0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #980 -: Декември 29, 2011, 16:15:18 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Разболяванията на сина ми /2.5 години/ винаги протичат по един и същ начин - първо започва повечко да киха, после идва хремата, след нея кашлица /предимно нощна и сутрин рано/, влошаване на кашлицата и накрая стигаме до по-сериозни лекарства.
Опитвам се още в началото да пресека идващото заболяване - с промивки на носа, инхалации, спиране от яслата, чайчета, сиропче за кашлица, но не - нещата не се получават. Вече два пъти пи Суметролим, а в други два случая - АБ, въпреки че нямаше температура, отит и т.н. други усложнения.
Какво може да се направи още на най-ранен етап, за да се пресече болестта?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #981 -: Декември 29, 2011, 19:22:36 pm »
Здравейте, докторе. Честита Коледа с пожелание за здраве на Вас и Вашите близки , както и новата 2012 година да ви донесе лични и професионални успехи.
Вики малко го "позагази" след прекараната варицела. Накратко:
1. Започна конюктивит - изписан Цилоксан на 26.12.2011г. Хрема - задна и бистра. Стандартните неща : Стеримар и Ксиламетазолин; Температура -  най- висока 38.5 градуса, повлияваща се от хексалгин, но не и от Панадол. Задари високата температура Джипито се осъмни за инфекциозен, не висурес процес и включи Фромилид
2. 27.12.2011г. - детето вдигна до 39 градуса  с оплакване от уши. Консултация с УНГ специалист. Заключение - отит. Смяна на антибиотика (макар УНГ да коментира, че не е коретктно, но счете новия антибиотик за по-добър за служчая) Панцеф - еднократно 8 мл на 24 часа (теглото на детето е 18 кг.) Появи се и кашлица - суха , за която беше изписан Синекод.
3. 28.12.2011г. - кашлицата се увеличи. Рентгенова снимка на бял дроб: Хилусна пневмония в дясно, хилусна аденопатия. Синекода е заменен от Проспан и Бромхексин. Поддържа се температура около 38 градуса. Вечерта късно детето започна да кашля  така, че не можеше да си поеме дъх, в минута имаше не по-малко 20 изкашляния. След чакане и говорене с педиатъра по телефона - даден Вентолин 3 мл,, детето се успокои за 15 минути.
4. 29. 12.2011г.- консултация с детски пулмолог. Вентолина продължава, чува се свиркане. Назначеното лечение: Вентолин, Панцеф, Изопринозин (любимия ми), антиалергично, в случая Ксизал по 5 капки.


Въпроси: адекватно ли е лечението? Чета в друга тема че за болести на дихателни пътища при деца препоръчвате инхалаторни КС? Отчитам като минус, че нямаме МБ на носен секрет или храчка, но при вече приемани два вида антибиотика, ми е ясно какъв ще е разултата.

Предварително благодаря!
офтопик. Лейди, скам само да кажа, че ако всички описваха така като теб, работата на доктора доста би се улеснила. Според мен това трябва да го сложат в началото на темата да служи за пример(включително и на мен) как се описват проблеми и задават въпроси.


  
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #982 -: Януари 02, 2012, 16:58:40 pm »
Доктор Бърди, предполагам, че не отговорихте на предишния ми пост, защото няма как дистанционно да лекувате пневмония.
Имам обаче принципен въпрос /Вики за първи път пие Вентолин/ : Докога се налага приема на Вентолин - за облекчаване на бронхоспазъм и предотвратяване на такъв в кратък период от време след това  или хей така - априори докато детето е с хипотетична възможност да кашля и да направи спазъм. Питането ми е продиктувано от това, че пулмоложката каза да давам Вентолина "докато детето кашля". Е то хубаво, но от кашлица до кашлица си има разлика, а доколкото съм запозната Вентолинът не е панацея за всяка кашлица и трябва да се прилага внимателно.


И още един въпрос: Медицинската пректика препоръчва ли след плевмония и изминат курс на лечение с АБ  да се прави втора, контролна рентгенова снимка?

Пак подчертавам, че въпросиге са  ми  поставени не с цел лечение по интернет. Ясно ми е, че без слушалка , рентгенова снимка, и личен преглед тази работа не става.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #983 -: Януари 02, 2012, 17:13:00 pm »
За около 2-3 дена се дава Вентолин. После се решава - Фликсотайд? или инфекция, или смяна на АБ? Ветолин е симптоматично средство за кратък курс.

Това, дали да се прави 2 рентгенография зависи от:

*първоначалната диагноза
*има ли остатъчни диагностични въпроси, или няма- например-проследяване на излив, резорбция, възстановяване на огнище или анаточмини промени, вследствие процеса, който се лекува и т.н. .
* дали с обикновените методи на диагноза, може да се потвърди успешния ход на лечението

Не мога да кажа "дали е адекватно" лечението-зависи от диагнозата. Може да преопръчам неподходящо нещо, тъй като нямам пряк поглед, а описанието само не е достатъчно в случая.
« Последна редакция: Януари 02, 2012, 17:15:39 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #984 -: Януари 02, 2012, 18:10:46 pm »
За около 2-3 дена се дава Вентолин. После се решава - Фликсотайд? или инфекция, или смяна на АБ? Ветолин е симптоматично средство за кратък курс.

Е 2-3 дни не е "докато детето кашля". Вики се повлиява добре от Панцефа - предписан е за 14 дни. Кашлицата е отхрачваща, не спастична и вече понамалява. Утре ще си поговоря с Джипи-то, защото поставих въпроса за дългия прием на Вентолин, но тя каза, че не оспорва мнение на пулмолог, тъй като той е тесен специалист.

Благодаря много за отговора. 
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #985 -: Януари 02, 2012, 18:13:55 pm »
Не се дават АБ с такъв дълъг курс, освен по редки и много специални обстоятелства.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #986 -: Януари 02, 2012, 20:33:51 pm »
"Специално обстоятелство" в случая е занижен имунитет след варицелата според трима доктори - личния, УНГ и пулмолога.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #987 -: Януари 02, 2012, 20:54:21 pm »
Ако детето се повлиява добре, 10 дена си е достатъчно.
Мое скромно мнение...

Ако искате повече дни, може да дадете Панцеф 7 и Азитромицин- 5. По-добър подход ще е.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #988 -: Януари 05, 2012, 16:15:43 pm »
Здравейте,

Здрава, успешна и щастлива 2012 година желая на всички!

Мира пи 10 дни Нелидикса, който д-р Боцова /детски нефролог в Плевен/ и изписа. Ще продължава да пие Имунобор Уро, той е за 30 дни. Другата седмица ще пускаме стерилна урина. Мисля да пусна едновременно в две лаборатории.
Чудя се кога е добре да се направи контрола /УЗИ/?! Ние забравихме да питаме докторката като бяхме на прегледа. Само говорихме, че след Нелидикса трябва да се пусне отново посявка на урина.

По Коледа малката пак беше с кашлица /нали походи 10-ина дни на градина  :(/. Пак пи 2 сиропа и капахме 2 вида капки.

Притеснява ме и нещо друго. Миналата седмица след къпане забелязах, че много и прозират веничките по ръцете, по гръбчето има, отпред също и по крачетата. Тя е с много бяла и нежна кожа. И преди съм забелязвала прозиращи венички, но на ръчичките като, че ли бяха по-малко. :ask: Взех да си мисля дали не е причината в лекарствата, които пи. Освен Нелидикса, пи и Вентолин, Мукосолван, капахме Виброцил и от правените капки.
Доктор Бърди, какво е вашето мнение?

Благодаря ви предварително!

Павлина
« Последна редакция: Януари 05, 2012, 16:20:19 pm от pgzenga »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #989 -: Януари 06, 2012, 00:52:37 am »
За кое от всичко да дам мнение?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #990 -: Януари 06, 2012, 08:22:34 am »
За това.


Притеснява ме и нещо друго. Миналата седмица след къпане забелязах, че много и прозират веничките по ръцете, по гръбчето има, отпред, също и по крачетата. Тя е с много бяла и нежна кожа. И преди съм забелязвала прозиращи венички, но на ръчичките, като че ли бяха по-малко. :ask: Взех да си мисля дали не е причината в лекарствата, които пи. Освен Нелидикса, пи и Вентолин, Мукосолван, капахме Виброцил и от правените капки.
Доктор Бърди, какво е вашето мнение?


Да допълня, че от няколко седмици има и ситни пъпчици /като настръхнала кожа, не са червени/ по ръчичките - над и под лактите. Не съм забелязала да я сърбят, случва се да се почесва там след къпане. Кожата и сега в студеното е по-суха и чуствителна.
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 08:57:24 am от pgzenga »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #991 -: Януари 06, 2012, 08:30:14 am »
Здравейте д-р Бърди,
Разболяванията на сина ми /2.5 години/ винаги протичат по един и същ начин - първо започва повечко да киха, после идва хремата, след нея кашлица /предимно нощна и сутрин рано/, влошаване на кашлицата и накрая стигаме до по-сериозни лекарства.
Опитвам се още в началото да пресека идващото заболяване - с промивки на носа, инхалации, спиране от яслата, чайчета, сиропче за кашлица, но не - нещата не се получават. Вече два пъти пи Суметролим, а в други два случая - АБ, въпреки че нямаше температура, отит и т.н. други усложнения.
Какво може да се направи още на най-ранен етап, за да се пресече болестта?

Грейс, това което описваш е обичайният ход и при разболяването на Стефания. Какво значи по-сериозни лекарства- обструкция ли прави детето или ...?
При Стефания се отключи точно на същата възраст, докато вече от няколко месеца е спряна от ДГ, защото там определено честотата на този синдром е по-голяма. Откакто си е вкъщи вече три месеца се е опитвала да се разболее два пъти, с няколко приема АЦЦ и инхалации успяваме да успокоим нещата и не стигаме до сериозни лекарства, урбазони и АБ. Лятото отново си беше вкъщи три месеца- спазъм не е правила, отново веднъж се разболя, но бяхме болни и трите- аз, Преслава и тя. Септември и октомври направихме опит да ходи на ДГ- и двата опита завършиха със спазъм, втория и със сериозен отит.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #992 -: Януари 06, 2012, 09:17:30 am »
Мини, под по-сериозни лекарства имам предвид АБ най-вече - веднъж пи Клацид, после Панцеф ... за 5 месеца два пъти е пил АБ, два пъти Суметролим /което уж не било, ама май си е АБ/ и веднъж Изопринозин /който не смятам да повтарям, защото нищо не помогна/. Много ми се струва  :? Единият път имаше бронхит, но другите пъти - гърдите чисти, назален секрет чист - само кашлица, която се влошава и не се повлиява от сиропите /сменихме доста/ и хрема. Вече в чудо се видях и обмислям и аз да го спра от яслата. Лошото е, че в София е много трудно да се класираш за детска градина и без допълнителната точка от яслата, няма да ни приемат, най-вероятно.
П.С. Педиатърката препоръчва инхалации само с физ. разтвор /не ни е препоръчвала Вентолин/, може би защото не е правил спазми.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #993 -: Януари 06, 2012, 09:33:00 am »
Grace, за съжаление това си е норма за първата година градина. Като гледам децата около нас е същото. Не сме само вие, ние и Мини така. Д-р Бърди беше писал също, че 4-5 АБ за първия сезон на детско заведение е доста често срещано. Инхалации при започваща хрема и кашлица, с физ. разтвор, правим и ние, но не е панацея. Дано го израстнат скоро!
За градината: трябва ли да има 6м присъствени дни или просто трябва да записан 6м? С бележки от педиатър не можеш ли да го държиш в къщи?
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 09:52:45 am от midge »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #994 -: Януари 06, 2012, 12:31:28 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Разболяванията на сина ми /2.5 години/ винаги протичат по един и същ начин - първо започва повечко да киха, после идва хремата, след нея кашлица /предимно нощна и сутрин рано/, влошаване на кашлицата и накрая стигаме до по-сериозни лекарства.
Опитвам се още в началото да пресека идващото заболяване - с промивки на носа, инхалации, спиране от яслата, чайчета, сиропче за кашлица, но не - нещата не се получават. Вече два пъти пи Суметролим, а в други два случая - АБ, въпреки че нямаше температура, отит и т.н. други усложнения.
Какво може да се направи още на най-ранен етап, за да се пресече болестта?

Грейс, това което описваш е обичайният ход и при разболяването на Стефания. Какво значи по-сериозни лекарства- обструкция ли прави детето или ...?
При Стефания се отключи точно на същата възраст, докато вече от няколко месеца е спряна от ДГ, защото там определено честотата на този синдром е по-голяма. Откакто си е вкъщи вече три месеца се е опитвала да се разболее два пъти, с няколко приема АЦЦ и инхалации успяваме да успокоим нещата и не стигаме до сериозни лекарства, урбазони и АБ. Лятото отново си беше вкъщи три месеца- спазъм не е правила, отново веднъж се разболя, но бяхме болни и трите- аз, Преслава и тя. Септември и октомври направихме опит да ходи на ДГ- и двата опита завършиха със спазъм, втория и със сериозен отит.

Точно в този случай е може би добре да се опита със Сингюлер курс.
Но не "ми дава сърце", поради малката възраст на детето, и възможността от сериозни странични ефекти.
Иначе от Април -Май 2012 може да направите 3-4 месечен курс с Кетотифен на сиропче ( Задитен).
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 13:20:48 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #995 -: Януари 06, 2012, 13:03:23 pm »
Благодаря, д-р Бърди.
Мидж, ами то ние вече изпълнихме нормата с АБ, а пък сезона едва сега започва  :lol:
За яслата - желателно е да има определен брой присъствени дни в месеца, през останалото време - отсъствия с бележки или молба. Присъствените дни са напълно достатъчни за разболяване  :lol:
Сега например, хремата спря и остана една влажна кашлица, която се проявява 1-2 през нощта и сутрин след събуждане. Звучи ми отхрачващо. Ето тази кашлица ще си я влачи дълго време, и въпреки че няма никакви други симптоми аз не мога да приема, че е здрав. Просто плавно преминаваме от едно заболяване към друго  :?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #996 -: Януари 06, 2012, 13:19:45 pm »
Благодаря, д-р Бърди.
Мидж, ами то ние вече изпълнихме нормата с АБ, а пък сезона едва сега започва  :lol:
За яслата - желателно е да има определен брой присъствени дни в месеца, през останалото време - отсъствия с бележки или молба. Присъствените дни са напълно достатъчни за разболяване  :lol:
Сега например, хремата спря и остана една влажна кашлица, която се проявява 1-2 през нощта и сутрин след събуждане. Звучи ми отхрачващо. Ето тази кашлица ще си я влачи дълго време, и въпреки че няма никакви други симптоми аз не мога да приема, че е здрав. Просто плавно преминаваме от едно заболяване към друго  :?
Тази кашлица се лекува с комбинация Аеролин+ АЦЦ кидс за 3-4 дена. Освен ако не е тема за лекуване на инфекцията...  .
Направете носни и фарингеални посявки на децата- може да излязат неща за лекуване!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #997 -: Януари 06, 2012, 16:55:33 pm »
Още веднъж Ви благодаря, д-р Бърди  :D Лека вечер  :D
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #998 -: Януари 07, 2012, 00:18:59 am »
Здравейте отново, Докторе! За много години! Здраве и късмет и занапред!
Нуждая се от вашия съвет - моите момчета много обичат да си махат мъхчетата от чорапките измежду пръстчетата на краката, само да се видят боси и дърпат пръстите. Обаче тази вечер видях, че единия от много разтваряне на пръстчетата чак е сцепил кожичката на сгъвката на кутрето откъм стъпалото (дано ме разбрахте, че в момента не мога да снимам) и е зачервено цялото кутре, малко по-топло е от другата част на крачето. С какво мога да третирам? Първо сложих прах Топоцин, след известно време (като попи пудрата) намазах с домашен крем с невен, за да не изсъхва много кожичката и да се цепи повече. Правилно ли е? Притеснява ме зачервяването и да не започне да се възпалява.
Благодаря предварително!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #999 -: Януари 07, 2012, 00:25:08 am »
Може ли да намерите >> Д-р Шол
http://www.drscholls.com/drscholls/productSearch.do?method=doProductDetailsLookup&searchArg=35

Иначе може да третирате локално с "Бактробан".
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 00:27:02 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.