0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #900 -: Декември 04, 2011, 20:26:24 pm »
Педиатърът Ви е на мнение?
Преценете сами коя лаборатория е достоверна.

От урина никога не се изолира НИКАКВА флора. Нито "банална" нито " не банална".

Резултатите се дават като:

* "замърсяване", повторете.
* или като "негативна" ( с малък растеж на един вид)
* или като "без растеж"- когато нищо не се изолира.
Ето резултата:
01.12.2011    

Лекуващ лекар :    Служебен Лекар
Филиал :    КОЗЛОДУЙ
   


Микробиология :
Вид материал :
Урина    Микроскопски материал :
Културелно изследване:
1. Банална флора
2.
3.
4.
5.    

Състояние :
1. не се изолират бактерии
2.
3.
4.
5.
Препоръки :

Забележка :

Внимание ! Лабораторните резултати не са диагноза, а основание за такава.
 Приемането на каквито и да било лекарствени средства без лекарско предписание,
може да бъде опасно за вашето здраве. Обръщайте се за тълкуване на резултатите само към квалифициран лекар.
   
Лабораторен лекар :
Д-р Стефанка Бобчева

[/quote]
Не знам какво да кажа- пише две различни неща "банална" и после "не се изолира".
Мисля е добре да обсъдите на място с Педиатъра... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #901 -: Декември 04, 2011, 20:38:57 pm »
Сега погледнах и едни стари изследвания от същата лаборатория. Бланките са еднакви. Там имаше изолирана бактерия, пише микробно число, има и АБ и пак пише - "банална флора". Ще говоря с педиатърката утре, но май ще е добре да питам и в самата лаборатория как се тълкува това - банална флора.
А на коя лаборатория да вярваме, мисля, че и педиатърката ни няма да ни даде отговор...
Ще търся къде да пуснем още една урина, но това означава, че трябва да ходим в друг град. :(

Имам и един въпрос. Ако взема стерилна урина до колко време трябва да се занесе в лабораторията /тук винаги сме я носили в рамките на 30 мин./? Може ли да се пренесе в хладилна чанта примерно?! Това в случай, че решим да пуснем изследването в друг град.
« Последна редакция: Декември 04, 2011, 20:42:28 pm от pgzenga »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #902 -: Декември 04, 2011, 22:27:46 pm »
Докторе, преди време бяхте препоръчал инхалатор, но не мога да открия този ви постинг сега. Ако не Ви затруднявам много, бихте ли споделил още веднъж, че се колебая точно какъв да купим ?
Medel Clenny

Благодаря!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #903 -: Декември 05, 2011, 04:30:35 am »
Не знам какво да кажа- пише две различни неща "банална" и после "не се изолира".
Мисля е добре да обсъдите на място с Педиатъра... .
Докторе, пишат видът на на изследването - банална флора. И поле резултат: не се изолира нищо т.е. урината е стерилна.

Ако взема стерилна урина до колко време трябва да се занесе в лабораторията /тук винаги сме я носили в рамките на 30 мин./? Може ли да се пренесе в хладилна чанта примерно?! Това в случай, че решим да пуснем изследването в друг град.
Без хладилник до един час. Иначе, сложена в хладилник ( на студено) може да седи 24 часа. Можеш да я сложиш на лед. Обаче не разбирам какъв е смисълът. Лабораторията си прави стандартни тестове, не е като да е нещо кой знае колко специално,  за което да трябва добър специалист.
 Миналият път микробното ви число беше в рамките на възможно замърсяване, нали затова повтаряхте. Сега излиза, че е стерилна. Имаш ли причина да мислиш, че не е така?
« Последна редакция: Декември 05, 2011, 05:00:59 am от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #904 -: Декември 05, 2011, 06:36:32 am »
Боби, микробното число на първата беше 10^4-10^5, не знам колко е високо. По съвет на д-р Бърди повторихме изследването преди да започнем лечение, за да изключим грешка. А сега?!
Благодяря за коментара ти за резултата от изследването! :wink:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #905 -: Декември 05, 2011, 06:49:14 am »
Боби, микробното число на първата беше 10^4-10^5, не знам колко е високо. По съвет на д-р Бърди повторихме изследването преди да започнем лечение, за да изключим грешка. А сега?!
Благодяря за коментара ти за резултата от изследването! :wink:

  10^5 (т.е. 100 000) е горната граница за предполагаемо замърсяване ( или долната за инфекция). Мисля, че затова докторът ти каза да повторите. Ако беше по-високо, сигурно щяхте да лекувате автоматично ( предполагам само, докторът да каже).


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #906 -: Декември 05, 2011, 09:19:10 am »
Ами не е точно така, поне в Бг 10 на 5 си е абсолютна инфекция, 10 на 3 считат за замърсяване.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #907 -: Декември 05, 2011, 11:09:12 am »
Личната ни лекарка настоява да пуснем още една МБ на урина. Питах я къде, тъй като изчерпах възможностите в Козлодуй и тя ми отговаря - където съм преценяла. Протеус Мирабилис задължително изисквала лечение /това го знам/ и тъй като в едната посявка излизала, трябвало да пуснем още една.
Сега открих една МБ лаборатория в Оряхово и утре мисля да занеса урина там.
Такова е положението в малките градове... За жалост.
« Последна редакция: Декември 05, 2011, 11:10:46 am от pgzenga »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #908 -: Декември 05, 2011, 11:50:43 am »
Не знам какво да кажа- пише две различни неща "банална" и после "не се изолира".
Мисля е добре да обсъдите на място с Педиатъра... .
Докторе, пишат видът на на изследването - банална флора. И поле резултат: не се изолира нищо т.е. урината е стерилна.

Ако взема стерилна урина до колко време трябва да се занесе в лабораторията /тук винаги сме я носили в рамките на 30 мин./? Може ли да се пренесе в хладилна чанта примерно?! Това в случай, че решим да пуснем изследването в друг град.
Без хладилник до един час. Иначе, сложена в хладилник ( на студено) може да седи 24 часа. Можеш да я сложиш на лед. Обаче не разбирам какъв е смисълът. Лабораторията си прави стандартни тестове, не е като да е нещо кой знае колко специално,  за което да трябва добър специалист.
 Миналият път микробното ви число беше в рамките на възможно замърсяване, нали затова повтаряхте. Сега излиза, че е стерилна. Имаш ли причина да мислиш, че не е така?

Тук, където работя, тези неща не се пишат така, защото са объркващи.
Прави се

* общо изследване на урина
* посявка ( не се ползва термин"стерилна", защото тя така или иначе- не е)

Посявките се отчитат както Ви написах.
За интерпретацията на посявките се ползва Американската класификация- растежа се отчита на база на начина на вземането- те за "торбички" дават (+) над 10 ^5, но тук всичко над 10^3 се интерпретира като (+), защото, особено при по-големи деца може да има цистити и с малък растеж, но упорита симптоматика, поради която и 10^3 да е, не може да се пренебрегне.

Дали 10^3 е асимптоматична бактериурия, която не подлежи на лечение? да, ако няма симптоматика и ВУРефлукс. Изобщо- ако покрива някои критерии.

Протеус в урина е обезпокояваща находка, ако е истинска, и ако не е замърсяване. И за лечение.
« Последна редакция: Декември 05, 2011, 12:25:20 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #909 -: Декември 05, 2011, 13:22:57 pm »
Благодаря за отговора, д-р Бърди!
Ще пускаме утре отново посявка. Мисля да пуснем една в козлодуйската лаборатория /в която излезе Протеуса първия път/ и още една в друга лаборатория /за нея се чудя дали в Оряхово или пак в Кандиларов - София/.
Само се притеснявам ако действително я има бактерията, да не закъснеем с лечението докато изчакваме резултатите.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #910 -: Декември 05, 2011, 14:37:28 pm »
Ами не е точно така, поне в Бг 10 на 5 си е абсолютна инфекция, 10 на 3 считат за замърсяване.
  Може. Дори по-добре ми се струва да е така, просто написах какво пишеше за това.  Обаче не разбрах тогава, защо направо не започнаха да лекуват, а повтарят изследванията? На мен това с повтарянето и потретването на изследванията ми се струва много странен подход заради единият антибиотик да не дадат. Ако е инфекция, тя си се развива междувременно.   



  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #911 -: Декември 05, 2011, 14:46:01 pm »
Защото симптомите са интермитентни и детето няма т-ра.
И защото се мъчим да обективизираме първо и после да даваме АБ.
И защото ако посявката е (+) на Протеус, може би да се наложи оценка за рефлукс или поне УЗ.
И освен това, оценка за хиперкалциурия от 24 часова урина.
http://emedicine.medscape.com/article/982261-overview#showall

По какво разбирате че се "развива"? детето не се влошава, нито има т-ра....
Нещата не са толкова прости, и даването на един АБ не е първото ТОЧНО в този случай.
Разбира се, добрата лаборатория би решила нещата от "раз", но... .
« Последна редакция: Декември 05, 2011, 14:52:33 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #912 -: Декември 05, 2011, 14:53:38 pm »

По какво разбирате че се "развива"? детето не се влошава, нито има т-ра....
Прав сте докторе, не изглежда така - ама страх :-). За други места знаете, че не съм за даването на антибиотици веднага.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #913 -: Декември 05, 2011, 15:35:36 pm »
Защото симптомите са интермитентни и детето няма т-ра.

Докторе, какво ще рече интермитентни симптоми??
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #914 -: Декември 05, 2011, 18:06:34 pm »
Докторе колко дни максимално мога да мажа с Индекстол.
Днес е 3-ия ден има отгромна разлика, но все още го боли. Плюс това му щипе, когато го мажа. Да продължа ли с Алоклер или още ден с това може би?
Благодаря.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #915 -: Декември 05, 2011, 18:25:59 pm »
Защото симптомите са интермитентни и детето няма т-ра.

Докторе, какво ще рече интермитентни симптоми??
Периодични.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #916 -: Декември 05, 2011, 18:26:43 pm »
Докторе колко дни максимално мога да мажа с Индекстол.
Днес е 3-ия ден има отгромна разлика, но все още го боли. Плюс това му щипе, когато го мажа. Да продължа ли с Алоклер или още ден с това може би?
Благодаря.
Може да го мажете с Индекстол докато изчезне- 2-3 дена още.
Алоклер е само локално обезболяващо най-вече.
« Последна редакция: Декември 05, 2011, 18:28:24 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #917 -: Декември 06, 2011, 06:54:48 am »
Ами не е точно така, поне в Бг 10 на 5 си е абсолютна инфекция, 10 на 3 считат за замърсяване.
И Калина е лекувана 2 пъти при резултат 10 на 5. И двата пъти имахме уроинфекция. По съвет на д-р Бърди направихме УЗИ.
« Последна редакция: Декември 06, 2011, 06:56:30 am от ЕVIQ »

[/url]
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #918 -: Декември 06, 2011, 08:42:09 am »
EVIQ, каква бактерия беше изолирана при вас? С какъв успех лекувахте? Какъв специалист ви прави УЗИ? И можеш ли да ме насочиш към някой?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #919 -: Декември 06, 2011, 09:00:14 am »
ето ти линк към една тема, където са събрани координати на всички детски уролози и нефролози в страната - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=612862.0

Не искам да те плаша, в никакъв случай, но наистина е важно да се останови има ли инфекция или няма. Протеоса е опасна бактерия, която обаче ако е с такова микробно число като при вас, според мен няма да остане без симптоми. При протеоса се появява и едно зеленикаво течение, което няма как да пропуснеш, така че пускай пак урина за контрола, дано му няма нищо на детенцето :)

Аз не съм лекар, но от заключението на Томова, което беше пуснала няколко страници по-напред разчетох, че има дренажни смущения в бъбреците, пак казвам, може и да не съм прочела правилно.
Как бих постъпила аз - пускам отново урина, независимо от резултата водя детето на преглед при детски нефролог, за да го погледне на ехограф.
Не знам дали съм права, но поради факта, че вече точно 3г. не спирам денонощно да чета и да разсъждавам по темата - деца с бъбречни проблеми, съм ужасно притеснителна на тази тема.
Друго, което ми направи впечатление при вас, като не знам вие колко сте високи, разбира се, но дете на 4г. високо 100 см., ми се виждат малко, ако правилно съм запомнила от твой предишен постинг. При деца с нефрологични проблеми се забелязва и по забавен растеж, пак казвам, зависи и от гена, разбира се.
Дано не ми се обидиш за дългия пост, но искам само да те насоча и да помогна ако мога, защото проблем открит на време е много по-лесно решим.