0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Какво ще приготвим за Великден?
« -: Април 16, 2011, 11:00:55 am »
Мили момичета, идват едни от най-светлите празници в календара - Великденските. Търсих тема, но не намерих. Ако има такава, моля, някой да изтрие моята.
Искам в тази тема да споделите как ще се приготвите за Великден. Каква украса ще правите, как и кога ще боядисате яйцата, нови техники и технологии, какви козунаци и сладкиши ще приготвите и какво ще е менюто изобщо. Тъй като се събират доста почивни и празнични дни - цели 4, вероятно и подготовката ще е много, а също и храната!  :lol: Чакам интересни рецепти, по-късно и аз ще се включа с моето меню за празника.

Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #1 -: Април 18, 2011, 10:49:43 am »
Най-о4акваната теми4ка! :D
 Ние още не сме решили кога ще боядисваме яйцатa  :? тъй като аз ще ходя на село при  майка ми да боядисам за нея и за нас на един път.
...Аз всяка година боядисвам по една технология не правя с кристали ами по ве4е с памук и имам една златна боя с която ги мажа и стават много красиви една година си играх да ги рисувам на ръка с 4етка и боички които имам отдавна, но тази година не знам дали ще успея  :lol:
Ще следя темата с интерес  :D
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #2 -: Април 18, 2011, 11:33:10 am »
Момичета,  дайте идея как мога с някакви растения да си боядисам яйцата.
Сега живеем в чужбина и тук бои за яйца няма, а пък ми се иска да си спазя традицията :)
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #3 -: Април 18, 2011, 12:51:01 pm »
Там нямат ли готварски бои, за слаткиши или нещо подобно. Или някой да ти изпрати..
В краен случай маркери или нещо такова. Растение не се сещам ...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #4 -: Април 18, 2011, 13:17:46 pm »
4увала съм за люспи от лук за оцветяване но нз как става  :oops:  :?
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #5 -: Април 18, 2011, 13:29:10 pm »
Момичета,  дайте идея как мога с някакви растения да си боядисам яйцата.
Сега живеем в чужбина и тук бои за яйца няма, а пък ми се иска да си спазя традицията :)
Естествени багрила: за да поемат по добре боята, предварително натриваме яйцата с парцалче, потопено в оцет.
Лук: във водата за варене на яйцата поставяме листа от лук, добивайки различни нюанси на жълтия цвят, първото оцветяване.
Орех: варят се 30 минути сухи листа от дюли. Тук яйцата се обагрят в жълто. Жълто-кафяви оттенъци получаваме и от сушени орехови листа, а зелен цвят - от листата на коприва.
Коприва: шепа или две шепи прясна коприва се попарва във вряла вода. Поставени, яйцата се боядисват в приятно резедав цвят.
Боровинки: варените яйца заедно със сушени черни боровинки стават лилави.
Липа: липовият цвят се вари 25-30 минути, в получената течност потапяме яйцата, които се оцветяват в хубав бежов цвят и приемат част от аромата на листата. Колкото повече престоят растителните материали в разтвора, толкова по-наситени са цветовете
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #6 -: Април 18, 2011, 14:00:13 pm »
Благодаря Валерия. Със сигурност ще ги пробвам. Ако станат ще кажа, ако не ... ще си трайкам :). Надявам се да станат за да почерпя съседите с нашите традиции.
Към lidia: Ние сме доста далече за изпращане (В Сингапур сме), а пък не знам защо, но ме е страх да боядисвам с боя за сладкиши (било яйца,било сладкиши).

Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #7 -: Април 18, 2011, 15:03:05 pm »
Благодаря Валерия. Със сигурност ще ги пробвам. Ако станат ще кажа, ако не ... ще си трайкам :). Надявам се да станат за да почерпя съседите с нашите традиции.
Към lidia: Ние сме доста далече за изпращане (В Сингапур сме), а пък не знам защо, но ме е страх да боядисвам с боя за сладкиши (било яйца,било сладкиши).


Тези които са за сладкиши и ги има във всички сайтове за сладкарски принадлежности са абсолютно същите като тези за яйца,така че за да получиш красиви цветове си вземи такива и няма да сбъркаш.
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #8 -: Април 18, 2011, 15:11:29 pm »
оо благодаря за информацията. не знаех. Ще потърся и дано да намеря :)
*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #9 -: Април 18, 2011, 20:22:25 pm »
Аз започнах приготовленията за празника още тази вечер. Купих кори за баница и орехи. Сега ще нарежа орехите. Задължително присъствие на всеки празник при нас има баклавата. Сега имаме спор дали да е с плънка или без. Аз предпочитам с плънка, защото става повече и не е толкова сладка. А мъжът ми иска без плънка, натурална, само с орехи, канела и захар, защото е по-сладка.  :wink: :lol: Приготвихме и последната голяма домашна тиква. Агнешко не знам дали ще можем да си купим, но поне една дроб сърма ще се опитаме да направим. Зеленото за салатите е собствено производство - лук, чесън, марули. Яйцата - също домашно производство - 1 картон за боядисване. Нови техники не знам дали ще имам време да експериментирам. Ще боядисвам в четвъртък, ако се прибера преди да се е стъмнило. Купих си повече памук, а също и едни хубави лепенки. Хареса ми и една украса от последния брой на "Къща и градина" - яйцата се боядисват и налепят отвън с лепило, върху което се поставят боядисани счупени парченца от черупки с различни форми. За сега - това!

*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #10 -: Април 18, 2011, 22:09:07 pm »
Агнешко не знам дали ще можем да си купим, но поне една дроб сърма ще се опитаме да направим.
Душе, да ти пратя едно агънце армаган?  :wink:

Днес свекъра ни изненада, че си имаме 6 агънца и 3 яренца, толкова са сладки и само като си помисля какво ще ги правим............ :(

Иначе за Великден съм приготвила естествена тревичка (сложих в плоска чиния памук, напоих го с вода и отгоре сложих пшеница, вече е покълнала и е висока почти 5 см.) и в нея нареждам яйцата, става много красиво.

За боядисване съм си събрала бели малки яйца от японска кокошка.

Сега събирам рецепти за козунак, трябва тази машина за хляб да влезе в действие най-накрая. Моят съпруг заяви, че тази година няма да ми меси нито козунаците, нито кифлите! А той милия нали е бивш хлебар все си отнася по празниците. Дали моята стара и изпитана рецепта за козунак ще може да се омеси в машината? И на коя програма?
*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #11 -: Април 18, 2011, 22:35:48 pm »
Агнешко не знам дали ще можем да си купим, но поне една дроб сърма ще се опитаме да направим.
Душе, да ти пратя едно агънце армаган?  :wink:
Хаха, много мерси, мила!  :hug2:
То при нас вчера не беше много скъпо - по 11 лв килцето, ама го продават само на четвъртини и хваща 40-така!  :( И дреболиите - отиде ми аванса!  :( Ще се надявам мама да купи, че да кусаме.  :wink:
Много ми хареса идеята ти за тревичката. За тази година няма време вече, но живот и здраве, догодина, ако се сетя, ще я пробвам.
Не знам каква ти е рецептата, но вероятно месенето поне можеш да направиш в машината. Миналата година правихме няколко модела козунаци, месихме в машината, после делихме тестото и пекахме половината в машината и другата половина - в печката. За съжаление, моята машина вече почти сдаде багажа и не знам дали ще мога да я ползвам поне за Великден.  :(
Stoeka71, погледни в темата за хлебопекарните, вероятно там вече се "въртят" козунаците!
« Последна редакция: Април 18, 2011, 22:39:53 pm от du6ka »

*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #12 -: Април 18, 2011, 22:43:19 pm »
Aз миналата година боядисвах с лук - станаха много интересни.
Вземат се различни по цвят обелки от лук и се нарязват на дребни ивички, объркват се заедно и след това още докато е топло яйчицето се слагат заедно в тензухче или стар чорапогащник. Правих и на редове, и въобще както ти работи фантазията. Накрая памуче с олио за блясък и са готови :P

Душе, чакам си рецептата :wink:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #13 -: Април 19, 2011, 23:12:02 pm »
Душе, чакам си рецептата :wink:
Малко да се оспамя сама :oops:, ама не мога да намеря в коя тема трябваше да ти напиша рецептата и за това отивам при тортите!  :lol:

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #14 -: Април 20, 2011, 08:44:19 am »
Душе, много топла тема! :flower: Благодаря!

Яйцата ще боядисваме в събота!Правим едноцветни,
най-много червени, както и пъстри с памук,
после гланцираме с олио! :balk_44:

Аз ще пека месо/голям къс/ правих преди време опит получи ми се.
Да е жив и здрав свекър ми, благодарение на него
ще хапнем съвсем екологично такова, расло в Пирин!

Козунаци ще направя в два тура, петък и събота!
Два козунака и две рула с шипков мармалад,
второто у нас се предпочита дано ми се получат,
за втори път ще пробвам!

Светъл и щастлив предстоящ ВеЛиКдЕн!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #15 -: Април 21, 2011, 20:41:37 pm »
Aз тази година ще седя засрамена в ъгъла. Няма време.
Яйцата в събота след работа, в промеждутъка между края на работния ден и началото на погачата на едно бебче...  изобщо не ми е до козунаци.. Днес се изчервих ама си поръчах в магазинчето до нас. Тва е положението..
Ще мацнем яйчицата за да почетем празника, ще запалим по свещичка, ще обиколим черквата и ще се помолим да сме здрави и да се обичаме. В неделя пиленце, в нас агнешко яде само мъжа ми, като сготви някоя баба...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #16 -: Април 21, 2011, 23:00:45 pm »
Тези които са за сладкиши и ги има във всички сайтове за сладкарски принадлежности са абсолютно същите като тези за яйца,така че за да получиш красиви цветове си вземи такива и няма да сбъркаш.
Днес се получи голям провал с тези бои за сладкиши при мен - само червената ми хвана :oops:
Еднаква марка си купих - червена, синя и жълта, с идея от последните две да си направя и зелена...обаче сега имам само червени яйца :lol:
Та моя съвет е bgpetya - пробвай с естествените бои и дано имаш успех.

Душе, утре ще "боря" тортата и ако става за снимка ще я кача при рецептата. Благодаря!




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #17 -: Април 21, 2011, 23:24:38 pm »
Оли, аз нямам голям избор и само с боя за сладкиши боядисвам от години.
Не мога да се похваля с поразителни цветове и шарки, но от баба знам две правила: водата да е много гореща (да се претопля ако се наложи) и да се добавя по лъжичка оцет на всеки цвят.
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #18 -: Април 22, 2011, 06:35:09 am »
На мен пък свекърва ми ми даде следната идея. Преди да ползвам боята за сладкиши, да ги топя в желатинов сос (желатина да е на водна баня и топъл през цялото време на боядисването). Боите, както каза цигу да са горещи с лъжица оцет. Така ставал "грунд" , боите се пресичали и ставали много хубави цветова. Аз съм купила червена, зелена, синя и оранжева боя. Дано да станат :)
*
Re: Какво ще приготвим за Великден?
« Отговор #19 -: Април 22, 2011, 10:51:42 am »
Аз тази година реших да пробвам и яйца - декупаж, но не с лепило намазани, а с разбит белтък, за да стават за ядене после  :wink: