0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Като прочетох за куклата на Криска, която си кръстосва крачетата и ме подгони страшна параноя. Моето бебе като го държа под мишниците подскача нагоре-надолу и понякога кръстосва леко крачета. Иии, ме втресе, ала яко, подлудих народа, заведох го при една много добра за мен педиатърка. Успокои ме, каза че нищо няма, нека си подскача, може да стъпва и на пръсти, и на пети може, също да си застъпва крачетата и кръстосва за тази възраст когато го държа под мишниците.
Аз бях вече поставила диагноза, направо ужас :oops:.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Като прочетох за куклата на Криска, която си кръстосва крачетата и ме подгони страшна параноя. Моето бебе като го държа под мишниците подскача нагоре-надолу и понякога кръстосва леко крачета. Иии, ме втресе, ала яко, подлудих народа, заведох го при една много добра за мен педиатърка. Успокои ме, каза че нищо няма, нека си подскача, може да стъпва и на пръсти, и на пети може, също да си застъпва крачетата и кръстосва за тази възраст когато го държа под мишниците.
Аз бях вече поставила диагноза, направо ужас :oops:.
Част от казаното не е вярно.
Кръстосването на краката, както е дадено на снимката, се нарича "сцизоринг" и е ранен белег ( белег) за повишен мускулен тонус на долни крайници. Много чувствителен белег! в съчетание и с други- като трудно обличане, например, поради "стегнатост" или обръщане не по метод на "усукване", а роларизма като молив ( както се  търкаля молив на плоска повърхност).

Преходното стъпване на пръсти е нормално до 2 г възраст. Преходното, случайно, а не постоянно!
Иначе е проблем.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Какво е "scissoring"?

Това е- при изправяне на детето под мишниците, долните крайници се прекръстосват на ниво от колената надолу, особено изразено в областта на глезените ( подобно на балерина, която кръстосва краката си в долната им част, в рамките на упражнение или поза). Този белег е постоянен, а не временен.

Белези, изискващи особено внимание:

2м възраст:

* бебето няма контрол на главата. Под контрол на главата се разбира "лаг", а не БГ "патенти" а ля Чавдаров и сие ( например, колко се разпервали ръцете при положение на детето по коремче)
http://video.google.com/videoplay?docid=-1822995298850574998#

* хипертония на долни крайници или scissoring

Над 6 м възраст

* стига прдмети само с една ръка, докато другата държи в юмрук
*липса на нормалното постепенно отваряне на ръцете в областта на дланите << това е много, много важен белег.

Над 10м възраст
* използване на едната крак и ръка за пълзене, и влачене на противоположните крак и ръка.

Над 12м възраст

* не пълзи ИЛИ ( пълзенето НЕ Е задължително за да проходи едно дете)
* не може да стои изправено ДОРИ и с поддръжка.
« Последна редакция: Юни 09, 2011, 13:00:13 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Може би аз не се изразих правилно. Лекарката имаше предвид че не постоянно, а може да се случи да кръстоса крака. Бебе няма хипертонус. При нас кръстосването не е пълно, а леко застъпване на краката при ходилата, а не при глезените и то не е постоянно. Това нормално ли е?
Какво е въртене като молив? Че се търкулва изпънат ли? Бебе се обръща като първо се наема, сгъва се като кравайче и се катурва по корем и така лежи. Това нормално ли е?
« Последна редакция: Юни 09, 2011, 13:05:12 pm от Smaraidi »






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Може би аз не се изразих правилно. Лекарката имаше предвид че не постоянно, а може да се случи да кръстоса крака. Бебе няма хипертонус. При нас кръстосването не е пълно, а леко застъпване на краката и т не е постоянно. Това нормално ли е?
Какво е въртене като молив? Че се търкулва изпънат ли? Бебе се обръща като първо се наема, сгъва се като кравайче и се катурва по корем и така лежи. Това нормално ли е?
Тези застъпвания са нормални.
Дете се обръща гръб- коремче или обратно, по начина по който описвате ( "спираловидно, с усукване"). А не го прави като че ли се търкаля както молив на плоска повърхност. Претъркулете молив на плоска повърхност, и ще видите как се търкаля молив... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря за отговора, доктор Бърди! Жив и здрав да сте  :)!

Вчера от притеснение забравих да си нахраня бебето и се сетих след около час, но и той не протестираше :oops:.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Дария се обръща като първо се усуква през кръста и после със замятане на крака завърта и долната част. Завърта се постепенно, а не от раз цялото тяло.
Предполагам това има предвид Д-р Бърди за правилно обръщане. Че има усукване. А за молива, доколкото разбирам се завърта на трупче.
*

    power

  • *
  • 1116
  • трябва да сме силни !
Ами на мен всички ми го казват,а на мен не ми звучи логично това....все пак структурата и на двата пола е еднаква.Та и затова питам,но явно и това е някакъв мит,а Милен от сега се напъва да сяда.
07.10.2009
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
а Милен от сега се напъва да сяда.

Алекс също. Когато е в легнало положение се опитва да повдигне горната част на тялото си и отлепва раменете си на 10см от леглото, но повече не може и се ядосва, че не може да се изправи.
Та по тази причина да ви питам вие кога сложихте децата си в летните кошове на количките си? На моя пише 6+, защото няма пълно легнало положение. Но Алекс не иска да стои вече в зимния. Максимума му е 1 час и след това мрънка и иска да се носиме.
*
Ели,при нас положението е подобно,само в полулегнало положение(примерно в шезлонга),се чувства добре Коко,защото може да оглежда.Все по-малко мога да го накарам да лежи и се носим и навън.От опита ми с Тони(дъщеря ми),знам че докато не го сложа в седнало положение,няма да миряса.А кога ще стане това ,показва самото дете.По повод разликата между момчета и момичета относно сядането,детски ортопед ми е казал,че няма такава-всичко си е до дете.Тони едва я "одържах" до края на 4м.

*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Уф, вече така ме боли гърба от това носене, че нямам търпение да започне да седи. Защото както споменах стои един час в количката и после се носим в кенгуруто, а мама бута количката празна. :x
*
Тео също много настоятелно се напъва да сяда, а в летния кош го слагам от 10-ина дни вече.Като е легнал и не му е комфортно навън ,само като му се приспи

Уф, вече така ме боли гърба от това носене, че нямам търпение да започне да седи. Защото както споменах стои един час в количката и после се носим в кенгуруто, а мама бута количката празна. :x

Искаш ли слинг? Ще ти дам моя.
[/url][/url]
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Уф, вече така ме боли гърба от това носене, че нямам търпение да започне да седи. Защото както споменах стои един час в количката и после се носим в кенгуруто, а мама бута количката празна. :x

Искаш ли слинг? Ще ти дам моя.

Той просто е над 7кг (тази седмица сме на консултация и ще видим с точност) и в каквото и да го сложа просто си тежи.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
А летния ви кош колко най-ниско се сваля ?
Сега си купих лятна количка, няма пълно легнало положение, но до нивото на което се смъква ( около 30 градуса ) - според мен ще е добре за бебе над 3 м.
В крайна сметка нищо не ти пречи да сложиш бебето в летния кош и да видиш как се чувства. Той най-добре ще си покаже ако не му е удобно.  :)
Над 7 кг си е доста изморително да носиш на ръце. Аз какви бицепси имам... :D
*
Натали, той е почти на 4м. вече, не виждам никаква причина да не смениш зимния с летния кош и да го возиш леко повдигнат. И аз имах същия проблем с Деси на времето. Още на 3м. отказа да лежи и беше мисия невъзможна в будно състояние да е в количката, затова започнах да повдигам по малко и нямахме никакви проблеми. Тя си разглеждаше, оглеждаше и мируваше :lol: А и щом се набира сам от легнало положение, наистина мисля че няма да проблем да се возите не напълно легнали.
Съгласна съм със Стефи - и Бобо започна да се надига от 3-ти месец някъде. Не мисля, че е проблем лекия наклон, все пак гръбчетата им заякват от ден на ден. Наблюдавай си детето и ще забележиш, ако се умори или му е дискомфортно - в началото може бързо да започне да се свлича, но ще издържа все по-дълго така. Някои бебета въобще нямат нищо против да си лежат в кошовете за новородено до 6-ти месец, но други просто отказват. Ортопедът в Токуда, при който водех Бобо, ми позволи още около трети месец да го слагам седнал, подпрян на възглавници (задължително!). Преди края на трети месец вече си държеше главата стабилно.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
А летния ви кош колко най-ниско се сваля ?
Сега си купих лятна количка, няма пълно легнало положение, но до нивото на което се смъква ( около 30 градуса ) - според мен ще е добре за бебе над 3 м.
В крайна сметка нищо не ти пречи да сложиш бебето в летния кош и да видиш как се чувства. Той най-добре ще си покаже ако не му е удобно.  :)
Над 7 кг си е доста изморително да носиш на ръце. Аз какви бицепси имам... :D

Имаш право за летния кош...Аз съм сложила Влади в летния още от предната седмица..Защото просто легнал не иска..И така си стои полуседнал ама като не мрънка му харесва :) И ако заспи случайно и айде назад легнал.. Абе то детето си показва как му харесва..Аз на ръце едвам сега издържам-а сме към 7 кг може би вече-днес ще ми кажат.Но си е изморително..
Нашият зимен кош може да се надига и когато е буден го вдигам да си гледа. Мисля обаче  и аз да го местя в летния скоро. По простата причина, че зимният ни е тесен вече  8O И ние сме 7 кг и с това кенгуру пробвах точно веднъж да го нося, но кръста много ме заболя  :?  То издържа бебета до 9 кг, така че няма да ни влезе много в употреба  :lol:

Да ви попитам обаче, в летния кош как ги слагате децата ако стане студено ? С одеяло ли ги завивате ? Има едни чувалчета, но се чудя дали има смисъл да купувам ... Аз от сега се чудя, че на есен ще тръгва на ясла...
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Ето такъв ми е летния кош.


Това намерих като инфо:Чрез добре преценения ъгъл на наклон на облегалката за гръбчето на детето, то седи в оптимално, щадящо гърба положение. С едно движение на ръката 3-Тес се превръща от лежаща в спортна количка.

Значи не би трябвало да е проблем да го сложа или поне ще опитам, пък то ще си покаже.