0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Боби, доктор Бърди неколкократно е писал, че когато бебе пие над 500 мл АМ за денонощие не е необходим допълнителен прием на вит Д. Не става въпрос за литър мляко.
Да, знам и казвам, че това противоречи на официалните предписания от педиатричната асоцияция, поне тукашната. В 950мл има 400Е, затова са тези предписания.Освен това не е вярно, че всичко над това е грубо предозиране, защото това за което се говори тук е необходимият минимум, не максимум. 25 ОН формата на вит Д на едно бебе изложено на слънце е десетки пъти повече.
 
Б.

Пак не говорим на един език.
Съществуват т.нар. " tolerable upper intake levels " на Вит Д., които не бива да се надвишават. Или казано другояче- дози, над които рискът за вреда е голям:
0-6м - 1000Е
6-12м  1500Е

Препоръчваните сега дневни дози 600-800Е са препоръчани на база, че детето ИЗОБЩО не вижда слънце, и не е извеждано! Тези дневни дози са сумарен прием на Вит Д = храна+ добавка на Вит Д отвън ( капки). Даването на тези дневни дози, ДОРИ И БЕЗ извеждане навън, е гаранция че детето НЯМА да заболее от рахит ( ако не страда същевременно от друго заболяване, компрометиращо Калциевият метаболизъм).

Ясно е сега, че по начина, по който си отглеждате днес децата, и ги извеждате, и ги вижда слънце, дозата 600-800 Е  дадена като капки, и сумираща се с:

*Вит Д от храна
* и от извеждане на слънце

са достатъчни дози вит Д за едно дете.

Дози от хиляди единици капки, просто са извращение на темата.
« Последна редакция: Юли 10, 2011, 17:13:33 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
 момичета,пак за коликите да питам.Четох,че е добре да се храним по-честичко по по-малко.Дане би да го храня по много,държа го около половин час и той си суче :?
Горе-долу си поисква на около 2 часа.В началото правеше по-големи паузи,но от два дни ,откакто е неспокоен, иска по-често
Didon, опитай да се храните минимум на 2.5 часа. Иначе претоварваш стомахчето, още повече, че яде по много и то лакомо. Понякога бъркаме коликите с глад, понякога глада с колики. След седмица ще  разбереш какво е. Но виж в темата по-назад съветите на доктора.
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Препоръчваните сега дневни дози 600-800Е са препоръчани на база, че детето ИЗОБЩО не вижда слънце, и не е извеждано!
Докторе, тук не е така и тези препоръки са за всички без значение дали са извеждани или не. Те не смятат, че е предозиране, ако се даде на дете, което е извеждано. Аз просто споделям какво ми казват лекарите и какво са си описали в листовките. Аз съм напълно съгласна с вас, че което пишете вероятно е достатъчно,ако детето излиза, просто не съм съгласна, че дори и съвсем малко повече е грубо предозиране, защото препоръките тук са такива и никой не е предозиран. Според мен те се застраховат, че няма да остане дете, на което да не му е достатъчно.

Оффтопик - моето лично мнение е, че след някоя и друга година ще видим пак завишаване на тези препоръчителни дози, поне на там вървят нещата като гледам какви изследвания излизат в последните години за витамин Д.  
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 05:55:18 am от Bobbie »


  
*
 Жаси,май ще се окажат колики.Вчера след безсънието и може би най-вече от притеснение,кърмата ми беше по-малко.Реших да му дам от изцеденото през деня,да видя дали след това ще е по-спокоен.Беше същото,само дето после търсеше и цицката :)...Дадохме му два пъти и капки инфакол преди храненето и като резултат тази нощ сме се будили само веднъж за хранене. Та предполагам по метода на изключването,щом капите работят,значи са колики.

 Непременно ще изчета съветите на д-р Бърди.Много ви благодаря!
*
Аз давам капките направо в устичката с капкомера.
Дидонче,за храненето и аз да си кажа-Тео до 3 месеца се хранеше на 2 часа,дори и когато кърмех.А за капките и аз давах Био-гаята по препоръка на педиатърът,но незнам дали помогна.В друг форум бях чела ,че помогала и за колики.Аз давах Инфакола след храна и то само при нужда.Не го давай преди всяко хранене,както пише на опаковката,защото запичат/това е мое мнение ,де.Тео се запече доста догава.
А по въпроса за извеждането и аз извеждах Тео,хем беше зимата .Извеждай ги сутрин докато е хладничко или когато прецениш,както е писала Жаси боди и пеленка е достатъчно,все пак са и мънички още де бебчовците.

*
...лелееее,точно се чудя защо пропуска акане...иначе пълни памперса на всяко хранене...Сега да давам ли нещо или просто да пропусна капките и ще се оправи?
 Да взема да ги сменя! :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Препоръчваните сега дневни дози 600-800Е са препоръчани на база, че детето ИЗОБЩО не вижда слънце, и не е извеждано!
Докторе, тук не е така и тези препоръки са за всички без значение дали са извеждани или не. Те не смятат, че е предозиране, ако се даде на дете, което е извеждано. Аз просто споделям какво ми казват лекарите и какво са си описали в листовките. Аз съм напълно съгласна с вас, че което пишете вероятно е достатъчно,ако детето излиза, просто не съм съгласна, че дори и съвсем малко повече е грубо предозиране, защото препоръките тук са такива и никой не е предозиран. Според мен те се застраховат, че няма да остане дете, на което да не му е достатъчно.

Оффтопик - моето лично мнение е, че след някоя и друга година ще видим пак завишаване на тези препоръчителни дози, поне на там вървят нещата като гледам какви изследвания излизат в последните години за витамин Д.  

Това "тук", къде е? България, или?

Не може да има "застраховка" за достатъчност- дозата еднакво покрива нуждите на всички деца с нормален калциев метаболизъм.

Не става въпрос за "малко" предозиране- те дават по 4, 6 капки понякога. От Вигантол това е много голяма доза - капка е 500Е, 4 са 2000. Ами ако към това се добави и Вит Д от АМ? Къде отива дозата?
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 12:11:24 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Didon, дишай дълбоко и се успокой! Първо - не разбирам защо искаш да цедиш, преди кърмене. Колкото и малко да цедиш, увеличаваш лактацията по този начин. Второ, Жаси ти е казала - гледай да го храниш на 2,5 часа, но не се втилясвай и си позволявай изключения, ако видиш, че детето реве неутешимо и иска да суче на втория час. Няма смисъл да го разстройваш и дразниш от зор да спазиш разликата. Трето - не можеш да предозираш с кърмата. Това, че бебето ти стои 30 минути на гърда, е ок. Моето понякога откарваше по час - имай предвид, че Калоян е още мъничък и няма много сили. Някои бебета сучат по-бързо, други - по-бавно. Бобо беше от вторите. Виждала съм бебе, което се наяжда за точно 5 минути и то не защото яде малко. Никога не стигнахме подобен рекорд. Пропускане на акане не е запек. Спокойно, наблюдавай го - има още много акания, които предстоят. Понякога се случва - не приемай за симптом всяка разлика с вчерашния ден. Все още имате твърде малко време заедно, за да си сигурна, че щом един път сте минали по един режим (примерно 6 акания на ден), значи всеки ден ще е така - може да има ден с 4 или 8 акания. Четвърто - кърмените бебета искат гърда не само, когато са гладни. Това ги успокоява, приспива, харесва им. Понякога те ползват като биберон - ако можеш да ограничаваш подобни прояви, ще е по-добре за теб, но всеки си преценява. Лично аз предпочетох да давам залъгалка, това ми осигуряваше малко свободно време ;). За промяната на цвета на каучуковите биберони - да, побеляват понякога. Няма нужда да го хвърляш - лично аз ги ползвах по 1 месец, но един от признаците на износване, доколкото знам, е като станат лепкави. Никога не съм стигала до такъв стадий, честно казано.
Поздрави!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Това "тук", къде е? България, или?
В САЩ.

Цитат
Не става въпрос за "малко" предозиране- те дават по 4, 6 капки понякога. От Вигантол това е много голяма доза - капка е 500Е, 4 са 2000. Ами ако към това се добави и Вит Д от АМ? Къде отива дозата?
Ооо, това е друго. Не знаех. Аз имах предвид да си дават 400Е ако детето пие под литър АМ и да не го мислят колко е излизало навън и колко е седяло в къщи. Не съм имала предвид да дават повече от това. Не ги знам там лекарствата. Моят витамин Д тук е 400Е за 1мл и това си и давах - 1м на ден независимо дали е излизала или не.
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 12:55:11 pm от Bobbie »


  
Дидон, нали ограничаваш някои храни?
Това, че газовете остават за теб, а не за бебето са митове, да знаеш!
[/url][/url]
*
Didon, дишай дълбоко и се успокой! Първо - не разбирам защо искаш да цедиш, преди кърмене. Колкото и малко да цедиш, увеличаваш лактацията по този начин. Второ, Жаси ти е казала - гледай да го храниш на 2,5 часа, но не се втилясвай и си позволявай изключения, ако видиш, че детето реве неутешимо и иска да суче на втория час. Няма смисъл да го разстройваш и дразниш от зор да спазиш разликата. Трето - не можеш да предозираш с кърмата. Това, че бебето ти стои 30 минути на гърда, е ок. Моето понякога откарваше по час - имай предвид, че Калоян е още мъничък и няма много сили. Някои бебета сучат по-бързо, други - по-бавно. Бобо беше от вторите. Виждала съм бебе, което се наяжда за точно 5 минути и то не защото яде малко. Никога не стигнахме подобен рекорд. Пропускане на акане не е запек. Спокойно, наблюдавай го - има още много акания, които предстоят. Понякога се случва - не приемай за симптом всяка разлика с вчерашния ден. Все още имате твърде малко време заедно, за да си сигурна, че щом един път сте минали по един режим (примерно 6 акания на ден), значи всеки ден ще е така - може да има ден с 4 или 8 акания. Четвърто - кърмените бебета искат гърда не само, когато са гладни. Това ги успокоява, приспива, харесва им. Понякога те ползват като биберон - ако можеш да ограничаваш подобни прояви, ще е по-добре за теб, но всеки си преценява. Лично аз предпочетох да давам залъгалка, това ми осигуряваше малко свободно време ;). За промяната на цвета на каучуковите биберони - да, побеляват понякога. Няма нужда да го хвърляш - лично аз ги ползвах по 1 месец, но един от признаците на износване, доколкото знам, е като станат лепкави. Никога не съм стигала до такъв стадий, честно казано.
Поздрави!
:thankyousign: :balk_21:

Да,Жаси, ограничавам ги и също следя дали нещо, което съм яла се е отразило не добре и на мен
*
Нищо не давай,просто имах впредвит да не го тъпкаш с капките преди кърмене,а само като се появят коликите.
Аз давам по 2 капки Деавит.Уфф съвсем се обърках с тези дози,но мисля,че не е много,а и не пие по литър АМ. :ask:

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Нищо не давай,просто имах впредвит да не го тъпкаш с капките преди кърмене,а само като се появят коликите.
Аз давам по 2 капки Деавит.Уфф съвсем се обърках с тези дози,но мисля,че не е много,а и не пие по литър АМ. :ask:

Доктора вика, че една капка била 500Е от другото(Вигантол ). Защо не видиш колко е дозата - трябва да я пише на шишенцето - и да давай по неповече от 400-500Е?
Аз затова много мраза като лекат ми каже давай еди колко си милилитра или капки. Абе да ми каже дозата, пък аз ше си сметна колко да дам. Ианче човек се обърква, защото различните марки може да са с различна концентрация.

Б.

П.П. Това ли http://apteka.framar.bg/05000543/%D0%B4%D0%B5%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82-%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BE-10-%D0%BC%D0%BB-. Ами в него има и ватимин А, не е само Д.Пише в 1мл има 40 капки, а 1мл има 40 000Е, значи в една капка има 1000 - олеле, ама това двойно по-концентрирано. Я доктора да каже дали съм сметнала вярно, че и аз съвсем се обърках, че дават такива дози.
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 18:03:10 pm от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ами аз пиша че е много, но Вие не вярвате... .
Те там в Бг дават безумни дози- 3.000-4.000 Е дневно... че и повече.
Вигантол бе по "икономичен" на Единци/капка. Спряха го и го заместиха с това Деавит, с хиляда единици в капка.

Освен това, в този Деавит незнайно защо има и Вит А -  в една капка- 750Е ( 1мл=40к=30.000Е).
От 0-6м горната граница на дози на Вит А е 600Е
     > 6-12м - 600Е
Сметнете що за предозиране на Вит А правят също- няма препоръки, между впрочем, да се дава допълнително Вит А от вън на деца до 6м възраст с малки изключения.
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 21:14:11 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Да Боби,същото е.Ами освен или да го сменя с Вигантол или да давам по 1 капка. :?
Не смея да го спра на своя глава ,заради фонтанелата,която била още голяма.
Док.каза така и каза де не сменям ама аз нещо се колебая сериозно вече :?
Д-р Бърди вие на какво мнение сте?
Боби,благодаря че си се разровила из нета
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 19:16:26 pm от moniks_s »

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Ами аз пиша че е много, но Вие не вярвате... .
Те там в Бг дават безумни дози- 3.000-4.000 Е дневно... че и повече.
Вигантол бе по "икономичен" на Единци/капка. Спряха го и го заместиха с това Деавит, с хиляда единици в капка.

Освен това, в този Деавит незнайно защо има и Вит А -  в една капка- 750Е ( 1мл=40к=30.000Е).
От 0-6м горната граница на дози на Вит А е 600Е
     > 6-12м - 600Е
Сметнете що за предозиране на Вит А правят също- няма препоръки, между впрочем, да се дава допълнително Вит А от вън на деца до 6м възраст с малки изключения.

Даам, определно съм се залбудила. Аз казах, че трудно ше предозират витамин Д, защото си мислех, че им дават по 400Е на ден. Не ми е минало през акъла, че има дават в хиляди. Дори не ми е ясно защо ги произвеждат толкова концентрирани, че една капка повече да е вече двойна доза.

Сега се сещам да попитам нещо - дали и в АМто има повече от 400Е на литър?Тук знам, че е 400Е на 950мл. И друго се сещам от люпобитство - те ги дават тези високи дози, но в крайна сметка има ли често случаи на предозиране?

Боби
« Последна редакция: Юли 11, 2011, 21:12:30 pm от Birdie »


  
Мони смени го с вигантола,поне там няма витамин А,ние сме с много голяма фонтанела и даваме също по 2 капки.Първо давах Дибасе ( когато го нямаше Вигантола ),сега вече сме си на Вигантола.
Cамо защото очите ми не се насълзяват не значи че не плача... И това че винаги съм силна не значи че всичко е наред...
*
ОК Благодаря Иси!Ще го сменя

Аз в началото като нямаше Вигантол давах Флоур+Вит.Д хапчета (които разтварях в млякото) от Германия - ФлоуретенД. Там съотношението беше 500Е вит.Д и 400Е флоур. Сега сме на 1 капка Вигантол. На смесено хранене сме, кърма +АМ, също зелемчукови и плодови пюрета.