0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Нямам нерви да прочета всичко тук, но се хващам само за един пример: Холандия. Най-старата ми приятелка живее там от 15 години, преди седмица дойдоха с мъж и да видят Кай. Те се надяват на бебе и двамата (стандарт на живот далеч над средната класа в Холандия) са в ужас от липсата на проследяване и манията по естествено раждане в Холандия. Която държава, по собствената и статистика, е с най-висока детска смърност при раждане в Европа и чиито лекари са започнали сериозна кампания срещу такова идиотско връщане в мрачното Средновековие... Айде стига "човешки права" и "свобода на... /попълнете сами/" вече, Раиса е повече от права - правата са обвързани със задължения; свободата и правата на всеки стигат само до границите на тези на другите; и от преекспонирането на правно-философски теории печелят само изчанчени съзнания и, евентуално, администрацията на съда в Страсбург.

PS: Изобщо няма нужда да разглеждаме правата на плода/детето от правна гледна точка; ако сме стигнали до правото, за да обясняваме защо едно бебе не трябва да бъде оставяно да умре в XXI век, значи сме загубили и малкото човещинка, дето ни е останала. Но дори у нас заченатото дете се явява законен наследник (стига да се роди живо де, а не майка му да го утрепе); значи наследствени права му даваме, ама на живот не му се полагат?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Неасистираното домашно раждане в Българ&#
« Отговор #302 -: Май 17, 2011, 13:41:19 pm »
Значи чета чета, нямаше да се меся, обаче честно казано толкова празни приказки се изговориха, че нямам нерви. Хайде да научим нещо по въпроса,пък тогава да говорим кое е необходимо и кое не и кое реално помага за здраво бебе и лека бременност и кое е губене на време и пари. В България има мания за интервенции независимо дали помагат или не. Аз като чета из форума и често се чудя за какво се прави това и онова. Колко момичета ги тъпчат с утрогестан след като прокървят ( а той помага само ако е започнат преди това, като при ин винтро например), колко момичета ги приемат за задържане в първите седмици( което е абсурдно губене на време и не водещо до никакви резултати), на колко казват да лежат в първите седмици (все едно ембриона може да изпадне все едно матката е куха дупка). Това са само очевадните примери как практикуваме медицина "за всеки случай" и като чуем, че някъде не го правят и "о ужас, как не ги e срам, на тях не им пука" и т.н..

Nadine, това че някой е в ужас не е критерий дали е добра системата или не. Критерия е статистическите данни - колко бебета умират, колко майки умират, детската смъртност и т.н. Хората са направили сметка какво има смисъл да се проследява и кои фактори са важни. И съответно практикуват медицина базирана на доказателства кое помага и кое не, а не като нас базирана на  "за всеки случай".  Понеже не можах да намеря статистика за починали деца при раждане, предлагам ти друга, която е аналогичен показател - майчината смъртност. В Холандия тя е 7 на 100 000 при положение, че 30% от жените раждат в къщи! В България е двойно на тяхната - 15 на 100 000, при положение, че 99,99% раждат в болница.http://www.nationmaster.com/graph/hea_mat_mor-health-maternal-mortality
Детската смъртност пък при тях е 4 пъти по-ниска, докато България вече е в отчайващо положение в тази статистика.
Хайде сага малко понамали тона, че били в Средновкеовието и не знам какво си, защото по всякакви показатели са от първите в света.

Понеже доста се изписа защо ги даваме за пример. Давам ги за пример първо защото много хора се възмущаваха каква била тази държава ( нашата), че еди какво си..., та затова дадох за пример Холандия и други държави и второ,казах специално за Холандия, защото е доказателство, че повечето от което се изписа в този форум е невярно. Това че някой родил пък се наложило едо какво си - наложило се е, защото някой е казал, че се налага. В 99.99% от случаите раждането си минава прекрасно и без тези "наложителни" неща.

Сега не ми скачайте пак за рисковете - аз не смятам, че като бебето ти е с краката надолу (макар и там риска да много малък- половин процент е или колкото при амниоцентеза) или ако преносваш 20 дена или ако имаш плацента превия, трябва да тръгнеш да си раждаш у дома. При подобни случаи може би е уместно да има наказателна отговорност, която да се преценява отделно за всеки случай. Но това, което се изписа тук колко опасен процес е раждането по принцип, без въобще да се има предвид дали има или не утежняващи фактори като гореописаните - ми извинете, но това са просто неверни неща. В това отношение са прави естественичките, че има мания за интервенции и повечето лекари просто не знаят как да оставят едно раждане да си протече нормално. Аз не бих родила в къщи никога, нито имам желание да оставям раждането ми да протича естествено и с часове, без болкоуспокояващи и тем подобни. Но ако някой има желание, няма причини да не го направи.  Значи трябва да с прецени реално риска ( а не както обичаме да го преекспонираме) и на тази база да се реши дали една жена задължително трябва да е болница при раждането или не. Не съм убедена обаче, че по-голямата част от медицинските лица са в състояние да го оценят реално.
« Последна редакция: Май 17, 2011, 13:52:42 pm от Bobbie »


  
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Боби разбирам мнението ти. Само ми кажи, смяташ ли за нормално малката ти дъщеря да присъства на раждането, което се случва с таткото за помощник на дивана с покривалото от банята. Едно такова приключение и гледка би ме разстройли мен, а детенце? И изобщо дори в онези времена е идвала бабката и са изкарвали таткото и родата. Някак си, не си представям той да ми асистира...Може би и сега изпитвам панически ужас, че мога да я изгубя или това е могло да стане при раждането и предпочитам една епизиотомия отколкото и процент риск. Затова отказвам да приема и не мога да приема. Плюс това бързата помощ в БГ и други държави няма много общо. Сблъсках се с чакането на линейка няколко пъти. За 30 минути какво ли би могло да стане...съжалявам, аз категорично не оправдавам риска. Всеки е свободен да прави това което желае, но трябва и да носи отговорност. Еко си решил да караш колата си със 250км в час, но да я пробваш на пусто място ок. Рискуваш теб. Но ако ще я пробваш с 250 на магистралата в движението, извинявам се, но не съм съгласна. В случая мисля е същото, лекувай си миомата например с вуду и билки. Но при проблем, както е преносвала, не рискувай живота на детето си. Разбирам мнението ти, отдавна в другите държави е прието и се процедира по този начин, но мисля, че България не е готова да съпостави и в тази област да достигне нивото на останалите държави.
Плюс това тук всяка една е чакала детето си години, всяка една би се подсигурила и затова за пишещите е един неоправдан риск. И аз искам да не съм минавала през всичко това, така може би и моята дъщеря щеше да припка като съседчето с колелото сама по улиците. А сега не я изпускам и за секунда... Различни сме хората, различно преживяваме и чувстваме нещата, с различни нагласи сме. Има моменти в живота ни, в които се свиваме в черупките си и не можем да излезем дълго време.
Съжалявам, уважавам мнението ти и избора да живееш както искаш, но точно това някак си не мога да го прескоча и да се съглася. Пак казвам, може би ако бях забременяла от раз и все още съм на мнение, че децата стават с полъха на вятъра дори и да не ги желаеш, може би ще опитам да родя на челна стойка...но сега категорично отказвам да го приема. да измуквам околоплодните води от носа на бебе и да ям плацента също. Моите уважения, с изключително приятелски чувства. Просто споделяме различни мнения.. :)
За мен следенето на тоновете по време на раждането е едно изключително важно нещо...само заради това бих отказала да родя извън болница. Аз чувствам и знам как съм, но не знам то как е. А това за предварителните нагласи и положителните  енергии просто  :lol:  Ок спирам да следя темата, мисля, че се изчерпа отдавна. И да я обсъждаме, две мнения винаги ще има.  :) Да раждат и на луната ако искат, но все пак с разума си и да вземат мерки...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби разбирам мнението ти. Само ми кажи, смяташ ли за нормално малката ти дъщеря да присъства на раждането, което се случва с таткото за помощник на дивана с покривалото от банята. Едно такова приключение и гледка би ме разстройли мен, а детенце? И изобщо дори в онези времена е идвала бабката и са изкарвали таткото и родата. Някак си, не си представям той да ми асистира...Може би и сега изпитвам панически ужас, че мога да я изгубя или това е могло да стане при раждането и предпочитам една епизиотомия отколкото и процент риск. Затова отказвам да приема и не мога да приема. Плюс това бързата помощ в БГ и други държави няма много общо. Сблъсках се с чакането на линейка няколко пъти. За 30 минути какво ли би могло да стане...съжалявам, аз категорично не оправдавам риска. Всеки е свободен да прави това което желае, но трябва и да носи отговорност. Еко си решил да караш колата си със 250км в час, но да я пробваш на пусто място ок. Рискуваш теб. Но ако ще я пробваш с 250 на магистралата в движението, извинявам се, но не съм съгласна. В случая мисля е същото, лекувай си миомата например с вуду и билки. Но при проблем, както е преносвала, не рискувай живота на детето си. Разбирам мнението ти, отдавна в другите държави е прието и се процедира по този начин, но мисля, че България не е готова да съпостави и в тази област да достигне нивото на останалите държави.
Плюс това тук всяка една е чакала детето си години, всяка една би се подсигурила и затова за пишещите е един неоправдан риск. И аз искам да не съм минавала през всичко това, така може би и моята дъщеря щеше да припка като съседчето с колелото сама по улиците. А сега не я изпускам и за секунда... Различни сме хората, различно преживяваме и чувстваме нещата, с различни нагласи сме. Има моменти в живота ни, в които се свиваме в черупките си и не можем да излезем дълго време.
Съжалявам, уважавам мнението ти и избора да живееш както искаш, но точно това някак си не мога да го прескоча и да се съглася. Пак казвам, може би ако бях забременяла от раз и все още съм на мнение, че децата стават с полъха на вятъра дори и да не ги желаеш, може би ще опитам да родя на челна стойка...но сега категорично отказвам да го приема. да измуквам околоплодните води от носа на бебе и да ям плацента също. Моите уважения, с изключително приятелски чувства. Просто споделяме различни мнения.. :)
За мен следенето на тоновете по време на раждането е едно изключително важно нещо...само заради това бих отказала да родя извън болница. Аз чувствам и знам как съм, но не знам то как е. А това за предварителните нагласи и положителните  енергии просто  :lol:  Ок спирам да следя темата, мисля, че се изчерпа отдавна. И да я обсъждаме, две мнения винаги ще има.  :) Да раждат и на луната ако искат, но все пак с разума си и да вземат мерки...


lidia, аз вече казах, че не оправдавам риска, който тази жена е поела с преносването. Всеки път го пиша и все се намира някой да ми даде за пример точно нещата, които и аз съм посочила като прекалено риксови според мен.  Казах, че съм против закони забраняващи по принцип, без да се взимат предвид обстоятелствата.
Аз не бих искала мъжа ми да ми асиситира, че ще трябва аз него да свестявам, ама хората си имат друга култура, други виждания и това не ги притеснява. Почти всички мъже тук присъстват на раждането, макар че аз моят да го изгоних като стана време за напъните. Акушерките и лекарката бяха учудени от желанието ми да не е там, както и неговата липса на желание да присъства :-). Ама различни обичаи просто.


  
*
Тази вечер в предаването Референдум по БНТ от 21часа ще има дискусия на тема "Да се отпуска ли допълнителни медицински екипи на жените пожела ли да раждат в къщи. Поканени са лекари представители от сдружение Естествено" ,лекари и жени раждали в къщи.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Боби, да разбрах, че си против, затова ти се чудя, защо толкова се ядосваш.  Държиш да ни убедиш, че хората имат право на този избор и той е нещо нормално,но не мислиш, че раждането е за в къщи. В същото време искаш законово да не го забраняват.  Това не разбирам  :)
Както и да е, да оставим темата настрана...всеки с разума си и господ да е с нас, независимо от избора и пътя който сме поели.  :)

jasmin_ven дискусията при Марта би ми била интересна. Пиши кога ще е.  :)

Това с екипите пред дома отново мисля, че няма да помогне.  Тези жени искат да родят без пари, няма кой по каса да им осигурява екипи да висят с часове пред дома им...Така, че тази тема за мен няма смисъл изобщо да се дискутира. Маги каза, че могат в болница да удовлетворят изискванията и, но срещу 2-3 хил лв и тя не е съгласна. Кой екип ще си виси часове и кой ще плаща? Изобщо цялата тази работа вече ми става ужасно смешна и нереална. Плюс това отново споделям мнението на д-р Янков, че присъствието на лекар с голи ръце е заблуда на родилката, че изобщо може да свърши нещо без апаратурата и медикаментите си...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Абе - каквото и да си говорим, цялата история е от тъпотия и "вижте ме колко съм велика - ще си родя сама вкъщи"!
И колко е преувеличено недоволството от АГ болниците! В крайна сметка е занесла бебето за помощ при лекарите!
Че няма да има наказание е повече от ясно(за какво ли има), но едно е факт - колкото повече хора са наясно с огромния риск, толкова по-малко мъртви бебета ще има. Затова дайте да насочим усилията си натам - да разказваме!
Доцент Щерев!
http://www.ivf-bg.com/blog/2011/05/16/доц-атанас-щерев-в-tv7-по-темата-за-раждан/

как му се зарадвах на изявленията, толкова се зарадвах, че толкова умен човек обяснява защо носят отговорнос като организация!
[/url][/url]
*
уфффффф ,гледам я тази в момента йога... :xкакви ги брещолеви

Олелеее, егати мнението на Мег "Докато бебето не се роди живо, не бива да се пренабрегва желанието на майката, защото бебето още не се е родило". Това по повод въпрос"А правата на детето?".
[/url][/url]
*
не майка - раждачка е това
*
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
не мога да повярвам, че има такива лигли, честно
нейните права, нейният конфорт, нейните сигнали от космоса да са по-важни от правото едно дете да се роди ЖИВО и ЗДРАВО - и това казано от МАЙКАТА която го ражда. Горките деца!

П.П Аз се отказвам да ги гледам, отвратих се.Но докторите са много възпитани и толерантни. Много по-трудно ще им е в четвъртък, когато тези неандерталки се изправят срещу едни ИСТИНСКИ отговорни майки - при Марта.
« Последна редакция: Май 17, 2011, 21:53:03 pm от cygnus »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Добре де, а после с билкови чайчета успокоителни ли ги пои тези деца, че да не и пречат на връзката с космоса?
*
Те не им пука за децата бе, Пеш, казаха ти го в прав текст, какво искаш повече?  8O
*
охххх тия са бая наглички... И те не били агитирали други да раждат неасистирано у дома си. Верно ли?! Ми що триха толкова по сайтове и форуми? ;)


...нейните права, нейният конфорт, нейните сигнали от космоса да са по-важни от правото едно дете да се роди ЖИВО и ЗДРАВО - и това казано от МАЙКАТА която го ражда. Горките деца!

Аз явно не си знам хич правата с това секцио тюх :( И някакво си там бебе ми било важно дали ще е живо, ами не дали са ми посрязали корема.


П.П. Според тази Мег - всяка майка имала право да си бъде идиотка, въпреки че малоумните лекари я информирали, че е идиотка, понеже нейното право да си бъде такава е над всичко. Ей т'ва е то! А да! И нямали право да я насилват с разни интервенции, ако тя реши, че няма нищо против бебето да умре, сакън да не й влеят окситоцин. Ми те и сега нямат право да "насилват" така майките, та не схващам какъв й е дерта... :lol:
« Последна редакция: Май 17, 2011, 22:00:34 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Неасистираното домашно раждане в Българ&#
« Отговор #317 -: Май 17, 2011, 21:59:46 pm »
Това са само очевадните примери как практикуваме медицина "за всеки случай" и като чуем, че някъде не го правят и "о ужас, как не ги e срам, на тях не им пука" и т.н..
 

Така е, няма как да не се съглася. И в медицината си има - не знам - някакви национални "обичаи" и практиките се различават - по исторически причини, поради различни школи и т.н.

Едва ли някоя от тези практики е перфектна. Все пак, ако те имат проблеми, има смисъл да се решават точно тези проблеми. Няма смисъл едни проблеми да се решават с други.

Иначе за повечето неща, които казваш, съм съгласна. Само искам да отбележа, че няколко пъти споменаваш, че няма особена разлика в статистиките по отношение изхода на асистирано и неасистирано раждане. Доколкото аз четох напоследък - всъщност разликата е съществена.

Това не значи, че можем да принудим някого да приеме едното или другото.
Лелеее, тия са "ти де го чукаш, то де се пука". Избягаха от важните въпроси - дали са агитирали...
Много са отнесени, наистиха. Детето нямало право преди да излезе от тялото на майката! Вчера една мама от бг мама постна статия, как от минлата година Европейския съд постановява правото на Нероденото дете.
А това е инфо, благодарение на Раиса (съкратеноот мен):
Чл. 3. Закрилата на детето се основава на следните принципи
3. (изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) осигуряване най-добрия интерес на детето;
13. (нова - ДВ, бр. 38 от 2006 г., предишна т. 10 - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) превантивни мерки за сигурност и закрила на детето
Чл. 10. (1) Всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси.
§ 1. По смисъла на този закон:

5. (нова - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) "Най-добър интерес на детето" е преценка на:

г) опасността или вредата, която е причинена на детето или има вероятност да му бъде причинена;

в) за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие;

Конвенция на ООН за правата на детето:


Право на живот и развитие
Ти имаш право на живот и твоята държава осигурява оцеляването и развитието
ти по най-добрия начин.

Здраве и право на достъп до здравни услуги
Ти имаш право на възможно най-добро здраве, на достъп до най-добрите здравни услуги, най-висок стандарт на живот, екологична храна и питейна вода. Твоята държава ще се бори за премахване на традиционни практики, които са вредни за здравето на децата.

[/url][/url]
*
Вени, ами тя се е подготвяла с документи за да докаже, че има повече права от детето си в процеса на раждане. Медицината казва, че инстинктът за възпроизводство и майчиният инстинкт са по-силни от инстинкта за самосъхранение - но в техния случай явно има някакъв бъг.