Здравей, bebeshok0326!
От всички процедури и изследвания, които си описала, твоите рискове за преждевременно раждане са повишени от наличието на абдоминален серклаж - не от самото му поставяне, а от първопричината за необходимостта от него (манипулацията по маточната шийка - конизация, която често по нашите географски ширини е на практика ампутация). Маточната шийка има няколко функции и, когато я няма или нейната цялост е нарушена, има рискове да се прояви слабост на тазовото дъно, което е механичен проблем, както и да се намали естествената защита от инфекция, т.е. да е по-лесно преминаването на микроорганизми от влагалището към матката, респективно към околоплодните обвивки. Разбира се, и забременяването е затруднено заради липсата или лошото качество на цервикална слуз, но ти този проблем си преодоляла чрез ин витро оплождане. Допълнителен риск може да са тези "болки като при цистит", както ги описваш. Хубаво е да ги уточниш чрез стерилни посявки на урина и преглед при уролог за бъбречни проблеми.
Терапията с котикостероиди (КС) е стандартен протокол за намаляване рисковете от неблагоприятни усложнения при недоносените бебета. Рискове за майката няма, дозата е нищожна за нея. Тази теория, която описваш по отношение на дългосрочното действие на КС върху имунната система, не ми е известна, вероятно е някоя конспиративна или езотерична теория, а аз такава литература не чета.
Медицинската наука е съвсем ясна относно приложението на КС пренатално както като препарати и дози, така и като срокове - между 24 часа и 7 дни преди раждане. Т.е. действието на лекарството е максимум седмица и след това дозата трябва да се повтори. Отварям скоба, рисковете при преждевременно родените бебета са огромни и не са само по отношение на незрелостта на дихателната система, но също и от некрортизиращ ентероколит, вътречерепни кръвоизливи, смъртността при тях е доста по-висока. Изобщо това е едно предизвикателство пред съвременната медицина, върху което работят огромен брой учени и се отделят също така огромно количество ресурси, а резултатите не са окуражаващи. Но поне от страна на КС нещата са ясни - тяхното приложение преди раждане намалява смъртността (с 40%!) и има положителен ефект срещу останалите здравословни проблеми на недоносените бебета.
Мисля си, би било чудесно, ако тези лекарства можеха да имат дългосрочен ефект върху имунната система. Щяхме да решим една голяма част от автоимунните проблеми. Уви, те нямат такава сила.
Относно сравнението между КС и сърфактанта - едното не отменя другото. Понякога се налага комбинирана терапия. Все пак ако приложим КС, може да няма нужда от сърфактант, т.е. времето за приложение на КС е доста преди (вътреутробно), а не когато вече имаме недоносено и недишащо бебе. Цената също не е за пренебрегване. Дозата сърфактант е към 1200 лв., дозата КС е някакви стотинки. А бебето може да има нужда от повече от 10 дози сърфактант ... плюс другата съпътстваща реанимация.
На въпроса ти дали тази терапия е по-скоро презастраховане, да, терапията с КС е презастраховане, но няма как да се приложи в момента, в който ни е ясно, че бебето ще се роди преждевременно, защото раждането е по-бързо от 24 часа, а за това време КС нямат възможност да подействат. Затова ги поставяме преди започнало раждане, т.е. като профилактика (а всяка профилактика е презастраховане). Но по смисъла на тяхното действие това е животоспасяваща терапия (за примерно едни 40% от недоносените). За съжаление, не винаги помага и понякога въпреки, а не заради приложението на КС, недоносените бебета имат дългосрочни здравословни проблеми.
Стана дълго, но за да е полезно и за други жени, които имат рискове от преждевременно раждане, споделям ние какво правим. Първо скринираме всички бременни за известните ни рискове. Дефинираме високорисковата група и прилагаме тестове за преждевременно раждане, което ни дават известно спокойствие, че в рамките на 2 седмици няма да се случи раждане. Неудобният момент е цената им и това, че трябва да се прилагат през 2 седмици, но приложението им е лесно (като вагинален преглед), резултатите са бързи (10 минути) и недвусмислени (като уринарен тест за бременност - или се позитивира, или не). И при положителен тест прилагаме КС.
Повече информация можете да намерите тук:
Преждевременно раждане - определение, рисковеПреждевременно раждане - изследвания, профилактикаПрепоръка на FIGO за превенция на преждевременно ражданеОценка на маточната шийкаТест за фетален фибронектин и
Проследяване на бременност след инфертилитет.
Успех до края на бременността, който ти пожелавам да е близо до термин!