Здравейте, бихте ли коментирали тази спермограма, направена 6 месеца по-късно и след операция на варикоцеле? Вдигнала се е малко подвижността. С тази морфология ставаме само за ин витро и то не е много сигурно, че ще е с успешен край, нали?
Има ли добавки, които повлияват морфологията?
http://prikachi.com/images.php?images/864/8876864n.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/862/8876862O.jpg
Не мога да видя прикачените файлове, има някаква грешка, затова ще ти отговоря по принцип.
Морфологията на сперматозоидите е важен показател, но не е гаранция, че при идеална морфология ще има успешно оплождане. Разбира се, нашият стремеж е да пристъпваме към процедура по асистирана репродукция с максимално добри показатели на сперматогенезата. Морфологията на сперматозоидите се подобрява от различни препарати в зависимост от това коя е причината да е влошена. Напр. ако причината е захарен диабет, то лечението ще е контрол върху кръвната захар, физическа активност, овкусители на инсулиновите рецептори, диета и т.н. Ако е инфекция, лечението е с антибиотици или противопаразитни средства. Ако е заради наднормено тегло, тютюнопушене или излагане на гонадотоксини, естествено, корекция на теглото, отказ от цигари и извеждане от вредната среда ще свършат работа. С други думи, първо трябва да се открие причината за влошената морфология и след това да се прецени дали е възможно да се отстрани или да се проведе лечение. Все пак, ако има генетични дефекти, те няма как да са излекуват, а могат само да се преодолеят чрез методите на асистираната репродукция.
Разбира се, стандартните препоръки за балансирано хранене и здравословен начин на живот винаги са от полза. Някои микроелементи, особено селен, също действат добре, както и хранителни добавки с цинк, поливитамини и аминокиселини. Антиоксиданти е добре да се приемат, витамини от група В, С и Е, но това е само съпътстваща терапия.
Поздрави!