем ни се чува ни се усеща
А иначе за хормоните - може и да има файда от тях да усетиш бебето
- аз имах няколко много емоционални дни напоследък - караници, рев - бебето не спря да рита тогава. Не знам усеща ли какво ли...
Момичета, вчера бях на курс по кърмене, да споделя най-важните точки:
Значи, след самото раждане е много важно бебето веднага да има контакт с вас (skin-to-skin) - слагате го на корема/гърдите и то само би трябвало да си намери гърдата - било рефлекс (особено при бебетата родени по натурален път, без стреса от секциото). След изхвърляне на плацентата, тялото получава знак да произвежда мляко. Нормално е млякото да дойде до 3 ден. Така че ако в началото нямате мляко не се притеснявайте - това е съвсем в реда на нещата. Коластрата е това което се отделя първите дни след раждането. При раждането, на бебето коремчето е толкова малко (буквално като зърно от грозде), че то не се нуждае от повече от 10 мл коластра на хранене. По този повод, е нормално в първите 24 часа, бебето да иска се храни само 3-5 пъти - по 5-10 мл коластра (тоест то си го взема това количество само). Следващите 2-3 дни коремчето му се поразширява, става като топка на пинг-понг - и тогава млякото идва. Важно е, ако решите да кърмите ексклузивно, да не позволявате да му се дава АМ в първите дни - хем да не свиква с шише отрано, хем да не му се разшири стомаха ненужно.
Бебетата нямали нужда от вода - кърмата дава всички нужни вещества и количество течности необходими за бебето.
Очаква се бебето да иска да се храни между 8-12 пъти на ден в първите няколко месеца, като след това храненетата ще се разреждат от самосебеси, като му се разширява стомахчето и поема повече кърма при всяко хранене. До 6 месец се очакват около 6-7 храненета на ден. (разбира се това е ориентировъчно - всички бебета са различни, а и зависи колко кърма ще има майката).
А, казаха също, че бебетата по принцип губели в началото около 8% от теглото си, но до две седмици след раждането наваксвали теглото което имали при раждане.
Казаха че не е препоръчително в първите 6 седмици да се предлагат шишета или биберони. Ако майката желае/или няма избор и трябва все пак да храни с шише (като изпомпва кърмата), това е хубаво да се направи след 6 седмица, но преди 3 месец (след това уж бебетата по-трудно свиквали с биберони). А и самият биберон на шишето е по-различен от зътното, макар сега да правят доста добри копия.
За самото кърмене - важно е как се поставя бебето и как поема зърното. Казват - никога не давайте директно зърното в устата. Трябва първо бебето да се гушне, като плътно тялото му е прилепено към вашето, и главата, рамената и крачетата са на една линия. Поддържа се бебето за вратлето и рамената, никога за главата (когато се кърми). Главичката трябва да има възможност да отиде леко назад (иначе бебето няма да може да преглъща кърмата). Брадичката на бебето трябва да се залепи под долната част на ареолата, а зърното да е на една линия с нослето. След това трябва бебето да поеме (обхване) долната част на ареолата, като зърното влиза последно, и така се удря в меката част на небцето (много назад). Когато бебето се нахрани, зърното трябва да е в същата форма която е имало преди да започне да суче. Сплескано или издължено зърно е пример за това как бебето не го е поело правилно.
Малко дълго стана, дано е било полезно